Spider-Man: Minulé i budoucí filmy, ve kterých pavoučího hrdinu potkáme

Datum vydání 26. 11. 2017Shlédnutí 17 514×Názory k tématu1Sdílení článku221Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Jen málokterý fanoušek superhrdinských filmů asi neví, že se dobrodružství pavoučího muže dostala v uplynulých letech na plátna kin hned ve třech sériích velkofilmů. Možná ale netušíte, že se krom zbrusu nového Homecomingu 74 % a účasti Spider-Mana v týmovce Avengers chystá třeba i animovaný snímek s tímto oblíbeným hrdinou. Historii i budoucnost filmového pavoučího muže vám přiblížíme v tomto článku.

Než se zrodil stereotyp

Psal se rok 2002 a žádné velké, propojené superhrdinské univerzum ještě neexistovalo. Dokonce se nám tehdy ještě ani neoposlouchala odrbaná fráze o zodpovědnosti, která přichází s velkou silou. Spider-Man 75 % měl v mnohém unikátní příležitost – masové rozšíření digitálních efektů mu vůbec poprvé umožnilo předvést všechny úžasné schopnosti realistickým způsobem a snímek se mohl spolehnout i na kvalitní režii a herecké obsazení.

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Dnes už viditelně digitální uchechtaný goblin působí docela směšně, ale když začal poprvé metat své dýňové bomby měnící lidi v kostlivce po nevinných civilistech a Stanovi Lee  , napětí se dalo krájet. Peter Parker si naštěstí ve zpomaleném záběru roztrhal košili a pak všechny zachránil. Ano, bývávaly doby, kdy všechna tato současná klišé voněla novotou a superhrdinské originy působily fascinujícím dojmem.

V titulní roli se tehdy poprvé představil Tobey Maguire  , který se do ulic New Yorku vrátil i v navazujícím snímku nazvaném prostě Spider-Man 2 74 % (i když o podtitulu se původně uvažovalo). Scénář se naštěstí ukázal nápaditějším, než název a střetnutí pavoučího muže s doktorem Octopusem a jeho mechanickými chapadly dodnes považují mnozí fandové komiksů za nejlepší adaptaci Spider-Manových příběhů pro filmové plátno.

Jak jsme nedostali čtyřku

Po nevídaném úspěchu proto začala produkce velkolepého finále trilogie, v němž se hrdinovi postavil do cesty emo účes, neštěstí v lásce, starý kamarád a taky záporáci Sandman a v poslední třetině snímku narychlo představený Venom. Pokud vám předchozí věta zní krapet překombinovaně, nejste sami. Spider-Man 3 62 % se utopil ve zmateném, přeplácaném scénáři a kritika ho hodnotila vesměs průměrně.

Komerčně však uspěl dost na to, aby se začalo mluvit o čtvrtém díle. Režie se měl opět chopit Sam Raimi   a Peterem Parkerem by zůstal Tobey Maguire. Ve filmu se měli objevit někteří méně důležití Spider-Manovi záporáci jako třeba Mysterio, Prowler, Shocker nebo Rhino. Jako arcipadouch jim měl pak šéfovat okřídlený Vulture. Snímek měl jít do kin v roce 2011, ale vlivem neshod mezi režisérem a studiem Sony z něj nakonec sešlo.

Amazing reboot

Již rok po původně plánované premiéře se ale podařilo sérii pod taktovkou Marka Webba   restartovat 65 %. Ústřední role se chopil Andrew Garfield   a skvadru jeho protivníků nahradil jediný, zato důležitý Spider-Manův nepřítel, Lizard. Dostalo se mu lepšího přijetí než poslednímu Raimiho filmu, což zjevně přimělo jeho autory zopakovat všechny jeho chyby v následném pokračování.

Spider-Man Jamese Camerona: Mělo se v něm sprostě nadávat a Octopusem mohl být Schwarzenegger

Amazing Spider-Man 2 62 % totiž nabídl vizuální velkolepost i nenávistí zkaženého Harryho Osborna, ale nic moc nadto. Přepálená stopáž a nadbytek postav zanechají v divákovi z dlouhodobého hlediska jen dojem zmatku, zatímco skutečně zapamatovatelné scény snímek neobsahuje. Studio Sony, které plánovalo ještě dva pavoučí filmy dopředu, a dokonce i několik spin-offů – tedy snímků ze stejného univerza, které by se točily kolem dalších charakterů. Protože si ale druhý Amazing Spider-Man nevedl příliš dobře v tržbách, z plánů znovu sešlo.

Do třetice všeho dobrého

Sony se nicméně o pavouka znovu postaralo: dohodlo se s Marvelem a Peter Parker dohopsal do třetího příběhu Captaina Americy, totiž do Občanské války 78 %. Někteří fandové kritizovali casting Toma Hollanda   do hlavní role s tím, že se na ni nehodí kvůli svému mládí – opak je nicméně pravdou. Hrdina totiž svou kariéru začínal jako středoškolák a Tobey Maguire i Andrew Garfield jej ztvárnili před třicítkou, takže by je mohl kdokoli snadno obvinit z toho, že jsou příliš staří.

Spider-Man dostal v Captainu Americovi sice vedlejší, přesto však divácky vděčnou roli. Mentorskou postavou se mu stal Tony Stark alias Iron Man, který se po pavoukově boku objevil i v letošní sólovce Homecoming. Do cesty se pavoukovi konečně postavil i jeden z posledních velkofilmy nevyužitých klasických záporáků Vulture, kterého si zahrál charismatický Michael Keaton  .

Nešlo ale samozřejmě v žádném případě o poslední snímek s Tomem Hollandem. Čeká ho totiž angažmá v mohutné Infinity War   proti Thanosovi z druhého konce vesmíru a také další sólovka – a nejspíš i víc, než jen to.

Sony chystá animák

Spider-Mana se ale nevzdali ani vlastníci filmových práv ze studia Sony, kteří chystají animovanou adaptaci jeho dobrodružství. Dalšího Petera Parkera se ale nedočkáme: kostým totiž tentokrát obleče jeho duchovní nástupce Miles Morales, který se stal v komiksu Spider-Manem po smrti původního hrdiny.

Moudra stříbrného plátna: Nechte se inspirovat 10 citáty slavných filmových mentorů

Na plátna kin i obrazovky se také nejspíš už v příštím roce vrátí i symbiont Venom  , také postavený na licenci k pavoučím příběhům. Půjde nejspíš o pořádně drsnou akci, neboť film dostal tvrdý mládeži nepřístupný rating a měl by odstartovat zbrusu nové komiksové univerzum. Úspěch X-Menů, Avengerů a přinejmenším jedné členky Ligy spravedlnosti totiž zjevně naznačují, že je na trhu stále ještě spousta volného místa.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

Datum vydání 12. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1389
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1143
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067

James Gunn oznámil budoucnost DC. Jako to s DCEU bude dál?

Datum vydání Včera Autor článku Marek Sdílení článku1

Zemřela původní představitelka Wednesday Addams

Datum vydání Včera Autor článku Anet Sdílení článku1

SuperMAX, Animax nebo Fox Kids. Televizní stanice, na kterých vyrostla nejedna generace.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Historicky první dobový seriál Zlatá labuť o obchodním domě v 1.polovině 20.století, zamíří na televizní obrazovky

Datum vydání 30. 1. Autor článku Hana Sdílení článku158
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581