Nebojte se samoty. 7 filmů, které si vystačily jen s několika herci

18. 11. 2017 7 756×9103 světlý/tmavý vzhled

Všichni máme rádi velkolepé bitevní scény. Ve sci-fi filmech si užíváme záběry mohutných mimozemských měst. Baví nás proslovy ke shromážděným davům. Přesto se ale čas od času najde zajímavý film, který si vystačí s pouhými několika herci aspoň po velkou část svého trvání. Vybrali jsme několik z nich napříč různými žánry, aby si na své přišel každý milovník kinematografie.

1) Život 68 %

O horror s vědeckofantastickými prvky se ještě tu a tam pokouší nějaký ten Prometheus 66 % či Vetřelec, letošní snímek Život se ale paradoxně dostal mnohem blíž ke kořenům celé ságy, než třeba nejnovější Covenant 62 %. Vypráví příběh posádky Mezinárodní kosmické stanice, na kterou se dostane zvláštní organismus z Marsu. Organismus, který velmi rychle roste a úměrně tomu se zvyšuje i jeho síla a inteligence.

Vetřelec: Zajímavosti okolo sci-fi klasiky, o nichž jste neměli ponětí

Děsivým designem sice za geniálním Gigerovým   vetřelcem zaostává a chybí mu i ta správná hutná atmosféra, přesto se ale jedná o svěží, nekompromisní, brutální podívanou, která hezky odsýpá a vynalézavě buduje příběh tak, aby měli lidé proti kosmické nestvůře vždy náležitě těsnou šanci. Určitě neuděláte chybu, když jí dáte šanci, zvlášť, když už je k dispozici na DVD a Blu–ray.

2) 127 hodin 81 %

Aron Ralston se vydal do divočiny strávit volno lezením po skalách. Pak mu balvan přimáčkl pravou ruku ke skále a muž zůstal trčet v puklině uprostřed neobydlené části Spojených států amerických. 127 hodin zpracovává jeho skutečný příběh formou zhruba hodinu a půl dlouhého, napínavého snímku s Jamesem Francem   v hlavní (a většinu času i jediné) roli.

127 hodin není úplně pro každého, takže připojíme varování. Pokud je vám představa toho, že si pižláte ruku tupým nožíkem, nesnesitelně nepříjemná, možná byste tenhle snímek rádi vynechali.

3) Vše je ztraceno 69 %

Už jsme se podívali do vesmíru i na pevnou zem, bezpečno však není ani na moři. Robertu Redfordovi   ze všeho nejdřív do lodi udělají díru čínské boty, pak ho stihne bouře a vůbec má až podezřele velkou smůlu. Do snímku vlastně vůbec nepotřebujete české titulky, zvlášť pokud jste schopní přeložit těch několik vulgarismů, které zamlklý námořník příležitostně procedí skrz zaťaté zuby.

Postaveno pro film. 10 nejúžasnějších projektů, které vznikly kvůli natáčení

Pokud vás zajímá, jak dokáže více než 100 minut udržet vaši pozornost film s jedním jediným hercem, máte jedinečnou možnost to zjistit.

4) Trosečník 82 %

V úspěšném snímku Roberta Zemeckise   herci rozhodně nechybí, podstatnou část stopáže ale sledujeme jen Toma Hankse   jako novodobého Robinsona na opuštěném ostrově. Tam se musí vyrovnat se samotou a také dostane příležitost přehodnotit svůj značně rozlítaný životní styl. Jak dlouho vydrží našemu hrdinovi starost o zachování poštovního tajemství, když se všude po pláži válejí balíčky z FedExu?

5) Záhada Blair Witch 71 %

Mystifikační horror natočený “jakože” amatéry na běžně dostupnou videokameru odstartoval éru falešných filmových dokumentů. Vystačil si přitom s hrstkou postav a minimalistickým rozpočtem. Ne každého diváka zaujme, zvlášť bezmála dvacet let po svém vydání, v žebříčku jej ale samozřejmě vynechat nesmíme. Mezinárodní filmová databáze uvádí v kolonce obsazení deset jmen, film si ale více či méně vystačí se třemi tvářemi.

6) Gravitace 78 %

Vizuálně působivý kosmický thriller způsobil před pár lety docela solidní poprask. Stál přitom skoro úplně jen na hereckém talentu Sandry Bullock  , která si zahrála astronautku ztracenou na oběžné dráze. Zvlášť na velkém plátně vyvolávala její cesta domů úžas, když musela hrdinka utíkat před neslyšným, ale přesto bleskově smrtícím vesmírným smetím a přitom se snažila poradit si s technickými potížemi či jazykovou bariérou.

Ava na Tinderu i Jokerova vizitka. 10 skvělých reklamních kampaní populárních snímků

Když k tomu připočteme velkolepé záběry, trvající přes dvě minuty bez jediného střihu, není žádný důvod se na Gravitaci nepodívat. Pokud tedy máte k dispozici pořádně širokou obrazovku.

7) Pasažéři 74 %

Vesmír je vůbec bohatý na příběhy osamocených lidí – i když třeba takového Marťana 82 % diskvalifikuje jeho poměrně košatá pozemská dějová linka. Zbyli nám alespoň loňští Pasažéři, v nichž se Chris Pratt   předčasně probudí z hibernace a když ho osamocení začne dohánět k šílenství, v zoufalství vzbudí i Jennifer Lawrence  , i když ví, že už se nikdo z nich nebude moci vrátit zpět ke spánku.

Zajímavá zápletka sice nedostála svému potenciálu a reakce diváků i kritiky se nesla spíše v rozpačitém duchu, zhlédnutím Pasažérů ale svůj čas jistě nepromarníte.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (9 komentářů)  

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 628

Jurský svět 3 bude jako Endgame, tvrdí herec Chris Pratt. Vrátí se nejspíš další postava z jedničky

24. 2. Aleš 561

Režiséři Endgame prozatím končí s Marvel filmy, Chris Pratt se vyjádřil k návratu Jamese Gunna

26. 4. Aleš 388

Zabili ho vetřelec, terminátor i predátor. Bill Paxton si zahrál ve všech osmdesátkových hitech

9. 5. Aleš 382

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. Aleš 12343

Spider-Man: Už víme, jak se bude jmenovat trojka. Čeká nás prý nejlepší akční scéna Marvelu

Dnes Aleš 142

Liga spravedlnosti: Zack Snyder nevzal peníze, na konci snímku přijde cameo nějakého hrdiny

Včera Aleš 36

Strážci Galaxie: Režisér musel bojovat za Draxova herce, studio si jím nebylo jisté

23. 2. Aleš 48

Daniel Radcliffe: Točit divné filmy bylo osvobozující, za výkon v prvních Potterech se stydím

22. 2. Aleš 175

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348