Pán prstenů: O čem bude seriál? Sedm příběhů z knižních Dodatků, které třeba uvidíme!

14. 11. 2017 13 023×10192 světlý/tmavý vzhled

Amazon koupil práva na zfilmování nových příběhů ze Středozemě a zároveň oznámil, že se podíváme na události předcházející Pánu prstenů. To mnohé fanoušky mate, protože je velká část historie Tolkienova   světa popsána v Silmarillionu, ke kterému Amazon naopak žádná práva nezískal. Řešení je však prosté: Návrat krále obsahuje podrobné Dodatky, v nichž je popsána zejména historie Druhého a Třetího věku a ze kterých autoři mohou bez potíží čerpat. Příběhů je k dispozici mnoho a my vám dnes ty nejzajímavější představíme.

1) Pád Númenoru a Poslední spojenectví

Pamatujete si ještě na úvod Společenstva Prstenu 90 %, kde elfové a lidé ve velké bitvě rozdrtili skřetí vojska a králův syn Isildur uťal zlomeným mečem Narsilem Jeden prsten ze Sauronovy natažené ruky? Toto velkolepé střetnutí bylo ve skutečnosti jen tečkou za dlouhou válkou, během níž byl Sauron dokonce zajat (ano, i když měl svůj Prsten plně k dispozici) a předveden v řetězech na dvůr jednoho z nejmocnějších vládců historie, krále Númenoru.

Knižní Pán prstenů odhaluje svá tajemství! Co všechno se do filmové trilogie nevešlo?

Lstivý Temný pán však přijal líbivou podobu a skrze klam a závist zatemnil srdce Númenorejců, takže napadli Zemi neumírajících a byli za trest zcela zničeni. Sauron se poté vrátil domů do Středozemě a vedl válku proti posledním přeživším potomkům Númenorejců, panovníkům Gondoru a Arnoru, ale také proti elfům a dokonce trpaslíkům. Ti všichni se nakonec sešli v Roklince, odkud zaútočili na Mordor. Během války byly vyhlazeny entky, Mrtvé močály dostaly své jméno, když se naplnily těly a nakonec vítězné Poslední spojenectví oblehlo i temnou věž Barad-dûr. Zbytek už znáte.

Šance na zfilmování: Minimální. Diváky by nový příběh nejspíš zmátl, neboť většinou neví nic o Númenorejcích a nepoznali by valnou většinu postav – z oněch dob do časů Pána prstenů přežili jen někteří elfové, dlouhověcí čarodějové Gandalf a Saruman naopak tehdy ještě do Středozemě nedorazili. Příběh by byl navíc bezpochyby extrémně drahý.

2) Říše Černokněžného krále

Tuto část Středozemských dějin jsme zmínili už v předchozím článku o Silmarillionu, nachází se ale i v Dodatcích. Po výše zmíněném pádu Númenoru existovala ve Středozemi dvě velká lidská království: jižní Gondor a severní Arnor, jehož součástí byl třeba i kraj a jedna z jeho pevností stála na Větrově. Důvod, proč z ní v časech Pána prstenů zbývaly už jen trosky, byl jednoduchý. Sauron totiž vyslal Černokněžného krále, Pána nazgûlů a ten v průběhu staletí vybudoval vlastní říši Angmar s pomocí skřetů a horalů a posléze Arnor zcela zničil.

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Také vyhubil linii králů, která od té doby přežívala jen v náčelnické linii severních hraničářů až do časů Aragorna. Nakonec však dorazily posily elfů a také válečníci z Gondoru, kteří vojsko Černokněžného krále rozdrtili a nazgûl musel uprchnout zpět do temnoty.

Šance na zfilmování: Trošku vyšší. Krom nějakého toho elfa a Černokněžného krále by se mohli objevit i hobiti (ačkoli samozřejmě ne ti z Pána prstenů) a teoreticky třeba i Gandalf. Děj by se odehrával z velké části na již známých místech, jenom trochu hlouběji v minulosti.

3) Vznik Rohanu nebo Helm Kladivo

Postupně se začala zmenšovat i moc Gondoru a když zaútočili Východňané, spojil se tehdejší Vládnoucí správce se severským králem Eorlem, kterému svěřil neobydlenou část své země – budoucí Rohan. Zatímco muži Gondoru a Arnoru (jako Aragorn, Boromir nebo Faramir) žijí mnohem déle, než běžní smrtelníci, králové Rohanu se dožívali kratšího věku. Oba národy však zachovaly pevné spojenectví.

Devátým panovníkem Rohanu byl pak legendární Helm Kladivo, který musel čelit vzpouře a hrdinsky padl při boji za svou domovinu – všímavější už si asi odvodili, na kterém známém místě se tak stalo. Těm ostatním napovíme, že v časech Pána prstenů už neslo Helmovo jméno. Zhruba v onom čase se také poblíž usídlil čaroděj Saruman, tehdy ještě přítel a spojenec rohanského lidu.

Šance na zfilmování: Malá. Historie Rohanu je sice zajímavá, ale bez širšího kontextu by nejspíš diváky hodně mátla.

4) Aragornovo mládí

Viděli jste někdy prodloužený sestřih Dvou věží 88 %? Dozvíte se v něm, že je Aragornovi už přes osmdesát – což není žádný problém, protože díky dlouhověkosti svého rodu má stále ještě zhruba století před sebou. Co ale dělal předtím, než potkal hobita Froda u Skákavého poníka? Možná budete překvapení, protože rozhodně nezahálel, procestoval v podstatě celou Středozem.

Nějakou dobu strávil v Roklince, kde se také zamiloval do Arwen. Sloužil v Rohanu tehdejšímu králi Thengelovi, Théodenovu otci. Dokonce vstoupil i do služeb Ectheliona, správce Gondoru. Pod jménem Thorongil napadl umbarské korzáry, pěkně jim vyprášil kožich a osobně zabil jejich vůdce. Co víc, na svých cestách navštívil také Lórien a prošel hlubinami Morie.

Šance na zfilmování: Značná. Aragorn je oblíbenou postavou, která navíc navštívila mnoho již známých míst, ke kterým diváci mají vztah. Na druhou stranu si jen těžko umíme představit, že by seriál sledoval pouze jeho cesty – tvůrci by nejspíš museli přidat další dějové linky.

Bonus: Víte, že bylo Aragornovo narození již zfilmováno? Skupina fanoušků natočila snímek Zrození naděje 64 %, který vypráví příběh hrdinových rodičů a objeví se v něm také třeba Elrondovi synové. K dispozici je s českými titulky (stačí vybrat v nastavení videa) i s dabingem.

5) Předehra k Pánu prstenů

Nový seriál by také mohl sestavit mozaiku z osudů různých postav v předvečer Války o Prsten. Za zmínku stojí třeba Balinův pokus kolonizovat Morii, popřípadě boje v Osgiliathu, kde musel Boromir strhnout poslední most, aby zabránil skřetům překročit řeku. Aragorn také lovil po Středozemi Gluma, což také zpracovali fanoušci do podoby krátkého středozemského snímku (dabovaná verze). K prohnanému slizskému stvoření se navíc váže víc zajímavých příběhů – zajal ho sám Sauron a někteří fanoušci taky věří, že tento tvor zavraždil Frodovy rodiče a proto ho musel vychovat strýček Bilbo.

Bojovalo se taky v Rohanu, konkrétně zejména okolo řeky Želíz, kde se skuruti střetli s rohanskými jezdci. V těchto bojích také padl Thédenův syn Théodred, jehož smrt a pohřeb jsme mohli vidět v prodloužené verzi Pána prstenů.

Šance na zfilmování: Nemalá. Určitá nesouvislost a roztříštěnost dějových linek by možná divákům zpočátku vadila, kdyby seriál ale někdy v budoucnu nakonec převyprávěl znovu i děj filmové trilogie, příběhy by se docela hezky propojily. Je také možné, že scénáristé rozpracují látku poskytnutou knižní předlohou a představí nové postavy.

6) Válka na severu

A pojďme ještě chvíli fantazírovat: pokud by se série počaly hromadit, rádi bychom konečně krom války na jihu se Sarumanem a silami Mordoru viděli třeba obléhání Osamělé hory a pád krále Daina, boje, které se odehrály v Lórienu a Temném hvozdu a vůbec celou severní válku. Představte si, že na jejím konci Galadriel srovnala se zemí celý Dol Guldur – to prostě chceme vidět na obrazovce!

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Šance na zfilmování: Začínat se těmito příběhy určitě nebude, třeba se na ně ale jednou dostane. My v to budeme zatím alespoň tiše doufat.

7) Válka trpaslíků a skřetů

Váhali jsme, zda střetnutí obyvatel podzemí se zástupy netvorů v seznamu uvádět, protože jeho závěrečná bitva u Azanulbizaru se před několika roky objevila ve flashbacku prvního dílu Hobita. V knižní předloze se nicméně konflikt vyvíjel trochu jinak – Azog nejdříve zavraždil trpasličího krále, načež povstal celý Durinův lid a vytáhl do tunelů pomstít panovníkovu smrt.

Boje se táhly roky a stály život mnoho trpaslíků, ale i nesčetné zástupy skřetů. Azog nakonec padl, když ho zabil mladý Dáin a Thorin Pavéza (v originále Oakenshield = dubový štít) si vysloužil své přízvisko, když se chrabře bránil dubovou větví. Trpaslíci dobyli zpět vstup do Morie, ale dovnitř se neodvážili, neboť tam ve stínech stále dlel strašlivý balrog.

Šance na zfilmování: Skoro nulová. Seriál věnovaný výhradně trpaslíkům naneštěstí asi nikdo nebude riskovat, takže se podsadití válečníci nedočkají rehabilitace, kterou by si po letech hloupých vtipů rozhodně zasloužili. Neuvidíme obří vatry, na kterých trpaslíci se žalem pálili své mrtvé, ani se nedozvíme, jak vypadá válečná motyka (skutečná středozemská zbraň!). Ale co. Snít můžeme vždycky!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (10 komentářů)  

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 21510

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 504

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 470

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

4. 11. Aleš 16451

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 3447

Wonder Woman: Režisérka prozradila něco málo o chystaném spin-offu věnovaném Amazonkám

Dnes Aleš

Harry Potter: Myslel jsem, že mě každým dnem vyhodí, vzpomíná režisér na natáčení Kamene mudrců

Dnes Aleš

Black Widow: Herec David Harbour prozradil leccos o minulosti Red Guardiana, ruské verze Captaina

Včera Aleš 21

A je to oficiální. Johnnyho Deppa opravdu ve Fantastických zvířatech nahradí Mads Mikkelsen

Včera Aleš 1152

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141199

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18751

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5347