Kde se točí filmy? Známe 10 nejúžasnějších lokalit ze všech koutů naší planety!

15. 11. 2017 10 957×1441 světlý/tmavý vzhled

Znáte nejoblíbenější lokace amerických filmařů? Leckdy vás mohou velice překvapit, protože slavná jména Hollywoodu často nechají nějakou levnější lokaci, aby zastoupila dražší místo natáčení a snímek potom vzniká v úplně jiné zemi, než ve které se odehrává jeho příběh. To je dvojnásob pravda třeba u filmů zpracovávajících aktuální události z oblastí, kde dosud zuří válka a kde není bezpečné natáčet. Sestavili jsme pro vás stručný žebříček.

1) Nový Zéland

Krásný pacifický stát proslul zejména svou krásnou přírodou, kterou divákům poprvé výrazně představila trilogie Pán prstenů tamního rodáka, režiséra Petera Jacksona  . Ten se na stejné místo po letech vrátil i se související fantasy sérií Hobit, to už byly geograficky rozmanité ostrovy dávno i v hledáčku mnoha jeho kolegů. Na Nový Zéland se vydali třeba filmaři Letopisů Narnie, Posledního samuraje 84 %, Avatara 82 % nebo třeba letošních snímků Vetřelec: Covenant 62 % a Ghost in the Shell 62 %.

2) Chorvatsko

Mnozí si možná Chorvatsko stále ještě pamatují jen jako zemi, ve které vznikaly filmy o indiánu Vinnetouovi a bledé tváři Old Shatterhandovi. Dnes je ale oblíbená dovolenková destinace Čechů stále častěji vyhledávána i americkými filmaři, kteří se na Balkán dlouho zdráhali jezdit, pravděpodobně kvůli jeho pohnuté nedávné historii. Nedávno ale pobřežní stát zpopularizovali tvůrci Hry o trůny 92 %, kteří použili staroslavné město Dubrovník jako kulisy Králova přístaviště a na stejné místo se vydali i jejich kolegové, stojící za nadcházejícím snímkem Star Wars: Poslední z Jediů  .

Předobrazy Hry o trůny. V čem se seriál inspiruje skutečnými událostmi

3) Kanada

Chcete natočit film odehrávající se ve Spojených státech, ale rozpočet vám k natáčení přímo na místě nepostačuje? Vítejte v Kanadě, zemi zaslíbené. Finanční pobídky a úlevy na daních se sice liší dle provincie, obecně jsou ale k obsahu vaší kapsy mnohem milosrdnější. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou třeba Vancouver nebo Toronto, jimž se někdy přezdívá Hollywood North, tedy Hollywood – Sever. Natáčely se tam třeba scény pro Sebevražedný oddíl 65 %, nového Robocopa 63 %, Pixely 59 % nebo Deadpoola 81 %… a to vybíráme jenom zlomek známějších jmen za posledních několik let.

4) Spojené království

Proč se vydat s kamerou zrovna na Britské ostrovy? Důvodů je mnoho. Jednak získáte možnost natáčet v Londýně, jednom z divácky nejvděčnějších měst na celém světě, jednak se vám nabízí možnost využít služeb místních špičkových herců, aniž byste jim museli proplácet letenky. Do rodného království se rád vrací třeba populární režisér Christopher Nolan  .

Filmožrout: Jaký je nový Kingsman: Zlatý kruh? Diváky dvojka pořád baví, prý ale postrádá jiskru

My ale z mnoha a mnoha aktuálních snímků, které v Británii alespoň zčásti vznikaly, zmíníme alespoň nového Krále Artuše: Legendu o meči 74 % či druhého Kingsmana s podtitulem Zlatý kruh 77 %. A samozřejmě Harryho Pottera, ale to bychom snad ani nemuseli.

5) Čína

Stále více blockbusterů vzniká i ve vzdálené Říši středu. Pochází odtamtud totiž stále větší a větší část příjmů hollywoodských studií, neboť se stále zvyšuje množství Číňanů navštěvujících kina. Komunistický režim nicméně zahraniční snímky často zakazuje nebo přinejmenším cenzuruje a dostat se na tamní trh je jednodušší, pokud přímo v Číně točíte. Této možnosti proto využívá stále více filmařů – Michael Bay   v předposledních Transformers 55 %, J. J. Abrams  Mission: Impossible III 76 % nebo nejnověji čínsko-americká akční fantasy Velká čínská zeď 56 %.

6) Malta

Středomořský ostrov poblíž jižního italského pobřeží poskytl své atraktivní kulisy už velkému množství amerických snímků. Z poslední doby můžeme zmínit třeba další snímek v minulém odstavci zmíněného Michaela Baye 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází 77 %. Ve stejné zemi ale vznikala třeba i loňská adaptace populární akční videohry Assassin’s Creed 59 %.

7) Itálie

Malta může být krásný ostrov, ale pevninská Itálie je doslova a do písmene centrem světové kultury. O starověké památky tam zakopáváte na každém kroku, díla renesančních mistrů visí pomalu i na toaletě a natáčet můžete jak malebná městečka, tak metropole plné legendárních architektonických klenotů. Vyjmenovávat všechny filmy, které takovým lákadlům neodolaly, by byla práce nadlouho. Zmíním proto jen pro mnohé možná překvapivý fakt, že si jeden italský palác zahrál i v prequelové trilogii Star Wars.

Moudra stříbrného plátna: Nechte se inspirovat 10 citáty slavných filmových mentorů

8) Francie

Vedle Říma musíme samozřejmě jedním dechem zmínit i další evropskou kulturní metropoli, Paříž. Země galského kohouta má dodnes silnou filmovou tradici, z níž mohou čerpat i zahraniční režiséři. V poslední době se tu na plážích točil třeba Nolanův Dunkerk 86 %, do hlavního města se zase vydaly i poslední dva díly young adult série Hunger Games 66 % a bude se tu odehrávat i část blížícího se šestého dílu Mission: Impossible  .

9) Maroko

Chcete natočit film z prostředí Blízkého východu a nezaplést se přitom do nějaké přestřelky? Co takhle zkusit severoafrické Maroko, kde najdete podobné prostředí bez rizika naběhnutí do skupinky teroristů? Do země se postupně podíval Gladiátor 88 %, James Bond ve svém nejnovějším Spectre 70 % nebo Tom Cruise   v letošní Mumii 55 %. Často tu vznikají i snímky inspirované historií typu Troje 72 % či Království nebeského 72 % nebo filmy o Ježíšovi. Točila se tu ale třeba i politická satira Diktátor 74 %.

10) Česká republika

V žebříčku ale rozhodně nesmí chybět ani naše vlastní země, a to nejenom proto, že bychom jí patrioticky nadržovali – velmi často figuruje i na zahraničních žebříčcích. V Česku nezřídka vznikají digitální efekty, zahraniční filmaři využívají služeb zdejších kaskadérů či slavné barrandovské ateliéry a samozřejmě i nádherné uličky našeho hlavního města, které často hrají i konkurenční Vídeň, Londýn nebo dokonce Benátky.

Několikrát se sem vrátila již zmíněná série Mission: Impossible, točil se tu Solomon Kane 65 % nebo Ledová archa 67 %, naše příroda soupeřila s tou novozélandskou v Letopisech Narnie. Pyšní můžeme být třeba i na nenápadnou roli naší metropole v Hellboyovi 73 %. Česká republika se na stříbrném plátně rozhodně neztratí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (14 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: