Transformers: Roboti si vydělávali product placementem a ničili auta poškozená povodní

19. 11. 3 210×277 světlý/tmavý vzhled

Sága o obřích plechových robotech, kteří do sebe střílí z kanónů a řežou se svítícími meči poprvé zaútočila na světová kina v roce 2007 77 %. Mix patetických proslovů, zběsilé akce a záměrně absurdního scénáře oslnil diváky natolik, že v dalších letech vznikla ještě tři pokračování. Žádné z nich nedosáhlo kvalit původního snímku, ale komerčně série i díky velkému čínskému trhu slavila úspěch i nadále.

Kolik značek stihli roboti propagovat?

A nejenom díky němu – série neunikla v minulosti kritice kvůli tomu, že často využívá product placement. Na obrazovkách a plátnech se v ní objevilo už více než padesát různých značek a když se ve třetím díle jeden z Autobotů měnil v červené Ferrari, vydupala si automobilka, že robot celý film ve zdraví přežije. V původním scénáři měl být přitom zabit zlovolnými Deceptikony.

Transformers také místy vypadají jako celovečerní reklama na americkou armádu. Jen považte: v prvním filmu se objeví naráz ve vzduchu hned dva z tehdejších tří letounů CV-22 Osprey s naklápěcími rotory a podržtaška hlavního záporáka Starscream se transformoval do supermoderní stíhačky F-22 Raptor. Režisér Michael Bay   měl navíc krom vojenské techniky k dispozici i piloty a další personál. Herci dokonce dostali k dispozici i autentické uniformy.

Nebezpečné exploze a citát z obalu hračky

Když tedy snímky získaly všechny potřebné finance a další podporu, mohlo se začít natáčet. Michael Bay se do toho pustil s grácií sobě vlastní. Na představitele hlavní role Shiu LaBeoufa   poštval při natáčení jeho první scény psy, za zády svým hercům odpaloval skutečné nálože a varoval je, ať za žádnou cenu nepřestanou utíkat, jinak mohou být zraněni nebo zabiti. Z aut poskytnutých firmou General Motors nechal vymontovat motory a převodovky, aby se při explozích ve vzduchu lépe otáčela.

Od Pomsty poražených ke Šmakově dračí poušti. Prokletí nepovedených filmových dvojek

Pro snímek také vznikla scéna Megatrona zmraženého uvnitř velké přehradní hráze, kterou si Shia LaBeouf tak oblíbil, že k ní tajně vodil své kamarády, aby mohl zamachrovat.

Replika: „Svoboda je právem všech myslících bytostí,“ kterou pronese v dialogu s ostatními Autoboty jejich vůdce Optimus Prime, byla vybrána na základě soutěže, kterou zorganizoval režisér. Fanoušci série mohli posílat své návrhy na věty, z nichž následně Michael Bay vybral právě tu výše vypsanou a vložil ji do úst kovového hrdiny. Původně ale slova pochází z obalu jedné starší robotovy hračky.

Ani všechno zlato by nestačilo

Oč méně originality však pobral scénář, o to náročnější byly všechny filmy z technického hlediska. I výkonná výpočetní technika trikových společností strávila nad jediným obrázkem transformera složeného ze stovek různých částí několik desítek hodin, vyrenderovat všechny záběry by pak průměrnému osobnímu počítači zabralo dlouhá milénia. Občas našel využití i progresivní IMAX formát, díky kterému se Optimus Prime v lesním souboji z druhého dílu několikrát objevil na plátně doslova v životní velikosti.

Mrkněte, jak se dělá počítačová magie. Animátoři z Industrial Light & Magic začínali ve skladišti

Kdybychom 3D modely robotů převedly do skutečného světa ve velikosti, v jaké je vidíme ve filmu, součástky obřího Devastatora z Pomsty poražených 67 % naskládané jedna za druhou by součtem délek dosáhly výšky osmapadesáti mrakodrapů Empire State Building postavených na sobě a všechno zlato, které kdy lidstvo vytěžilo během své existence by nestačilo na výrobu ani poloviny tohoto robota.

Neméně náročné byly i ty efekty, které vznikly bez pomoci počítačů. Při natáčení třetího dílu 63 % zničili filmaři více než 500 automobilů, které jim zdarma poskytla pojišťovna. Ptáte, se kde je sehnala? Všechny vozy byly poškozené povodní.

Kdo uteče, vyhraje

Jenom pozorný divák si pravděpodobně všimne, že někteří méně důležití Deceptikoni často přežijí finální střetnutí a vrátí se páchat další zlo v navazujících filmech. Starscreamovy útěky jsou notoricky známé – Megatron si několikrát stěžoval na zbabělost a neschopnost svého pobočníka, který se úspěšně vyhýbal nebezpečným střetnutím až do třetího dílu série, kdy podcení křehké a snadno zničitelné lidi, jimž v boji záhy podlehne.

A jak to tedy bylo? Terminátoři, X-Meni i Transformers pokaždé zapřou, co nám minule řekli

Z jednoho snímku do druhého ale cestoval třeba i transformer Scorponok, který vypadá jako obří kovový štír. Poté, co mu v souboji na poušti američtí vojáci ustřelili ocas, zavrtal se pod zem a vyčkal událostí následujícího filmu Pomsta poražených. V něm se znenadání objevil na egyptském bojišti, kde se o něj nicméně záhy postaral stařík Jetfire.

Druhým přeživším, kterého jste nejspíš nepostřehli, je Soundwave, robot, který v Pomstě poražených napíchne satelit a skrze něj povolává ostatní Deceptikony do války, blokuje armádní komunikaci a plní další úkoly. V dalším snímku už jeho přítomnost na orbitě zjevně přestala být potřebná, neboť se vydal na povrch Země v podobě stříbřitého Mercedesu a vetřel se do blízkosti protagonisty Sama Witwickyho coby špeh. Tím však samozřejmě strašně naštval žlutého Autobota Bumblebeeho, který mu v odvetě ustřelil hlavu.

A co čeká transformery v budoucnosti? Letos oslavili desáté výročí nepříliš úspěšným snímkem Poslední rytíř 51 % a chystají Bumblebeeho sólovku  , jejich další pokračování je však zatím ještě nejisté...

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)