Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

Datum vydání 20. 11. 2017Shlédnutí 55 896×Názory k tématu1Sdílení článku312Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Kvalitní scénář je podstatnou ingrediencí úspěchu filmu. I přesto není vždy nutné se na něj fixovat a když některého z herců na místě napadne, jak by se mohla zachovat jeho postava, výsledek často překoná i nejpečlivější práci tvůrců příběhu. Pokud nám nevěříte, připravili jsme pro vás následující seznam desíti skvělých scén ze známých hollywoodských trháků, které vznikly náhodou nebo skrze hereckou kreativitu.

1) Aragorn nakopávající přilbu

Když Aragorn se svými přáteli ve Dvou věžích 88 % dorazil k doutnající hromadě skřetích ostatků a zdálo se, že mezi nimi mohou ležet i spálená těla hobitů, nakopne hrdina opodál ležící přilbu a vykřikne zoufalstvím. Peter Jackson   byl překvapen procítěností, realističností reakce Vigga Mortensena  , v jehož hlase skutečně zaznívala bolest. Teprve po dotočení scény se dozvěděl, že si jeho herec při kopanci zlomil prst na noze.

Pán prstenů: O čem bude seriál? Sedm příběhů z knižních Dodatků, které třeba uvidíme!

2) Monolog v dešti

Legendární proslov v lijáku, který pronáší umírající replikant Roy Batty v Blade Runnerovi 78 %, se nesmazatelně zapsal do srdcí mnoha fanoušků sci-fi. Přitom nepochází přímo ze scénáře – herec Rutger Hauer   si ho výrazně přepsal, a navíc částečně improvizoval. Dost možná zasáhl diváka právě touto svojí autenticitou.

3) „Já vím.“

Když má být vesmírný pašerák Han Solo v pátých Star Wars 89 % zamražen do karbonitu, Leia se přizná, že ho miluje. Harrison Ford   měl původně samozřejmě odpovědět, že ji miluje taky, ale zdálo se mu, že to tak úplně nesedne k lehce arogantní, lehkomyslné povaze jeho postavy. George Lucas   mu proto povolil, aby si vymyslel vlastní reakci. A tak vznikl slavný okamžik, kdy Han reaguje na vyznání lásky lakonickým: „Já vím.“

4) Jokerova gratulace

Děsivý gothamský klaun seděl ve vězení a zdálo se, že Temný rytíř 90 % město zase jednou zachránil. Poručíka Jima Gordona navštívil sám starosta Garcia, aby si nechvalně proslulého padoucha osobně prohlédl. Při té příležitosti také Gordona povýšil na komisaře. Když začali přítomní policisté tleskat, Joker se k nim bez jakékoli změny výrazu přidal. Nic takového neměl Heath Ledger   ve scénáři, skvěle ale přispěl k budování nejistoty a samozřejmě i pocitu, že ještě není všemu konec.

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

5) Sklenice hlíny

Johnny Depp   sletěl ve druhém díle Pirátů z Karibiku 74 % ze schodů, jeho drahocenná lahev plná hlíny ale zůstala celá. Vyskočil proto na nohy a začal se Davymu Jonesovi posmívat. Ne všechny drzé urážky, které směrem lidské chobotnice vyslal, byly ve scénáři. Svůj bujarý taneček s flaškou herec improvizoval sám a překvapení ostatních členů posádky proto nebylo tak úplně hrané. Ještě věrohodněji díky tomu působí Jonesova popuzená reakce, vysunutí děl. Stejně jako následné Jackovo uvědomění, že něco není v pořádku, následované znepokojeným: „Prudce doprava.“

6) Hannův rituál

Improvizovaných bylo mnoho scén ve Vlkovi z Wall Street 83 %, my ale musíme vybrat hned jednu z úplného začátku. Mark Hanna v ní učí Jordana Belforta svůj bizarní rituál, který zahrnuje rytmické údery v prsa a hluboké bručení. Nic podobného ale v původním scénáři nebylo.

Režisér Martin Scorcese   si jednoho dne všiml, že se tímto způsobem rozehřívá před prací herec Matthew McConaughey   a pravděpodobně se mu líbila myšlenka, že by se to mohl přímo na plátně naučit i Leonardo DiCaprio  . My jsme nadšení taky, protože při něčem podobném dvě slavné hvězdy hned tak neuvidíte.

7) Hodná kočička

Představitel Kmotra 92 % Dona Corleona Marlon Brando   se improvizace nikdy nebál. Když štáb na ulici objevil zatoulanou kočku, herec rychle přišel s nápadem, že by mohl zvíře hladit po srsti, zatímco bude vydávat rozkazy ostatním mafinánům. Asi vás nepřekvapí, že tak stylový moment později kopírovaly i mnohé další filmy. Existuje i druhá verze příběhu, která tvrdí, že na nápad s kočkou přišel režisér – tak či onak, do našeho seznamu patří.

8) Jorah si vymyslel novou větu

Možná víte, že jazyk Dothraků ze Hry o trůny 92 % skutečně existuje a má už poměrně bohatou slovní zásobu. Tu přímo pro seriál vytváří lingvista David J. Peterson. Ten ale šel oné noci brzy spát a nestihl si přečíst e-mail, že seriál nutně potřebuje na další den dothrackou větu: „Poberte všechno zlato a šperky.“ Když se pak Peterson probudil a zaslal správný překlad Fichas ei hoshor ma dan, natáčení už dávno proběhlo.

Kdo získá židli z mečů? Představujeme 10 nejschopnějších hráčů Hry o trůny

Iain Glen  , představitel Joraha Mormonta, jednoduše dostal za úkol si větu vymyslet.  Přišel s něčím, co Petersonovi znělo jako: „Mas ovray movekkhi moskat.“ Lingvista naštěstí dokázal frázi zpětně zasadit do svého jazyka, v dothračtině ale neznamená Poberte všechno zlato a šperky, jak uvádějí titulky, nýbrž něco ve stylu Můžete sebrat všechno, co není přibité.

9) Odinovo zavrčení

Thor 74 % urazí svého tatíka a ten reaguje nanejvýš podrážděně. Začně zbavovat syna jeho nadlidské moci a když se ho nevlastní bratr Loki snaží bránit, umlčí ho Odin neartikulovaným výkřikem. Ten nebyl ve scénáři (koneckonců, jak do něj něco takového foneticky vepsat?) a jednalo se o improvizaci herce Anthonyho Hopkinse  , který se hluboce vžil do své role. Respekt patří i Tomu Hiddlestonovi  , který nečekaný kolegův projev ustál a nevypadl z role.

10) Zrození Captaina Americy

Když Steve Rogers dostane sérum supervojáka a jako Captain America 67 % vyleze z kovové rakve, ve které absolvoval pokus, neudrží Peggy na uzdě zvědavost a nevědomky natáhne ruku, aby se dotkla hrdinovy svalnaté hrudi. Její reakce přitom vzešla od samotné herečky Hayley Atwell  , která nikdy předtím Chrise Evanse   bez trička neviděla a nedokázala tak úplně zakrýt své překvapení. Přerod kluka z Brooklynu v nezastavitelného hrdinu díky tomu působí ještě věrohodněji.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku886
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881

Pamela Anderson tvrdí, že Sylvester Stallone jí nabídl byt a Porsche, když se stane jeho milenkou

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku1

Pojďme si formou krátké analýzy připomenout kultovní Vřískot od režiséra Wese Cravena. Horor, který se satiricky otírá o žánrová klišé.

Datum vydání Včera Autor článku J.Rose Sdílení článku1

Šestá série Cobra Kai bude poslední, tak seriál podle slavného filmu Karate Kid dospěl ke svému konci. Trailer!

Datum vydání 25. 1. Autor článku Vojtěch Sdílení článku72

Kdokoli zachrání Grogu, navždy to změní Star Wars. Nastane zásadní zlom v epickém příběhu?

Datum vydání 25. 1. Autor článku Tomáš Sdílení článku52
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Datum vydání 25. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku859