Zvraty ve Hře o trůny: 10 šokujících překvapení, která nám seriál v minulých sériích nachystal

28. 11. 2017 8 728×110 světlý/tmavý vzhled

Hra o trůny 92 % stojí na svých nenapodobitelných šokujících zvratech, které co sezónu přibíjejí vyděšené zraky diváků k obrazovkám a nechávají vzniknout mnoha ukřičeným reakčním videím na internetu. Nemáme jediný důvod předpokládat, že tomu v poslední sérii bude jinak, takže se musíme alespoň dopředu psychicky připravit. Třeba tak, že si projdeme ty nejpřekvapivější momenty dosud vydaných řad.

10) Branův pád z okna

Že není život v Sedmi královstvích žádná selanka nám ukázala hned první epizoda. Malý Bran se nejprve zúčastnil krvavé popravy zběha z Noční hlídky, jen aby později nedopatřením objevil incestní vztah sourozenců Lannisterových. Z ostatních filmů a seriálů si většina diváků zvykla, že se dětem v žádném případě neubližuje. O to překvapivější bylo, když se Jaime Lannister zachoval naprosto chladnokrevně a vystrčil Brana z okna. Co za věci to člověk dělá pro lásku?

9) Upálení Shireen

Zatímco se ale Jaime i přes svůj zrůdný čin dočkal ve zbytku seriálu částečné rehabilitace, Stannis Baratheon si ji podle většiny fanoušků nezaslouží. Jeho šílené tažení hnané pýchou a touhou po moci skončilo ve snězích blížící se zimy a samozvaný král tak musel bohu R’hlorrovi výměnou za svou záchranu nabídnout dceru Shireen. Nevinnou dívku pak kněžka Melisandra upálila přímo před jeho – i našima – očima.

8) Tvrdodomov

Přiznejme si, že dějová linka Jona Sněha dlouho patřila mezi ty méně záživné. Muži Noční hlídky proti sobě sice občas kuli pikle a dočkali jsme se i několika výletů do zasněžených exteriérů, hrozbu Bílých chodců ale nikdo příliš intenzivně nevnímal. To se změnilo v Tvrdodomově, odkud Jon eskortoval divoké, zatímco na ně útočily nekonečné hordy ledových zombií. Hra o trůny nám opět ukázala, že nemusí šetřit ani na komparzu, ani na digitálních efektech a epizoda vyvrcholila dech beroucí akcí.

Kdo získá židli z mečů? Představujeme 10 nejschopnějších hráčů Hry o trůny

7) Sansina svatební noc

Starší z dcer lorda Eddarda Starka si prošla menším peklem, když uvízla v Králově přístavišti s krutým Joffreym Baratheonem. Následně ji donutili ke sňatku s královým strýcem Tyrionem, který se k ní ale choval hezky. Sanse se následně podařilo s Malíčkovou pomocí prchnout domů na sever, jenomže tak trochu z bláta do louže. Oženil se s ní totiž sadista, který si s Joffreym v ničem nezadal a mladou dívku čekalo znásilnění přímo v jejím rodném hradě před zraky Theona, kterého znala celý život.

6) Zmrzačení Theona

My o vlku… syn krakeního uzurpátora Balona Greyjoye si s krutým Ramsayem Boltonem také užil svoje. Ne, že by odsekávání částí těla bylo ve světě Západozemí nějak neobvyklé, nebohý Theon se ale musel rozloučit se svým úplně nejoblíbenějším kouskem, zatímco se mu jeho nepřítel škodolibě vysmíval. Coby několikanásobný zrádce si sice Greyjoy podobný osud pravděpodobně zasloužil, i tak ale zvrat svou brutalitou mnohé diváky šokoval.

5) Dracarys!

Těžko tomu teď věřit, ale bývaly časy, kdy měla Daenerys Targaryen nouzi o peníze i bojovníky. V této zoufalé situaci vyhledala otrokáře v Astaporu a rozhodla se vyměnit s nimi armádu skvěle vycvičených Neposkvrněných za svého draka Drogona. Její rádci v čele s Jorahem Mormontem to brali jako velkou porážku, ale jen do chvíle, kdy nechala Daenerys svého šupinatého svěřence, aby zpupného otrokáře sežehnul na prach.

4) Tyrionův soud a útěk

Když se nejoblíbenější z Lannisterů ocitl před soudem, začali se mnozí jeho fanoušci nepohodlně vrtět. Jejich nervozita ale záhy opadla, neboť Tyrion záhy sáhl po osvědčeném triku a rozhodl se pro soud bojem. Ze začátku se navíc zdálo, že Rudá zmije skutečně dokáže nestvůrného Horu udolat. Pak ale Martin   všem připomněl, že by se k takovému vykrádání sebe samotného nikdy nesnížil a nechal Oberyna Martella zemřít krutou smrtí.

10 nejlepších bojových scén Hry o trůny. Bouře mečů nad Západozemím propukla

Tím byl Tyrionův osud zpečetěn – tedy z právního hlediska. Trpaslíka ale z cely smrti zachrání jeho bratr Jaime a Tyrion utíká s Varysem za Úzké moře. Ještě před tím si ale vyřídí účty se svou dřívější láskou a prožene svému otci Tywinovi šipku z kuše tělem, zatímco pán Casterlyovy skály trůní na toaletě. Kdo by to do Tyriona byl řekl?

3) Rudá svatba

Zásah z kuše ale přišel příliš pozdě. Lord Tywin už totiž dávno stihl dovést ke zdárnému konci svůj plán na odstranění konkurenčního rodu Starků. Nejpozději když sídlem rodu Freyů prolétly první tóny Dešťů Kastameru, věděli seriáloví fanoušci, kolik udeřilo. Spojenci severského krále Robba Starka zradili, hostina skončila v kalužích krve a dočkali jsme se vraždy těhotné ženy i dvou chladnokrevných podřezání bezbranné oběti.

2) Drž dveře!

Jazyková hříčka možná v angličtině fungovala lépe, Hodorův smutný osud zarážky na dveře ale dokázal autor předlohy George R. R. Martin   držet pod pokličkou mnoho dlouhých let a valnou většinu diváků tak zastihl nepřipravenou. V Sedmi královstvích se stal už bezpočet ukrutností, vymytí mozku dítěti a jeho následné obětování zombiím po letech, kdy mu každé vyslovení jeho jména připomínalo budoucí skon, si ale jednoznačně odnáší pochmurné zlato.

1) Nedova smrt

Ano, lord Eddard to měl za sebou vcelku bezbolestně. Jeho smrt však byla prvním úmrtím skutečně důležité postavy seriálu a nesnažila se šokovat ani tak svou brutalitou, jako spíš překvapivou bleskurychlostí, kterou proběhla. Ned Stark původně nepřišel na pódium před Baelorovým septem zemřít – Hra o trůny nám ale poprvé předvedla, že si v ní svým životem nemůže být jistý vůbec nikdo, obzvláště pak ten, kdo ji prohrál.

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

5. 3. Aleš 569

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

1. 10. Aleš 4290

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

4. 10. Aleš 262

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 7237

Krakenova smrt i zkáza X-Men: 7 epických filmových scén, kterých jsme se nikdy nedočkali.

11. 10. Aleš 201

Batman: Colin Farrell popsal scénář třemi slovy. Uvidíme ve filmu postavu Two-Face?

Dnes Daniel 8

Vypadá to, že Smrtonosná zbraň 5 přece jen dorazí. Měla by být plná emocí a velmi temná

Dnes Daniel 45

Producentka Zaklínače se podělila o své nejoblíbenější vystřižené scény. Čím nás láká k druhé řadě?

Dnes Daniel 21

Šušká se Marvel chystá dva neoznámené seriály. Tom Hiddleston ukázal video z natáčení Lokiho

Dnes Aleš 16

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 131195

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 10728

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 4331