Když vám zakážou chodit do kina. 10 filmů, které různé země nepovolily promítat

Datum vydání 7. 12. 2017Shlédnutí 6 316×Sdílení článku58Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Moderní svět si možná vesměs stále ještě váží svobody slova, ne všechny země naší planety ale jdou s dobou. Filmy občas cenzurují z důvodů, na které můžeme jenom nevěřícně hledět. Vybrali jsme proto desítku více či méně neškodných titulů, které některá vláda na této planetě považovala za vhodné zakázat. Určitě vás v některých případech překvapí, co je k tomu vedlo.

1) 2012 60 % (Severní Korea)

Asi vás nepřekvapí, že severokorejský komunistický režim není obecně imperialistické kultuře svého úhlavního nepřítele USA nijak nakloněn. Soudruzi zakázali promítání i držení snímku 2012 především proto, že ukazoval titulní rok v nelichotivém světle. Katastrofický film Rolanda Emmericha   totiž pojednává o sérii kataklyzmat, která téměř vyhladí lidstvo z povrchu zemského.

Pryč se superhrdiny! Režiséři, kterým už komiksy lezou krkem

Možná se ptáte, co je v tom za problém? Jistě, tsunami spláchne obyvatelstvo ideologicky spřízněné Čínské lidové republiky, ale také převrhne letadlovou loď na Bílý dům. Destrukce je spravedlivě rozložena mezi skoro všechny světové státy. Inu, rok 2012 byl stým výročím zrození tamního zesnulého božského vůdce, Kima Ir-sena, takže se v něm pochopitelně nemohla stát žádná vyhlazovací katastrofa!

2) Simpsonovi ve filmu 81 % (Myanmar)

Proč zakázali legendární americkou žlutou rodinku v Myanmaru, známém také pod jeho starším jménem Barma? Nikdo přesně neví. Některé zahraniční filmové servery mylně uvádějí, že je červená a žlutá barva v zemi spojována s povstaleckými skupinami, podle všeho se ale jedná o nepravdivou informaci. Možná se cenzor toho dne zkrátka jenom špatně vyspal.

3) E.T. - Mimozemšťan 83 % (Skandinávie)

Severoevropské státy povolily sledování Spielbergovy   klasiky jenom ratolestem od dvanácti let věku. Údajně proto, že film antagonizuje dospělé a ukazuje je jako padouchy. Úplně přitom ignorovali fakt, že dospělí tvoří záporáky ve valné většině dobrodružných dětských příběhů. Cenzoři si stáli za svým: E.T. údajně podporuje atmosféru strachu a ohrožení.

Děti se ale nenechaly zastrašit a rychle se “antagonizovaly” proti zlotřilým dospělým, kteří jim upírali kulturní zážitek. Shromažďovaly se protestně před kiny a lhaly o svém věku, aby jim byl umožněn vstup do sálů.

4) Návrat do budoucnosti 88 % (Čína)

To by bylo, aby Říše středu chyběla v našem seznamu cenzorů! Platí v ní totiž přísná pravidla pro zahraniční filmy, které mimo jiné nesmějí obsahovat všelijaké pověry, které se příčí vládnoucím ideologům. Krom toho zavrhují i všemožné fantazie, mytologické splácaniny, reinkarnaci, fatalismus a také příběhy, které nevedou k pozitivnímu myšlení.

Soudruzi vás totiž zkrátka k pozitivitě donutí, pokud byste ji náhodou necítili sami od sebe. Proto v tamních kinech uvidíte hity z demokratického světa v mnohdy silně okleštěné podobě a na Terminátora, Planetu opic, Vánoční koledu 74 % nebo třeba Star Trek můžete zapomenout už úplně. A samozřejmě si nemůžete vychutnat slavné dobrodružné příběhy Návrat do budoucnosti, protože cesty časem jsou taky pověra.

5) Všechny snímky Claire Danes   (Filipíny)

Snímek Téměř bez šance 69 % se odehrává v Thajsku, natáčen byl však na Filipínách, neboť se ke stavu vězeňství v první jmenované zemi staví velice kriticky. Thajsko proto samozřejmě film hned po vydání zakázalo, ale to není ta cenzura, o které se teď chceme bavit.

Každý nesnáší Dolores Umbridgeovou. 10 mimořádně strašlivých filmových záporaček

Herečka Claire Danes se v Manile vůbec necítila dobře a nestyděla se o tom všude mluvit. Vyjadřovala se o asijské zemi tak ostře, že její prezident Joseph Estrada zakázal promítání jejího filmu i na Filipínách a přidal k tomu permanentní bojkotování všech jejích budoucích snímků. Claire Danes má také zakázáno do země znovu vstoupit, přestože bychom se dost divili, kdyby jí to nějak vadilo.

Zmiňme ještě, že se do filipínských kin i přes zákazy dostaly snímky Terminátor 3: Vzpoura strojů 74 % a Hvězdný prach 84 %. Tamní distribuční síť nejspíš více než oficiální zákaz zajímal výdělek.

6) Noe 57 % (země Předního východu)

V učení islámu nalezneme pravidlo, že není možné zobrazovat postavy z jeho mytologie, kterou toto náboženství částečně sdílí se židovstvím a křesťanstvím. Proto byly (nejen) v zemích Arabského poloostrova zakázány už mnohé filmy postavené na biblické látce, jako třeba nedávný Noe. Univerzita Al-Azhar, jedna z vůdčích autorit sunnitského světa, považovala snímek za urážlivý k citům věřících.
Na kuří oko šlápli ale jeho tvůrci zjevně i již zmíněným čínským cenzorům, kteří obecně nemají v lásce cizokrajná náboženství a ideologie. Proroka Noema a jeho kamenné transformery si proto nemohli prohlédnout ani tamní diváci.

7) Šifra mistra Leonarda 68 % (Čína a další státy)

V nejlidnatější zemi světa ještě na chvíli zůstaneme. Komunisté tam totiž překvapivě povolili uvedení amerického filmu Šifra mistra Leonarda, mysteriózního dramatu odehrávajícího se v náboženských kulisách. Pak ale začaly protestovat tamní katolické menšiny a Čína tedy snímek oficiálně zakázala. Křesťané dosáhli stažení filmu i v dalších státech, jinde zase alespoň donutili kina přidat do úvodu upozornění, že jde o fiktivní příběh. Kristus byl podle něj totiž ženatý.

Šifru mistra Leonarda zakázaly mnohé muslimské země (Ježíš patří mezi proroky islámu), ale taky třeba Bělorusko, Samoa a Srí Lanka.

8) Borat 72 % (země Předního východu)

Asi vás napadlo, že se mystifikační dokument Borat o fiktivním kazašském žurnalistovi setkal se zákazem v Kazachstánu. Opět ale neuspěl ani v arabském světě, když o něm cenzoři prohlásili, že je naprosto ohavný. Dubajští ouřadové prý dokonce opustili promítání ještě před koncem a prohlásili, že by po vystřižení urážlivých scén zbyla z jeho stopáže stěží polovina.

Šest Čechů zatkli v Kazachstánu v boratovských plavkách. Reagují zahraniční média i Borat samotný

Přesto se do muslimského Kuvajtu nějak dostala falešná kazašská hymna, která opěvuje třicetimetrovou délku tamního bazénu a místní export draslíku. Pořadatelé jedné sportovní události ji totiž přehráli kazašské reprezentantce při předávání medailí v roce 2012. Ups!

9) Monty Python: Život Briana 86 % (Irsko a Norsko)

Pokud točíte nábožensko-politickou satiru a chcete se vyhnout kontroverzím, neměli byste točit nábožensko-politickou satiru. Legendární Monty Pythoni ale samozřejmě věděli, že se strhne pěkná mela a byli na to připraveni. Aby ne: stvořili snímek o muži, kterého si všichni pletou s Ježíšem, protože se narodil jenom o jeden chlév vedle. A to mesiášem nikdy být nechtěl!

Snímek úplně zakázali třeba v Norsku a Singapuru. Lokálně promítání bránila a v některých případech dodnes brání i některá města. Přesto proti němu neprotestují všichni věřící lidé. Podle některých zdrojů nabyl film popularity zejména mezi studenty teologie, neboť paroduje nudné a fádní konvenční biblické adaptace.

10) 300: Bitva u Thermopyl 78 % (Írán)

Proč by měla obyvatele Íránů naštvat komiksová adaptace se starověkými granátníky, nelidskými kreaturami a válečným nosorožcem? Protože zobrazuje jejich předky, Peršany, jako morálně degenerované, krvežíznivé barbary! Že Třístovka není a ani se nesnaží být historickým snímkem, jim zjevně nějak nedošlo. Ale tenhle nedostatek nadhledu koneckonců sdílejí se všemi ostatními na tomto žebříčku.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

Datum vydání 14. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu23Sdílení článku440
Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

Datum vydání 14. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku437
Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Datum vydání 1. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu47Sdílení článku420
Simpsonovi se dočkají epizody věnované Avengers. Kdy bude k vidění, a kdo se stane padouchem?

Simpsonovi se dočkají epizody věnované Avengers. Kdy bude k vidění, a kdo se stane padouchem?

Datum vydání 28. 2. Autor článku Daniel Názory k tématu15Sdílení článku385
10 vystřižených scén, které vám dovolí nahlédnout hlouběji do duše vašich oblíbených postav

10 vystřižených scén, které vám dovolí nahlédnout hlouběji do duše vašich oblíbených postav

Datum vydání 30. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku296

První epická upoutávka na nové Transformers: Rise of the Beasts (Transformers: Probuzení monster)

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Na Netflix se vrátí oblíbený Death Note, na svědomí jej budou mít bratři Dufferovi

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Teaser na That ‘90s Show přivádí zpět ikonické Formanovy rodiče po boku nové skupiny teenagerů

Datum vydání Včera Autor článku Anet Sdílení článku1

Ryan Reynolds a jeho kostlivci ve skříni. Co byste o hvězdě Deadpoola měli vědět

Datum vydání 2. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku28
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1611
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku860
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425