Zítra vstanu a opařím se čajem: Česká sci-fi komedie, kterou zná spousta Britů nad čtyřicet

18. 12. 2 874×92 světlý/tmavý vzhled

Československou sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem 77 % jistě velmi dobře znáte. Možná jste ale netušili, že se značné popularitě dodnes těší v ostrovním Spojeném království. Nám se díky článku v britském Blueprint Review podařilo zjistit proč – a věřte, že je to zajímavý příběh.

Jak asi víte, český film vypráví příběh Jana Bureše, jehož bratr-dvojče Karel se jednoho rána udusí rohlíkem. Jan se proto rozhodne vklouznout do bot svého sourozence a vydává se do práce v cestovní kanceláři Universum, kde má pilotovat časostroj. Netuší ale, že byl Karel smluven s několika pohrobky nacismu, že jim umožní dopravit Adolfu Hitlerovi do podzemního bunkru vodíkovou bombu.

16. ledna roku 1982 musel kanál BBC One odložit přenos důležitého fotbalového zápasu a čekající fotbaloví fandové se v mezičase museli zabavit na některém z tehdejších dvou dalších britských televizních kanálů. Shodou okolností zrovna oba hrály snímky žánru sci-fi. Na ITV běžel americký Kozoroh 1 77 %, BBC Two zase nabídla právě Zítra vstanu a opařím se čajem.

Bylo to poprvé, co se mohlo tamní publikum s touto komedií seznámit a na dlouhou dobu také naposledy. To však jenom následně přispělo k jejímu legendárnímu statusu. Vidělo ji totiž velké množství lidí, a to právě proto, že běžela zrovna v čase původně plánovaného zápasu. Film se navíc už na obrazovky nikdy nevrátil a dokonce v ostrovní zemi nevyšel ani na DVD.

A jak se Zítra vstanu a opařím se čajem Britům vlastně líbilo? Dali jsme si tu práci a prošli jsme si několik článků a recenzí.

V BFI zařadili snímek do žebříčku 10 úžasných sci-fi snímků, které zná jen málokdo. Režiséra Jindřicha Poláka   připomínají jako autora Ikarie XB-1 78 %, filmové adaptace známého příběhu Stanisława Lema  . Na snímku Zítra vstanu a opařím se čajem se jim zamlouvá zejména smysl pro humor, zamotanost ústřední dějové linky a chválí také známý moment v Hitlerově bunkru.

V tematicky podobném žebříčku 20 východoevropských sci-fi filmů, které stojí za váš čas, uvádí naši komediální klasiku i web Taste of Cinema. Podotýká, že zatímco vizuální efekty již výrazně zestárly, snímek diváky stále zaujme svou originalitou a dovede dobře pobavit.

Kritik Tim Footman ve svém článku vzpomíná, jak různí Britové na televizní premiéru po letech vzpomínali: „Ta dvojčata!“ „Zelené tváře!“ „Legrační Hitler!“ Přiznává, že už se ve čtyřicíti nebavil při sledování tolik jako ve třinácti, jedním dechem ale dodává, že se nejednalo ani o katastrofu, které se obával.

Napoprvé ho prý šokovalo, že si Čechoslováci vystřelili z krvavého diktátora nacistického Německa, dnes už ale viděl až příliš mnoho parodií legendární scény z Pádu Třetí říše 81 %, takže moment neměl svůj původní efekt. Pochválil casting představitelů nacistických pohlavárů, zejména Goebbelse a Göringa.

Zkritizoval naopak trošku děravý scénář a také politický podtext, kterým filmy z komunistické éry zrovna nešetřily.

Konečně Blueprint Review, kterou jsme tenhle celý článek začali, nadělila plných pět hvězd z pěti a pěla chválu na výkony Jiřího Sováka   a Františka Viceny  . Autor si také pochvaluje originalitu, neboť snímek vyšel ještě předtím, než se začaly příběhy o cestování časem těšit značné popularitě.

Myslete na to, pokud někdy potkáte nějakého Brita nad čtyřicet. Pokud si totiž bude schopný vzpomenout na nějaký československý film, dost možná ho jako první napadne právě Zítra vstanu a opařím se čajem. I když si třeba vzpomene jenom na legračního Hitlera a zelené nacisty.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor