X-Men: Co jste vždycky chtěli vědět o slavné sérii, ale báli jste se zeptat

18. 11. 2017 15 184×4138 světlý/tmavý vzhled

Propojit deset mnohdy dost nesouvisejících filmů ze dvou alternativních dějových linií tak, aby výsledek alespoň jakž takž dával smysl, je takřka nadlidský úkol. Mutanti naštěstí příhodně disponují nadlidskými schopnostmi, takže se většinou podaří změny nějak chytře okecat. Ne však vždy. Formou otázek a odpovědí jsme pro vás zpracovali ty nejzajímavější záhady, které celá série má – a také jejich možná vysvětlení.

Jak mohl Bolivar Trask použít DNA Mystique ke stvoření Sentinelů? Roboti umí používat schopnosti mutantů, zatímco Mystique přece jen imituje jejich vzhled!

To je pravda. Krást superschopnosti Mystique nedokáže, umí to ale její kolegyně Rogue. Když vyšla prodloužená verze Budoucí minulosti 82 % Rogue Cut, která tuto hrdinku obsahuje, mnozí fandové doufali, že se dočkají vysvětlení. To ale nepřišlo. Nabízí se ale možnost, že Sentinelové nedostali své schopnosti přímo z původní DNA, ale z upravené verze, kterou Trask Industries vyvinuly v průběhu let.

Je Trask, který se objeví v Posledním vzdoru 72 % tím stejným Traskem, kterého jsme mohli vidět v Budoucí minulosti?

Oba jsou prý založeni na stejné postavě z komiksů, ale v kánonu filmového světa spolu nemají nic společného. To je koneckonců pochopitelné, protože příbuzenství mezi malým bílým Traskem a černým Traskem normálních proporcí by se hledalo jen těžko.
Když už se o tom bavíme: neexistují přeci jen ve světě X-Men některé postavy dvakrát?

A jak to tedy bylo? Terminátoři, X-Meni i Transformers pokaždé zapřou, co nám minule řekli

Existují. Ať už mluvíme o dvou verzích Deadpoola, dvou verzích Angela nebo třeba o dvou verzích Emmy Frost. V některých případech se to dá omluvit jednoduše změnami, které ve světě nastaly vlivem událostí Budoucí minulosti. I tak se nám zdá přinejmenším nepravděpodobné, že by měl Deadpool z nové dějové linky v roce 2016 stejný obličej, jako Deadpool ze staré dějové linky v sedmdesátých letech. Ale jasně, to už jenom rejeme.

Je Moira MacTaggert upír?

Taky nad tím někdy přemýšlíme. Tahle zvláštní žena se chronologicky poprvé objevila na scéně v První třídě 85 %, která se odehrává v roce 1962. Viděli jsme ji ale také v Posledním vzdoru, kde vypadá, že nijak viditelněji nezestárla. Děj snímku se přitom odehrává o více než čtyři dekády později v roce 2006. MacTaggert navíc v mezičase stihla změnit zaměstnání…

Kde se vzal Charles Xavier v Budoucí minulosti a ve Wolverinovi 64 %, když zemřel v Posledním vzdoru?

Profesor X měl jednovaječné dvojče, které už dlouho žilo ve vegetativním stavu. V potitulkové scéně Posledního vzdoru se toto dvojče najednou probudí, osloví Moiru a ta v něm pozná Charlese. Telepat totiž své vědomí přenesl do svého bratra. Ne, fakt si to nevycucáváme z prstu, autoři scénáře se vám to jenom neobtěžovali vysvětlit. Máte být nerdi a číst všechny komiksy, pak byste to možná i pochopili. (sarkasmus)

Jak získal Magneto po Posledním vzdoru zpět své schopnosti?

Prostě je získal. Přesnou odpověď nikdo nezná. „Léčivé“ sérum pravděpodobně po čase vyprchalo, vzhledem k tomu, že se schopnosti vrátily třeba i Rogue.

Kde vzal v Budoucí minulosti Wolverine své adamantiové drápy, když mu je vysál obří stříbrný samuraj v jeho sólovce?

Nemáme tucha, ale populární fanouškovská teorie říká něco o Magnetovi, který mu mohl kostěné drápy obalit kovem. I tak je to samozřejmě dost mizerné vysvětlení, protože jsme na plátně nikdy neviděli Magneta dělat něco podobného.

Jak fungují adamantiové střely?

Stryker střelí Wolverina Origins 73 % do hlavy a mutant omdlí. Když se probudí, nepamatuje si nic, co se mu stalo předtím, ale stále žije. V nejnovějším Loganovi se ale dozvídáme, že hrdina může toutéž střelou spáchat sebevraždu a dokonce vidíme, jak s její pomocí malá Laura zabije mladý Rosomákův klon.

Moudra stříbrného plátna: Nechte se inspirovat 10 citáty slavných filmových mentorů

Vymazání paměti je navíc asi dost selektivní, protože si Wolverine na své cestě do Japonska pamatuje události z dob druhé světové války, které se staly ještě před zásahem adamantiovým projektilem a měly by být navždy vymazané.

Kdy se z Jamese McAvoye   stal Patrick Stewart  ?

Divíme se spolu s Deadpoolem. Osazenstvo První třídy už mělo do návratu Apocalypse 70 % zestárnout o dvě dekády a Magneto stejně pořád vypadá jako Michael Fassbender   a Profesor X jako James McAvoy. Je to prostě matoucí.

Profesor X v prvních X-Men tvrdí, že Magneta poprvé potkal ve svých 17 a nemá ponětí, jak funguje jeho helma. Jak je potom možné, že v První třídě oba muži při prvním setkání vypadají starší a proč Xavier vidí Erika s nasazenou přilbou?

Jedná se nejspíš skutečně o docela nepěknou chybku. Zvlášť, když zvážíme, že Profesor X tvrdí, že mu Magneto pomohl zkonstruovat Cerebro, které ale ve skutečnosti postavil Hank McCoy alias Beast. Podobných nekonzistencí můžeme najít celou řadu. Zdá se vám to jako nepřekonatelný problém? My Filmožrouti jsme vymysleli vlastní filmovou teorii, která může všechno vysvětlit!

Marvel: Povíme, komu patří jednotliví superhrdinové a jak poznáte snímky z propojeného MCU

V jedné z předchozích otázek jsme si vysvětlili, jak je to s Charlesem Xavierem a jeho dvojčetem. Teď si ale uvědomte, že v nové časové linii k událostem Posledního vzdoru nikdy nedošlo a Profesor X zůstal ve svém původním těle. My tvrdíme, že toto první tělo na rozdíl od toho druhého trpělo Alzheimerovou chorobou, jejíž následky jsme viděli v Loganovi, a že se následky této nemoci projevovaly už v dobách X-Men 82 % či X-Men 2 82 %.

Profesor si proto vybájil alternativní vzpomínky, což lidé opravdu někdy dělají. Když potom změnil tělo, rozklad jeho mysli se zastavil a on ve zdraví přežil až do událostí Budoucí minulosti, zatímco v Loganovi strádal a pomalu skomíral o pouhých pár let později. Nevěříme, že se Xavierův stav tak rychle zhoršil: on zkrátka nebyl ideální nikdy, akorát si toho celé roky vůbec nikdo nevšiml.

Co vy na to?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (4 komentáře)