Star Wars: Povíme vám, jak předaleká galaxie recykluje své vlastní legendy!

20. 11. 3 146×147 světlý/tmavý vzhled

Pokud sledujete Star Wars pouze v jeho filmové podobě, možná ani netušíte, jaký poprask způsobilo před pár lety oznámení, že se valná většina videoher, komiksů či knih z předaleké galaxie již nadále nebude považovat za součást kánonu. To znamená, že je mohou tvůrci nových filmů a seriálů naprosto ignorovat. Tyto vyřazené příběhy dostaly označení Star Wars Legends.

Mnoho fanoušků sice takový zásadní zásah rozzlobil, s odstupem času ale musíme uznat, že to byl moudrý tah. Rozšířené univerzum obsahovalo sice možná spoustu zajímavých příběhů, ale také hromady nesmyslů – jeho kvalita byla zkrátka nevyrovnaná. Navíc pokrývalo i časoprostor, který využívají zbrusu nové epizody pro vlastní dějové linky.

Ať vás provází Síla! 5 zajímavostí o Světlé a Temné straně ve vesmíru Star Wars

Tvůrci si ale dobře uvědomují, že fanouškům vesmírné ságy chybí jejich oblíbené postavy, planety nebo třeba i stíhačky. Proto část nekanonického obsahu průběžně recyklují a přidávají znovu do světa Star Wars v sedmé 77 % a osmé epizodě  , v Rogue One 79 %, v Klonových válkách 76 % nebo v Povstalcích 67 %. Přinášíme vám seznam toho nejzajímavějšího, co si zatím našlo cestu zpět do populárního světa. Předem varujeme, že samozřejmě není zdaleka, zdaleka kompletní.

1) Velkoadmirál Thrawn

Velká část předaleké galaxie je prozkoumána a integrována do Galaktické republiky (a později do Galaktického impéria), některé regiony však vždy unikaly pozornosti. V jednom takovém žije i národ modrých Chissů s červenýma očima. Právě z jejich řad pochází velkoadmirál Thrawn, strategický génius ve službách císařství, který se poprvé objevil v knihách navazujících na šestou epizodu Návrat Jediů 87 %.

Pořádně zatopil Nové republice a to samozřejmě ve filmech asi nikdy neuvidíme. Thrawn se ale přinejmenším dostal do seriálu Povstalci, kde znepříjemňuje život nejen ústředním hrdinům. Vědomosti o svých nepřátelích získává mimo jiné zevrubným studiem jejich uměleckých děl a krom strategického talentu skvěle ovládá palné zbraně i bojová umění.

2) Malachor

Sithská planeta Malachor se poprvé objevila v počítačové hře Star Wars: Knights of the Old Republic 2, kde byla (pozor, spoiler!) na konci zcela zničena. Nedávno to dotáhla také do seriálu Povstalci, kde se objevil zejména tamní sithský chrám. Na Malachoru žil nějakou dobu i bývalý Palpatinův učedník Maul a planeta kdysi sloužila jako superzbraň, napájená krystaly kyber.

3) Hammerhead

Korveta třídy Hammerhead oslavila ještě větší úspěchy. Neobjevila se totiž jen v Povstalcích, měla i velice důležitou roli v loňském Rogue One! Byla to ta loď, která způsobila srážku dvou hvězdných destruktorů Impéria a následné zhroucení štítu okolo planetárního archivu na Scarifu. Stejně jako Malachor se i korvety Hammerhead objevily poprvé ve videoherní sérii Star Wars: Knights of the Old Republic, tentokrát konkrétně v prvním díle.

Moudra stříbrného plátna: Nechte se inspirovat 10 citáty slavných filmových mentorů

4) TIE Defender

Ze světa digitální zábavy dolétlo do kánonu i další vesmírné plavidlo, konkrétně TIE Defender, variace klasické imperiální stíhačky. Tu už v roce 1994 představil titul Star Wars: TIE Fighter, který ale později skončil právě ve škatulce Legends. Zpátky do Lucasfilmem uznávané kontinuity se však Defender dostal o dvacet let později zahrnutím do mobilní hry Star Wars: Commander a filmovým a seriálovým fanouškům se představil ve čtvrté sezóně Povstalců.

5) Darth Bane

Sithský lord Darth Bane patří mezi vůbec nejdůležitější příslušníky svého řádu v celých galaktických dějinách. Jeho knihy jsou nyní součástí Legend, takže nevíme, zda ještě platí, že vyvraždil původní Sithy, protože je považoval za zkorumpované odpadlíky od pravého učení Temné strany. Díky Klonovým válkám si však do kánonu našel cestu alespoň nejdůležitější čin Dartha Bana.

Star Wars: Klonové války. 10 nejlepších příběhů, kvůli kterým byste seriál neměli minout

Když se Yoda setká se Sithovým přízrakem na planetě Morraband, zmiňuje Pravidlo dvou. Byl to totiž právě Darth Bane, kdo stanovil, že v řádu budou vždy jenom dva členové – mistr ztělesňující moc a učedník, který po ní bude prahnout. Sithové se totiž nikdy neměli pokoušet rytíře Jedi přečíslit či vojensky rozdrtit – jejich zbraní byla skrytost a klam. Tato taktika se vyplatila, když Banův dědic Palpatine rozdrtil Republiku a nastolil Impérium.

6) Sithské holocrony

Malé pyramidové předměty, do nichž Sithové ukládali informace, se vyskytovaly v mnoha příbězích, které jsou nyní součástí Legend. Museli jsme si počkat ale až na seriál Star Wars: Povstalci, abychom je viděli i na našich obrazovkách. Něco podobného provedly i starší Klonové války s holocrony Jediů. To je dobře, neboť tyto předměty hrají v předaleké galaxii často klíčovou roli – někdy v nich například své znalosti ukryje mimořádně mocný uživatel Síly a pak je po celých staletích předá novému učedníkovi.

7) Mladý Solo na Temné straně

Ben Solo alias Kylo Ren podlehl našeptávání nejvyššího vůdce Prvního řádu Snoka a svou cestu ke zlu zpečetil vraždou svého otce a našeho oblíbeného pašeráka Hana. Není to přitom poprvé, co potomek Hanovy rodiny odpadl k Temné straně. Jistý Jacen Solo z dnes již legendárního The Thrawn Trilogy totiž přijal nové jméno Darth Caedus a zbytku své rodiny pořádně znepříjemnil život.

8) Světelný meč se záštitou

Světelný meč s křížovou záštitou kolmou k čepeli zažehnul výše zmíněný Kylo Ren už v traileru na sedmou epizodu a následně jsme podobnou zbraň potkali i v Povstalcích. Asi ani nemusíme podotýkat, že měl tento typ meče už dlouho předtím premiéru v Legendách, kde se dokonce objevila i jeho ještě exotičtější varianta – vidličkovitá zbraň s jen jednou kratší čepelí tryskající z rukojeti šikmo.

9) Černé slunce

Nejslavnější zločineckou organizací v celých Star Wars je bezpochyby Černé slunce, jehož historii můžeme datovat až ke komiksu Shadows of the Empire z roku 1996. Do kánonu pak Černé slunce uvedl až seriál Klonové války, kde se kosmičtí bandité stali součástí snahy Dartha Maula o vybudování vlastní říše uprostřed panujícího chaosu. Tahle parta padouchů přežila nejenom pád Republiky, ale i zánik Impéria, takže ji třeba jednou potkáme i v některé budoucí epizodě.

10) Darth Plagueis

Tento temný lord byl sice součástí kánonu už od časů Pomsty Sithů 87 %, kdy se o něm zmínil Palpatine. Dlouho jsme o něm ale netušili nic moc jiného, než že se stal velmi zběhlým v používání Temné strany a údajně dokázal i stvořit život. V roce 2014 však vyšla kniha Tarkin, v níž přibylo několik podstatných informací, které byly dříve pouze legendární.

Konečně třeba s jistotou víme, že byl Darth Sidious přímým učedníkem a nástupcem Dartha Plagueise, což samozřejmě vrhá nové světlo na všechno, o čem si Palpatine povídal s Anakinem během jisté kulturní události. Ale tohle už jsou opravdu jen detaily pro opravdové Star Wars nerdy…

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)