Filmové umění versus smrt. Jak kinematografie reaguje na tragédii

29. 11. 2 264×48 světlý/tmavý vzhled

I při natáčení filmu se občas mohou stát tragické události, ať už na place, nebo v okolním světě. Nezřídka se potom promítnou i do výsledného snímku a přinesou tak smutné svědectví o okolnostech svého vzniku. Zároveň se ale dávají prostor lidskému soucitu a solidaritě, neboť dlouhé prsty moderní kultury dosáhnou až na nejzazší periferie.

Imaginárium Dr. Parnasse 66 %

Fantasy film Terryho Gilliama   postihla tragédie skoro na začátku produkce, když se představitel hlavní role Heath Ledger   otrávil medikamenty. Nad osudem nedokončeného natáčení se vznášely temné mraky, než přišel režisér s citlivým, a přitom geniálním řešením. Domluvil se s Ledgerovými přáteli Johnnym Deppem  , Judem Lawem   a Colinem Farellem   a ti dotočili zbylé scény zesnulého herce.

Který film si vyžádal nejvíce obětí? 10 nejnebezpečnějších snímků všech dob

Všichni Ledgerovi „náhradníci“, kteří ztvárnili hlavní postavu ve snových sekvencích, se navíc následně zřekli svých honorářů ve prospěch hercovy dcery.

Star Trek: Do neznáma 72 %

Samotný průběh natáčení dosud posledního pokračování rebootovaného Star Treku žádná tragédie neovlivnila, přesto se tvůrci rozhodli do snímku zahrnout dvě pocty hercům, kteří už v kinech výsledný snímek nikdy neuvidí. Legendární představitel pana Spocka Leonard Nimoy   zemřel ještě před tím, než se film začal natáčet a tvůrci proto do scénáře vsunuli poctu tomuto herci, které si můžete všimnout během úvodu příběhu.

Po samotném natáčení, ale ještě před uvedením do kin ale tragédie ukončila život Antona Yelchina  , který ztvárnil ve všech třech nových filmech roli Pavla Čechova. Snímek byl proto věnován památce mladého herce, jak si můžeme přečíst před závěrečnými titulky a duchovní otec série J. J. Abrams   potvrdil, že jeho role nebude znovu obsazena.

Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu 85 %

Ano, takhle se nějaký film skutečně jmenuje. A ne tak ledajaký film, slavná satira stejně slavného režiséra Stanleyho Kubricka  . Nemilosrdně tepala politiku studené války, takže musela posunout premiéru po atentátu na tehdejšího prezidenta Kennedyho. Zcela vystřižena byla navíc poslední scéna koláčové bitvy mezi světovými vůdci, během níž kdosi vykřikne: „Galantní mladý prezident byl sražen na svém vrcholu!“

Předabována byla také replika, která zmiňovala Dallas, město, ve kterém k vražednému útoku došlo.

San Andreas 57 %

Katastrofický snímek pojednává o velkém zemětřesení, které zasáhne západní pobřeží Spojených států amerických. V oněch místech skutečně k podobným jevům často dochází, před premiérou snímku ale udeřila příroda na druhém konci světa, v Nepálu. Studio Warner Bros. v reakci změnilo plán propagace filmu, neboť se počet obětí vyšplhal na hrozivých 9 000.

Rozestoupená voda, kostlivci i odtékající obličej. 10 nejlepších triků, které vznikly bez počítače

Během zemětřesení navíc zahynuli lidé i na nejvyšší hoře světa ležící nedaleko, což ovlivnilo i přípravy dalšího filmu Everest 76 %.

Filmy zasažené útokem z 11. září

Patrně největší vliv měl na kinematografii pravděpodobně teroristický útok na věže Světového obchodního centra 9. září 2001. Takový, že je mu věnována dokonce i samostatná stránka na anglické Wikipedii. Ikonické mrakodrapy univerzálně rozpoznávané jako symbol New Yorku se měly objevit třeba v prvním Spider-Manovi 75 % Sama Raimiho  , jak ukázaly i tehdejší trailery. Nakonec však byly odstraněny, aby nejitřily rozrušené city pozůstalých.

K podobnému kroku se záhy odhodlali i tvůrci Zoolandera 63 %Benem Stillerem   v hlavní roli, svůj nekorektní stand-up pojmenovaný Mám vcelku rád, když umírá spousta lidí z piety změnil dokonce i komik George Carlin  , pro něhož nebylo nikdy nic svaté. Katastrofa také způsobila úplné zrušení plánovaného snímku NosebleedJackie Chanem  , který se chystal ztvárnit myče oken pracujícího právě na budovách WTC.

Fanoušci tasili nůžky. Prozkoumejte alternativní sestřihy slavných filmů!

Herec měl ve snímku ironicky bránit mrakodrapy a Sochu Svobody před teroristickým útokem.

Našly se ale i filmy, které věže neodstranily, protože je považovaly za symbol vzdoru civilizovaného světa tváří v tvář teroru a násilí. Zmiňme alespoň Hodinu pravdy 58 %, Impérium 51 %, Spielbergova   sci-fi A.I. Umělá inteligence 77 % nebo Gangy New Yorku 74 %. V pozdějších letech se pak navíc objevily i snímky, které Světové obchodní centrum z různých důvodů do záběrů naopak doplnily. Třeba v superhrdinských Watchmen  79 % zůstanou obě budovy stát, zatímco valná většina zbytku města skončí v troskách.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 101512

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 4715

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 5419

Třetí Sherlock Holmes skutečně dorazí. Scénář napíše jeden z tvůrců seriálu Narcos

8. 5. Aleš 403

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 9287

.Z Bumblebeeho se stal nenápadný hit, údajně se dočkáme pokračování

Dnes Aleš 1

.Příští týden v kinech: Psí domov i dokument o prezidentské kandidatuře Michala Horáčka

Včera Aleš 11

.Co kdyby se Aragorn obrátil k Temné straně Síly? YouTube parodie zná odpověď

19. 1. Aleš 30

.Aquaman: James Wan prý proti přáním studia svůj film konzultoval se Zackem Snyderem

18. 1. Aleš 45

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8750

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 2198

Infinity War: Proč Hulk odmítal bojovat? Režisér vysvětlil, že to nebylo tak docela ze strachu

1. 8. Aleš 10161