Hra o trůny: Které postavy z knih nepotkáte a které jsou naopak navíc?

24. 11. 2017 5 728×257 světlý/tmavý vzhled

Že se Píseň ledu a ohně od seriálové Hry o trůny 92 % v mnoha podstatných ohledech liší, o postavách v televizi vynechaných ví jistě každý alespoň trochu informovaný fanoušek. Možná ale nevíte, že to funguje i opačně: pár zajímavých charakterů z pera scénáristů bychom rádi viděli i v předloze. Dnešní žebříček shrne obojí, dočkáte se v něm desíti postav, které existují exkluzivně jen v jedné verzi Západozemí.

1) Knihy: lady Kamenosrdce

Nikdy není dobrý nápad vraždit děti před zraky jejich matek. Catelyn Stark sice Freyové možná prořízli hrdlo, v knihách ji to ale na rozdíl od seriálu nezastavilo. Její již mírně zteřelou mrtvolu totiž objevil rudý kněz Thoros z Myru a přivedl ji zpátky k životu. Catelyn teď připomíná jednoho ze zombíků zpoza Zdi, všude chodí s otvorem v krku a loví všechny přívržence Freyů a Lannisterů na cestě za pomstou.

Asi vám nemusíme vysvětlovat, proč by bylo skvělé takovou postavu vidět i na televizní obrazovce. Tvůrci Hry o trůny se ji ale podle svých slov rozhodli zcela vypustit a Catelyn se tedy už v žádné podobě do příběhu nevrátí.

2) Seriál: Kinvara

Šéfem uctívačů Pána světla je v knižních předlohách holohlavý kazatel Benerro z Braavosu. Pro seriál jej ale nahradila Kinvara z Volantisu, která se domluvila s Daenerys Targaryen a jejím dvorem, že R'hllorovo náboženství bude dračí královně v jejích snahách krýt záda. Spojení vyznavačů ohně a nehořlavé vládkyně nám docela dává smysl.

10 nejlepších bojových scén Hry o trůny. Bouře mečů nad Západozemím propukla

Co se nás týče, krásné a tajemné kněžky Pána světla jasně preferujeme před odranými, fanatickými Vrabčáky. Jen si nejsme jistí, zda chceme vědět, jak by Kinvara vypadala, kdyby si sundala svůj náhrdelník z Ašaje.

3) Knihy: Vargo Hoat

Kdo usekl ruku Jaimeho Lannistera? V knize to byl krutý žoldnéř Vargo Hoat, který se mrzačením svých obětí baví každou chvíli a dokonce se pokusil znásilnit Brienne. Původně se měl objevit i v seriálu, tvůrcům ale přišlo, že by jeho přebíhání z jedné strany konfliktu na druhou mátlo diváky a rozhodli se proto postavu zjednodušit. Spisovatel George R. R. Martin   je proto požádal, aby ji také přejmenovali a tak vznikla postava Locka, pozdějšího člena Noční hlídky.

Vargo Hoat je ale daleko zajímavější než Locke, mimo jiné i díky velice ošklivému osudu, který ho nakonec postihl. Žoldnéř totiž narazí na ještě většího sadistu, sera Gregora Horu Clegana. Ten přikáže svým mužům pomalu během dní a týdnů odřezávat kousky Hoatova těla a následně jimi svou nebohou oběť krmí. A to jste si mysleli, že Rudá zmije zemřel ošklivě.

4) Seriál: lady Mormont

Dívka, která nemá čas na prázdné zdvořilosti, se poprvé objevila koncem loňské série. Lyanna Mormont sice existuje i v knižní předloze, velmi ale pochybujeme, že tam dostane tak klíčovou roli. Na obrazovce se jí totiž povedlo dát podnět k provolání Jona Sněha králem, čímž celé hraní o trůny poměrně výrazně zkomplikovala. Sever nikdy nezapomíná, zvlášť na Medvědím ostrově.

5) Knihy: Arianne Martell

Seriálová linka v Dorne se dočkala takřka všeobecného opovržení nejen mezi fanoušky Písně ledu a ohně. Důvodem je především úplné vynechání postavy Arianny Martell, dědičky Slunečního oštěpu a divoké, ambiciózní pletichářky. Část příběhu dokonce v knihách sledujeme z jejího pohledu, což ještě přispívá ke zklamání čtenářů z její seriálové absence.

Co vedlo k válkám ve Hře o trůny? Máme pro vás stručný přehled dějin Západozemí

Díky Arianne jsme také v knihách mohli nahlédnout do zákulisí dornské politiky a zjistit, že byli Martellové vždy tajně na straně Targaryenů. Tamní vládce Doran dokonce plánoval Ariannu provdat za prince Viseryse.

6) Seriál: Ros

Cesta prostitutky Ros Sedmi královstvími propojila hned několik dílčích příběhů a řekla nám toho spoustu o našich oblíbených postavách: Jonovi, Theonovi, Tyrionovi nebo Malíčkovi. Nakonec se ale nechala naverbovat Pavoukem Varysem, na což ale lord Petyr Baeliš záhy přišel a přenechal nebohou ženu sadistickému králi Joffreymu Baratheonovi na hraní.

7) Knihy: Victarion Greyjoy

Kvízová otázka: kolik šílených příbuzných má Yara (respektive Aša) Greyjoy? Pokud počítáme jejího emocionálně nestabilního otce Balona, tak to s krutým magorem Euronem dělá dva, ne? Až na to, že v seriálu chybí její druhý strýc, hrozivý krakení válečník Victarion, velitel Železné flotily. Nepatří možná mezi nejbystřejší hlavy v Sedmi královstvích, má ale v rukou roh, který prý umí ovládat draky a navíc se nebojí válčit na moři v kompletní plátové zbroji.

V Písni ledu a ohně jsme se navíc už dočkali několika kapitol psaných z jeho pohledu, což naznačuje, že nejde o vedlejší postavu a autor George R. R. Martin s ním má nějaké větší plány. Tím víc jeho nepřítomnost v seriálu mrzí.

8) Seriál: Olly

Původně prostý chlapec, později člen Noční hlídky. Zabil Jonovu lásku Ygritte a totéž udělal posléze i vlastnímu lordu veliteli. Když se nad tím zamyslíte, jeho příběh je jedním z nejtragičtějších v celém seriálu: malý kluk, jehož vesnici vyvraždí Divocí, najde útočiště u jejich zapřisáhlých nepřátel v Černém hradě, jen aby pak musel sledovat Jonovu alianci s barbary ze severu.

Hra o trůny: Legendární intro skrývá řadu drobných detailů a jeho vznik se řídí jasnými pravidly

Celé to zní jako něco, co by mohl George R. R. Martin napsat a proto vás možná překvapí, že to nikdy neudělal a Olly existuje pouze v televizní verzi Západozemí.

9) Knihy: Aegon Targaryen

Všechny děti posledního targaryenského prince Rhaegara a jeho manželky Elii byly zabity muži lorda Tywina Lannistera – tedy aspoň v seriálu. V knize Tanec s draky se však náhle objevil mladík, který je údajně přeživším Rhaegarovým synem Aegonem, který byl v kolébce zaměněn za jiné dítě a včas odnesen do bezpečí. Nyní se stal dalším, kdo by rád usedl na Železném trůnu.

Dokážete si představit, jak tato postava může ještě v knihách zamíchat kartami – má koneckonců na vládu větší nárok, než jeho teta Daenerys a dost možná i než (pravděpodobně) jeho nevlastní bratr Jon Sníh. Jeho vynechání ve Hře o trůny proto znamená další výrazný odklon od předlohy.

10) Seriál: Benjen Stark

Nemrtvého jezdce, který vraždí ostatní zombíky, jsme v seriálu poznali jako Benjena Starka. George R. R. Martin má ale s touto postavou pravděpodobně jiné plány a o Branova strýce se podle všeho v knihách nejedná – jedna z postav koneckonců naše hrdiny za zdí informuje, že válečník se studenýma rukama zemřel před dlouhým časem. Benjen přitom zmizel v severních lesích o pouhé dva roky dříve.

Mladší bratr lorda Eddarda se tedy klidně ještě může v knihách v budoucnu objevit, nejspíš ale za výrazně odlišných okolností.

Bonus: Noční král

Podobná je situace i okolo Nočního krále. V Písni ledu a ohně jde pouze o legendární postavu z Věku hrdinů a zatím nemáme jediný důvod se domnívat, že přežil až do časů boje o Sedm království. Seriál oproti tomu vykresluje výrazně odlišný obrázek. Noční král je v něm jedním z klíčových padouchů, velitelem armády nemrtvých pochodujících směrem ke Zdi.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)