Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. 17 800×6235 světlý/tmavý vzhled

Kvalitní scénář je podstatnou ingrediencí úspěchu filmu. I přesto není vždy nutné se na něj fixovat a když některého z herců na místě napadne, jak by se mohla zachovat jeho postava, výsledek často překoná i nejpečlivější práci tvůrců příběhu. Pokud nám nevěříte, připravili jsme pro vás následující seznam desíti skvělých scén ze známých hollywoodských trháků, které vznikly náhodou nebo skrze hereckou kreativitu.

1) Aragorn nakopávající přilbu

Když Aragorn se svými přáteli ve Dvou věžích 88 % dorazil k doutnající hromadě skřetích ostatků a zdálo se, že mezi nimi mohou ležet i spálená těla hobitů, nakopne hrdina opodál ležící přilbu a vykřikne zoufalstvím. Peter Jackson   byl překvapen procítěností, realističností reakce Vigga Mortensena  , v jehož hlase skutečně zaznívala bolest. Teprve po dotočení scény se dozvěděl, že si jeho herec při kopanci zlomil prst na noze.

Pán prstenů: O čem bude seriál? Sedm příběhů z knižních Dodatků, které třeba uvidíme!

2) Monolog v dešti

Legendární proslov v lijáku, který pronáší umírající replikant Roy Batty v Blade Runnerovi 78 %, se nesmazatelně zapsal do srdcí mnoha fanoušků sci-fi. Přitom nepochází přímo ze scénáře – herec Rutger Hauer   si ho výrazně přepsal, a navíc částečně improvizoval. Dost možná zasáhl diváka právě touto svojí autenticitou.

3) „Já vím.“

Když má být vesmírný pašerák Han Solo v pátých Star Wars 89 % zamražen do karbonitu, Leia se přizná, že ho miluje. Harrison Ford   měl původně samozřejmě odpovědět, že ji miluje taky, ale zdálo se mu, že to tak úplně nesedne k lehce arogantní, lehkomyslné povaze jeho postavy. George Lucas   mu proto povolil, aby si vymyslel vlastní reakci. A tak vznikl slavný okamžik, kdy Han reaguje na vyznání lásky lakonickým: „Já vím.“

4) Jokerova gratulace

Děsivý gothamský klaun seděl ve vězení a zdálo se, že Temný rytíř 90 % město zase jednou zachránil. Poručíka Jima Gordona navštívil sám starosta Garcia, aby si nechvalně proslulého padoucha osobně prohlédl. Při té příležitosti také Gordona povýšil na komisaře. Když začali přítomní policisté tleskat, Joker se k nim bez jakékoli změny výrazu přidal. Nic takového neměl Heath Ledger   ve scénáři, skvěle ale přispěl k budování nejistoty a samozřejmě i pocitu, že ještě není všemu konec.

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

5) Sklenice hlíny

Johnny Depp   sletěl ve druhém díle Pirátů z Karibiku 74 % ze schodů, jeho drahocenná lahev plná hlíny ale zůstala celá. Vyskočil proto na nohy a začal se Davymu Jonesovi posmívat. Ne všechny drzé urážky, které směrem lidské chobotnice vyslal, byly ve scénáři. Svůj bujarý taneček s flaškou herec improvizoval sám a překvapení ostatních členů posádky proto nebylo tak úplně hrané. Ještě věrohodněji díky tomu působí Jonesova popuzená reakce, vysunutí děl. Stejně jako následné Jackovo uvědomění, že něco není v pořádku, následované znepokojeným: „Prudce doprava.“

6) Hannův rituál

Improvizovaných bylo mnoho scén ve Vlkovi z Wall Street 83 %, my ale musíme vybrat hned jednu z úplného začátku. Mark Hanna v ní učí Jordana Belforta svůj bizarní rituál, který zahrnuje rytmické údery v prsa a hluboké bručení. Nic podobného ale v původním scénáři nebylo.

Režisér Martin Scorcese   si jednoho dne všiml, že se tímto způsobem rozehřívá před prací herec Matthew McConaughey   a pravděpodobně se mu líbila myšlenka, že by se to mohl přímo na plátně naučit i Leonardo DiCaprio  . My jsme nadšení taky, protože při něčem podobném dvě slavné hvězdy hned tak neuvidíte.

7) Hodná kočička

Představitel Kmotra 92 % Dona Corleona Marlon Brando   se improvizace nikdy nebál. Když štáb na ulici objevil zatoulanou kočku, herec rychle přišel s nápadem, že by mohl zvíře hladit po srsti, zatímco bude vydávat rozkazy ostatním mafinánům. Asi vás nepřekvapí, že tak stylový moment později kopírovaly i mnohé další filmy. Existuje i druhá verze příběhu, která tvrdí, že na nápad s kočkou přišel režisér – tak či onak, do našeho seznamu patří.

8) Jorah si vymyslel novou větu

Možná víte, že jazyk Dothraků ze Hry o trůny 92 % skutečně existuje a má už poměrně bohatou slovní zásobu. Tu přímo pro seriál vytváří lingvista David J. Peterson. Ten ale šel oné noci brzy spát a nestihl si přečíst e-mail, že seriál nutně potřebuje na další den dothrackou větu: „Poberte všechno zlato a šperky.“ Když se pak Peterson probudil a zaslal správný překlad Fichas ei hoshor ma dan, natáčení už dávno proběhlo.

Kdo získá židli z mečů? Představujeme 10 nejschopnějších hráčů Hry o trůny

Iain Glen  , představitel Joraha Mormonta, jednoduše dostal za úkol si větu vymyslet.  Přišel s něčím, co Petersonovi znělo jako: „Mas ovray movekkhi moskat.“ Lingvista naštěstí dokázal frázi zpětně zasadit do svého jazyka, v dothračtině ale neznamená Poberte všechno zlato a šperky, jak uvádějí titulky, nýbrž něco ve stylu Můžete sebrat všechno, co není přibité.

9) Odinovo zavrčení

Thor 74 % urazí svého tatíka a ten reaguje nanejvýš podrážděně. Začně zbavovat syna jeho nadlidské moci a když se ho nevlastní bratr Loki snaží bránit, umlčí ho Odin neartikulovaným výkřikem. Ten nebyl ve scénáři (koneckonců, jak do něj něco takového foneticky vepsat?) a jednalo se o improvizaci herce Anthonyho Hopkinse  , který se hluboce vžil do své role. Respekt patří i Tomu Hiddlestonovi  , který nečekaný kolegův projev ustál a nevypadl z role.

10) Zrození Captaina Americy

Když Steve Rogers dostane sérum supervojáka a jako Captain America 67 % vyleze z kovové rakve, ve které absolvoval pokus, neudrží Peggy na uzdě zvědavost a nevědomky natáhne ruku, aby se dotkla hrdinovy svalnaté hrudi. Její reakce přitom vzešla od samotné herečky Hayley Atwell  , která nikdy předtím Chrise Evanse   bez trička neviděla a nedokázala tak úplně zakrýt své překvapení. Přerod kluka z Brooklynu v nezastavitelného hrdinu díky tomu působí ještě věrohodněji.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 71484

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 7739

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 4693

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

4. 11. Aleš 17588

Druhý trailer na Infinity War je tady. A Thanos se nezastaví, dokud nevyhladí půlku vesmíru

16. 3. Aleš 484

.Seriál Úsvit představuje horrorovou verzi Jeníčka s jizvami a motorovou pilou

Dnes Aleš 10

.Smrt by byla pro Tyriona Lannistera skvělým koncem, prozradil Peter Dinklage

Dnes Aleš 15

.Harry Potter: I magie má svoje limity. Vysvětlíme, co všechno kouzla nedokáží

Dnes Aleš 135

.Chris Hemsworth a Tessa Thompson ukázali fotku z připravovaného spin-offu Mužů v černém

Včera Aleš 42

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 6284

Sám doma v Praze? Kevin se zase ztratil a zachraňují ho Trump s Jágrem

17. 12. Aleš 7723

Infinity War: Proč Hulk odmítal bojovat? Režisér vysvětlil, že to nebylo tak docela ze strachu

1. 8. Aleš 8161