10 nejlepších filmových teorií, ke kterým se vyjádřili původní tvůrci

Datum vydání 23. 11. 2017Shlédnutí 9 839×Sdílení článku167Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Fanouškovské teorie bývají často naprosto střelené, jindy ale zapadají do širších souvislostí příběhu tak skvěle, že se líbí i původním tvůrcům. Následujících deset filmových a seriálových spekulací si vysloužilo v té či oné formě uznání od filmařů či autorů knižních předloh, nebo zkrátka nadšenci jenom správně odhadli směr, jímž se příběh později skutečně ubíral.

1) Harry je viteál

Někteří například správně odhadli, že Harry obsahuje zlomek duše lorda Voldemorta. To rozhodně není žádná nová zpráva, ale pojí se s ní několik zajímavostí. Po vydání sedmé knihy a premiéře závěrečných dvou filmů v kinech se totiž vyrojily domněnky o tom, že právě střípek zvráceného Pána zla udělal z Harryho adoptivní rodiny Dursleyových tu nepříjemnou sebranku, kterou si všichni dobře pamatujeme.

Této zajímavé teorii však nakonec J. K. Rowling   učinila jednou provždy přítrž, když vysvětlila, že černá magie tentokrát v celé záležitosti prsty nemá a Dursleyovi jsou zkrátka přesně takoví padouši, za jaké jsme je vždy považovali. Když se nad tím trochu zamyslíte, není divu: pokud by z Harryho opravdu prýštilo Voldemortovo zlo, jistě by během školních let ovlivnilo přinejmenším jeho přátele Rona a Hermionu.

2) Tarzan je bratrem hrdinek Ledového království

Rodiče Anny a Elsy na začátku filmu zdánlivě zemřeli během bouře, když ztroskotala jejich loď. Fanoušci však záhy přišli s teorií, že manželé katastrofu přežili, uvízli ale ve vzdálené džungli a tam se jim narodil malý syn. Režiséři Tarzana 81 % spekulace neoficiálně v humorném duchu potvrdili s tím, že se na druhém konci tropického pralesa jistě nachází i pláž, na které cvičí surfování tučňáci z konkurenčního animáku studia Sony, Divokých vln 73 %.

Pravdou je, že se rodiče Anny a Elsy v detailech od těch Tarzanových liší, takže úmyslem filmařů pravděpodobně nikdy nebylo oba snímky propojit – na rozdíl od jiné disneyovky Na vlásku 84 %, jejíž hrdinové se v Ledovém království 76 % na okamžik mihnou.

Nevěříte nám to? Přesvědčíme vás! Easter eggs: 10 detailů chytře poschovávaných v populárních filmech

3) Deckard je replikant

Blade Runner 78 % obsahoval několik stop, které napovídaly, že je jeho protagonista ve skutečnosti replikantem, androidem, který navíc neví o svém umělém původu. Po dlouhých letech debat mezi fanoušky této kultovní sci-fi se do věci vložil sám režisér Ridley Scott   a potvrdil, že je Deckard ve skutečnosti robotem. Letošní pokračování Blade Runner 2049 81 % však otázku nechalo nezodpovězenou, jak jsme psali už krátce po premiéře.

Je Deckard replikant? Pokusili jsme se dát dohromady nové informace z Blade Runnera 2049

4) Všechny Tarantinovy filmy se odehrávají ve stejném světě

Oblíbeného režiséra Quentina Tarantina   mnozí dlouho podezřívali, že točí své filmy tak, aby tvořily konzistentní svět. Předmětem doličným jim byla například fiktivní cigaretová značka Red Apple, která se pravidelně objevuje napříč Tarantinovou filmografií. Režisér se k tématu nakonec skutečně vyjádřil – objasnil, že stvořil ne jeden, ale hned dva vesmíry. Ve světě Gaunerů 86 % a Pulp Fiction 91 % se totiž promítají filmy jako třeba Kill Bill 78 %. Tarantino nám zkrátka jenom skromně zprostředkovává zábavu z jiné reality.

5) Váš daemon ve světě Zlatého kompasu reflektuje vaši orientaci

Adaptace fantasy série Phillipa Pullmana Jeho temné esence sice předčasně skončila hned po prvním díle 57 %, blíží se ale její seriálová adaptace. Proto se hodí připomenout si daemony, jakési zvířecí manifestace lidské duše, které provázejí hrdiny příběhu na každém kroku. Bývají nejčastěji opačného pohlaví, ale není to vždy pravidlem. Fanoušky proto napadlo zeptat se autora, zda nemají daemoni náhodou vždy to pohlaví, které danou osobu romanticky přitahuje a ten jejich domněnku potvrdil. Rejpalové se samozřejmě ihned začali dohadovat, jak k tomu přijdou bisexuálové.

6) Prometheus a Robocop jsou ve skutečnosti o Ježíšovi

Tak trochu. V Prometheovi 66 % se dozvíme, že vesmírná rasa Inženýrů stvořila na Zemi lidský život, jen aby se jej po miléniích rozhodla opět zničit. Oficiálního vysvětlení této náhlé změny názoru jsme se nedočkali, takže některý divák pochopitelně přišel s vlastním. Ufouni prý nejprve poslali na naši planetu jednoho ze svých, Ježíše Krista a doufali, že ten dekadentní lidstvo postaví do latě. Všichni samozřejmě víme, jak jim to nakonec vyšlo.

Jaké bylo překvapení fanoušků, když Ridley Scott později v jednom rozhovoru prozradil, že přesně takový byl prvotní nápad pro scénář!
Jiní příznivci sci-fi zase poukázali na četné podobnosti mezi Ježíšovým osudem a příběhem Robocopa 77 % z roku 1987 a i tentokrát se trefili do černého. Inspiraci totiž v roce 2010 potvrdil režisér Paul Verhoeven  .

7) Chudák Hodor držel dveře

Závěr páté epizody loňské série Hry o trůny 92 % nechal diváky po celém světě jen bezmocně lapat po dechu. Zjištění, že zkomolené jméno slabomyslného obra Hodora ve skutečnosti předznamenávalo jeho krutý osud, překvapilo každého. Tedy téměř každého. Na fanouškovském webu zvrat skoro přesně předpověděl Stuart A. Etter zhruba osm let předtím, než se o něm dozvěděl zbytek světa.

Zvítězíš, nebo zemřeš. Postavy, které nás nejspíš opustí v 8. sérii Hry o trůny

O něco později na něj nezávisle přišel i jistý Michael A. Ventrella, který o svém podezření hovořil i s Georgem R. R. Martinem   samotným. Spisovatel se tehdy údajně zasmál a prozradil Ventrellovi, že vůbec netuší, jak blízko se trefil.

8) Brumbál je smrt

Pamatujete si na příběh tří bratrů z předposledního snímku 74 % o Harrym Potterovi? Fandové si rychle všimli, že jeho hrdinové vykazují značnou podobnost s postavami samotné čarodějnické ságy. Nejstarším bratrem, který prahnul po moci a vyžádal si bezovou hůlku, má být lord Voldemort. Prostřední, který chtěl přivést zpět na svět svou celoživotní lásku pomocí kamene vzkříšení, zase jasně odráží rysy Severuse Snapa. Sám protagonista Harry Potter potom přivítá v závěru smrt jako starého přítele a nosí plášť neviditelnosti.

Existuje však jedna osoba, která vlastnila všechny tři relikvie současně. Osoba, která v sáze zastupuje smrt z příběhu tří bratrů. Tou není samozřejmě nikdo jiný než Albus Brumbál, což uznala i sama J. K. Rowling na svém oficiálním twitterovém účtu.

9) Všichni doktoři se jmenují podle Doktora

Jistý zapálený fanoušek seriálu Pán času 84 %, známějšího pod originálním názvem Doctor Who, svého času přišel se zajímavým nápadem. Protože Doktor není titul hlavní postavy, ale její jméno, neznamená to, že se všichni doktoři s malým d jmenují podle ní? Aby toho nebylo málo, tento fanda nakonec vyrostl a stal se z něho scénárista Steve Moffat  . Brzy dostal samozřejmě šanci podílet se na svém oblíbeném seriálu a v roce 2011 přeměnil svou vlastní teorii v kanonické vysvětlení.

10) Seriál The Expanse zobrazuje vesmír Marťana

Daniel Abraham a Ty Franck napsali pod pseudonymem James S. A. Corey sérii The Expanse, která se nedávno dočkala seriálové adaptace 79 %. Ta se odehrává ve dvě staletí vzdálené budoucnosti, ale ne budoucnosti našeho světa, nýbrž budoucnosti světa z románu Andyho Weira   Marťan 82 % a jeho filmového zpracování. Potvrdili to samozřejmě tweetem.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Datum vydání 5. 3. Autor článku Aleš Sdílení článku744
Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

Datum vydání 22. 8. Autor článku Aleš Sdílení článku505
Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

Datum vydání 17. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu47Sdílení článku445
Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Datum vydání 14. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu23Sdílení článku440
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425

Hledání představitele nového Bonda je možná u konce

Datum vydání Včera Autor článku Josef Sdílení článku1

Disney představilo trailer na pokračování Noci v Muzeu, film Noc v Muzeu: Kahmunrah Znovu Ožívá je animovaný

Datum vydání Včera Autor článku Josef Sdílení článku1

Nejúspěšnější manga/anime seriál se dočká filmového zpracování. Obrovská fanouškovská základna se má na co těšit

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Brad Pitt a Margot Robbie v traileru nového filmu Babylon (2022)

Datum vydání 30. 11. Autor článku Tomáš Sdílení článku185
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1611
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku860
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku568