Vyzkoušejte Voyo na 7 dní zdarma - Přes 2000 filmů a seriálů v češtině, oblíbené pořady dříve než v TV, nejlepší sportovní přenosy, a to vše bez reklam!

Umění končit. 10 nejrozpačitější závěrů slavných filmových sérií

Datum vydání 8. 12. 2017Shlédnutí 28 685×Názory k tématu3Sdílení článku308Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Zakončit filmovou sérii, která po cestě nasbírala statisíce fanoušků se všemi jejich často vzájemně protikladnými očekáváními, není samozřejmě vůbec jednoduché. I tak se najdou solidní, ba často dokonce skvělé finální snímky. Těmi se ale dnes příliš zabývat nebudeme. Zajímají nás naopak divácká zklamání, kterých jsme se kdy na konci série dočkali. Není jich zrovna málo.

1) Hobit: Bitva pěti armád 75 %

Šestá Jacksonova   výprava do Středozemě možná není vysloveně nejhorší, o poslední příčku by se musela utkat se svou předchůdkyní, Šmakovou dračí pouští 80 %. Jako závěr své trilogie ale funguje naprosto příšerně. Poslední třetinu snímku sledujeme obří digitální střetnutí bez sebemenší známky napětí, Legolasovu trapnou akrobacii a občasné prostřihy k hloupostem, které bez dozoru provádí patolízal Alfrid.

Hobit: Proč nová trilogie Petera Jacksona nedosáhla kvalit Pána prstenů?

Když tenhle počítačem generovaný binec konečně zmizí ze scény, je to ještě horší. Mnozí si stěžovali na natahovaný závěr Návratu krále 90 %. Možná proto se režisér rozhodl tentokrát skončit rázně a prostě konec usekl. Nedozvíme se, jak to dopadlo s lidmi z Jezerního města. Nezjistíme, zda král elfů získal své blyštivé kamínky. V kinoverzi dokonce chybí i klíčový Thorinův pohřeb a v něm ukázaný osud drahocenného Arcikamu!

2) Matrix Revolutions 74 %

Neo cestuje za stroji, aby s nimi ukul pakt a přeživší lidští vzbouřenci se hotoví k obraně svého domova. Film o Matrixu, ve kterém se skoro nepodíváme do Matrixu, může začít. A samozřejmě taky skončit, ideálně pěstním soubojem dvou létajících supermanů mezi kapkami deště. Náš hrdina do sebe nakonec nechá nakopírovat agenta Smithe, čímž zachrání Matrix a ten je následně restartován.

Divák z toho všeho nic moc nemá, pokud se tedy nevyzná v tom prapodivném guláši filosofií, který autoři slepili dohromady. Nad virtuální realitou se poprvé rozzáří virtuální sluníčko, zmizí jedovatě zelený odstín a dočkáme se veselé konverzace s vědmou ohledně toho, zda je Neo mrtvý či nikoli. My chceme zpátky užvaněného Architekta z Reloaded 77 %!

3) Harry Potter a Relikvie smrti – část 2. 82 %

Než nás začnete nazývat všelijakými nepěknými jmény, sluší se podotknout, že se poslednímu dílu čarodějnické ságy leccos povedlo. Zoufalá obrana Bradavic či odhalení skutečných záměrů profesora Snapa nikdy nezmizí ze srdcí filmových fanoušků. Přesto je finále příběhu i při nejlepší vůli dost natahované a krom magických paprsků a usekávání hadích hlav obsahuje i trošku moc dlouhého, ukecaného vysvětlování – asi kvůli rozdělení na dvě části.

Přesto bychom je do tohoto žebříčku nikdy nezařadili, nebýt zcela zbytečného flashforwardu v samotném závěru. Fakt jsme nepotřebovali vidět naše hrdiny ve středních letech, jak si vymění pár pohledů a pokecají si s potomstvem. Samozřejmě víme, že se scéna objevila i v knižní předloze, ale to koneckonců i ty dobré momenty, které jsme zmínili výše.

4) X-Men: Poslední vzdor 72 %

O kvalitách třetího dílu X-Men svědčí i to, že na dobrých pět let úplně zlikvidoval celou sérii. Poslední vzdor i přesto není nejhorší superhrdinský snímek všech dob, ale jenom nejhorší dosud natočený film o mutantech. Komiksoví fandové mu přesto nikdy neodpustí, co provedl se skvělou dějovou linií Phoenix Saga. My ostatní zase můžeme právem kritizovat hloupý scénář s mizernými dialogy, které nezachránili ani špičkoví herci.

X-Men: Co jste vždycky chtěli vědět o slavné sérii, ale báli jste se zeptat

Ze všeho nejhorší jsou ale matoucí okamžiky, které běžného diváka nechají jenom bezmocně koulet očima. Třeba když se v potitulkové scéně bez jakéhokoli vysvětlení znenadání vrátí Charles Xavier, nebo když Magneto začne získávat zpátky svoje ikonické schopnosti.

5) Piráti z Karibiku: Na konci světa 66 %

Eskapády pirátského kapitána Jacka Sparrowa, Elisabeth Swan a Willa Turnera nás napoprvé zaujaly víc, než sami tvůrci očekávali. A světe div se, v Truhle mrtvého muže 74 % to fungovalo skoro stejně dobře! Trojka proto dostala na svou dobu obří rozpočet, tehdy vůbec nejvyšší v dějinách kinematografie (bez zohlednění inflace). Výprava na konec světa ale nedokázala dostát velkým očekáváním diváků.

Vinu na tom nesl jednak zmatečný scénář, plný úplně zbytečných postav, jednak závěrečná bitva. Ta se odehrála víceméně jen mezi Černou perlou a Bludným Holanďanem, což by ničemu nevadilo – kdyby tedy na obou obzorech nečekaly dvě ohromné flotily na střetnutí katastrofických rozměrů, ke kterému nikdy nedošlo.

6) Transformers 3 63 %

Když se roboti poprvé 77 % začali mlátit v ulicích velkoměsta, fungovalo to parádně. Transformerů bylo ještě málo a před lidmi se skrývali, takže úvodní film mohl pracovat s překvapením obyčejných lidí a divácky vděčným střetem zcela rozdílných civilizací. Následná Pomsta poražených 67 % ale na mytologii prvního snímku navázala jen velice rozpačitě a plánovaný závěr trilogie v sestupném trendu pokračoval.

Jasně, že závěrečná bitva byla pořád ještě přehlednější a napínavější, než ta chaotická divnost z nejnovějšího pátého dílu 51 % – nedokázala ale potlačit pocit, že už se celá série vyčerpala a nemá co nabídnout. Třetí díl si také zaslouží speciální cenu za nejtrapnější zvrat celé generace, když nechal Samovu přítelkyni Carly poštvat Megatrona na Sentinela za pomoci několika hloupých otázek.

7) Terminátor 3: Vzpoura strojů 74 %

Ano, není to tak docela fér. Terminátor 3 není vůbec špatný akční film, jenom se zkrátka nevyrovná svým dvěma legendárním předchůdcům. Pokud ale tvrdíte, že jste se nebavili třeba u honičky s náklaďákem nebo při Schwarzeneggerově   pochodu s rakví, pravděpodobně jenom sprostě lžete. Třetí Terminátor šel sice na jistotu, ale aspoň se nesnažil předstírat vlastní ambice ve stylu následujícího Salvation 66 %.

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

Mnohé fanoušky ale mohl po právu nakrknout finální zvrat, kdy Skynet přeci jen rozpoutá nukleární válku a lidstvo je uvrženo do vleklého konfliktu s roboty. Co se stalo s tím, že si svůj osud vytváříme sami?

8) Twilight sága: Rozbřesk – 2. část 55 %

Pokud nejste náctiletá emařka, asi pro vás předchozí snímky série představovaly solidní divácké utrpení. Záporáci se v nich zničehonic vynořují, když je příběh potřebuje, jejich ďábelské plány se obejdou bez důsledků a celý upíří svět má velmi nejasně vymezená, místy nechtěně vtipná pravidla. Vůbec nebudeme rozebírat toporné „herecké“ výkony a úroveň dialogů.

Pak ale přijde poslední díl a něco se začne dít! Trhají se hlavy, puká země, důležité postavy umírají a poprvé za celou dobu je skutečně něco v sázce… když tu najednou zjistíte, že to všechno byla jenom vize jedné z možných budoucností a k boji ve skutečnosti nikdy nedošlo a ani nedojde. WTF?

9) Spider-Man 3 62 %

Překombinovaný, příliš dlouhý, rádoby cool a vykrádající své předchůdce. Tak by se dal shrnout poslední pavoučí muž Sama Raimiho  . Ke své sérii se nezachoval tak nevděčně, jako Poslední vzdor k X-Menům, stejně ji ale dokázal poslat k ledu. Proto se na něj fandové i přes některé jeho kvality dívají dosti nevraživě a nezřídka mu nemohou přijít na jméno.

10) Indiana Jones a Království křišťálové lebky 72 %

Největší výzvou, která stojí před autory nadcházejícího pátého Jonesova dobrodružství, je bezpochyby nutnost nějak eliminovat škody napáchané čtverkou. Ta místo náboženských artefaktů hledala mimozemské a skončila odletem létajícího talíře do vesmíru, což jsme nikdy ve filmu o archeologovi s bičem a kloboukem vidět nepotřebovali. Jonesova syna navíc nepřesvědčivě ztvárnil Shia LaBeouf  .

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1143
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Datum vydání 25. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku859
Kevin Feige si myslí, že je filmové setkání Venoma a Spider-Mana pravděpodobné

Kevin Feige si myslí, že je filmové setkání Venoma a Spider-Mana pravděpodobné

Datum vydání 20. 6. Autor článku Aleš Sdílení článku813
Harry Potter a prokleté dítě: dočkáme se filmového zpracování?

Harry Potter a prokleté dítě: dočkáme se filmového zpracování?

Datum vydání 20. 2. Autor článku Anet Sdílení článku745

Zemřel herec Paul Grant, kterého znáte z filmů Harry Potter a Kámen mudrců nebo Star Wars

Datum vydání Dnes Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Trailer na nový dokumentární film Little Richard: I Am Everything představuje skutečného krále rock'n'rollu.

Datum vydání Dnes Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Již brzy startuje na Televizi Seznam nový, osmidílný, komediální seriál Revír. A o revír tady opravdu půjde.

Datum vydání Dnes Autor článku Hana Sdílení článku1

Zkorumpované instituce, od vládních stran až po policii, soudy, vlivné oligarchy a podnikatele, to je otřesná skutečnost v dokumentu Kuciak: Vražda novináře

Datum vydání Včera Autor článku Hana Sdílení článku37
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku445
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581