Star Wars: 20 nejúžasnějších momentů ze 7 epizod vesmírné ságy

12. 12. 6 870×141 světlý/tmavý vzhled

S tím, jak se blíží premiéra zbrusu nové epizody Star Wars, adekvátně narůstají i naše napjatá očekávání. Zbývající čas si krátíme sledováním předchozích dílů série, z nichž jsme se vám rozhodli vybrat ty nejlepší momenty! Zavzpomínejte na legendární okamžiky z historie předaleké galaxie s námi – je to už celkem dlouhá jízda, kterou si ale zaručeně užijete.

1) Skrytá hrozba 79 %: Závody kluzáků

První návštěvu Tatooine v prequelové trilogii mnozí fandové nesnáší. Není divu: dočkáme se během ní nechvalně proslulé přednášky o midichlorianech a taky spousty pištění a citoslovců všemi milované dvojice malý Anakin Skywalker a Jar Jar Binks. Ke cti režisérovi Lucasovi   ale přinejmenším musíte přiznat, že skvěle ukočíroval závod kluzáků, který vám jistě už při prvním zhlédnutí utkvěl v paměti.

Je totiž bleskurychlý, plný překvapení i nervy drásajícího napětí, zároveň si však zachovává až překvapující přehlednost a nikdy diváka nepřetíží zběsilým střihem, jak to dělají mnohé novější velkofilmy. Ať už si o častokrát proklínaném úvodu celé ságy myslíte cokoli, akční scény zvládá většinou naprosto brilantně. Což nás elegantně přivádí k další položce na našem seznamu.

2) Skrytá hrozba: Střetnutí s Maulem

Příběhové pozadí Dartha Maula dodaly až později seriály Klonové války 76 % a Povstalci 67 %. Když jsme proto sithského učedníka potkali poprvé v roce 1999, byl pro nás jen prodlouženou rukou svého mistra, skrývajícího se ve stínech. Přesto si svou tichou, efektivní brutalitou rychle získal obdiv celé řady fanoušků. Lví podíl na tom mělo finále Skryté hrozby, v němž Maul prohrál souboj s Qui-Gonem Jinnem a Obi-Wanem Kenobim.

Střetnutí začalo, když se Sith zničehonic objevil uprostřed královského paláce na Naboo a tasil svůj oboustranný světelný meč. Následoval strhující boj se skvělou choreografií, která odráží osobnosti i emoce jednotlivých aktérů. Všiměte si někdy schválně, jak zásadně se změní styl Obi-Wana poté, co rudá čepel projede tělem jeho mistra. Dojem ještě vylepšuje úchvatný soundtrack Johna Williamse  .

3) Klony útočí 80 %: Anakinova mise

Pokud jste neměli rádi Anakina jako malé upištěné děcko, asi vás nepotěšilo, že z toho nevyrostl a ve druhé epizodě se stal skutečnou osinou v zadku díky stupidním dialogům o tom, jak nesnáší písek. Hayden Christensen   ale dostal příležitost svou postavu vykoupit, když se vydal zachránit svou matku Shmi a nakonec musel s hrůzou sledovat její umírání.

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

Barbarským Tuskenům se následně krvavě pomstil, čímž udělal první krok na cestě k Temné straně a dokázal do jinak emocionálně dost plochého snímku dostat závan skutečných pocitů.

4) Klony útočí: Bitva o Geonosis

Obrovská aréna plná přerostlého hmyzu. Desítky žhnoucích světelných mečů. Armáda bitevních droidů a chrabří klonovaní vojáci republiky. Poslední třetina druhé epizody přinesla do Hvězdných válek často opomíjený element skutečné války. Také jsme se dočkali střetnutí Anakina a Obi-Wana s hrabětem Dooku a poprvé tasil svůj zelený meč i samotný mistr Yoda.

Že vám to nestačí? Pak musím ještě zmínit závěrečnou přehlídku republikové armády na Coruscantu, které s nečitelným výrazem ve tváří přihlíží za zvuku Imperiálního pochodu kancléř Palpatine a také první plány Hvězdy smrti, které mu z planety Geonosis dopravil jeho sithský učedník.

5) Pomsta Sithů 87 %: Bitva nad Coruscantem

Aby toho nebylo málo, úvod třetí epizody nás namlsal ještě víc. Nejdřív leteckým soubojem, pak střetnutím světelných mečů, chladnokrevnou vraždou a zoufalou improvizací Jediů pokoušejících se uniknout s uneseným kancléřem. Krom skvělé akce jsme se totiž dočkali i momentů, které pomáhají prokreslit charaktery našich hrdinů.

6) Pomsta Sithů: Palpatine a Anakin na kultuře

Všichni víme, že je kancléř a budoucí císař galaxie tak trochu workoholik a svou práci temného lorda ze Sithu si tahá i do volného času. Místo aby způsobně sledoval představení jako všichni ostatní, vybavuje se v hledišti s Anakinem Skywalkerem o legendárním Darthu Plagueisovi a jeho schopnosti přivádět zesnulé zpět k novému životu.

Ian McDiarmid   skvěle ztvárnil protřelého, opatrného Sidiouse, který pomalu a nenásilně naleptává hrdinovu důvěru k řádu Jediů a umetá cestičku pro jeho přechod na Temnou stranu. Dobře ví, že tančí po okraji propasti a ví to také divák, který napjatě sleduje každý jeho další krok.

7) Pomsta Sithů: Nástup Impéria

Kdy jste naposledy ve filmu s ratingem PG-13 viděli vojáky vraždit děti? Kdy jste naposledy viděli chladnokrevnou zradu spolubojovníků, které jejich bývalí přátelé bez milosti střelili do zad? Kdy jste viděli, jak demokraticky zvolení zastupitelé s jásotem tleskají změně režimu v bezohlednou militantní tyranii? Třetí epizoda Star Wars tohle všechno má.

8) Pomsta Sithů: Zrození Dartha Vadera

Nebudeme vůbec zmiňovat duel Anakina a Obi-Wana. Jakkoli je totiž akční, schází mu napětí a jeho nejsilnějším momentem je samotný závěr, kdy Obi-Wan opouští svého poraženého učně, který za ním křičí, že ho nenávidí. Působivé jsou i následující okamžiky. Přilétá totiž Darth Sidious a na spálené zbytky hrdinova těla nasazuje ikonickou černou zbroj postrachu celé galaxie.

Anakin se pak probouzí k novému, temnému životu, zatímco síla jeho milované Padmé vyprchává a plní se mu tak nejhorší noční můra. Nový císař Galaktického impéria jenom stěží skrývá spokojený úšklebek, když se v jeho Lordu Vaderovi ze smutku a bolesti rodí spalující nenávist.

9) Rogue One 79 %: “Zachraň Povstání! Zachraň ten sen!”

Příběh prvního spin-offu možná začíná až příliš zvolna, jeho pomalé tempo se ale zúročí ve velkolepém závěru. Tam se naši hrdinové společně postaví všemocnému Impériu během zoufalé mise na planetě Scariff. Mohou se přitom spolehnout jen sami na sebe a na Sílu, která vede jejich kroky. Dočkáme se boje ve vzduchu i na zemi, nad povrchem se přestřelují vesmírné flotily.

Chtějí vás zabít. Potvory ze Star Wars, které byste vážně potkat nechtěli

Čeká nás smutný skon (či zničení?) sarkastického droida K2-SO i tvrdohlavý vzdor posádky Rogue One, která v posledním možném okamžiku odešle plány Hvězdy smrti admirálu Raddusovi. A pak, když už si myslíte, že to nemůže být lepší, vyskočí z hyperprostoru samotný Darth Vader, nalodí se a tasí svůj světelný meč, aby ukradená data vydobyl zpátky.

10) Nová naděje 88 %: Začátek

Těžko hledat v celé sáze pro fanoušky nostalgičtější moment, než úvodní pronásledování princezny Leii destruktorem Lorda Vadera, které navazuje na události popsané v předchozím odstavci. V záběrech vyniknou dech beroucí rozměry imperiálního plavidla, které se žene za drobnou povstaleckou lodičkou. Tímhle momentem to celé začalo, takže ho jednoduše nesmíme vynechat.

11) Nová naděje: Kantýna v Mos Eisley

Špinavý, zaplivaný pajzl v písčitém tatooinském městě se stal dějištěm setkání Luka se dvěma otrapy, na které Obi-Wan neváhal vytasit světelný meč. Poprvé jsme tam také potkali protřelého Hana Sola, který vystřelil první a zbavil se tak námezdního lovce Greeda. A kdo by mohl zapomenout na slavnou hudbu, kterou uvnitř produkuje skupina bizarních mimozemšťanů?

12) Nová naděje: “Použij Sílu, Luku!”

Finální střetnutí, během kterého musí Luke svištět těsně nad povrchem Hvězdy smrti, za ocasem má Dartha Vadera a jeho cílem je zoufale malá šachta, právem vstoupilo do dějin kinematografie. Jde o přímo učebnicový příklad vývoje postav organicky propojeného s příběhem. Když se na scéně zničehonic objeví Millenium Falcon a zahájí palbu, sobecký pašerák se mění v povstaleckého hrdinu. A když sám Luke vypne zaměřování a spolehne se na Sílu, činí první krok na náročné cestě k postu rytíře Jedi.

13) Impérium vrací úder 89 %: Bitva o Hoth

Darth Vader objevil tajnou základnu Povstalců na zmzlém světě Hoth a v čele elitní armády snowtrooperů a kráčejících tanků AT-AT vede útok na jejich pozice. Rebelové nemají v rukou nic víc, než odhodlání a kreativitu. Obojí ale využijí v dnes již legendárních pokusech omotat obřím bitevním strojům kabely okolo nohou a tím je strhnout na zem.

Během vší té akce se ale opět rozehrává i samotný příběh. Vidíme napětí mezi Leiou a Hanem, poznáváme, že Luke stále ještě potřebuje dodatečný výcvik a zjišťujeme, že Povstání samotné není ve zrovna záviděníhodné situaci ani po předchozím zničení Hvězdy smrti.

14) Impérium vrací úder: Vesmírný červ

Mezi eskapádami Leii a Hana, kteří se pokoušejí uniknout Impériu z prstů, jasně vyčnívá návštěva tunelu uvnitř asteroidu. Jaké je jejich i divákovo překvapení, když se ukáže, že se tam skrývá obří vesmírný slimák a v jeho zubech málem skončí právě samotný Millenium Falcon! V předaleké galaxii nikdy netušíte, co na vás může vyskočit zpoza dalšího rohu.

15) Impérium vrací úder: Yodův výcvik

Luka nejprve podivná bytost kradoucí párky a oklepávající hůlkou droida R2-D2 spíše obtěžovala. Pak ale zjistil, že se ve skutečnosti jedná o moudrého, mocného mistra Jedi, který dokáže navzdory svému drobnému vzrůstu vyzvednout z bahna celou vesmírnou stíhačku. Vysvětlí také učedníkovi, že Jedi používá Sílu jen k poznávání a obraně, nikdy k útoku, což Luke samozřejmě hned v dalším díle poruší škrcením stráží v Jabbově paláci.

Moudra stříbrného plátna: Nechte se inspirovat 10 citáty slavných filmových mentorů

Yodovou nejdůležitější lekcí však zůstává jeho bezpochyby nejznámější citát, který jistě oslovil i nejednoho diváka: “Buď něco dělej, nebo nedělej. Pokusy neexistují.”

16) Impérium vrací úder: Kdo je čí otec?

Je vůbec zapotřebí snad nejslavnější moment v historii populární kultury někomu vysvětlovat? Pokud se vám ho dosud podařilo minout, jste naprosto nenapravitelným případem filmového barbara, který nejspíš posledních pětatřicet let strávil v nějaké hodně hluboké díře. Samozřejmě si děláme legraci – ale jenom trošičku. Vaderův souboj s Lukem a následné vyjevení pravdy o jeho původu totiž nepatří jen mezi nejlepší momenty ze série Star Wars, ale mezi nejlepší momenty zachycené na filmový pás vůbec.

17) Návrat Jediů 87 %: Záchrana přátel

Zdá se, že Luke Skywalker prohrál svůj boj s králem tatooinského zločinu, mocným Jabbou Huttem a bude předhozen hladovému sarlaccovi. Jedi ale jen v klidu naposledy vyzve nepřítele, aby vydal jeho přátele nebo zemřel. Jabbu nenapadne nic lepšího, než se mladíkovi vysmát. Ten si ale nechá od R2-D2 hodit svůj světelný meč, proseká se řadami strážců a jeho sestra Leia uškrtí slimákovitého krále zločinu stejným řetězem, který ji nechal spoutat. Han Solo taky prakticky omylem zbaví svět námezdního lovce Bobby Fetta.

18) Návrat Jediů: Lesní pronásledování

Luke a Leia sviští lesy na měsíci Endoru a snaží se zbavit se všech průzkumníků Impéria. Scéna dodnes skvěle vypadá a zní: bzučení motorů levitujících speederů skvěle doplňuje přírodu svištící v pozadí. Obejde se bez hudby, čímž vás paradoxně ještě snáz vtáhne do děje. Je to čirá, ryzí akce plná výbuchů, střelby i chytře zakomponovaných okamžiků napětí.

19) Návrat Jediů: Smrt císaře

Vaderovi se podařilo zajmout Luka a předvést jej před císařův trůn. Darth Sidious ale jen na to čekal a poštval otce a syna proti sobě. Luke nakonec zvítězil, odmítl však Vadera zabít. Císař jej proto potrestal blesky, vyvolanými pomocí Temné strany Síly. Lukův otec se ale na to mučení nedokázal dívat, zvedl Sidiouse ze země a svrhl ho do hluboké šachty, čímž ukončil jeho život i dlouholetou nadvládu nad galaxií.

20) Síla se probouzí 77 %: “Chewie, jsme doma!”

Snad nejskvělejší moment celé sedmé epizody nám naneštěstí prozradily už trailery, stejně se ale v kinech nejspíš našel jen málokdo, kdo by zůstal naprosto nepohnut. Chewbacca a Han Solo poprvé po mnoha a mnoha letech opět vstoupili na palubu Millenium Falconu. Jeden z nich se sice už v kokpitu příliš neohřeje, tím cennější je ale každá chvíle, kterou tam ještě dostal možnost strávit.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)