Spider-Man: Minulé i budoucí filmy, ve kterých pavoučího hrdinu potkáme

26. 11. 2017 16 878×1111 světlý/tmavý vzhled

Jen málokterý fanoušek superhrdinských filmů asi neví, že se dobrodružství pavoučího muže dostala v uplynulých letech na plátna kin hned ve třech sériích velkofilmů. Možná ale netušíte, že se krom zbrusu nového Homecomingu 74 % a účasti Spider-Mana v týmovce Avengers chystá třeba i animovaný snímek s tímto oblíbeným hrdinou. Historii i budoucnost filmového pavoučího muže vám přiblížíme v tomto článku.

Než se zrodil stereotyp

Psal se rok 2002 a žádné velké, propojené superhrdinské univerzum ještě neexistovalo. Dokonce se nám tehdy ještě ani neoposlouchala odrbaná fráze o zodpovědnosti, která přichází s velkou silou. Spider-Man 75 % měl v mnohém unikátní příležitost – masové rozšíření digitálních efektů mu vůbec poprvé umožnilo předvést všechny úžasné schopnosti realistickým způsobem a snímek se mohl spolehnout i na kvalitní režii a herecké obsazení.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Dnes už viditelně digitální uchechtaný goblin působí docela směšně, ale když začal poprvé metat své dýňové bomby měnící lidi v kostlivce po nevinných civilistech a Stanovi Lee  , napětí se dalo krájet. Peter Parker si naštěstí ve zpomaleném záběru roztrhal košili a pak všechny zachránil. Ano, bývávaly doby, kdy všechna tato současná klišé voněla novotou a superhrdinské originy působily fascinujícím dojmem.

V titulní roli se tehdy poprvé představil Tobey Maguire  , který se do ulic New Yorku vrátil i v navazujícím snímku nazvaném prostě Spider-Man 2 74 % (i když o podtitulu se původně uvažovalo). Scénář se naštěstí ukázal nápaditějším, než název a střetnutí pavoučího muže s doktorem Octopusem a jeho mechanickými chapadly dodnes považují mnozí fandové komiksů za nejlepší adaptaci Spider-Manových příběhů pro filmové plátno.

Jak jsme nedostali čtyřku

Po nevídaném úspěchu proto začala produkce velkolepého finále trilogie, v němž se hrdinovi postavil do cesty emo účes, neštěstí v lásce, starý kamarád a taky záporáci Sandman a v poslední třetině snímku narychlo představený Venom. Pokud vám předchozí věta zní krapet překombinovaně, nejste sami. Spider-Man 3 62 % se utopil ve zmateném, přeplácaném scénáři a kritika ho hodnotila vesměs průměrně.

Komerčně však uspěl dost na to, aby se začalo mluvit o čtvrtém díle. Režie se měl opět chopit Sam Raimi   a Peterem Parkerem by zůstal Tobey Maguire. Ve filmu se měli objevit někteří méně důležití Spider-Manovi záporáci jako třeba Mysterio, Prowler, Shocker nebo Rhino. Jako arcipadouch jim měl pak šéfovat okřídlený Vulture. Snímek měl jít do kin v roce 2011, ale vlivem neshod mezi režisérem a studiem Sony z něj nakonec sešlo.

Amazing reboot

Již rok po původně plánované premiéře se ale podařilo sérii pod taktovkou Marka Webba   restartovat 65 %. Ústřední role se chopil Andrew Garfield   a skvadru jeho protivníků nahradil jediný, zato důležitý Spider-Manův nepřítel, Lizard. Dostalo se mu lepšího přijetí než poslednímu Raimiho filmu, což zjevně přimělo jeho autory zopakovat všechny jeho chyby v následném pokračování.

Spider-Man Jamese Camerona: Mělo se v něm sprostě nadávat a Octopusem mohl být Schwarzenegger

Amazing Spider-Man 2 62 % totiž nabídl vizuální velkolepost i nenávistí zkaženého Harryho Osborna, ale nic moc nadto. Přepálená stopáž a nadbytek postav zanechají v divákovi z dlouhodobého hlediska jen dojem zmatku, zatímco skutečně zapamatovatelné scény snímek neobsahuje. Studio Sony, které plánovalo ještě dva pavoučí filmy dopředu, a dokonce i několik spin-offů – tedy snímků ze stejného univerza, které by se točily kolem dalších charakterů. Protože si ale druhý Amazing Spider-Man nevedl příliš dobře v tržbách, z plánů znovu sešlo.

Do třetice všeho dobrého

Sony se nicméně o pavouka znovu postaralo: dohodlo se s Marvelem a Peter Parker dohopsal do třetího příběhu Captaina Americy, totiž do Občanské války 78 %. Někteří fandové kritizovali casting Toma Hollanda   do hlavní role s tím, že se na ni nehodí kvůli svému mládí – opak je nicméně pravdou. Hrdina totiž svou kariéru začínal jako středoškolák a Tobey Maguire i Andrew Garfield jej ztvárnili před třicítkou, takže by je mohl kdokoli snadno obvinit z toho, že jsou příliš staří.

Spider-Man dostal v Captainu Americovi sice vedlejší, přesto však divácky vděčnou roli. Mentorskou postavou se mu stal Tony Stark alias Iron Man, který se po pavoukově boku objevil i v letošní sólovce Homecoming. Do cesty se pavoukovi konečně postavil i jeden z posledních velkofilmy nevyužitých klasických záporáků Vulture, kterého si zahrál charismatický Michael Keaton  .

Nešlo ale samozřejmě v žádném případě o poslední snímek s Tomem Hollandem. Čeká ho totiž angažmá v mohutné Infinity War   proti Thanosovi z druhého konce vesmíru a také další sólovka – a nejspíš i víc, než jen to.

Sony chystá animák

Spider-Mana se ale nevzdali ani vlastníci filmových práv ze studia Sony, kteří chystají animovanou adaptaci jeho dobrodružství. Dalšího Petera Parkera se ale nedočkáme: kostým totiž tentokrát obleče jeho duchovní nástupce Miles Morales, který se stal v komiksu Spider-Manem po smrti původního hrdiny.

Moudra stříbrného plátna: Nechte se inspirovat 10 citáty slavných filmových mentorů

Na plátna kin i obrazovky se také nejspíš už v příštím roce vrátí i symbiont Venom  , také postavený na licenci k pavoučím příběhům. Půjde nejspíš o pořádně drsnou akci, neboť film dostal tvrdý mládeži nepřístupný rating a měl by odstartovat zbrusu nové komiksové univerzum. Úspěch X-Menů, Avengerů a přinejmenším jedné členky Ligy spravedlnosti totiž zjevně naznačují, že je na trhu stále ještě spousta volného místa.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: