Star Wars: Víme, jak vznikly legendární žluté titulky. A taky jak si je můžete sami vytvořit

10. 12. 4 284×47 světlý/tmavý vzhled

Když se koncem loňského roku objevil v kinech nejnovější snímek ze světa Star Wars, nezvykle dospělý Rogue One 79 %, mnozí fanoušci se ptali, kam se poděly ikonické žluté titulky, které uváděly všechny předchozí filmy slavné značky. Režisér George Lucas   je představil už v úvodní Nové naději 88 % jako poctu seriálům Flash Gordon 60 %, které sledoval jako malý kluk. Od té doby si prošly dlouhým a zajímavým vývojem.

Jak titulky vznikaly

Původní trilogie Star Wars, zakončená vesmírnou bitvou v závěru Návratu Jediů 87 %, vznikla ještě před érou moderních digitálních efektů. Trikaři proto museli vytvořit model každých titulků a potom je natočit na extrémně přiblíženou kameru, která pomalu rolovala shora dolů. Modely byly přitom dlouhé bezmála dva metry.

Ať vás provází Síla! 5 zajímavostí o Světlé a Temné straně ve vesmíru Star Wars

Pro prequelovou trilogii, která vyšla na přelomu století, už filmaři použili k vytváření titulků počítače. Tuto mnohem jednodušší metodu pak aplikovali i při uvedení speciální edice původních tří snímků na DVD. V dnešní době už koneckonců celou graficky poměrně jednoduchou sekvenci dokáže sestavit i váš osobní počítač – vlastní Star Wars intro si můžete dokonce napsat a přehrát i na internetu, konkrétně pod tímto odkazem.

Google má smysl pro humor

Ke žlutým titulkům se ale váže ještě mnoho dalších zajímavostí. Vždy se sestávají ze tří krátkých odstavců, důležité pojmy vyznačují pomocí kapitálek a končí čtyřmi tečkami – s výjimkou již zmíněného Návratu Jediů, který si vystačil se třemi. Po odplynutí textu pak skrze hvězdné pozadí přecházíme rovnou do děje. Zatímco ale šest z dosavadních sedmi epizod zamíří kamerou dolů, Klony útočí 80 % naopak vedou vaše pohledy nahoru, načež chytře změní perspektivu, když se vesmírné lodě v záběru přetočí.

Když vrcholilo napětí okolo nové Síly se probouzí 77 %, přišel s vlastním překvapením i nejpoužívanější vyhledávač Google. Po zadání fráze „A Long Time Ago In A Galaxy Far Far Away“ vám místo klasického výpisu výsledků přehrál žlutě zbarvenou verzi právě ve formě Star Wars titulků. Dnes už tento trik sice nefunguje, ale z mnoha videí, která pořídili sami uživatelé, si můžete pořád udělat představu.

Kontroverze v předaleké galaxii

Další zajímavost se pojí s uvedením Nové naděje v tehdejším Československu v roce 1991, ještě pod doslovně lokalizovanou značkou Hvězdné války. Úvodní titulky byly totiž v českém překladu divákům čteny, což si ve své době vysloužilo kritiku.

Chtějí vás zabít. Potvory ze Star Wars, které byste vážně potkat nechtěli

Vraťme se ale ještě k filmu Rogue One, kterým jsme celý článek začali. Vynechání titulků z úplného začátku snímku totiž stihlo spustit docela slušný poprask, a to nejen mezi běžnými fanoušky. Postěžoval si třeba i designér Dan Perri, který kdysi na celé sekvenci pracoval. Režisér Gareth Edwards   ale kritikům namítal, že potřebuje nový příspěvek do Star Wars univerza výrazně odlišit od předchozích filmů.

Kdo titulky nepotřebuje?

Přiznejme si také, že mermomocí vkládat titulky do snímku, který sám zpracovává události popsané v jiných titulcích – totiž v těch pro Novou naději – není zrovna nejlepší nápad. Představitelé Lucasfilmu už také oznámili, že sekvenci vynechají i ve všech následujících samostatných filmech, takže ji i nadále uvidíme pouze v běžných epizodách.

Od Skryté hrozby k Pomstě Sithů: 10 důvodů, proč si oblíbit prequelovou trilogii Star Wars

Pro pořádek se také sluší uvést, že se bez titulků obešly už seriály Povstalci 67 % a Klonové války 76 %, včetně jejich pilotního filmu 60 %.  Pokud vám ale i přesto přese všechno z nějakého důvodu začátek Rogue One stále připadá poněkud prázdný, máme pro vás také řešení.

Tak či onak, žlutý text doprovázený hřmící hudbou Johna Williamse   se stal po právu všemi rozpoznávaným symbolem Star Wars. Snad žádná jiná série koneckonců nedokáže diváka tolik vtáhnout jen během prvních několika sekund.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor