Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. 2017 31 026×23315 světlý/tmavý vzhled

Návštěvy minulosti či naopak výlety do budoucnosti se mezi filmovými fanoušky oprávněně těší neutuchající přízni. Sledovat, jak se cestovatel ze současnosti snaží vyznat v době, o níž zpravidla vůbec nic neví, bývá docela zábava. Deset mimořádně úspěšných snímků pohrávajících si s časem různých žánrů jsme proto vybrali do stručného žebříčku.

1) Návrat do budoucnosti 88 %

Slavnou sérii odstartoval režisér Robert Zemeckis   v roce 1985 cestou Martyho McFlye do roku 1955. Film diváky nadchl nejen popkulturními referencemi či postavou mírně střeleného doktora Emmetta Browna, ale především komediálním nádechem a nespornou kvalitou scénáře.

Návrat do budoucnosti se měl původně jmenovat Astronaut z Pluta. Tipnete si proč?

DeLorean se stal symbolem časových cest na celá desetiletí. Ve druhém díle 86 % se navíc hlavní hrdina vydá do roku 2015, kde existuje inteligentní oblečení, hologramy a létající auta. Na druhou stranu tam zase všichni používají fax a nikdo nevlastní smartphone.

2) Terminátor 87 %

Temná budoucnost. Lidstvo zoufale válčí s takřka nepřemožitelnou umělou inteligencí jménem Skynet a jedinou jeho nadějí je mimořádně schopný vůdce John Connor. Stroje se proto snaží tohoto úhlavního nepřítele zničit ještě dříve, než se pro ně stane hrozbou a posílají do minulosti androida T-800, aby zavraždil Johnovu matku Sáru. Existuje osud, nebo si ho vytváříme sami?

3) X-Men: Budoucí minulost 3 %

Temná budoucnost. Mutanti zoufale válčí s takřka nepřemožitelnými roboty stvořenými lidmi, sentinely. Jejich jedinou nadějí je mimořádně odolný Wolverine, kterého jeho soukmenovci vyšlou do minulosti, aby zabránil zavraždění podnikatele Bolivara Traska a tím i protiúderu americké vlády v podobě sentinelů. Je mutantům takový osud souzen? Je budoucnost předurčena?

Moudra stříbrného plátna: Nechte se inspirovat 10 citáty slavných filmových mentorů

4) Návštěvníci 80 %

Chrabrý rytíř Godefroy neměl zrovna nejlepší den. Nejdříve se střetl se špinavou čarodějnicí, potom jej jiný, poněkud senilní uživatel magie pomocí lektvaru přenesl do daleké budoucnosti. V ní překvapený šlechtic, doprovázený svým podržtaškou Jacquouillem, potkává zlotřilého saracéna poklidně cestujícího v kovovém kočáře bez koní. Tasí proto svůj meč a vydává se nepříteli křesťanstva vylepšit ciferník.

5) Na Hromnice o den více 85 %

Phil dělá už několik let televizní rosničku a vždycky na Hromnice odjíždí do nedalekého maloměsta udělat reportáž z místních oslav, při nichž se obyvatelé teatrálně ptají sysla, kolikže času ještě zbývá do konce zimy. Phil je tak trochu snob a celý svátek sarkasticky komentuje, přičemž se těší jen na to, až večer pojede domů. Kvůli sněhové bouři ale v městečku uvízne a když se dalšího rána probudí, nestačí se divit. Hromnice začaly nanovo a celý den probíhá úplně stejně!

6) Harry Potter a vězeň z Azkabanu 85 %

Mladistvý čaroděj s bleskovitou jizvou na čele vyráží napotřetí do školy v Bradavicích. Tentokrát za značně temnějších okolností než kdykoli předtím. Z Azkabanu uprchl nebezpečný vězeň Sirius Black a po kouzelnickém světě ho teď hledají děsiví mozkomoři. Aby Harry dokázal rozluštit tajemství své rodiny, možná bude muset jeden pochmurný večer prožít i vícekrát než jen jednou.

7) Star Trek 84 %

Kontinuita populárního světa Star Treku se otřásla, když Romulan Nero prolétl černou dírou a přenesl se do minulosti. Tam navždy změnil dějiny, když rozmetal loď USS Kelvin na kusy i s jejím nouzovým kapitánem, Georgem Kirkem. Nemohl ale vědět, že únikovým modulem na poslední chvíli unikl Kirkův syn James a že se spolu jednou v budoucnu opět potkají.

Star Trek s Chrisem Pinem. Co jste netušili o třech nejnovějších filmech z daleké budoucnosti

8) Looper 73 %

Představte si nenáročnou práci. Tu a tam vám z budoucnosti pošlou neznámého člověka s pytlem na hlavě, vy se ho zbavíte a za obdržené peníze si můžete velmi slušně žít. Kde je háček? Jednou bude tím týpkem s pytlem vaše budoucí já. A vy nesmíte zaváhat. Protože pokud to uděláte, půjde po vás vaše vlastní organizace tak tvrdě, že si možná budete přát, abyste se vůbec nenarodili.

9) Muži v černém 3 71 %

Z měsíčního vězení uprchl mimozemský zločinec Boris Bestie, který tam strávil celá desetiletí. Vydává se pomstít agentu K, který ho za katr kdysi dostal – ale protože by samotnou vraždou nic nezískal, cestuje do minulosti, aby zabránil svému uvěznění. Kolega agenta K, z předchozích dílů dobře známý agent J, ale Borisův záměr prokoukne a rozhodne se svého kamaráda zachránit.

10) Zítra vstanu a opařím se čajem 77 %

Filmy o cestování časem ale občas vznikají i v našich končinách. Nejnovějším příspěvkem je nejspíš komedie s Jiřím Mádlem   z roku 2012 Probudím se včera 66 %, v paměti diváků ale asi nejvýrazněji utkvěl film Zítra vstanu a opařím se čajem. V něm existuje dokonce časová turistika, které se pokusí zneužít skupina pohrobků nacismu. Zločinci chtějí dopravit Hitlerovi pokročilou vodíkovou bombu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (23 komentářů)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

22. 8. Aleš 402

Zabili ho vetřelec, terminátor i predátor. Bill Paxton si zahrál ve všech osmdesátkových hitech

9. 5. Aleš 398

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

14. 10. Aleš 1352

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

To nejzajímavější z tohoto týdne: