Harry Potter: 7 největších kontroverzí okolo čarodějnické série

12. 12. 2017 15 414×6134 světlý/tmavý vzhled

Žádná literární či filmová série nemůže být světově proslulá, aniž by si v průběhu času nadělala pár nepřátel. Harry Potter v průběhu svých sedmi knižních svazků, jedné divadelní hry a devíti snímků dokázal šokovat, rozzlobit nebo zkrátka jenom nečekaně překvapit velké množství svých čtenářů a diváků. Připomeňme si společně sedm známých kauz, které se okolo čarodějnických příběhů odehrály.

7) Nikdo neumí vyslovit Voldemortovo jméno

J. K. Rowling   si teprve v září roku 2015 po vydání všech knih a dotočení všech snímků uvědomila, že celý svět špatně vyslovuje jméno Pána zla. A ne, teď nemyslíme iracionální strach čarodějů ze slova Voldemort, spisovatelka totiž mluví o naší mudlovské realitě. Písmeno t na konci jména se podle ní nevyslovuje. Autorka má každopádně smůlu, protože zvyk je železná košile a fanoušci se už původně zamýšlené výslovnosti nikdy nenaučí.

6) Harry a Ron nikdy nedostudovali

Určitě víte, že si Harry, Ron a Hermiona ve svém posledním školním roce místo učení vyrazili na lov viteálů a namísto systematického vzdělávání investovali čas pochopitelně spíš do boje o vlastní životy. Možná jste ale netušili, že dva první jmenovaní už nikdy znovu do bradavických lavic neusedli. Místo toho se rovnou dali na kariéru bystrozorů, kteří byli po kouzelnické válce zoufale potřební.

Harry Potter: 7 zajímavostí z Pottermore, které ve filmech ani knihách nenajdete

Zpátky se vrátila jenom Hermiona, která si chtěla dodělat své OVCE (Ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny). Uznáváme, že nám ta rozhodnutí k charakterům hlavních postav dobře sedí, stejně je ale zvláštní sledovat celé roky školní život našich hrdinů a pak se dozvědět, že ho vlastně nikdy nedotáhli do konce. Ale co už – v kariéře jim to rozhodně nepřekáželo.

5) Ronova noční můra

Protože na Harryho Pottera do kin nezřídka chodily i celé rodiny, nejeden z dospělých diváků se rozčílil, když se v předposledním filmu před zraky jeho dětí objevila vize Harryho a Hermiony v nahém objetí, jak si vyměňují vášnivý polibek. Šlo samozřejmě jenom o zákeřný trik zlovolného viteálu namířený proti Ronovi a herci navíc při natáčení nějaké oblečení samozřejmě měli, i přesto oněch několik sekund způsobilo nemalou hysterii.

Nabízí se ale samozřejmě otázka, co od filmu jeho návštěvníci čekali. Tón série byl temnější a temnější s každým dalším rokem, dospělejší témata se objevovala čím dál častěji a už v předchozích dvou dílech jsme se dočkali třeba chladnokrevných vražd, mučení a dalších násilných praktik, které zdaleka tolik povyku nevyvolaly.

4) Je Snape hrdina nebo padouch?

Příběh Relikvií smrti Snapa konečně očistil z viny za jeho nejohavnější čin, podlou vraždu Albuse Brumbála. Nečekaně naopak profesora ukázal jako jednoho z nejstatečnějších čarodějů všech dob, který hrál klíčovou roli v porážce Voldemorta a záchraně Bradavic i Potterova života. Ani všechny oběti, které musel Snape nakonec přinést, však nestačily v očích mnoha fanoušků k jeho vykoupení.

Mnoholičný lektvar: 10 herců, kteří mohli ztvárnit vaše oblíbené postavy ze světa Harrryho Pottera

Jistě, Harryho otec Snapa ve škole šikanoval – je to ale dobrý důvod, aby později učitel lektvarů prováděl to samé jeho potomkovi, který za nic nemůže? A nejde jenom o Harryho. Snape byl naprosto příšerný učitel, který se ke studentům choval v nejlepším případě chladně a nadržoval zlomyslným dětem ze Zmijozelu. To samozřejmě nesnižuje jeho zásluhy, ale opravdu si Snape zaslouží mučednický status?

Samotná autorka se ke sporu vyjádřila na svém twitterovém účtu, a to velmi střízlivě. Připomenula fanouškům, že Snape rozhodně není žádný hrdina na bílém koni, ale ani opovrženíhodný padouch. Dělá chyby a platí za ně tím nejcennějším, co má, což z něj koneckonců činí ve výsledku daleko zajímavější postavu.

3) Křesťanská propaganda nebo nebezpečný okultismus?

Rowlingová se hlásí ke křesťanskému náboženství a sama přiznala, že ji její víra při psaní knih ovlivnila. Našli se tací, kteří ukotvení morálních hodnot v učení křesťanství kritizovali. Za zmínku také stojí, že v čarodějnickém světě podle všeho existuje duše, která nejspíš nějak pokračuje v existenci po smrti lidského těla, což je také jeden ze základních bodů zmíněného náboženství.

Výtky ke křesťanskému podtextu některých motivů příběhu ale úplně zanikají v zuřivé debatě ohledně toho, zda Harry Potter propaguje či nepropaguje nebezpečnou magii, která pochází od démonů. Na internetu (a to dokonce i na tom českém, jeho autoři čerpali ze satirického webu The Onion) naleznete řadu hysterických článků o tom, jak strašně moc je brýlatý hrdina nebezpečný. V Americe vyšel dokonce komiks, který tvrdí, že četba ságy odsoudila do pekla už miliony dětí!

Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

Dnes již zesnulý katolický exorcista (vymítač) Gabriele Amorth svého času varoval čtenáře, že od Satana nepochází jen temná magie, ale i ta světlá, jeho francouzští souvěrci pak dokonce vydali publikaci výstražně pojmenovanou Harry Potter a Řád temnoty. Běžný fanoušek série nad tím nejspíš jenom s vytřeštěnýma očima zakroutí hlavou, ale někteří lidé skutečně podobným způsobem přemýšlejí.

2) Moc konzervativní a moc liberální

Stejně se nemohou čtenáři a diváci dohodnout ohledně toho, zda jsou příběhy přehnaně konzervativní nebo naopak příliš liberální. Někteří kritici je dokonce neváhali obvinit ze sexismu, nedostatečné rasové a kulturní diverzity či z nelichotivého vyobrazování tlustých lidí, což už nemá nic společného ani tak s názory na politiku a společnost, jako se stupidní snahou vytvářet problémy tam, kde žádné nejsou.

1) Homosexuální Brumbál

Některým čtenářům zjevně nová informace nepasovala do zažitých představ o řediteli Bradavic, přestože nám přijde zcela logická. Vrhá nové světlo na čarodějův vztah s Gellertem Grindelwaldem a J. K. Rowling navíc přiznala, že toto odhalení plánovala od samotného začátku. Na stížnost jednoho ze čtenářů, který jí napsal, že v příběhu Brumbálovu homosexualitu prostě nevidí, brilantně odpověděla: „Možná to bude tím, že homosexuální lidé zkrátka vypadají jako… lidé?“

Pak jsou tu samozřejmě i ti, kterým zkrátka homosexualita vadí sama o sobě. Těmi se ale snad ani nemá cenu zaobírat. Dodáme snad jen, že by možná udělali dobře, kdyby si občas přečetli i nějakou chytrou knížku ze skutečného světa, která by jim trochu rozšířila obzory.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)