Darth Vader: 10 nejhorších zločinů, které sithský lord spáchal

11. 12. 2017 19 962×1290 světlý/tmavý vzhled

Darth Vader se stal synonymem padoucha pro mnoho filmových fanoušků. Během uplynulých desetiletí spáchal mnoho strašlivých skutků, z nichž jsme vybrali deset těch nejhorších. Pracovali jsme pouze s kanonickými snímky a seriály, tedy s dosavadními epizodami a seriálem Povstalci 67 % (Klonové války 76 % se odehrávají ještě před Anakinovým odpadnutím k Temné straně).

10) Spolupracoval s kriminálními živly

Pamatujete si ještě, jak Vaderův příběh začal? Budoucí sithský lord se narodil jako otrok na pouštní planetě Tatooine na Vnějším okraji galaxie. Zakusil tam pořádnou dávku nespravedlnosti, když s ním tamní vesmírní mafiáni obchodovali jako s věcí. To mu ale nezabránilo se později s těmi stejnými zločinci spojit. Vader neváhal uzavírat špinavé pakty s námezdními lovci, Impérium nezastavilo ani nezákonné aktivity protřelého Jabby Hutta.

9) Povraždil vůdce Separatistů

Náš oblíbený padouch taky rychle ztrácí schopnost sebereflexe. V době, kdy vyrážel na Mustafar, mu už muselo být jasné, že celé Klonové války rozpoutal jeho nový mistr Darth Sidious a obě strany konfliktu štval proti sobě. Přesto neváhal bez milosti pozabíjet všechny přítomné, přesně jak mu novopečený císař Galaktického impéria nakázal. Tím zničil nepohodlné svědky, kteří by mohli později proti Palpatinovi vypovídat.

5 úžasných faktů o Darthu Vaderovi: Víte, že má vlastní chrlič na katedrále ve Washingtonu?

Jistě, většina z nich si asi nic jiného nezasloužila – pokud si vzpomínáte na místokrále Obchodní federace Nute Gunraye, dáte nám jistě za pravdu. Anakin ale během Klonových válek leccos vytrpěl a čekali bychom proto, že bude více zasažen odhalením jejich skutečného původce a nechá si proti němu nějakou pojistku.

8) Pokusil se zabít svou učednici

Ahsoka Tano opustila Řád ještě před Anakinem, na rozdíl od něj však nikdy nepřešla na Temnou stranu. Když se tedy po letech setkala se svým bývalým mistrem, byla šokována změnou, kterou prodělal. Přesto odmítla Vadera opustit – ten jí na oplátku slíbil, že tedy zemře. Další osud Ahsoky dosud není znám, i pokud ji ale Sith nakonec nezabil, přinejmenším se o to pokusil.

7) Zabil Obi-Wana Kenobiho

Jako by zrady přátel bylo málo, obrátil se Anakin i proti svému dřívějšímu mistru Obi-Wanovi. Vlastně hned dvakrát. V prvním souboji byl vlivem své arogance poražen, napodruhé už ale zvítězil a bez zaváhání svého starého přítele setnul světelným mečem. Ano, Obi-Wan jej nechal hořet na břehu lávové řeky na Mustafaru, což od něj rozhodně nebylo pěkné. Ale stejně…

6) Useknul Lukovi ruku

Nad nezkušeným Lukem Skywalkerem měl Vader v souboji na Bespinu jasnou převahu. Nakonec střetnutí zakončil utnutím synovy ruky a následným legendárním přiznáním se k otcovství. Pokud byl ale opravdu tak schopným válečníkem, proč se nepokusil Luka odzbrojit nějak bezbolestně? Mohl jej přeci znehybnit pomocí Síly, meč mu vyrazit nebo přeseknout jeho rukojeť. Místo toho usekl bez váhání část končetiny v zápěstí.

Star Wars: Klonové války. 10 nejlepších příběhů, kvůli kterým byste seriál neměli minout

Asi by bylo naivní čekat od Sitha nějakou zvláštní ohleduplnost, ale i tak se nemůžeme zbavit dojmu, že Vader postupoval až příliš agresivně. Chtěl přece Lukovi nabídnout svržení císaře a spoluvládu nad galaxií!

5) Popravil neschopné služebníky

Člověk se zpravidla nejlépe poučí z vlastních chyb. Pokud ale slouží pod Darthem Vaderem, nejspíš k tomu nikdy nedostane příležitost. Lord v černé zbroji totiž neschopné podřízené nezřídka popravuje uškrcením, což díky mimořádné moci Temné strany dovede provádět i skrz obrazovku. Pokud budete někdy Vaderovi volat přes Skype, rozhodně na to myslete.

4) Nechal mučit vlastní dceru

Když Sith zajal princeznu Leiu, samozřejmě ještě nevěděl, že je to jeho dcera. I přesto možná leckoho zamrazí, když si uvědomí, co všechno musela mladá žena ve Vaderově zajetí postoupit. Otec ji nechal o samotě s mučícím droidem a následně ji přivedl k Tarkinovi, aby mohla sledovat zničení své domovské planety Alderaan. To od něj byl natolik hnusný čin, že si zaslouží vysokou příčku na našem seznamu.

3) Zmasakroval povstalecké vojáky

A jistě ne jednou. Vader vedl útok na zmrzlou planetu Hoth, ve své nejlepší tradici z předních linií. Už coby Jedi se totiž proslavil svou značnou osobní angažovaností na bitevním poli a ta se za éry Impéria změnila v nefalšovanou krvežíznivost. Darth Vader se stal živoucí noční můrou rebelů a jakmile se jeho pochmurná silueta objevila na bojišti, zkáza byla zaručena.

Dobře jsme to mohli vidět loni ve filmu Rogue One 79 %, kde se Vader vydal získat zpět plány Hvězdy smrti a přitom se jen tak jakoby mimochodem prosekal přinejmenším tuctem povstaleckých bojovníků. Nefalšovaná hrůza v jejich očích vyprávěla celé romány o temné proslulosti sithského zabijáka napříč galaxií.

2) Škrcení Padmé

Useknout ruku synovi? Fajn. Mučit dceru? Dobrá. Zabít nejlepšího kamaráda… dejme tomu. Ale rdousit lásku svého života? Nezapomeňte, že celý svůj přerod v Sidiousova učedníka původně Anakin podstoupil právě kvůli Padmé. Když pak zjistil, že Amidala nesouhlasí s jeho rozhodnutími, nenapadlo ho nic lepšího, než na svou těhotnou manželku použít moc Temné strany.

Star Wars: 10 neuvěřitelných fanouškovských teorií, které navždy změnily předalekou galaxii

Darth Vader tak už brzy po svém zrození jasně ukázal, že před jeho spalujícím hněvem není v bezpečí vůbec nikdo, včetně jeho nejbližších.

1) Vyvraždění padawanů

Včetně jeho nejbližších a také včetně nevinných, kteří s jeho trablemi nikdy neměli nic společného. Anakin Skywalker povraždil dokonce i děti, učedníky Jediů v jejich chrámě na Coruscantu. Třetí epizoda tak získala přísnější rating a nemilosrdnost Dartha Vadera dotáhla na další netušenou úroveň. Pobíjení nedospělých učedníků je natolik hrůzným zločinem, že o jeho umístění na špici tohoto žebříčku snad ani nikdo nemůže pochybovat.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (12 komentářů)