10 novějších filmů z prostředí druhé světové války, které jste možná ještě neviděli

1. 12. 2017 40 125×4143 světlý/tmavý vzhled

Tenká červená linie 78 %, Zachraňte vojína Ryana 89 %, Život je krásný 88 % – konec minulého století se nesl ve znamení filmů z prostředí druhé světové války. Nejtragičtější událost moderní epochy stále silně rezonuje naší společností a kultura, včetně kinematografie, to náležitě reflektuje. I během posledních deseti let jsme se proto dočkali historických snímků z válečné doby, které vznikly v různých koutech světa.

1) Valkýra 82 %

Roli skutečné postavy, plukovníka Clause von Stauffenberga, si v americko-německém filmu o atentátu na Adolfa Hitlera střihl Tom Cruise  , známý třeba z populární série Mission: Impossible. Do dalších rolí byli obsazeni třeba Bill Nighy  , Kenneth Branagh   nebo Carice van Houten  , která v posledních letech ztvárňuje Rudou kněžku ve velkém fantasy seriálu Hra o trůny 92 %.

10 nejslavnějších komparzistů. Měli dělat křoví, ale vystoupili z řady

Tajné společenství, které se k náročnému atentátu na diktátora Třetí říše připravuje, chce pro svůj plán použít upravený plán krizové operace Valkýra. Ten dostal název podle staroseverské mýtické bytosti, která odvádí duše padlých válečníků do síní Valhally.

2) Chlapec v pruhovaném pyžamu 84 %

Film v britsko-americké koprodukci vznikl podle předlohy irského spisovatele Johna Boyna  . Vypráví o malém synovi nacistického důstojníka, který se s rodiči přestěhuje na venkov. Na svých toulkách po okolí objeví podivnou „farmu“, totiž koncentrační tábor. Přes plot se seznámí se svým vrstevníkem, navlečeným do podivného pruhovaného mundůru a začíná se dozvídat, jak těžký je život na druhé straně.

Snímek se stal debutem talentovaného Asy Butterfielda  .

3) Králova řeč 86 %

Anglický král Jiří V. umírá, jeho následník Eduard VII. abdikuje a tíže koruny dopadá na skráně jeho bratra, Jiřího VI. Už tak nečekaná změna na trůně je o to náročnější, že se na evropském kontinentě šikují jednotky nacistického Německa a lidé Británie se ke královské rodině upínají. Jiří VI. trpí vadou řeči, takže nedokáže ani pronést tolik potřebný projev. Naštěstí se na scéně objevuje terapeut s velmi nekonvenčními metodami.

Důležité role ve filmu dostali oblíbení herci Colin Firth  , Helena Bonham Carter   a Geoffrey Rush  .

4) Brestská pevnost 79 %

Svým způsobem se s válečnými lety vyrovnávají i Rusové a Bělorusové. Snímek vypráví příběh obyvatel sovětského Brestu v červnu 1941, když Hitler spustil mohutnou invazi známou jako operace Barbarossa. Překvapení obyvatelé města se zakopou v místní pevnosti a chystají se k zoufalé obraně. Němců je totiž mnoho a své protivníky převyšují počtem i válečnou výzbrojí.

5) Zlodějka knih 78 %

Adaptace knihy Markuse Zusaka   přiblíží divákovi mladou Liesel, která se dostane do pěstounské rodiny v německém městě. Život se tam ale neobejde bez problémů – zvlášť, když nový Lieselin otec Hans Hubermann vůbec nemá v oblibě nacisty a ve sklepě skrývá židovského uprchlíka. Pro něj i pro sebe Liesel krade ve starostově knihovně a po večerech potom knížky studuje s vášní opravdové učenkyně.

6) Kód Enigmy 82 %

Matematik, logik a kryptoanalytik Alan Turing stál u zrodu moderní informatiky. Studoval na prestižní univerzitě v Princetonu a když vypukla válka, přidal se do týmu vědců, kteří luštili tajné německé zprávy šifrované přístrojem Enigma. Přestože byli velmi úspěšní a získali pro Spojence nesmírně cennou německou komunikaci, nevyhnul se Turing perzekucím ze strany vlastní vlády kvůli své homosexuální orientaci, která byla v tehdejší době považována za nemoc.

Roli geniálního matematika získal Benedict Cumberbatch  , ve filmu se objevili i Keira Knightley  , Mark Strong   nebo Charles Dance  .

7) Město 44 64 %

Svůj film z prostředí druhé světové války natočili nedávno i Poláci. Na sklonku války totiž propuklo ve Varšavě mohutné vlastenecké povstání a mladí lidé se vydali proti německým jednotkám se zbraní v ruce. Nevědí ještě, že bude vlna odporu brutálním způsobem rozdrcena, přičemž přijdou o život i desetitisíce civilistů. Sovětská Rudá armáda, která se v té době k městu blížila, totiž nechala povstání vykrvácet.

8) Železná srdce 76 %

Píše se rok 1945 a Třetí říše mele z posledního. Spojenci na západní frontě postupují každým dnem a konec války se blíží. Nepřítel zahnaný do kouta je ale mimořádně nebezpečný. Seržant přezdívaný Wardaddy, který velí tanku, to dobře ví. Když tedy jednoho člena jeho posádky nahradí čerstvý zelenáč, nemá z toho dobré spaní. Zvlášť, když se v okolí stále ještě nacházejí smrtonosné jednotky SS.
Z herců stojí za zmínku Brad Pitt  , Shia LaBeouf   a Logan Lerman  .

Odvrácená strana úspěchu. Těmhle 10 hercům už sláva leze krkem

9) Anthropoid 78 %

Loňský britsko-francouzsko-český snímek o atentátu na říšského protektora Heydricha. I přes leckdy legrační snahu nečeských herců o zdejší přízvuk v angličtině a spíše rozpačité přijetí kritikou i diváky přiblížil film tuto zásadní událost dějin zahraničnímu publiku. V hlavních rolích se objevili Cilian Murphy   a Jamie Dornan  , sekundovala jim pak celá řada domácích herců a také Brit známý třeba z Captaina Americy nebo poslední řady Sherlocka, Toby Jones  .

10) Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny 83 %

Ve druhé světové válce se ale nebojovalo jen na evropských frontách. Mohutné vojenské operace probíhaly i v Pacifiku. Do jedné takové je vržen americký adventista Desmond Doss, který odmítá používat zbraně a chce se bojů účastnit pouze jako zdravotník. Jeho nadřízení pro něj zpočátku nemají žádné pochopení, postupem času ale názor na mladého vojína musejí změnit.

Cestujte stylově. 10 nejlepších dopravních prostředků z velkofilmů

Režie se chopil Mel Gibson   a obsadil celou řadu známých tváří. Vzpomeňme aspoň Andrewa Garfielda  , Vince Vaughna  , Sama Worthingtona   či Huga Weavinga  .

BONUS) Druhá světová válka v barvě 88 %

Pokud vás zajímá spíš celková historie konfliktu, než konkrétní příběhy (navíc často zcela smyšlených) osob, mohl by vás uspokojit třináctidílný dokument Druhá světová válka v barvě. Jak název napovídá, dobové záběry v něm byly dobarveny a působí tak mnohem bezprostředněji a živěji. Česká televize navíc opatřila celý seriál profesionálním českým dabingem.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (4 komentáře)  

Nový Tarantinův film Tenkrát v Hollywoodu má první trailer

20. 3. Aleš 434

Dorazil druhý trailer na prequel Kingsmana, učí tajné agenty používat padák

30. 9. Aleš 431

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

12. 10. Aleš 2285

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 10270

10 legendárních filmových monster. Obří opice, zlý vlk i anděl smrti

24. 1. Aleš 6217

Marvel: Erkové superhrdinské filmy nejsou v plánu, Deadpool je jedinou výjimkou

Dnes Aleš 7

Spider-Man: Už víme, jak se bude jmenovat trojka. Čeká nás prý nejlepší akční scéna Marvelu

Včera Aleš 143

Liga spravedlnosti: Zack Snyder nevzal peníze, na konci snímku přijde cameo nějakého hrdiny

24. 2. Aleš 36

Strážci Galaxie: Režisér musel bojovat za Draxova herce, studio si jím nebylo jisté

23. 2. Aleš 48

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348