Hra o trůny: Které postavy z knih nepotkáte a které jsou naopak navíc?

24. 11. 2017 6 592×265 světlý/tmavý vzhled

Že se Píseň ledu a ohně od seriálové Hry o trůny 92 % v mnoha podstatných ohledech liší, o postavách v televizi vynechaných ví jistě každý alespoň trochu informovaný fanoušek. Možná ale nevíte, že to funguje i opačně: pár zajímavých charakterů z pera scénáristů bychom rádi viděli i v předloze. Dnešní žebříček shrne obojí, dočkáte se v něm desíti postav, které existují exkluzivně jen v jedné verzi Západozemí.

1) Knihy: lady Kamenosrdce

Nikdy není dobrý nápad vraždit děti před zraky jejich matek. Catelyn Stark sice Freyové možná prořízli hrdlo, v knihách ji to ale na rozdíl od seriálu nezastavilo. Její již mírně zteřelou mrtvolu totiž objevil rudý kněz Thoros z Myru a přivedl ji zpátky k životu. Catelyn teď připomíná jednoho ze zombíků zpoza Zdi, všude chodí s otvorem v krku a loví všechny přívržence Freyů a Lannisterů na cestě za pomstou.

Asi vám nemusíme vysvětlovat, proč by bylo skvělé takovou postavu vidět i na televizní obrazovce. Tvůrci Hry o trůny se ji ale podle svých slov rozhodli zcela vypustit a Catelyn se tedy už v žádné podobě do příběhu nevrátí.

2) Seriál: Kinvara

Šéfem uctívačů Pána světla je v knižních předlohách holohlavý kazatel Benerro z Braavosu. Pro seriál jej ale nahradila Kinvara z Volantisu, která se domluvila s Daenerys Targaryen a jejím dvorem, že R'hllorovo náboženství bude dračí královně v jejích snahách krýt záda. Spojení vyznavačů ohně a nehořlavé vládkyně nám docela dává smysl.

10 nejlepších bojových scén Hry o trůny. Bouře mečů nad Západozemím propukla

Co se nás týče, krásné a tajemné kněžky Pána světla jasně preferujeme před odranými, fanatickými Vrabčáky. Jen si nejsme jistí, zda chceme vědět, jak by Kinvara vypadala, kdyby si sundala svůj náhrdelník z Ašaje.

3) Knihy: Vargo Hoat

Kdo usekl ruku Jaimeho Lannistera? V knize to byl krutý žoldnéř Vargo Hoat, který se mrzačením svých obětí baví každou chvíli a dokonce se pokusil znásilnit Brienne. Původně se měl objevit i v seriálu, tvůrcům ale přišlo, že by jeho přebíhání z jedné strany konfliktu na druhou mátlo diváky a rozhodli se proto postavu zjednodušit. Spisovatel George R. R. Martin   je proto požádal, aby ji také přejmenovali a tak vznikla postava Locka, pozdějšího člena Noční hlídky.

Vargo Hoat je ale daleko zajímavější než Locke, mimo jiné i díky velice ošklivému osudu, který ho nakonec postihl. Žoldnéř totiž narazí na ještě většího sadistu, sera Gregora Horu Clegana. Ten přikáže svým mužům pomalu během dní a týdnů odřezávat kousky Hoatova těla a následně jimi svou nebohou oběť krmí. A to jste si mysleli, že Rudá zmije zemřel ošklivě.

4) Seriál: lady Mormont

Dívka, která nemá čas na prázdné zdvořilosti, se poprvé objevila koncem loňské série. Lyanna Mormont sice existuje i v knižní předloze, velmi ale pochybujeme, že tam dostane tak klíčovou roli. Na obrazovce se jí totiž povedlo dát podnět k provolání Jona Sněha králem, čímž celé hraní o trůny poměrně výrazně zkomplikovala. Sever nikdy nezapomíná, zvlášť na Medvědím ostrově.

5) Knihy: Arianne Martell

Seriálová linka v Dorne se dočkala takřka všeobecného opovržení nejen mezi fanoušky Písně ledu a ohně. Důvodem je především úplné vynechání postavy Arianny Martell, dědičky Slunečního oštěpu a divoké, ambiciózní pletichářky. Část příběhu dokonce v knihách sledujeme z jejího pohledu, což ještě přispívá ke zklamání čtenářů z její seriálové absence.

Co vedlo k válkám ve Hře o trůny? Máme pro vás stručný přehled dějin Západozemí

Díky Arianne jsme také v knihách mohli nahlédnout do zákulisí dornské politiky a zjistit, že byli Martellové vždy tajně na straně Targaryenů. Tamní vládce Doran dokonce plánoval Ariannu provdat za prince Viseryse.

6) Seriál: Ros

Cesta prostitutky Ros Sedmi královstvími propojila hned několik dílčích příběhů a řekla nám toho spoustu o našich oblíbených postavách: Jonovi, Theonovi, Tyrionovi nebo Malíčkovi. Nakonec se ale nechala naverbovat Pavoukem Varysem, na což ale lord Petyr Baeliš záhy přišel a přenechal nebohou ženu sadistickému králi Joffreymu Baratheonovi na hraní.

7) Knihy: Victarion Greyjoy

Kvízová otázka: kolik šílených příbuzných má Yara (respektive Aša) Greyjoy? Pokud počítáme jejího emocionálně nestabilního otce Balona, tak to s krutým magorem Euronem dělá dva, ne? Až na to, že v seriálu chybí její druhý strýc, hrozivý krakení válečník Victarion, velitel Železné flotily. Nepatří možná mezi nejbystřejší hlavy v Sedmi královstvích, má ale v rukou roh, který prý umí ovládat draky a navíc se nebojí válčit na moři v kompletní plátové zbroji.

V Písni ledu a ohně jsme se navíc už dočkali několika kapitol psaných z jeho pohledu, což naznačuje, že nejde o vedlejší postavu a autor George R. R. Martin s ním má nějaké větší plány. Tím víc jeho nepřítomnost v seriálu mrzí.

8) Seriál: Olly

Původně prostý chlapec, později člen Noční hlídky. Zabil Jonovu lásku Ygritte a totéž udělal posléze i vlastnímu lordu veliteli. Když se nad tím zamyslíte, jeho příběh je jedním z nejtragičtějších v celém seriálu: malý kluk, jehož vesnici vyvraždí Divocí, najde útočiště u jejich zapřisáhlých nepřátel v Černém hradě, jen aby pak musel sledovat Jonovu alianci s barbary ze severu.

Hra o trůny: Legendární intro skrývá řadu drobných detailů a jeho vznik se řídí jasnými pravidly

Celé to zní jako něco, co by mohl George R. R. Martin napsat a proto vás možná překvapí, že to nikdy neudělal a Olly existuje pouze v televizní verzi Západozemí.

9) Knihy: Aegon Targaryen

Všechny děti posledního targaryenského prince Rhaegara a jeho manželky Elii byly zabity muži lorda Tywina Lannistera – tedy aspoň v seriálu. V knize Tanec s draky se však náhle objevil mladík, který je údajně přeživším Rhaegarovým synem Aegonem, který byl v kolébce zaměněn za jiné dítě a včas odnesen do bezpečí. Nyní se stal dalším, kdo by rád usedl na Železném trůnu.

Dokážete si představit, jak tato postava může ještě v knihách zamíchat kartami – má koneckonců na vládu větší nárok, než jeho teta Daenerys a dost možná i než (pravděpodobně) jeho nevlastní bratr Jon Sníh. Jeho vynechání ve Hře o trůny proto znamená další výrazný odklon od předlohy.

10) Seriál: Benjen Stark

Nemrtvého jezdce, který vraždí ostatní zombíky, jsme v seriálu poznali jako Benjena Starka. George R. R. Martin má ale s touto postavou pravděpodobně jiné plány a o Branova strýce se podle všeho v knihách nejedná – jedna z postav koneckonců naše hrdiny za zdí informuje, že válečník se studenýma rukama zemřel před dlouhým časem. Benjen přitom zmizel v severních lesích o pouhé dva roky dříve.

Mladší bratr lorda Eddarda se tedy klidně ještě může v knihách v budoucnu objevit, nejspíš ale za výrazně odlišných okolností.

Bonus: Noční král

Podobná je situace i okolo Nočního krále. V Písni ledu a ohně jde pouze o legendární postavu z Věku hrdinů a zatím nemáme jediný důvod se domnívat, že přežil až do časů boje o Sedm království. Seriál oproti tomu vykresluje výrazně odlišný obrázek. Noční král je v něm jedním z klíčových padouchů, velitelem armády nemrtvých pochodujících směrem ke Zdi.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

5. 3. Aleš 569

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

1. 10. Aleš 4290

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

4. 10. Aleš 262

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 7238

Krakenova smrt i zkáza X-Men: 7 epických filmových scén, kterých jsme se nikdy nedočkali.

11. 10. Aleš 202

Vystřižené scény ze Vzestupu Skywalkera nakonec dorazí. Jen trochu jinak, než byste čekali

Dnes Daniel 24

Hvězdná brána se málem dočkala dalšího filmu. Existuje ještě šance na něco z tohoto světa?

Dnes Daniel 271

Simpsonovi se dočkají epizody věnované Avengers. Kdy bude k vidění, a kdo se stane padouchem?

Dnes Daniel 1134

Druhá řada Mandaloriana přivede dva nové režiséry. Na scénu se vrací i Bryce Dallas Howard

Dnes Daniel 21

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 131195

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 10729

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 4333