Od Skryté hrozby k Pomstě Sithů: 10 důvodů, proč si oblíbit prequelovou trilogii Star Wars

25. 11. 9 848×7185 světlý/tmavý vzhled

Prequelovou trilogii Star Wars považují mnozí za zneuctění památky původních filmů. Nadávání na přespříliš digitální snímky z přelomu tisíciletí je oblíbenou zábavou velké části fanoušků, kteří si tak vynahrazují frustraci způsobenou neustálou přítomností nechutně otravného Jar Jara Binkse a uši trhající repliky o tom, jak Anakin Skywalker nemá rád písek. Často přitom zapomínají, co všechno se prequelům povedlo.

1) Soundtrack

Hudební kvality prvním třem epizodám prostě nemůžete upřít. John Williams   je nesmírně talentovaný skladatel a obratně propletl staré známé motivy s novými, které dělají ze sledování pastvu pro uši (pokud se samozřejmě zrovna nemluví). Dokonce i proklínaná Skrytá hrozba 79 % má lepší soundtrack než valná většina konkurenčních sci-fi a fantasy filmů. A může na něj být právem hrdá.

2) Nové prostředí a kultury

Možná se vám Síla se probouzí 77 % líbila, možná ne. Nemůžete ale zapřít, že z hlediska bohatosti univerza Star Wars ničím moc nepřispěla. Najdete v ní pouštní planetu nápadně podobnou Tatooine, zalesněný svět připomínající Naboo nebo možná ještě spíš měsíc Endor, zastavěný Hosnian Prime, který na první pohled nerozeznáte od Coruscantu a také samotnou základnu Hvězdovrah, lišící se od zmrzlého Hothu snad jen jehličnatým porostem.

Star Wars: 10 neuvěřitelných fanouškovských teorií, které navždy změnily předalekou galaxii

Prequely přitom rozšířily předalekou galaxii třeba o věčně rozbouřené Kamino, sopečný Mustafar, kamenitou Geonosis a samozřejmě i o již zmíněný centrální Coruscant, sídlo Jediů i republikového Senátu. Dočkali jsme se také mnoha unikátních kultur a atraktivních designů mimozemských budov, vesmírných lodí, ale i předmětů denní potřeby nebo oděvů. Všechny zapadly do světa Star Wars, jako by tam patřily odjakživa.

3) Designová návaznost

To se podařilo i díky tomu, že tvůrci dbali na kontinuitu. Z republikového křižníku třídy Venator později vznikl jeho větší imperiální kolega, používaný napříč originální trilogií. Obě plavidla sdílejí základní tvar i některé prvky designu. Letka klonovaných vojáků, která v Pomstě Sithů 87 % následuje Anakina i Obi-Wana, zase používá stíhačky velmi podobné pozdějšímu X-Wingu. To samozřejmě není náhoda: designeři tak přispívají k větší uvěřitelnosti fiktivního vesmíru.

4) Vzestup Sithů

Politické machinace zlovolného Dartha Sidiouse podtrhují sílu jeho génia, když rafinovaně rozbije Republiku, dovleče ji do války se Separatisty a využije svých nově nabytých pravomocí ke změně demokracie na tyranské císařství. Jeho manipulativní taktiku můžeme sledovat takřka krok za krokem a popravdě řečeno, není ani zdaleka tak střelená jako většina padoušských plánů z ostatních blockbusterů. Zvlášť, když vezmeme v úvahu Palpatinovu hlubokou znalost Temné strany.

Navíc se prequelům podařilo rozšířit sithskou mytologii o Pravidlo dvou známého lorda Darha Bana a dozvěděli jsme se i něco o bývalém mistru Darha Sidiouse. Vše samozřejmě jen v náznacích, takže Sithy stále ještě obklopuje opar dohadů a spekulací. A přesně tak mají správní záporáci vypadat.

5) Akční scény

Vychvalujte si originální filmy, jak chcete, libovolný z prequelů je ale předčí, co se soubojů se světelnými meči týče. Namísto upovídaného oťukávání dvou zestárlých válečníků si můžete užít perfektní choreografiii střetnutí mezi dvěma Jedii a agresivním Darthem Maulem. Generál Grievous vám předvede nějaké ty roztočené meče, hrabě Dooku zase své lehce arogantní šermířské umění a dočkáte se i překvapivě vyrovnané bitky námezdního lovce Janga Fetta s Obi-Wanem Kenobim.

Světelné meče: Všechno, co jste chtěli vědět o legendárních zbraních ze Star Wars

A to není všechno. Vzpomeňte si na napínavé závody kluzáků, ve kterých přímo cítíte, jak vám vítr fouká okolo uší. Vzpomeňte si na velkolepý úvod Pomsty Sithů, kde je všechna akce krásně přehledná, vzpomeňte si na plnohodnotné bitvy, které nahradily v původní trilogii běžnější menší šarvátky. Ze svého umění točit akční scény neztratil Lucas vůbec nic.

6) Odvrácená tvář Jediů

Pokud byli Jediové tak úspěšnými, nesobeckými obránci míru, jak je na stará kolena vykresloval svému učedníkovi Ben Kenobi, proč nedokázali zabránit Klonovým válkám? A jak od nich mohl Anakin Skywalker odpadnout? Prequelová trilogie jasně ukazuje, že chrabrý řád uživatelů Světlé strany nesl na pádu Republiky a vzestupu Impéria také svou vinu. Jen si to shrňte spolu se mnou.

Jediové byli pokrytečtí. Kázali, že se poražení protivníci nemají zabíjet, nýbrž předvést před soud a sami se pokusili popravit Dartha Sidiouse. Místo toho, aby se pokusili zásadní odhalení, že je nejvyšší kancléř lordem ze Sithu, předložit galaktické veřejnosti, spáchali na zvoleného zástupce lidu Palpatina vražedný útok. Obi-Wan měl následně ještě tu drzost vmést Anakinovi do tváře, že slouží demokracii.

A to se ještě vůbec nebavíme o pochybných myšlenkových základech samotné ideologie řádu, který klidně učedníkovi doporučí, aby navždy zapomněl na svoji rodinu. Taky si začínáte připadat skoro jako v nějaké sektě?

7) Herci

O plejádě hvězdných herců, kteří prvními třemi epizodami prošli, se až překvapivě málo mluví. Přitom snímky hojně těžily ze schopností Samuela L. Jacksona  , Christophera Leeho  , Iana McDiarmida  , Liama Neesona   a především Ewana McGregora  . Ti svými výkony vykreslili charaktery, které se vůbec nemusí stydět vedle svých předchůdců z původní trilogie a nedokázaly jim ublížit ani leckdy toporné dialogy.

8) Temný závěr

Kolik znáte sérií, které si mohou dovolit ve třech po sobě následujících filmech směřovat k nešťastnému konci? Stín nevyhnutelného pádu, který se vznášel nad Pomstou Sithů, dokázal Lucas   vyždímat do poslední kapky. Převzetí moci Impériem je skvěle vyobrazeno. Dočkali jsme se vraždění dětí (v hollywoodském blockbusteru!), masivní galaktické čistky, zrady a přátelství obráceného v nenávist.

Ať už si myslíte o výkonu Haydena Christensena   v roli Anakina cokoli, finální hádku své postavy s Obi-Wanem zvládl na výbornou a jeho výkřik: „Nenávidím tě!“, když zbytky zmrzačeného těla zachvátily plameny, dokázal diváka zasáhnout.

9) Více pozadí pro oblíbené postavy

Asi jste nepotřebovali vědět, jaké citoslovce vydával Darth Vader jako malý kluk. Jinak je ale každá nová informace o našich starých známých z původní trilogie pro správného fanouška požehnáním. Nejvíc nového prostoru dostal asi mistr Yoda, který stál v posledních dvou epizodách tak trochu mimo střed dění a nových dějových linek se dočkali třeba droidi R2-D2 a C3PO.

Konečně jsme také poznali matku Luka a Leii, dozvěděli jsme se, jak vlastně císař přišel ke své moci a sledovali jsme úsvit imperiální armády i první zárodky rebelie – v závěru Pomsty Sithů se mihnul třeba i senátor Bail Organa. Ti z nás, kteří dávali pozor, dokonce mohli už ve druhé epizodě 80 % zahlédnout vůbec první známou verzi plánů superzbraně později známé pod jménem Hvězda smrti.

10) Klonové války

Ano, teď myslíme ten animovaný seriál 76 %. Když se objevil v kinech jeho pilotní film, pravověrní Star Wars fanoušci pro něj měli jen znechucené úšklebky. Jaké bylo ale jejich překvapení, když běžné epizody nabídly mnohdy ty nejzajímavější příběhy, jaké byly kdy v předaleké galaxii odvyprávěny! Ano, občas se tam mihl i Jar Jar nebo jiná chodící pohroma, na valnou většinu dílů se ale dalo dívat bez úhony, někdy dokonce s nefalšovaným nadšením.

Star Wars: Klonové války. 10 nejlepších příběhů, kvůli kterým byste seriál neměli minout

Klonové války ucpaly řadu děr v polorozpadlém vesmírném křižníku prequelové trilogie, a ještě do něj namontovaly zbrusu nový hyperpohon. Původně ošklivá animace doznala výrazných změn, podívali jsme se na spoustu nových planet, oblíbili jsme si přidané postavy a mrkli jsme se hlouběji pod kůži těm známým. A zažili jsme samotné titulní války – velké, místy nelítostné a často i překvapivě vizuálně působivé války. Co víc si přát?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (7 komentářů)