10 nejslavnějších komparzistů. Měli dělat křoví, ale vystoupili z řady

23. 11. 2017 8 473×471 světlý/tmavý vzhled

Aby mohly hollywoodské hvězdy zářit, potřebují nutně i méně známé, často amatérské herce a herečky coby komparz. Zahrát si křoví přitom vůbec nemusí být taková nuda, jak by se na první pohled zdálo – který fanoušek by se na sebe nechtěl podívat do zrcadla ve skřetím make-upu nebo zbroji klonovaného vojáka ze Star Wars? Co víc, při natáčení se můžete i proslavit, i když leckdy úplně jinak, než byste si mysleli.

1) Chrabrý samuraj

Nebojácný válečník ze země vycházejícího slunce se zrovna připravoval k hrdinské smrti v občanské válce, když tu okolo něj projel Tom Cruise   na koni. Jankovité zvíře následně v pozoru stojícího bojovníka nakoplo do nejcitlivějších míst, nejspíš z čiré zlomyslnosti. Pokud občas sníte o kariéře filmové hvězdy a rádi byste se rozehřáli drobnými roličkami, zkuste si vybrat pro začátek nějaký snímek bez zlomyslných živočišných druhů – a ne Posledního samuraje 84 %.

Filmy vás klamou, historie vrací úder! Meče nezvoní, když je tasíte a klapot kopyt dělají kokosy

2) Štronzo!

Znáte tu hloupou hru, kdy někdo zařve jakýsi nesmysl a všichni musí okamžitě ztuhnout na místě? Ve filmu Everything Must Go 62 % z roku 2010 si ji zjevně zahráli dva malí dětští herci. V jednom několikasekundovém záběru totiž nepohnou ani konečkem prstů. Spíš než na líné komparzisty máme v tomto případě podezření na líného tvůrce speciálních efektů, který do části obrazu vložil jenom obrázek namísto celého videa.

3) Neschopní válečníci

Aby hlavní hrdinové působili patřičně heroicky, musí to natřít pořádné přesile vedlejších postav. Občas se ale stane, že je síla charismatu ústředních postav tak velká, že komparzisté omdlévají už při pouhém pohledu na ně. Jak jinak vysvětlit, že při souboji s Arthurem Daynem v šesté sérii Hry o trůny 92 % jeden z vojáků Eddarda Starka jen tak pustí svůj štít?

Chyby ve filmu. Kšiltovku si mezi skotské horaly neberte, gumové meče v bitvě taky nepomůžou

Není samozřejmě sám. Ve filmu Temný rytíř povstal 86 % stačí jednomu z bídáků, kteří napadli Batmana a Catwoman, pouhý závan netopýřích křídel a už se kácí rovnou na zem. Podobně Luke jen pomocí Síly nakopne náhodného podržtašku Jabby Hutta v Návratu Jediů 87 % – jeho noha už je dávno zpět na zemi, když začne nebohý poskok teprve reagovat na útok.

4) Snaživý zametač

V bondovce Quantum of Solace 71 % se krátce mihne muž, který zametá. Ptáte se, co je na tom zvláštního? Zaprvé to, že zametá místo, které vůbec není špinavé. Především ale fakt, že se jeho smeták vznáší možná dobrých deset centimetrů nad čištěným povrchem. Nejde náhodou o jankovité koště z filmů o Harrym Potterovi, jemuž přijde celá práce pod jeho úroveň?

5) Malý věštec

Kouzlené schopnosti má rozhodně kluk ze staršího Hitchcockova   filmu Na sever severozápadní linkou 85 %. Jak jinak si vysvětlit, že si zacpal uši hezkých pár okamžiků předtím, než zákaznickým centrem Mount Rushmore třeskl výstřel?

6) Hlavně tomu masu neublížit!

Ještě než Indiana Jones slavně odstřelí arogantního šermíře, můžete si za jeho zády všimnout mimořádně neschopného řezníka. Snaživě sice pracuje, přestože se před jeho očima odehrává hotové drama, zato ale do svých úderů nedokáže dát trochu síly a maso na stole sekáčkem spíš jenom tak hladí. Zjevně netušil, zda se scéna ještě nebude přetáčet a snažil se nerozsekat měkkou svalovinu hned napoprvé.

7) Slavní stormtroopeři

Nejslavnějším členem úderných jednotek Impéria je bezesporu ten, který se v úvodní Nové naději 88 % praštil při průchodu dveřmi do hlavy. Scéna se stala legendární a George Lucas   k ní v pozdějších edicích své série záměrně přidal i zvuk. Duchovními předchůdci stormtrooperů jsou klonovaní vojáci a režisér proto zařadil scénu s úderem do hlavy i do později vydané druhé epizody 80 %, kde se objevuje zdroj jejich genů, elitní válečník Jango Fett.

Druhým slavným pohůnkem zla ve Star Wars vesmíru je pak FN-2199, který slouží Prvnímu řádu. Ano, je to ten stormtrooper, který se dostane do krátkého souboje na blízko s hrdinou Finnem v sedmém díle 77 %. Nemusel provádět nic směšného nebo trapného a ihned se stal populárním mezi fanoušky.

8) Už jsem venku ze záběru?

Když běžíte pro pomoc ve skutečném životě, měli byste do toho dát všechno. Když běžíte pro pomoc v romantické komedii, zpravidla stačí vyběhnout z oblasti zabírané kamerou. Musíte ji však odhadnout lépe, než komparzistka z filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím 70 %, která se zastavila a ohlédla se směrem k objektivu. Ten ji ale stále ještě sledoval.

Využíváme prý jenom 10 % mozku. Kterým dalším filmovým nesmyslům ještě věříte?

9) Nebezpečná továrna na čokoládu

Wonkova čokoládovna je pro děti skoro tak nebezpečná, jako škola čar a kouzel v Bradavicích. Nemá možná draky, kletby, bazilišky nebo trolly, zato se tam ale můžete snadno stát součástí výrobního procesu. V bezpečí ale nejste ani v obchodě se sladkostmi, kde vás může zpívající prodavač praštit otevíranými dvířky přímo do obličeje, jak se to stalo ve filmové adaptaci 74 % ze sedmdesátých let.

10) Všudypřítomný nerd

Na závěr si alespoň jednoho komparzistu uvedeme jménem. Jesse Heiman   si to totiž zaslouží – jde o pravděpodobně nejslavnějšího herce drobných roliček na světě. Zazářil už v plejádě známých sérií: mihnul se za Kirsten Dunst   v prvním Spider-Manovi 75 %, zahrál si maskota v komedii Znovu 17 61 %, seděl v lavici ve snímku The Social Network 81 %, nakráčel do kanceláře ve třetím díle Transformers 63 % a mihl se v celé řadě seriálů. Vybereme z nich alespoň Jak jsem poznal vaši matku 85 %, Jmenuju se Earl 80 % a samozřejmě Teorii velkého třesku 89 %.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (4 komentáře)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 111188

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 6570

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

5. 3. Aleš 566

Aquaman porazil Temného rytíře a stal se nejvýdělečnějším DC filmem

28. 1. Aleš 452

Hra o trůny: Už tři čtvrtě milionu fanoušků požaduje přetočení osmé série

17. 5. Aleš 6296

.John Wick dostane i čtvrtý díl, uvidíme ho už za dva roky

Dnes Aleš 223

.Marvel: Fanoušci Avengers chtějí porazit Avatara, víme odkud se vzalo Korgovo tričko

Dnes Aleš 245

.Batman: Mohl by se ukázat Penguin, někteří fanoušci kritizují výběr Pattinsona

Včera Aleš 63

.Hra o trůny: Čeho jste si v poslední epizodě seriálu možná nevšimli

Včera Aleš 456

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 9706

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 2198

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 10270