Opravdu nečekaná překvapení. 10 filmů, které v půlce vyměnily žánr

6. 12. 2017 6 569×45 světlý/tmavý vzhled

Vybíráte si občas film podle žánru? Pak se občas připravíte o překvapení. Některé snímky totiž sázejí na nečekanou, leckdy naprosto nepředvídatelnou změnu tónu, která se leckdy dostaví až relativně pozdě. A pokud na něco takového nejste připraveni, budete nejspíš jenom zírat s otevřenou pusou. Vybrali jsme pro vás deset snímků všech možných žánrových zařazení, které svoji škatulku zničehonic vyměnily.

1) Hancock 66 %

Příběh popudivého superhrdiny Hancocka, který se vůbec nestará o ty, které zachraňuje a své speciální schopnosti si raději užívá. Při lovení zločinců chlastá, nepočítá škody na majetku a když nebohá velryba uvízne na pláži, Hancock ji jednoduše mrští zpátky do oceánu. Přímo na malou plachetnici. Z parodie se ale nakonec nepředvídatelně stane superhrdinský snímek poměrně klasického střihu a slibný začátek vyjde vniveč.

2) Jednotka příliš rychlého nasazení 79 %

Podobnou strukturu má i akční snímek Edgara Wrighta  , který se zpočátku tváří jako satira na klasická klišé svého žánru. Elitní polda Nicholas Angel ztrapňuje svou vysokou úspěšností kolegy v Londýně, takže je poslán do ospalého městečka Sanfordu, kde se vůbec nic neděje. Jaké je ale jeho překvapení, když se i tam ocitne na stopě zločinu! Zpočátku netušíme, zda není Angel jenom trochu paranoidní, pak se ale ukáže, že měl celou dobu pravdu. Závěr snímku tvoří nefalšovaný (přestože stále poměrně vtipný) masakr.

Cornetto trilogie. Když jednotka příliš rychlého nasazení potkává zombíky a mimozemšťany

3) Život je krásný 88 %

Slavný snímek Život je krásný začíná jako optimistická romantická komedie se skvěle napsanými dialogy. Nepřipravený divák ale bude jenom bezmocně lapat po dechu, když se skoro bez varování překlopí do dramatu z druhé světové války. Oba zamilovaní i jejich společný syn dorazí do koncentračního tábora a musejí bojovat o život. Šok z náhlé změny je natolik silný, že ho ucítíte dokonce i při opětovném zhlédnutí.

4) Riddick 65 %

Akční film s Vinem Dieselem   v titulní roli začíná poměrně minimalisticky snahou hrdiny přežít na nehostinné planetě. Postupem času ale začnou sílit prvky sci-fi thrilleru, a nakonec se dočkáme docela klasické finální vyvražďovačky. Právě postupná eskalace ale odlišuje Riddicka od většiny jeho konkurence a zajišťuje, že na něj možná nezapomenete tak rychle jako na podobná akční béčka.

5) Dokonalý trik 88 %

Strhující snímek Christophera Nolana   na první pohled vypadá jako napínavé drama, postavené okolo rivality dvou konkurenčních kouzelníků. Skoro celou dobu to vypadá, že oba soupeři skutečně „jen“ ovládají propracované triky a nemají k dispozici opravdovou magii. To se ale v poslední třetině zničehonic změní. Nebo nezmění? Někteří fandové se o žánrovém zařazení Dokonalého triku hádají dodnes, což se v našich očích rovná doporučení.

Dokonalý trik. Jakou skrývá symboliku a jak nás Nolan dokázal oblafnout?

6) Od soumraku do úsvitu 75 %

Americký snímek z poloviny devadesátých let začíná jako gangsterka. Dočkáme se obligátního útěku do Mexika, dokonce i s rukojmími. Hlavní postavy dorazí do baru, kde se mají setkat s převaděči… když tu se ukáže, že celé osazenstvo tvoří hladoví upíři! Z thrilleru se rázem stává akční horror, mimochodem podle scénáře Quentina Tarantina  , který ve snímku ztvárnil i jednu z hlavních rolí.

7) Titanic 85 %

Kdy se romantika mění v romantickou katastrofickou akci, je asi zřejmé. Pokud ne, v samotném názvu máte spoiler.

8) Most do země Terabithia 74 %

Oficiální text distributora vás láká na dobrodružství trochu ve stylu Letopisů Narnie, v podobném tónu se nesou i trailery. Zpočátku se i v samotném filmu skutečně zdá, že půjde o klasickou výpravu do kouzelné říše. Pak ale přijde nečekaný okamžik, kdy zjistíte, že se vlastně vůbec nekoukáte na fantasy snímek. A možná budete hodně překvapeni, jak daleko dokáže dětský film zajít.

10 fantastických světů, které se nenápadně schovávají přímo za tím naším

9) LEGO® příběh 75 %

Hned od prvních okamžiků zjistíte, že tahle animovaná rodinná komedie není vůbec hloupá. Obouvá se do jednoho klišé za druhým, vykresluje málem až orwellovsky totalitní společnost a skrze celý film trousí drobné náznaky toho, že se za světem z kostiček skrývá něco víc. V závěru se pak zničehonic dočkáme zbrusu nové dějové linie, která byla v příběhu přítomná od začátku, přestože jsme si jí nevšimli.

10) U konce světa 64 %

Pět přátel se po letech vrací do domovského městečka Newton Haven, aby tam dokončili svou epickou pivní odyseu po dvanácti hospodách. Přitom ale začnou mít typické pocity lidí, kteří se po dlouhých letech pokoušejí vrátit na stejné místo. Totiž že něco není v pořádku, vzduch už nevoní stejně a lidé jsou jako vyměnění. Bez jakéhokoli předchozího varování pak v půlce cesty zjistí, že se jim to jenom nezdá a zbytek snímku se změní ve ztřešťenou akční sci-fi komedii se vším všudy.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

6. 5. Aleš 518

Nový Tarantinův film Tenkrát v Hollywoodu má první trailer

20. 3. Aleš 410

Filmy podle komiksů nejsou jen pro děti. Vybrali jsme 10 obzvlášť temných

10. 10. Aleš 1310

„Příběh Jamese Gunna ještě neskončil.“ Strážci Galaxie se postavili za svého režiséra

31. 7. Aleš 6239

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: