Využíváme prý jenom 10 % mozku. Kterým dalším filmovým nesmyslům ještě věříte?

15. 11. 2017 12 771×7154 světlý/tmavý vzhled

Když se nějaký nesmysl opakuje dostatečně dlouho, vždycky se najde někdo, kdo mu uvěří. Tím spíš, když filmový průmysl živí celou řadu mýtů. Ne vždy se musí hlouposti objevovat jenom v historických nebo sci-fi snímcích. Spoustu hloupostí totiž obsahují i filmy, které se hlásí do naší každodenní současnosti.

Využíváme jenom 10 % mozku

Toto nepodložené tvrzení stojí za zápletkou celého filmu Lucy 64 % a dokonce si už vysloužilo i vlastní stránku na české Wikipedii. Žádné vědecké podklady pro tento mýtus neexistují a moderní metody monitorování mozkové aktivity naopak ukazují, že jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle zatěžujeme důkladně. I kdyby byl tento nesmysl skutečně pravdivý, vyšší inteligence nám jen těžko pomůže k superhrdinským, takřka nadpřirozeným schopnostem hlavní hrdinky výše zmíněného snímku.

Vsadily na jistotu. Diváky těchto 7 filmů nenadchlo, zato vydělalo ranec

Lumíci páchají hromadné sebevraždy

O nebohých malých hlodavcích se často říká, že v celých houfech skáčou z útesů vstříc jisté smrti. Lumíci se sice příležitostně opravdu nedopatřením utopí v moři či jinak zabijí během své migrace, rozhodně ale nejde o žádné masové šílenství. Mýtus proslavil americký dokument White Wilderness   z roku 1958. Aby jeho tvůrci donutili lumíky k „sebevraždě“ museli je příznačně do vody násilím nahnat.

Fingovat smrt je tak jednoduché

V mnoha hollywoodských filmech, jmenovitě třeba ve druhém díle Captaina Americy 78 %, používají lidé různé chemikálie na zpomalení pulsu, aby vypadali mrtví. Pokud do sebe nacpete správnou dávku tetrodotoxinu, skončíte přinejlepším v hlubokém kómatu, které doktoři samozřejmě od smrti poznají. Kdyby se vám navíc nějak opravdu podařilo zpomalit si puls do takřka neznatelné frekvence, nejspíš brzy nebudete muset stav mrtvosti fingovat vůbec, protože bez neustálého proudění krve záhy dojde kyslík ve vašem mozku.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Nezapomínejte také, že se mrtvoly skladují při teplotách blízkých nule, takže pokud skončíte v mrazícím boxu, hodně štěstí.

Hackeři datlují složité zelené kódy na černou obrazovku

Správný hacker kouká na zašlý CRT monitor přes tlusté brýle a v uhrovaté tváři se mu zračí vzrušení, když ze všech sil mlátí do klávesnice a na obrazovce nějak záhadně naskakují složité, laikům nepochopitelé hieroglyfy. Chcete-li si na podobné individuum zahrát, následujte tento odkaz.

Vymývání mozku funguje

Samozřejmě, že můžete člověka převychovat, psychicky zdeptat nebo donutit k nebezpečnému chování. Vůbec ale nehrozí, že byste dokázali několika slovy restartovat lidskou mysl, jak se nám snaží namluvit třeba loňská Občanská válka 78 % od Marvelu. Za studené války se o podobné metody zajímaly úřady na obou stranách železné opony, ale bezúspěšně. Že vás tedy v budoucnu začne pronásledovat bývalý nejlepší kamarád, přeprogramovaný k zabíjení, je proto extrémně nepravděpodobné.

I z rozmáznuté fotky poznáte tvář zločince

Každý, kdo se alespoň jednou v životě koukal na kriminálku, zná standardní postupy. Pokud nedokážete z nekvalitní fotky poznat nic, co by vám mohlo pomoci při vyšetřování, stačí ji prohnat kouzelným programem. Ten ji vyhladí, zaostří a v některých případech ještě navíc převede na detailní 3D model, v němž se nacházejí i objekty, které kamera vůbec neměla šanci zachytit. Ve skutečnosti jsou možnosti vylepšení kvality obrazu nutně jen velice omezené a z náhodné směsi barevných skvrn udělají jen stejně náhodnou směs ostřeji ohraničených barevných skvrn.

Je Deckard replikant? Pokusili jsme se dát dohromady nové informace z Blade Runnera 2049

Proskočit sklem je snadné

Z oken se vrhají lidé v akčních filmech, ale i v těch katastrofických a občas i v nějaké té komedii. Vždycky to působí velice snadně, protože herci ani kaskadéři samozřejmě skutečným sklem proskakovat nemusejí. Ve skutečnosti je totiž podobný kousek velmi nebezpečný – roztříštěné sklo je nesmírně ostré a pořeže vás během zlomků sekundy.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (7 komentářů)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 10607

Avengers se připravují na cestu do kvantové říše. Druhý trailer na Endgame dorazil

14. 3. Aleš 1539

A vy jste ksakru kdo? Trailer na Avengers: Infinity War je konečně tady

29. 11. Aleš 16436

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 19371

Avatar 2: Kate Winslet se ukázala na fotce z natáčení, tvůrci kvůli filmu postavili obří nádrž

14. 5. Aleš 292

To nejzajímavější z tohoto týdne: