Ztrácíte víru v lidstvo? Zvedněte si náladu u 10 nejlepších filmů o velkých katastrofách

Datum vydání 10. 12. 2017Shlédnutí 10 212×Názory k tématu13Sdílení článku193Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Máte mizernou náladu? Ztrácíte víru v lidstvo? Domníváte se, že by naší planetě nějaké to menší kataklyzma docela prospělo? Na plátnech a obrazovkách nejsou ani tyto pochmurné myšlenky tabu, takže si můžete vztek na protivného souseda kompenzovat sledováním digitální vody, v níž tonou statisíce nebohých obětí, nebo nárazu vyhlazovacího meteoritu. Příjemnou zlomyslnou zábavu!

1) Armageddon 74 %

Jedním z nejznámějších hollywoodských ničitelů světů je režisér akčních filmů Michael Bay  .  Asi nejvíc ho proslavil dnes již legendární snímek Armageddon, v němž vědci ve vesmíru objeví masivní asteroid, schopný při dopadu na zem zcela vyhubit lidstvo. Nenapadne je žádný lepší způsob obrany než navrtat obří kámen, dokud ještě sviští hlubinami kosmu, umístit do něj jadernou bombu a poté ho rozmetat na kusy.

Stallone nejhorším hercem století? 10 slavných herců, kteří dostali anticenu Zlatá malina

Vláda Spojených států se proto obrací na největší profíky přes vrtání pod sluncem, partičku naftařů z ropné plošiny. Ta projde astronautským rychlokurzem (cesty do vesmíru přece zvládli už i psi a opice, tak proč to přehánět s výcvikem) a zamíří ve dvou raketoplánech přímo na místo určení. V hlavních rolích se představili Bruce Willis  , Ben Affleck   a Liv Tyler  .

2) Den nezávislosti 74 %

Apokalyptická mentalita konce minulého století ale vyprodukovala víc, než jen jeden slavný katastrofický film. Bayovým nejsilnějším konkurentem je jednoznačně Roland Emmerich  , původem Němec ze Stuttgartu. Z jeho filmů trošku paradoxně přímo kape americký patriotismus. Den nezávislosti na srdceryvných proslovech, zpomaleně vlajících vlajkách USA a dalším patosu prakticky postavil svoji identitu.

Zemi ve filmu navštíví mimozemšťané, a to v ne zrovna přátelském duchu. Laserovým paprskem zničí Bílý dům a jejich stín padne i na další světové památky. Naštěstí jsou po ruce Will Smith  , Jeff Goldblum   a Bill Pullman  , jejichž cool faktor vyváží technologickou vyspělost návštěvníků z vesmíru a lidstvo tak dostane příležitost vrátit nepříteli úder. Ufounům ale jedna nakládačka v roce 1996 nestačila a loni si přiletěli pro další. Naneštěstí, protože to byl propadák 53 %.

3) Nic nás nerozdělí 81 %

Občas ale naneštěstí scénáristé nemusí katastrofické scénáře lovit v hlubinách fantazie, ale poskytne jim je přímo příroda. V roce 2004 vyvolalo silné zemětřesení v Indickém oceánu velkou vlnu tsunami, která zasáhla pobřeží Indonésie, Srí Lanky, Indie nebo Thajska. Právě v poslední jmenované zemi byla zrovna na dovolené pětičlenná rodina, kterou nečekaná záplava vody rozdělí.

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Všichni naštěstí přežijí a následně se pokoušejí najít své nejbližší, jenomže v chaosu a troskách kdysi idylické prázdninové destinace to vůbec nebude snadné. Hlavní postavy si ve španělském filmu zahráli Ewan McGregor  , Naomi Watts   a také Tom Holland  , současný představitel Spider-Mana, pro kterého se stal snímek hereckým debutem.

4) Světová válka Z 75 %

Ne vždy musí ale zkáza přicházet v podobě vysokých vln nebo obřích asteroidů. Brad Pitt   získal hlavní roli ve snímku, kde za všechny trable může miniaturní virus, který dosud poměrně spořádané obyvatele naší planety rychlým tempem mění v mimořádně agresivní zombie. Pitt má naštěstí mnoho zkušeností s krizovými situacemi ze své dlouholeté práce pro OSN, takže ho ani nemrtvá apokalypse nedokáže zastavit.

5) San Andreas 57 %

Ne, nejedná se o adaptaci populární videohry ze série GTA. Jak jste se možná mohli dovědět v zeměpise, San Andreas je jméno tektonického zlomu u východního pobřeží Spojených států, kde se o sebe třou dvě litosférické desky. Bohatá americká Kalifornie tak sedí na časované bombě a občas ji zasáhnou ničivá zemětřesení. O jednom obzvláště velkém, které se naštěstí ve skutečnosti nikdy nestalo, vypráví i příběh filmu s Dwaynem Johnsonem   a Alexandrou Daddario  .

6) 2012 60 %

Pamatujete si ještě na ten povyk, který před pěti lety vyvolal mayský kalendář? Údajný konec světa jsme ve zdraví přežili (jako mnoho dalších před ním), takže si můžeme stále ještě vychutnat asi nejambicióznější snímek již zmíněného Rolanda Emmericha, v němž se dočkáme všeho, co učinilo katastrofické filmy populárními. Zemětřesení, tsunami, meteoritů, zničených památek i nesmyslných vládních konspirací.

7) Skleněné peklo 85 %

Ne vždy ale musí být nutně v ohrožení celý svět, aby snímek dokázal diváky přikovat k sedadlům. Nejznámější tragédií omezeného rozsahu je bezpochyby slavné potopení Titaniku 85 %, adaptace Jamese Camerona   se však ve vyprávění soustředí zejména na milostný vztah pasažérů Jacka a Rose. Skleněné peklo z poloviny sedmdesátých let oproti tomu zobrazuje hlavně hrůzu lidí, kteří uvízli v hořícím mrakodrapu a zoufale se snaží dostat ven.

8) Pompeje 54 %

Velké katastrofy ale nepřicházejí jen v moderní době. Roku 79 našeho letopočtu vybuchla znenadání sopka Vesuv. Vychrlila mračno plynů a dalších materiálů do výšky přesahující 30 kilometrů, uvolněná tepelná energie statisíckrát překonala tu z dopadu atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu. Počet Římanů, zabitých vulkánem, bývá odhadován na tisíce až desetitisíce. Snímek Pompeje vypráví příběh otroka a gladiátora Mila, který se zamiloval do boháčovy dcery Cassie a v chaosu, který erupce způsobila, se pokusí zachránit svou lásku a uprchnout z města.

Filmy vás klamou, historie vrací úder! Meče nezvoní, když je tasíte a klapot kopyt dělají kokosy

Za zmínku stojí, že v Neapolském zálivu v bezprostředním okolí Vesuvu dnes žijí více než čtyři miliony Italů, sopka je přitom stále aktivní.

9) Den poté

V našem seznamu se najde ještě jedno místo pro Rolanda Emmericha. Zemské klima se mění, přicházejí hurikány, tornáda a rovnováha je natolik vychýlená, že se blíží globální superbouře, která svět uvrhne přímo do další doby ledové. Už tomu nezabrání ani klimatologové Ian Holm   a Dennis Quaid   – druhý jmenovaný ale snad alespoň dostane možnost zachránit svého syna Jaka Gyllenhaala  , který uvízl v New Yorku. Stihne to tatík, než mu ratolest zbaští digitální vlci?

10) Potomci lidí 78 %

Pro obyvatele Země v roce 2027 je už pozdě. Dítě se nenarodilo už devatenáct let a světem se šíří zoufalství a anarchie. Jediným stabilním státem je totalitní Velká Británie. Právě z ní se pokouší uprchnout možná jediná těhotná žena na planetě a o pomoc žádá londýnského úředníka. V patách jí ale jsou ti, kterým současný status quo vyhovuje a pro jeho zachování se neštítí žádného zločinu.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Mizerové 4 (Bad Boys) jsou potvrzeni a brzy začnou natáčet. Víme více!

Mizerové 4 (Bad Boys) jsou potvrzeni a brzy začnou natáčet. Víme více!

Datum vydání 1. 2. Autor článku Josef Sdílení článku1118
Královna motorsportu Formule 1 bude představena širší veřejnosti v novém filmu. V hlavní roli s Bradem Pittem

Královna motorsportu Formule 1 bude představena širší veřejnosti v novém filmu. V hlavní roli s Bradem Pittem

Datum vydání 28. 11. Autor článku Žaneta Sdílení článku1056
Sci-fi franšíza Stargate (Hvězdná brána) získává zelenou. Studio Amazon by rádo uvedlo filmový a seriálový projekt.

Sci-fi franšíza Stargate (Hvězdná brána) získává zelenou. Studio Amazon by rádo uvedlo filmový a seriálový projekt.

Datum vydání 20. 4. Autor článku Žaneta Sdílení článku936
Tom Holland prozradil, že scénář pro Uncharted je jedním z nejlepších co četl. Čím je tak dobrý?

Tom Holland prozradil, že scénář pro Uncharted je jedním z nejlepších co četl. Čím je tak dobrý?

Datum vydání 18. 2. Autor článku Daniel Názory k tématu1Sdílení článku919
Nový Tarantinův film Tenkrát v Hollywoodu má první trailer

Nový Tarantinův film Tenkrát v Hollywoodu má první trailer

Datum vydání 20. 3. Autor článku Aleš Sdílení článku693

MCU Thor ignoroval příběh z původních komiksů. V tomto díle MCU superhrdinové a jejich komiksové předlohy si prozradíme pár zajímavostí o bohu hromu.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Futurama se po jedenácti letech vrací! 8. série už je za rohem.

Datum vydání 28. 5. Autor článku Žaneta Sdílení článku397

Lilly a Lana Wachowski - režisérky legendární trilogie Matrix i filmu Atlas mraků zůstávají tak trochu tajemné

Datum vydání 28. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku56

Avatar: Vypiplaná filmová série, která si vyžádala roky pečlivých příprav. Jaké to byly a jak probíhaly?

Datum vydání 27. 5. Autor článku Lukáš Sdílení článku53
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449