Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. 10 800×6177 světlý/tmavý vzhled

Návštěvy minulosti či naopak výlety do budoucnosti se mezi filmovými fanoušky oprávněně těší neutuchající přízni. Sledovat, jak se cestovatel ze současnosti snaží vyznat v době, o níž zpravidla vůbec nic neví, bývá docela zábava. Deset mimořádně úspěšných snímků pohrávajících si s časem různých žánrů jsme proto vybrali do stručného žebříčku.

1) Návrat do budoucnosti 88 %

Slavnou sérii odstartoval režisér Robert Zemeckis   v roce 1985 cestou Martyho McFlye do roku 1955. Film diváky nadchl nejen popkulturními referencemi či postavou mírně střeleného doktora Emmetta Browna, ale především komediálním nádechem a nespornou kvalitou scénáře.

Návrat do budoucnosti se měl původně jmenovat Astronaut z Pluta. Tipnete si proč?

DeLorean se stal symbolem časových cest na celá desetiletí. Ve druhém díle 86 % se navíc hlavní hrdina vydá do roku 2015, kde existuje inteligentní oblečení, hologramy a létající auta. Na druhou stranu tam zase všichni používají fax a nikdo nevlastní smartphone.

2) Terminátor 87 %

Temná budoucnost. Lidstvo zoufale válčí s takřka nepřemožitelnou umělou inteligencí jménem Skynet a jedinou jeho nadějí je mimořádně schopný vůdce John Connor. Stroje se proto snaží tohoto úhlavního nepřítele zničit ještě dříve, než se pro ně stane hrozbou a posílají do minulosti androida T-800, aby zavraždil Johnovu matku Sáru. Existuje osud, nebo si ho vytváříme sami?

3) X-Men: Budoucí minulost 3 %

Temná budoucnost. Mutanti zoufale válčí s takřka nepřemožitelnými roboty stvořenými lidmi, sentinely. Jejich jedinou nadějí je mimořádně odolný Wolverine, kterého jeho soukmenovci vyšlou do minulosti, aby zabránil zavraždění podnikatele Bolivara Traska a tím i protiúderu americké vlády v podobě sentinelů. Je mutantům takový osud souzen? Je budoucnost předurčena?

Moudra stříbrného plátna: Nechte se inspirovat 10 citáty slavných filmových mentorů

4) Návštěvníci 80 %

Chrabrý rytíř Godefroy neměl zrovna nejlepší den. Nejdříve se střetl se špinavou čarodějnicí, potom jej jiný, poněkud senilní uživatel magie pomocí lektvaru přenesl do daleké budoucnosti. V ní překvapený šlechtic, doprovázený svým podržtaškou Jacquouillem, potkává zlotřilého saracéna poklidně cestujícího v kovovém kočáře bez koní. Tasí proto svůj meč a vydává se nepříteli křesťanstva vylepšit ciferník.

5) Na Hromnice o den více 85 %

Phil dělá už několik let televizní rosničku a vždycky na Hromnice odjíždí do nedalekého maloměsta udělat reportáž z místních oslav, při nichž se obyvatelé teatrálně ptají sysla, kolikže času ještě zbývá do konce zimy. Phil je tak trochu snob a celý svátek sarkasticky komentuje, přičemž se těší jen na to, až večer pojede domů. Kvůli sněhové bouři ale v městečku uvízne a když se dalšího rána probudí, nestačí se divit. Hromnice začaly nanovo a celý den probíhá úplně stejně!

6) Harry Potter a vězeň z Azkabanu 85 %

Mladistvý čaroděj s bleskovitou jizvou na čele vyráží napotřetí do školy v Bradavicích. Tentokrát za značně temnějších okolností než kdykoli předtím. Z Azkabanu uprchl nebezpečný vězeň Sirius Black a po kouzelnickém světě ho teď hledají děsiví mozkomoři. Aby Harry dokázal rozluštit tajemství své rodiny, možná bude muset jeden pochmurný večer prožít i vícekrát než jen jednou.

7) Star Trek 84 %

Kontinuita populárního světa Star Treku se otřásla, když Romulan Nero prolétl černou dírou a přenesl se do minulosti. Tam navždy změnil dějiny, když rozmetal loď USS Kelvin na kusy i s jejím nouzovým kapitánem, Georgem Kirkem. Nemohl ale vědět, že únikovým modulem na poslední chvíli unikl Kirkův syn James a že se spolu jednou v budoucnu opět potkají.

Star Trek s Chrisem Pinem. Co jste netušili o třech nejnovějších filmech z daleké budoucnosti

8) Looper 73 %

Představte si nenáročnou práci. Tu a tam vám z budoucnosti pošlou neznámého člověka s pytlem na hlavě, vy se ho zbavíte a za obdržené peníze si můžete velmi slušně žít. Kde je háček? Jednou bude tím týpkem s pytlem vaše budoucí já. A vy nesmíte zaváhat. Protože pokud to uděláte, půjde po vás vaše vlastní organizace tak tvrdě, že si možná budete přát, abyste se vůbec nenarodili.

9) Muži v černém 3 71 %

Z měsíčního vězení uprchl mimozemský zločinec Boris Bestie, který tam strávil celá desetiletí. Vydává se pomstít agentu K, který ho za katr kdysi dostal – ale protože by samotnou vraždou nic nezískal, cestuje do minulosti, aby zabránil svému uvěznění. Kolega agenta K, z předchozích dílů dobře známý agent J, ale Borisův záměr prokoukne a rozhodne se svého kamaráda zachránit.

10) Zítra vstanu a opařím se čajem 77 %

Filmy o cestování časem ale občas vznikají i v našich končinách. Nejnovějším příspěvkem je nejspíš komedie s Jiřím Mádlem   z roku 2012 Probudím se včera 66 %, v paměti diváků ale asi nejvýrazněji utkvěl film Zítra vstanu a opařím se čajem. V něm existuje dokonce časová turistika, které se pokusí zneužít skupina pohrobků nacismu. Zločinci chtějí dopravit Hitlerovi pokročilou vodíkovou bombu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 5715

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

14. 10. Aleš 2318

Terminátor: Pracovní název je Dark Fate, filmu podle Camerona možná i zůstane

11. 2. Aleš 284

Harry Potter se střetává s českým černokněžníkem. Parodie Kamene mudrců dobývá YouTube

10. 12. Aleš 1258

Král komiksu. Jak tvořil Stan Lee nejslavnější hrdiny Marvelu

24. 10. Aleš 256

.Plány Snydera pro vesmír DC byly prý lepší než Flashpoint, režisér vzdal hold Affleckovi

Dnes Aleš 16

.Marvel: Vše, co zatím víme o kvantové říši, do níž se vrátíme v Avengers: Endgame

Dnes Aleš 48

.Poslední bondovka s Danielem Craigem se ukáže až v dubnu roku 2020

Včera Aleš 52

.Star Wars hlásí ticho před galaktickou bouří. Fandové hledají spoilery ve fotce z natáčení

Včera Aleš 75

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 101514

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 2198