Filmožrout: Vražda v Orient expresu prý postrádá tempo, zaujala však hereckými výkony

13. 11. 2017 5 525×62 světlý/tmavý vzhled

Recenze na Vraždu v Orient expresu 75 % se v uplynulých dnech vyrojily napříč českým i zahraničním internetem, takže přišel opět čas na našeho tradičního Filmožrouta. Ve speciálním článku opět shrneme kritické i divácké reakce na nový snímek a dáme snad těm, kteří dosud návštěvu kina pouze zvažovali, konečně odpověď na jejich neodbytnou otázku: povedl se nový snímek s Herculem Poirotem?

František Fuka z blogu FFFilm si myslí, že ano. Klidně by si ale počkal, teprve až film vyjde třeba na DVD nebo Blu-ray. Jako detektivka totiž prý příběh moc nefunguje a jedná se spíš o exhibici režiséra a představitele hlavní role Kennetha Branagha  . Podotýká také, že Vražda v Orient expresu vypadá spíš jako nějaký dražší televizní film, neboť se z větší části odehrává ve spíše vizuálně nezajímavém prostředí vagonu. Snímek si od Fuky nakonec odnesl šedesátiprocentní hodnocení.

Filmožrout: Milada se nepovedla. Kritikům vadí hlavně zmatenost a špatně prokreslené postavy

Recenze časopisu Time chválí herecké výkony a úvodní část filmu, Vražda v Orient expresu se však prý začne povážlivě zadrhávat hned poté, co titulní vlak opustí Instanbul. Přestože kameraman Haris Zambarloukos   odvedl dobrou práci, kostýmy údajně zklamaly a atraktivní prostředí luxusních vagonů není dostatečně využité. Žádnou známku časopis neudělil, jeho recenze však vyznívá spíš skepticky.

Podobně píše i Mirka Spáčilová v kulturní rubrice Idnes. Slavní herci jako Judi Dench  , Johnny Depp  , Willem Dafoe   a Michelle Pfeiffer   prý Kennetha Branagha zjevně přehrávají, osobnost detektiva Hercula Poirota prý prošla oproti předloze dost zásadní změnou k horšímu. Recenzentce nejvíc vadí jeho sklon k planému filosofování, zejména pak v závěru snímku. Padesátiprocentní verdikt tomu rozhodně odpovídá.

Jurský park: Ještěry znovuoživili roboti i animace, můžou taky za zrození Jar-Jara Binkse

Změna charakteru ústřední postavy vadí i deníku The New York Times, který ji považuje za hloupou. Dodává nicméně, že se talentovanému Branaghovi skoro podařilo ji přesto zvládnout. Za nepříliš šťastné považuje recenze i rozhodnutí natočit film na širokoúhlé analogové kamery, které se hodí spíš pro gigantické snímky typu slavného Lawrence z Arábie 85 %. Na tom se mimochodem deník shodl i s již zmíněným Františkem Fukou. Na rozdíl od něj ale neposkytl procentuální hodnocení.

To koneckonců neudělal ani Martin Svoboda z Aktuálně.cz. Jeho text nicméně vyznívá pro film o něco pozitivně, než všechny dosud zmíněné. Vadí mu vlastně jenom to, že Vražda v Orient expresu nedokázala divákovi v dnešní “cynické době” předat šok, který prý cítili čtenáři knižní předlohy v jejím závěru. Přesto se údajně jedná o zajímavou, vyčnívající podívanou.

The Guardian si zase všímá drzého product placementu jisté značky čokolády a stěžuje si, že v okamžiku samotné vraždy se film v podstatě zastavuje, místo aby teprve nabral tempo. I přes hvězdné obsazení údajně z davu vyčnívá akorát tak Deppova postava Ratchetta, která prý jako jediná dostala dostatek prostoru k životu.

spoiler(Což skrývá jistou ironii, neboť právě ona se stane obětí.)

Závěrečné dvouhvězdičkové hodnocení si Branaghův film jistě za rámeček nedá.

Daleko spokojenější byli naopak v magazínu Moviezone, kde snímek dostal docela hezkou známku sedmi bodů z desíti. Autor recenze považuje novou adaptaci za nejspíš vůbec nejlepší, která mohla vzniknout a chválí jak herecké výkony, tak práci s kamerou, stylizaci a ochotu zahrnout do snímku epické záběry. Prý by ale propříště nevadilo, kdyby Branagh vystoupil ze stínu klasiky a projevil větší ambice.

Postaveno pro film. 10 nejúžasnějších projektů, které vznikly kvůli natáčení

A jak reagovali diváci? Těm českým se snímek docela zamlouval, jak naznačuje současné hodnocení 75 % na ČSFD. Zahraniční fandové na IMDB byli trochu přísnější, známka 6,8 bodů z deseti ale stále ukazuje na spíše pozitivní přijetí. Dvaašedesáti procenty pak hodnotili diváci na webu Rotten Tomatoes. Zdá se tedy, že si Vražda v Orient expresu vede v kinech docela průměrně a potěší spíše jen fanoušky režiséra, herců, předlohy či alespoň žánru.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)  

Vzestup Skywalkera bude podle Daisy Ridley velkolepý, při natáčení prý plakala

28. 6. Aleš 4436

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Disney znovu pracuje na rebootu Pirátů z Karibiku, kdo na něm pracuje tentokrát?

26. 10. Daniel 26274

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 1244

Každý nesnáší Dolores Umbridgeovou. 10 mimořádně strašlivých filmových záporaček

20. 10. Aleš 3174

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 91

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: