Filmožrout: Vražda v Orient expresu prý postrádá tempo, zaujala však hereckými výkony

13. 11. 2 629×49 světlý/tmavý vzhled

Recenze na Vraždu v Orient expresu 75 % se v uplynulých dnech vyrojily napříč českým i zahraničním internetem, takže přišel opět čas na našeho tradičního Filmožrouta. Ve speciálním článku opět shrneme kritické i divácké reakce na nový snímek a dáme snad těm, kteří dosud návštěvu kina pouze zvažovali, konečně odpověď na jejich neodbytnou otázku: povedl se nový snímek s Herculem Poirotem?

František Fuka z blogu FFFilm si myslí, že ano. Klidně by si ale počkal, teprve až film vyjde třeba na DVD nebo Blu-ray. Jako detektivka totiž prý příběh moc nefunguje a jedná se spíš o exhibici režiséra a představitele hlavní role Kennetha Branagha  . Podotýká také, že Vražda v Orient expresu vypadá spíš jako nějaký dražší televizní film, neboť se z větší části odehrává ve spíše vizuálně nezajímavém prostředí vagonu. Snímek si od Fuky nakonec odnesl šedesátiprocentní hodnocení.

Filmožrout: Milada se nepovedla. Kritikům vadí hlavně zmatenost a špatně prokreslené postavy

Recenze časopisu Time chválí herecké výkony a úvodní část filmu, Vražda v Orient expresu se však prý začne povážlivě zadrhávat hned poté, co titulní vlak opustí Instanbul. Přestože kameraman Haris Zambarloukos   odvedl dobrou práci, kostýmy údajně zklamaly a atraktivní prostředí luxusních vagonů není dostatečně využité. Žádnou známku časopis neudělil, jeho recenze však vyznívá spíš skepticky.

Podobně píše i Mirka Spáčilová v kulturní rubrice Idnes. Slavní herci jako Judi Dench  , Johnny Depp  , Willem Dafoe   a Michelle Pfeiffer   prý Kennetha Branagha zjevně přehrávají, osobnost detektiva Hercula Poirota prý prošla oproti předloze dost zásadní změnou k horšímu. Recenzentce nejvíc vadí jeho sklon k planému filosofování, zejména pak v závěru snímku. Padesátiprocentní verdikt tomu rozhodně odpovídá.

Jurský park: Ještěry znovuoživili roboti i animace, můžou taky za zrození Jar-Jara Binkse

Změna charakteru ústřední postavy vadí i deníku The New York Times, který ji považuje za hloupou. Dodává nicméně, že se talentovanému Branaghovi skoro podařilo ji přesto zvládnout. Za nepříliš šťastné považuje recenze i rozhodnutí natočit film na širokoúhlé analogové kamery, které se hodí spíš pro gigantické snímky typu slavného Lawrence z Arábie 85 %. Na tom se mimochodem deník shodl i s již zmíněným Františkem Fukou. Na rozdíl od něj ale neposkytl procentuální hodnocení.

To koneckonců neudělal ani Martin Svoboda z Aktuálně.cz. Jeho text nicméně vyznívá pro film o něco pozitivně, než všechny dosud zmíněné. Vadí mu vlastně jenom to, že Vražda v Orient expresu nedokázala divákovi v dnešní “cynické době” předat šok, který prý cítili čtenáři knižní předlohy v jejím závěru. Přesto se údajně jedná o zajímavou, vyčnívající podívanou.

The Guardian si zase všímá drzého product placementu jisté značky čokolády a stěžuje si, že v okamžiku samotné vraždy se film v podstatě zastavuje, místo aby teprve nabral tempo. I přes hvězdné obsazení údajně z davu vyčnívá akorát tak Deppova postava Ratchetta, která prý jako jediná dostala dostatek prostoru k životu.

spoiler(Což skrývá jistou ironii, neboť právě ona se stane obětí.)

Závěrečné dvouhvězdičkové hodnocení si Branaghův film jistě za rámeček nedá.

Daleko spokojenější byli naopak v magazínu Moviezone, kde snímek dostal docela hezkou známku sedmi bodů z desíti. Autor recenze považuje novou adaptaci za nejspíš vůbec nejlepší, která mohla vzniknout a chválí jak herecké výkony, tak práci s kamerou, stylizaci a ochotu zahrnout do snímku epické záběry. Prý by ale propříště nevadilo, kdyby Branagh vystoupil ze stínu klasiky a projevil větší ambice.

Postaveno pro film. 10 nejúžasnějších projektů, které vznikly kvůli natáčení

A jak reagovali diváci? Těm českým se snímek docela zamlouval, jak naznačuje současné hodnocení 75 % na ČSFD. Zahraniční fandové na IMDB byli trochu přísnější, známka 6,8 bodů z deseti ale stále ukazuje na spíše pozitivní přijetí. Dvaašedesáti procenty pak hodnotili diváci na webu Rotten Tomatoes. Zdá se tedy, že si Vražda v Orient expresu vede v kinech docela průměrně a potěší spíše jen fanoušky režiséra, herců, předlohy či alespoň žánru.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (4 komentáře)