Umění končit. 10 nejrozpačitější závěrů slavných filmových sérií

8. 12. 2017 27 370×3217 světlý/tmavý vzhled

Zakončit filmovou sérii, která po cestě nasbírala statisíce fanoušků se všemi jejich často vzájemně protikladnými očekáváními, není samozřejmě vůbec jednoduché. I tak se najdou solidní, ba často dokonce skvělé finální snímky. Těmi se ale dnes příliš zabývat nebudeme. Zajímají nás naopak divácká zklamání, kterých jsme se kdy na konci série dočkali. Není jich zrovna málo.

1) Hobit: Bitva pěti armád 75 %

Šestá Jacksonova   výprava do Středozemě možná není vysloveně nejhorší, o poslední příčku by se musela utkat se svou předchůdkyní, Šmakovou dračí pouští 80 %. Jako závěr své trilogie ale funguje naprosto příšerně. Poslední třetinu snímku sledujeme obří digitální střetnutí bez sebemenší známky napětí, Legolasovu trapnou akrobacii a občasné prostřihy k hloupostem, které bez dozoru provádí patolízal Alfrid.

Hobit: Proč nová trilogie Petera Jacksona nedosáhla kvalit Pána prstenů?

Když tenhle počítačem generovaný binec konečně zmizí ze scény, je to ještě horší. Mnozí si stěžovali na natahovaný závěr Návratu krále 90 %. Možná proto se režisér rozhodl tentokrát skončit rázně a prostě konec usekl. Nedozvíme se, jak to dopadlo s lidmi z Jezerního města. Nezjistíme, zda král elfů získal své blyštivé kamínky. V kinoverzi dokonce chybí i klíčový Thorinův pohřeb a v něm ukázaný osud drahocenného Arcikamu!

2) Matrix Revolutions 74 %

Neo cestuje za stroji, aby s nimi ukul pakt a přeživší lidští vzbouřenci se hotoví k obraně svého domova. Film o Matrixu, ve kterém se skoro nepodíváme do Matrixu, může začít. A samozřejmě taky skončit, ideálně pěstním soubojem dvou létajících supermanů mezi kapkami deště. Náš hrdina do sebe nakonec nechá nakopírovat agenta Smithe, čímž zachrání Matrix a ten je následně restartován.

Divák z toho všeho nic moc nemá, pokud se tedy nevyzná v tom prapodivném guláši filosofií, který autoři slepili dohromady. Nad virtuální realitou se poprvé rozzáří virtuální sluníčko, zmizí jedovatě zelený odstín a dočkáme se veselé konverzace s vědmou ohledně toho, zda je Neo mrtvý či nikoli. My chceme zpátky užvaněného Architekta z Reloaded 77 %!

3) Harry Potter a Relikvie smrti – část 2. 82 %

Než nás začnete nazývat všelijakými nepěknými jmény, sluší se podotknout, že se poslednímu dílu čarodějnické ságy leccos povedlo. Zoufalá obrana Bradavic či odhalení skutečných záměrů profesora Snapa nikdy nezmizí ze srdcí filmových fanoušků. Přesto je finále příběhu i při nejlepší vůli dost natahované a krom magických paprsků a usekávání hadích hlav obsahuje i trošku moc dlouhého, ukecaného vysvětlování – asi kvůli rozdělení na dvě části.

Přesto bychom je do tohoto žebříčku nikdy nezařadili, nebýt zcela zbytečného flashforwardu v samotném závěru. Fakt jsme nepotřebovali vidět naše hrdiny ve středních letech, jak si vymění pár pohledů a pokecají si s potomstvem. Samozřejmě víme, že se scéna objevila i v knižní předloze, ale to koneckonců i ty dobré momenty, které jsme zmínili výše.

4) X-Men: Poslední vzdor 72 %

O kvalitách třetího dílu X-Men svědčí i to, že na dobrých pět let úplně zlikvidoval celou sérii. Poslední vzdor i přesto není nejhorší superhrdinský snímek všech dob, ale jenom nejhorší dosud natočený film o mutantech. Komiksoví fandové mu přesto nikdy neodpustí, co provedl se skvělou dějovou linií Phoenix Saga. My ostatní zase můžeme právem kritizovat hloupý scénář s mizernými dialogy, které nezachránili ani špičkoví herci.

X-Men: Co jste vždycky chtěli vědět o slavné sérii, ale báli jste se zeptat

Ze všeho nejhorší jsou ale matoucí okamžiky, které běžného diváka nechají jenom bezmocně koulet očima. Třeba když se v potitulkové scéně bez jakéhokoli vysvětlení znenadání vrátí Charles Xavier, nebo když Magneto začne získávat zpátky svoje ikonické schopnosti.

5) Piráti z Karibiku: Na konci světa 66 %

Eskapády pirátského kapitána Jacka Sparrowa, Elisabeth Swan a Willa Turnera nás napoprvé zaujaly víc, než sami tvůrci očekávali. A světe div se, v Truhle mrtvého muže 74 % to fungovalo skoro stejně dobře! Trojka proto dostala na svou dobu obří rozpočet, tehdy vůbec nejvyšší v dějinách kinematografie (bez zohlednění inflace). Výprava na konec světa ale nedokázala dostát velkým očekáváním diváků.

Vinu na tom nesl jednak zmatečný scénář, plný úplně zbytečných postav, jednak závěrečná bitva. Ta se odehrála víceméně jen mezi Černou perlou a Bludným Holanďanem, což by ničemu nevadilo – kdyby tedy na obou obzorech nečekaly dvě ohromné flotily na střetnutí katastrofických rozměrů, ke kterému nikdy nedošlo.

6) Transformers 3 63 %

Když se roboti poprvé 77 % začali mlátit v ulicích velkoměsta, fungovalo to parádně. Transformerů bylo ještě málo a před lidmi se skrývali, takže úvodní film mohl pracovat s překvapením obyčejných lidí a divácky vděčným střetem zcela rozdílných civilizací. Následná Pomsta poražených 67 % ale na mytologii prvního snímku navázala jen velice rozpačitě a plánovaný závěr trilogie v sestupném trendu pokračoval.

Jasně, že závěrečná bitva byla pořád ještě přehlednější a napínavější, než ta chaotická divnost z nejnovějšího pátého dílu 51 % – nedokázala ale potlačit pocit, že už se celá série vyčerpala a nemá co nabídnout. Třetí díl si také zaslouží speciální cenu za nejtrapnější zvrat celé generace, když nechal Samovu přítelkyni Carly poštvat Megatrona na Sentinela za pomoci několika hloupých otázek.

7) Terminátor 3: Vzpoura strojů 74 %

Ano, není to tak docela fér. Terminátor 3 není vůbec špatný akční film, jenom se zkrátka nevyrovná svým dvěma legendárním předchůdcům. Pokud ale tvrdíte, že jste se nebavili třeba u honičky s náklaďákem nebo při Schwarzeneggerově   pochodu s rakví, pravděpodobně jenom sprostě lžete. Třetí Terminátor šel sice na jistotu, ale aspoň se nesnažil předstírat vlastní ambice ve stylu následujícího Salvation 66 %.

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

Mnohé fanoušky ale mohl po právu nakrknout finální zvrat, kdy Skynet přeci jen rozpoutá nukleární válku a lidstvo je uvrženo do vleklého konfliktu s roboty. Co se stalo s tím, že si svůj osud vytváříme sami?

8) Twilight sága: Rozbřesk – 2. část 55 %

Pokud nejste náctiletá emařka, asi pro vás předchozí snímky série představovaly solidní divácké utrpení. Záporáci se v nich zničehonic vynořují, když je příběh potřebuje, jejich ďábelské plány se obejdou bez důsledků a celý upíří svět má velmi nejasně vymezená, místy nechtěně vtipná pravidla. Vůbec nebudeme rozebírat toporné „herecké“ výkony a úroveň dialogů.

Pak ale přijde poslední díl a něco se začne dít! Trhají se hlavy, puká země, důležité postavy umírají a poprvé za celou dobu je skutečně něco v sázce… když tu najednou zjistíte, že to všechno byla jenom vize jedné z možných budoucností a k boji ve skutečnosti nikdy nedošlo a ani nedojde. WTF?

9) Spider-Man 3 62 %

Překombinovaný, příliš dlouhý, rádoby cool a vykrádající své předchůdce. Tak by se dal shrnout poslední pavoučí muž Sama Raimiho  . Ke své sérii se nezachoval tak nevděčně, jako Poslední vzdor k X-Menům, stejně ji ale dokázal poslat k ledu. Proto se na něj fandové i přes některé jeho kvality dívají dosti nevraživě a nezřídka mu nemohou přijít na jméno.

10) Indiana Jones a Království křišťálové lebky 72 %

Největší výzvou, která stojí před autory nadcházejícího pátého Jonesova dobrodružství, je bezpochyby nutnost nějak eliminovat škody napáchané čtverkou. Ta místo náboženských artefaktů hledala mimozemské a skončila odletem létajícího talíře do vesmíru, což jsme nikdy ve filmu o archeologovi s bičem a kloboukem vidět nepotřebovali. Jonesova syna navíc nepřesvědčivě ztvárnil Shia LaBeouf  .

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 101216

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 271077

Kevin Feige si myslí, že je filmové setkání Venoma a Spider-Mana pravděpodobné

20. 6. Aleš 710

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 35602

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 509

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 93

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 185

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 4744

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16351

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 58349

To nejzajímavější z tohoto týdne: