Toho jste v titulcích nečekali! 8 snímků s překvapivými režiséry

8. 12. 2017 3 396×244 světlý/tmavý vzhled

Skoro každý režisér po troše hledání najde polohu, ve které se cítí pohodlně a jistě, načež v ní leckdy ustrne až do konce své kariéry. Někdo točí výhradně přemýšlivá dramata, někdo zase třeba jen zběsilou akci. Každé umění, včetně toho filmového, ale občas neodbytně svádí k experimentování. I proto se občas dočkáme od svého oblíbeného režiséra snímku, který tak trochu nesedí do zbytku portfolia.

1) Kenneth Branagh  : Thor 74 %

Populární britský režisér a herec (viděli jsme ho letos třeba v Nolanově   Dunkerku 86 %) se proslavil hlavně jako obří fanda Williama Shakespeara. Režíroval hned několik jeho klasických her a také si v nich sám čas od času zahrál. Uběhlo ale několik let, Marvel hledal někoho, kdo by kočíroval prvního Thora… a Branagh na nabídku kývl. Jeho pokus o akční komiksovku sice diváky vysloveně nenadchl, ale přijali ho docela dobře – zejména díky představení poloboha Lokiho.

10 vystřižených scén, které vám dovolí nahlédnout hlouběji do duše vašich oblíbených postav

2) George Miller  : Happy Feet 54 %

Svérázný Australan vzdoruje veškerým škatulkám. Nejdřív prohnal Mela Gibsona   ve třech filmech série Šílený Max, jen aby o deset let později natočil… Babe 2: Prasátko ve městě 42 %?! Ještě větším překvapením pro fanoušky byly ale jistě dva díly animáku Happy Feet o zpívajících tučňácích. A víte co? Před dvěma lety se tehle už sedmdesátiletý borec vrátil a dostal publikum všude po světě do kolen svou revoluční akční peckou Šílený Max: Zběsilá cesta 80 %!

3) Christopher Nolan: Insomnie 79 %

Obvyklý Nolanův recept na úspěch dobře znáte: stačí špetka Leonarda DiCapria   nebo Christiana Bala  , doplněná menší rolí pro Michaela Caina  , potom do morku kostí mrazící soundtrack Hanse Zimmera   a na závěr nějaké to šokující odhalení. Insomnie takhle nefunguje – hlavní role se ale ujal Al Pacino   a snímek má hutnou atmosféru, takže vám odlišnost od zbytku Nolanovy tvorby nejspíš vadit nebude.

4) Martin Scorcese  : Hugo a jeho velký objev 73 %

Populární, právem oceňovaný americký režisér si slávu získal zejména prací s žánrem dramatu, jemuž dodává třeba i historické příchuti. Obvykle ale nejde o filmy pro celou rodinu, tím méně o snímky na motivy oblíbené dětské knížky. I takhle autorská poloha ale divákům očividně sedne, protože Hugo shrábl hezkých pět Oscarů, Zlatý glóbus pro režiséra a v naší kotlině zase třeba nominaci za nejlepší zahraniční film na Českých lvech.

Jak filmy mění svět. Přiznal se kvůli nim vrah a v Mississippi zrušili otroctví

5) Tim Burton  : Karlík a továrna na čokoládu 81 %

Burtonovy filmy bývají vizuálně bohaté a dost extravagantní – tato kritéria splňuje Karlík měrou vrchovatou. Jenomže v nich zpravidla také nechybí prvky mysteriózna a horroru, které platí za jakýsi režisérův umělecký podpis. Z adaptace klasického díla Roalda Dahla   však Burton tyto žánrově cizorodé motivy vypustil. I přesto stvořil možná nejunikátnější rodinný snímek minulého desetiletí – a rozhodně jeden z nejzábavnějších.

6) Zack Snyder  : Legenda o sovích strážcích 68 %

Pochmurný tón Strážců – Watchmen 79 %, vážný Muž z oceli 72 % a jen nechtěně vtipný střet Batmana a Supermana v Úsvitu spravedlnosti 62 %. Do téhle mozaiky animovaná pohádka s roztomilými sovičkami příliš nezapadá. Tedy dokud si ji nepustíte a nezjistíte, že se v ní huňatí opeřenci mydlí nabroušenými spáry ve zpomalených záběrech. Zkrátka akce jako z Třístovky 78 %, jenom přístupná i malým dětem.

7) Alfonso Cuarón  : Harry Potter a vězeň z Azkabanu 85 %

Brilantní režisér není zrovna z těch, kteří by naskakovali do rozjetého vlaku filmových sérií a točili holllywoodské blockbustery klasického střihu. Třetího Pottera se nicméně ujal s profesionalitou a citem pro detail a do ansámblu čarodějnické ságy přidal herce formátu Michaela Gambona   nebo Garyho Oldmana  , za což mu musí být každý fanda Bradavic až nadosmrti vděčný.

10 nejlepších filmových teorií, ke kterým se vyjádřili původní tvůrci

8) Ang Lee  : Hulk 61 %

I když Ang Lee se žánry velmi rád experimentuje, superhrdinský snímek pro něj byl přesto poněkud zvláštní volbou. Kombinace filmu a režiséra se nezdála ani fanouškům, takže se zelenáč hned po pár letech dočkal restartu 63 % v rámci nového Marvel Cinematic Universe. Abychom ale Leemu nekřivdili, natočit skutečně dobrý Hulkův film se nepodařilo zatím nikdy nikomu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: