Neuvěříte, že ještě nemají Oscara! 10 herců, na které Akademie zapomněla

14. 12. 3 891×410 světlý/tmavý vzhled

Mnoho populárních herců dříve či později za některý svůj výkon obdrží zlatou sošku Cen Akademie, všem důvěrně známého Oscara. Jiní mají dokonce takové štěstí, že kovového plešatce dostanou už zamlada, jako před pár lety hvězda série Hunger Games, Jennifer Lawrence  . Pak jsou tu ale ti, jimž talent ani zásluhy nescházejí a prestižní ocenění jim pořád ve sbírce chybí. Řady věčných čekatelů nedávno díky Revenantovi 80 % opustil Leonardo DiCaprio   – budou si muset i jeho následovníci vlézt do ještě teplé mrtvoly, aby dosáhli stejného úspěchu?

1) Robert Downey Jr.  

Hvězda superhrdinského univerza Marvelu si sice ve filmech ze série Iron Man vyrobila ze zlaté slitiny kompletní kostým, barevně ladícího kovového panáčka ale ještě nedostala. Nominován byl jak za výkon ve vedlejší roli pro Tropickou bouři 66 %, tak za ústřední úlohu v devadesátkovém životopise Chaplin 83 %. Jeho současné superhrdinské snímky ale porotě Akademie příliš nevoní, takže pokud Downey přeci jen po Oscarovi zatouží, bude muset točit víc filmů ve stylu Soudce 77 % z roku 2014.

Když hvězdy dělaly křoví. 10 slavných herců, kteří kdysi začínali jako komparz

2) Tom Cruise  

Ani Tom Cruise tak úplně nesplňuje kritéria udělovatelů cen, neboť se objevuje zejména v „umělecky podřadných“ akčních a fantastických titulech. Nominován byl i přesto už třikrát, a to za hlavní i vedlejší roli. Od roku 2000 se může jenom ze sedadla koukat, jak své sošky shrábnou leckdy mnohem méně známé tváře. Letošní podprůměrná Mumie 55 % mu naneštěstí nejspíš taky nepomůže.

3) Harrison Ford  

Star Wars. Indiana Jones. Blade Runner. Uprchlík 87 %. Harrison Ford má na kontě ústřední role ve vysoce kriticky i divácky oceňovaných filmech, získal Zlatý glóbus i cenu Amerického filmového institutu za celoživotní přínos, Oscar mu ale pořád chybí. Vážně. Harrison Ford ještě pořád nemá Oscara! Co hůř, dostal zatím jen jednu jedinou nominaci…

4) Liam Neeson  

Jedinou nominaci – za kultovní Schindlerův seznam 92 % – má na kontě i Fordův kolega, charismatický Liam Neeson  . Tenhle sympaťák přitom bavil v Lásce nebeské 86 %, pomohl nám přežít první epizodu Star Wars 79 % (to je nadsázka, než zahoříte spravedlivým hněvem), záporáka si střihnul v úvodní kapitole Temného rytíře 86 % a po úspěchu 96 hodin 86 % strávil poslední dekádu zběsilým zabíjením všeho, co se na plátně pohnulo. Kolik herců s takovým rozsahem znáte?

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

5) Samuel L. Jackson  

Pokud nějaký film režíruje Quentin Tarantino  , Samuel L. Jackson u toho nejspíš bude. Pokud se v nějakém filmu objeví superhrdinové z týmu Avengers, bude u toho taky. A pokud potřebujete nějakou hláškující postavu, která se umí tvářit vážně, ale i sprostě nadávat, Samuel L. Jackson u toho… no, asi víte, kam tím mířím. Tenhle drsňák dostal jednu jedinou nominaci, a to ještě za výkon ve vedlejší roli. Pfff…

6) Amy Adams  

Loňským Příchozím 79 % se v recenzích říkalo přemýšlivá sci-fi. Ani to ale Akademii nezmátlo a porotci budou dál čekat, až představitelka hlavní postavy Amy Adams natočí něco nudného, existenciálního a společensky zodpovědného. Dokonce ji ani nenominovali! Ne, že by to herečce bylo něco platné, protože na svého plešouna čekala už dohromady pětkrát – čtyřikrát za vedlejší roli a jednou za tu ústřední.

7) Gary Oldman  

Projděte si někdy filmografii Garyho Oldmana a pak zkuste prohlásit, že si Cenu Akademie nezaslouží! V každém svém snímku předvádí svěží, nikdy předtím neviděný výkon, dokáže radikálně přizpůsobit svou mluvu, konání, a dokonce i vizáž získané roli. Srovnejte třeba Siriuse Blacka z Harryho Pottera nebo komisaře Gordona z Temného rytíře. A teď si zkuste představit, že tenhle úžasný herec dostal jedinou nominaci, a to ještě teprve před pěti lety!

8) Sigourney Weaver  

To Oldmanova kolegyně z Ameriky, Sigourney Weaver, dostala alespoň tři. Jenže naposledy ještě v osmdesátkách, kdy se ještě volalo z telefonních budek či „přenosných“ stavebních tvárnic, lidé běžně četli papírové noviny a v našich končinách se ještě na děti ve škole ze zdi šklebil Husák. Sem s Oscarem pro vetřelcovu nejobávanější kořist!

Avatar: Už nejste v Kansasu. Povíme, jak vznikala kouzelná planeta Pandora a její obyvatelé

9) Ian McKellen  

Milí představitelé Akademie, můžete možná ohrnovat nos nad omšelými čaroději se špičatým kloboukem nebo zvysoka hledět na magnetické mutanty s legrační přilbou, ale jak dokážete celé dekády přehlížet úžasný talent Iana McKellena, nám zůstává záhadou. Domácí Britové si ho váží mnohem více a ocenili to jedním z mála způsobů, jímž umí Britové někoho ocenit – pasovali McKellena na rytíře. A to je daleko víc cool, než nějaký plechový naháč, abyste věděli.

10) Alan Rickman  

Největší oscarovou chybu jsme si nechali naposled. Akademie tak dlouho přehlížela skvělého britského herce Alana Rickmana, až ten počátkem roku 2016 zemřel. Bez jediné sošky, bez jediné nominace. Dočkal se sice uznání in memoriam, jenže to se už tak nějak nepočítá. Tohle si padouch ze Smrtonosné pasti 89 %, Snape z osmi filmů o Harrym Potterovi a šerif z Nottinghamu z Robina Hooda 80 % rozhodně nezasloužil.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (4 komentáře)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 101512

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8750

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 4715

Avengers Endgame trailer je tady. Tony Stark umírá ve vesmíru, Hawkeye se vrací

7. 12. Aleš 613

James Gunn potvrdil jméno a premiéru třetích Strážců Galaxie, odehrávat se budou po Infinity War

16. 5. Aleš 1520

.Z Bumblebeeho se stal nenápadný hit, údajně se dočkáme pokračování

Dnes Aleš 1

.Příští týden v kinech: Psí domov i dokument o prezidentské kandidatuře Michala Horáčka

Včera Aleš 11

.Co kdyby se Aragorn obrátil k Temné straně Síly? YouTube parodie zná odpověď

19. 1. Aleš 30

.Aquaman: James Wan prý proti přáním studia svůj film konzultoval se Zackem Snyderem

18. 1. Aleš 45

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

26. 7. Aleš 9287

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 2198

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 5419