Dětem je fakt nepouštějte. 8 velmi dospělých animovaných filmů

13. 12. 12 091×597 světlý/tmavý vzhled

Animované filmy často vnímáme spíš jako jednoduchou zábavu pro děti. Ne vždy tomu ale tak musí být. V Japonsku se například pokoušeli tamní autoři, kteří neměli rozpočty svých amerických kolegů, vyprávět skrze animaci vážné příběhy. Tak vznikl zcela nový žánr zvaný anime – i když ho možná znáte spíše z Naruta 74 % nebo Pokémona 42 %. Animáky zaměřené na starší diváky však mají tradici všude po světě.

1) Beowulf 63 %

Režisér Robert Zemeckis   zadaptoval prastarou epickou báseň pomocí technologie motion capture. Herce navlékl do speciálních kostýmů, nahrál jejich pohyby a ty pak přenesl do animovaného světa. To mu umožnilo zachytit scény, které by běžným způsobem v oné době nikdo nedokázal dostat na plátno.

Adaptace klasické literatury: 10 případů, kdy se opravdu nepovedly

Příběh dánského hrdiny Beowulfa je temný a obsahuje mnoho akčních scén. Divák se dočká i celých potoků krve a také nějaké té kreslené nahoty, která však vlivem použité technologie působí vcelku realisticky. Dojde také na párání obřích monster zaživa nebo uříznutí vlastní ruky. Přesto se filmu z nějakého důvodu podařilo v Americe získat mírný rating PG-13 a v Británii byl přístupný dokonce od dvanácti.

2) Akira 82 %

Akira vychází ze stejnojmenné postapokalyptické mangy, vzniklé v osmdesátých letech. Děj se odehrává v roce 2019 a sleduje motorkáře Tecua Šimu, který se snaží osvobodit titulního Akiru, mocnou bytost nadanou děsivými schopnostmi. Přitom Tecuo neváhá jít přes mrtvoly. Chaos a přetrvávající konflikty mezi vládou a hnutím odporu díle nahrávají vůdci gangu do karet.

Film se zlatým písmem zapsal do kánonu anime a koneckonců i žánru sci-fi, ve své době nadchnul mimořádně kvalitním grafickým zpracováním, představil syrovou, brutální budoucnost a pracoval s motivem zbraní hromadného ničení, který byl v době vzniku předlohy v Japonsku ještě stále živý.

3) Valčík s Bašírem 84 %

S válečnými traumaty se vyrovnává i snímek režiséra Ariho Folmana  . Konkrétně zpracovává události první libanonské války z roku 1982. Izraelská armáda tehdy vstoupila na území jižního Libanonu poté, co došlo k pokusu o vraždu izraelského velvyslance ve Velké Británii. Situace ale samozřejmě k přímému konfliktu směřovala už dlouho předtím, jak tomu je naneštěstí na Blízkém východě zvykem.

Zběsilá cesta: Šílenému Maxovi se do cesty postavili teroristé i nečekané úmrtí

Valčík s Bašírem tragické události zachycuje netradiční formou animovaného dokumentu. Ta nic neubírá na děsivosti zobrazovaného násilí, zvláště pak na samotném konci, kde se snímek zabývá masakrem v Sabře a Šatíle. Snímek se stal prvním zahraničním animovaným filmem nominovaným zároveň na Oscara i Zlatý glóbus, v Libanonu byl nicméně tamními úřady zakázán.

4) Grave of the Fireflies 85 %

Protiválečný tón silně zaznívá i v dalším japonském anime z tohoto seznamu, v Hrobu světlušek (jak zní neoficiální český název, neboť u nás dosud nedošlo k běžné distribuci). Někteří proto film dokonce považují za citové vydírání. Sleduje osudy dvou sourozenců, jejichž maminka zemřela po bombardování a kteří se pokoušejí přežít v nehostinném prostředí boji zasažené země, než se pro ně vrátí jejich tatínek-voják.

Aby studio Ghibli, které za Hrobem světlušek stojí, vyvážilo jeho smutné vyznění, natočilo zároveň ještě i snímek Můj soused Totoro 85 %, který patří naopak mezi ta nejoptimističtější anime. Oba filmy byly pak promítány zároveň, aby si diváci mohli ihned spravit náladu. Fungovalo to až překvapivě dobře, neboť se oba zařadily mezi klasiku.

5) Persepolis 85 %

Léta dospívání bývají náročná i sama o sobě. Teď si ale představte, že byste je museli prožívat během revoluce v Íránu. Koncem 70. let totiž v této zemi došlo k převratu, který zbavil moci dosud vládnoucího šáha a nastolil vládu islámského duchovního, radikálního ajatolláha Rúholláha Chomejního. Hlavní hrdinka Marjane musí přežít v bigotním prostředí, které zakazuje západní styl oblékání, zavádí přímé zákony na ochranu mravnosti, a dokonce nenávidí třeba i hudbu.

Není divu, že se dívka velmi brzy vydá za hranice, v neznámém a kulturně velmi odlišném světě Evropy ale také nebude mít na růžích ustláno.

6) Farma zvířat 81 %

Ostrá satira slavného spisovatele George Orwella   útočila zejména na brutální stalinistickou diktaturu, které byl autor svědkem. Zobrazuje manipulativní taktiku prasat, která po vyhnání despotického majitele farmy tvoří novou společnost, kde jsou si všichni rovni – jenom někteří trošku rovnější. Kniha dostala animovanou adaptaci v roce 1954, což je vcelku pochopitelné, neboť tehdy tvůrci nemohli využít digitální zvířenu.

Ironií je, že film zcenzurovala americká CIA, které se nelíbil trockistický charakter prasete Kuliše a jeho údajně příliš sympatická prezentace v příběhu. Tvůrci snímku proto museli z postavy udělat stejného fanatika, kterým byl prasečí vůdce Napoleon.

7) Daleká cesta za domovem 81 %

Roztomilé králíčky zpravidla nevídáme ve stejných filmech jako nabroušené pařáty a stékající krev. Režisér Richard Adams   se dokonce v jednom z rozhovorů ještě před svou loňskou smrtí vyjádřil, že možná snímek udělal až příliš temným. Příběh pojednává o králičí skupině, vyhnané z jejího předchozího domova, která se vydává na náročnou a nebezpečnou pouť ve snaze najít nové místo k životu.

Dalších 10 úžasných filmových detailů. Některých jste si zaručeně nikdy nevšimli!

Uprchlíkům hrozí nebezpečí na každém kroku – z nebes se může střemhlav vrhnout dravec, v okolí se potulují psi a vůdce konkurenční králičí party není vůbec tak mírumilovný, jak by se na drobného hlodavce slušelo a patřilo.

8) Buchty a klobásy 59 %

Loňská ztřeštěná jízda s párky v hlavních rolích si dala práci, aby naštvala skoro každého. Brutálně si utahuje z mnoha ideologií i náboženství, neustále se v ní sprostě nadává, hned v prvních minutách uvidíte hajlující kysané zelí a dojde i na brutální scény jako vystřižené z válečných velkofilmů. A úplně nejvíc polezou oči z důlků těm, kteří to celé dokáží dokoukat až do konce.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (5 komentářů)  

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. Aleš 6177

Adaptace klasické literatury: 10 případů, kdy se opravdu nepovedly

19. 10. Aleš 149

Vražda snoubence, dětská obrna a temný Brumbál. Tohle je 5 hodně temných filmových teorií

22. 3. Aleš 131

Zběsilá cesta: Šílenému Maxovi se do cesty postavili teroristé i nečekané úmrtí

10. 10. Aleš 125

Netušili jste, že jsou příbuzní. 17 slavných tváří filmu, které byste si sami nespojili

19. 6. Aleš 109

.Z Bumblebeeho se stal nenápadný hit, údajně se dočkáme pokračování

Dnes Aleš 1

.Příští týden v kinech: Psí domov i dokument o prezidentské kandidatuře Michala Horáčka

Včera Aleš 11

.Co kdyby se Aragorn obrátil k Temné straně Síly? YouTube parodie zná odpověď

19. 1. Aleš 30

.Aquaman: James Wan prý proti přáním studia svůj film konzultoval se Zackem Snyderem

18. 1. Aleš 45

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 101512

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 4715

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8750