Digitální omlazování je v módě. Známe ale 10 případů, kdy herci pro roli naopak zestárli

21. 11. 2017 4 600×437 světlý/tmavý vzhled

Filmaři čas od času obsazují do rolí starců relativně mladé herce. Vyplatí se to, když je postava pro skutečného seniora příliš fyzicky náročná, nebo když se ve své letité podobě objeví jenom v menší části snímku. Diváka se pak pokouší obelstít především zkušení tvůrci make-upu, ale také speciální efekty a schopnost herce vžít se do výrazně staršího těla. Vybrali jsme pro vás deset případů, kdy známé tváře na plátně zestárly, někdy o celá desetiletí.

1) Ian McDiarmid   jako císař Palpatine

Případ Iana McDiarmida je snad vůbec nejzajímavější. Skotský herec se poprvé objevil jako věkovitý císař Palpatine v šesté epizodě Star Wars s podtitulem Návrat Jediů 87 %. Tehdy mu ještě nebylo čtyřicet a ztvárňoval přibližně dvakrát starší postavu. Všechno se ale změnilo, když později vznikla první epizoda Skrytá hrozba 79 % a McDiarmid se do ní vrátil – to byl totiž už jeho Palpatine podle chronologie předaleké galaxie naopak o něco mladší.

Chtějí vás zabít. Potvory ze Star Wars, které byste vážně potkat nechtěli

Mezi první a druhou epizodou ale zeje široká časová mezera, takže budoucí císař svého představitele opět o pár let předehnal a ve filmu Klony útočí 80 % a navazující Pomstě Sithů 87 %Ian McDiarmid zase hraje starší postavu. Takovou zkušenost jen tak někdo nemá a my ji proto v žebříčku musíme zařadit na začátek.

2) Max von Sydow   jako Vymítač ďábla

Exorcistou se v legendárním horroru stal Max von Sydow a ve svých čtyřiačtyřiceti vdechl život asi šedesátiletému či sedmdesátiletému knězi. Dnes je herci skoro devadesát a v poslední době jste ho mohli vidět třeba v sedmé epizodě 77 % již zmíněných Star Wars nebo jako Branova mentora Tříokou vránu v seriálu Hra o trůny 92 %. Můžeme tedy s klidem posoudit, že se Sydowův make-up kdysi v sedmdesátkách docela povedl.

Stejně jako McDiarmid se i Sydow nakonec objevil v sérii zhruba ve svém skutečném věku. Druhý díl Vymítače ďábla 30 % totiž obsahoval flashback exorcismu v Africe z hrdinových mladších let.

3) Brad Pitt   jako Benjamin Button

V povídce amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda  , která posloužila jako předloha, potkáváme muže, který namísto stárnutí mládne. Filmoví tvůrci do role obsadili slavného Brada Pitta a jeho netradiční cestu životem stvořili i za pomoci počítačových efektů. Navíc pokryli hercovu tvář extrémně tenkými vrstvičkami, do nichž vysochali léty změněné rysy a přidávali je a odstraňovali tak, aby dosáhli dojmu plynulého mládnutí.

4) Guy Pearce   jako Peter Weyland

Ridley Scott   obsadil Guye Pearce   do role vetchého staříka Weylanda nejspíš jenom proto, aby s ním mohl natočit fiktivní výstup na konferenci TED, který se stal součástí propagace Promethea 66 %. Veškerý svůj čas na plátně pak už totiž Pearce strávil pod tunami nepřesvědčivého make-upu, neboť se děj snímku odehrává až desetiletí po onom Weylandově proslovu. Zhruba padesátiletý herec se do o celé dekády starší role krátce vrátil i v nejnovějším filmu Vetřelec: Covenant 62 %, kde už přeci jen působí o mnoho přesvědčivěji.

Ava na Tinderu i Jokerova vizitka. 10 skvělých reklamních kampaní populárních snímků

5) Leonardo DiCaprio   jako J. Edgar Hoover

Hvězda Titanicu 85 % či Vlka z Wall Street 83 % už sice překročila čtyřicítku, plešatého zakladatele FBI s buldočími tvářemi však vůbec nepřipomíná. Maskéři museli proto v závěru filmu J. Edgar 65 %, který zachycuje pokročilý věk titulní postavy, odvést spoustu náročné práce. Nakonec to nedopadlo nejhůř, kritiku si ale vysloužily vedlejší uměle zestárnuté postavy Armieho Hammera   nebo Naomi Watts  . Asi na ně nezbyla řádná porce rozpočtu…

6) Čarodějové v Harrym Potterovi

Kouzelník s jizvou na čele porazil lorda Voldemorta, zlomil bezovou hůlku a po nějakém tom roce se vydal se svým synem na nástupiště 9 a ¾ chytit vlak do Bradavic. Tam jsme si pak mohli prohlédnout starší verze oblíbených postav – poněkud oplácaného Rona, unaveně působící Hermionu nebo třeba vousatého Draca Malfoye. Fanoušci série se asi nikdy nepřestanou dohadovat, zda byla či nebyla celé scéna zbytečná, hercům ale každopádně umožnila dotáhnout to na náš žebříček.

7) Mel Gibson   jako Daniel McCormick

Romatika s Melem Gibsonem Navždy mladý 66 % vzdor svému jménu obsahuje pár momentů, kdy se nám hlavní hrdina ukáže s bílými vlasy. Přestože odvedli maskéři docela dobrou práci, asi netušili, že bude Gibson na stará kolena vypadat spíš jako Wolverine v Loganovi 84 % a nechá si narůst prošedivělý plnovous.

8) Skoro všichni v Návratu do budoucnosti

Když se cestuje mezi několika časovými liniemi, starším verzím postav se nejspíš nevyhnete. Zatímco se ale o třicet let zlotřilejší Biff docela povedl, zahořklého, vrásčitého Martyho McFrye už Michaelu J. Foxovi   asi věřil jenom málokdo. Rok 2015, do něhož cestovatelé časem vyrazili, nakonec zastihl představitele hlavní role ve výrazně lepší kondici, než si představoval původní snímek z osmdesátek.

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

9) Ken Watanabe   jako Saito

Asijský obchodní magnát uvízne v Počátku 89 % během cesty do snů v nejspodnějším patře a tam zestárne o mnoho, mnoho desetiletí. Vrásčitou tvář mu pokryjí stařecké skvrny a už si ani nepamatuje, že se ztratil v limbu. Naštěstí se na scéně objeví Cobb a svého zaměstnavatele, ztvárněného Kenem Watanabem, vytáhne zpátky do reálného světa. V době natáčení nebylo herci ještě ani padesát, s make-upem ale vypadal na dobrou devadesátku.

10) Viggo Mortensen   jako Aragorn

Tady trochu podvádíme. Aragorn totiž sice vypadá, jako by byl se svým hereckým představitelem podobně starý, scéna z rozšířené edice trilogie Pán prstenů ale odhaluje, že má ve skutečnosti úctyhodných 88 let. Dědic Gondoru totiž pochází z dlouhověkého plemene lidí z Númenoru. Asi si oprávněně říkáte, že jsme s takovou mohli do žebříčku zařadit libovolného elfa, čaroděje nebo třeba upíra z fantasy filmů, Aragorn se ale v trilogii přeci jen objevuje i v zestárlé podobě.

Jeho milovaná Arwen totiž v depresivní vizi budoucnosti stojí u mrtvého, šedovlasého těla svého manžela, odsouzená k nesmrtelnosti. Podle knižní předlohy přitom hrdina zesnul v požehnaném věku 210 let, což z Vigga Mortensena jednoznačně činí hvězdu tohoto žebříčku, co se týče rozdílu ve stáří herce a jeho postavy.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (4 komentáře)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: