Filmožrout: Liga spravedlnosti je velký průšvih pro DC. Pokud tedy věříte kritikům

16. 11. 2017 4 679×2869 světlý/tmavý vzhled

Už včera jsme stručně informovali o prvních reakcích na novou Ligu spravedlnosti 66 %, v průběhu dalších hodin se ale vyrojily další recenze a už je jich tolik, že pro vás máme našeho Filmožrouta – předhled názorů české i zahraniční filmové kritiky. Pokud tedy váháte, zda dát superhrdinské akci z dílny DC v kině šanci, máte jedinečnou možnost se stručně seznámit s převládajícími názory!

A nebudeme vám lhát: většinou nejsou dvakrát příznivé. František Fuka kupříkladu na FFFilmu udělil 50 %, což je sice víc, než kolik od něj dostala Wonder Woman 70 % nebo loňský Úsvit spravedlnosti 63 %, pořád ale nejde o povzbudivý výsledek. Autor recenze dokonce ironicky chválí Ligu spravedlnosti za to, že ve svých nejlepších chvílích působí skoro jako konkurenční Avengers 83 %.

Liga spravedlnosti: Neznáte některé hrdiny, protože nečtete komiksy? Nebojte, pomůžeme

V digitálních mlátičkách se prý špatně orientuje, nepovedený 3D formát chaos ještě zhoršuje svěžích vtipných okamžiků je naopak dost málo a film nedokáží zachránit. Některé postavy by se také údajně daly bez větších potíží vystřihnout a ničemu by to neuškodilo. Příliš se nepodařil ani soundtrack Dannyho Elfmana  .

Ještě přísněji hodnotil britský deník The Telegraph, konkrétně jednou hvězdičkou z pěti. Recenzent Robbie Collin se prý při sledování cítil vyloženě trapně a je toho názoru, že filmový vesmír DCnikdo nedokáže zachránit – přirovnává jej k černé díře, která vysává peníze i dobrou vůli natěšených diváků. Hudba složená z motivů Williamse  , Zimmera  , Junkieho XL   a samotného skladatele Elfmana prý sotva drží pohromadě a k filmu se vůbec nehodí.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

O moc shovívavější nebyl ani recenzentův český kolega na Moviezone, Václav Rybář. Expozice filmu je údajně křečovitá, nasekaná na nesouvislé scénky, spojení režisérů Snydera   a Whedona   filmu spíš uškodilo, než pomohlo, protože humor vyskakuje z nepatřičných míst a Flash otravností připomíná Lexe Luthora. Akce pak prý připomíná jen nekonečnou vlnu pixelů bez jakékoli energie. Autor také sdílí názor Telegraphu, že se z tohohle filmového průšvihu už Warneři nevylížou.

O nic povzbudivěji nezní ani zahraniční Digital Spy, kde nadělili ekvivalentní dvě hvězdičky z pěti. Humor Ligy spravedlnosti prý není moc vtipný, akce se obejde bez napětí a nové postavy jsou představovány tak ledabyle, že se o ně divák vůbec nestará. Naprosto mimo je záporák Steppenwolf, který patří mezi vůbec nejhorší padouchy z jakéhokoli superhrdinského snímku.

Recenze dokonce naznačuje, že se scénář nepovedl ještě víc, než ten pro propadák Fantastická čtyřka 43 % z roku 2015. Závěrem text přirovnává Ligu spravedlnosti k výtahově hudbě a dodává, že je výjimečná jen svou naprostou zaměnitelností.

Kdo umí skvěle s bramborovým dělem? Detaily z filmového světa DC, které vám ušly

Přeci jen trochu optimističtěji to vidí na Fandíme filmu, kde štědře udělili šest bodů z deseti, nejvyšší hodnocení v dnešním Filmožroutovi. Úvodní koktejl nesourodých scén se prý skutečně nepovedl, druhá půle nicméně dopadla o něco líp a kdyby se tvůrci nebáli příběh trošku natáhnout, mohl by prý zanechat ucelenější dojem. Komiksový fanda prý ale bude spokojený.

A nakonec si dáme ještě dvouhvězdičkovou recenzi Guardianu, která kritizuje mimo již výše zmíněného třeba herecký výkon Bena Afflecka   (Bruce Wayne / Batman) a vysmívá se povědomí amerických tvůrců o územním plánu hlavního města Velké Británie. Dobré slovo má jenom pro osvědčenou Wonder Woman, zejména pak v úvodní části snímku.

Protože skóre Rotten Tomatoes nebylo v době psaní tohoto článku ještě k dispozici, zmíníme jen, že Metacritic v současnosti ukazuje bezútěšných 49 %. Čeští diváci na ČSFD jsou se 66 % mnohem smířlivější, ačkoli nesmíme zapomenout, že se teprve blíží večer premiéry a film tak zatím viděli převážně jen ti nejzapálenější fanoušci. Budoucnost DCEU zkrátka nevypadá ani trochu růžově.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (28 komentářů)