Filmožrout: Poslední z Jediů většinu kritiků nadchl, líbí se odvážné zvraty i návrat starých známých

15. 12. 2017 5 808×1332 světlý/tmavý vzhled

Sága z předaleké galaxie po dvou letech zase pokračuje a na internet se valí jedna recenze za druhou. Pomůžeme vám zorientovat se, neboť zase jednou shrneme celou řadu jak těch českých, tak zahraničních. Na co si kritici stěžují a co se jim naopak zamlouvá? Zjistěte to s námi!

Začneme klasicky Františkem Fukou, který udělil 80 % – tedy stejné skóre, které od něj obdržela i předchozí sedmá epizoda. Fuka nicméně přiznává, že je podle jeho názoru Poslední z Jediů 82 % o něco lepším filmem a chválí přirozenější pojetí postav (líbil se hlavně Kylo Ren) a přítomnost mnoha audiovizuálně působivých scén, které srovnává s Vaderovým masakrem povstalců v loňském Rogue One 79 %.

Na druhou stranu postrádá hlubší charakterový vývoj, chybí mu zodpovězení mnoha palčivých otázek, které si fanoušci kladou už od roku 2015 a také považuje snímek až za příliš dlouhý: neuškodilo by prý vystřihnout jednu boční dějovou linii, protože divák už v závěru nemá dost energie, aby si zakončení řádně vychutnal.

V záhlaví recenze časopisu Empire se blyští čtyři zlaté hvězdičky z pěti, tedy podobné skóre, na které dosáhl Poslední z Jediů na Fukově FFFilmu. Oba texty se shodnou i na tom, že by snímku slušelo decentní prostříhání. Empire dále pozitivně hodnotí postavu nejvyššího vůdce Snoka, kvituje, že Poe Dameron Oscara Isaaca   dostal víc prostoru než minule a tvrdí, že si pro sebe Luke Marka Hamilla   ukradl skoro celý film.

Od Skryté hrozby k Pomstě Sithů: 10 důvodů, proč si oblíbit prequelovou trilogii Star Wars

Spokojenost převládla i v recenzi Moviezone, kterou uzavřela krásná devítka. Její autor Karel Ryška vyzdvihuje hlavně odvahu režiséra a scénáristy Riana Johnsona   vydat se se slavnou sérií úplně novým směrem. Akce je prý fenomenální, zvraty brilantní; povedla se nová postava viceadmirálky Holdo a dlouhá stopáž nevadí, protože nakonec umete cestičku k pointě celého příběhu.

Ještě nadšenější jsou na serveru Digital Spy, kde napsali, že předaleká galaxie ještě nikdy nebyla tak svěží. Poslední z Jediů překonává ostatní epizody v překvapivosti svých dějových zvratů a také v humoru, zejména pak v tom suchém. Nevadí ani značná délka, neboť si film udržuje velice slušné tempo. Recenze také oceňuje, že už Star Wars tolik nesázejí na nostalgii svých starších fanoušků.

Jásání ale trochu mírní text Mirky Spáčilové pro kulturní rubriku Idnes – ačkoli i ta udělila solidních 70 %. Autorka strhávala body třeba za několik po sobě následujících konců, zamlouvá se jí naopak návrat k původní tajemné podstatě Síly a učení řádu Jediů. Osmá epizoda se prý občas vrací k hravému dobrodružství a za pochvalu stojí i vstupy starých známých postav. Pokud si tuto konkrétní recenzi chcete přečíst, musíme vás nicméně upozornit, že obsahuje mírné spoilery.

Čtyři a půl hvězdičky nadělil magazín Screen Rant. Nadšený byl z úžasných dějových zvratů, hereckého výkonu nové Kelly Marie Tran   v roli Rose a spousty nových nápadů. Poslední z Jediů je prý dosud nejambicióznější epizodou ze všech a většinou mu to i vychází – jediná tvrdší kritika celé recenze se vztahuje k tomu, že se jednotlivé dějové linky občas nepropojují zrovna přirozeně.

Star Wars: 20 nejúžasnějších momentů ze 7 epizod vesmírné ságy

Vůbec nejnižší hodnocení v našem Filmožroutovi přiřkla osmé epizodě Kristina Roháčková z webu Českého rozhlasu – 60 %. Povedl se prý charakterový vývoj Kylo Rena a Rey, na každou skvělou scénu však divák dostane tři, které už tolik nenadchnou nebo by měly z filmu vyloženě zmizet. Srážejí jej také prý plytká bombastická prohlášení nebo roztahanost.

Abychom ale skončili na pozitivní notě, která v recenzích celkově výrazně převažuje, zmíníme ještě text Petra Slavíka z portálu Fandíme Filmu. Zásadní přerod Star Wars se podle něj vydařil, hlavně díky tomu, že se režisér Johnson nebál odvážných dějových zvratů s patřičným dopadem na děj. Nápadité akční scény se hrdě zařadí mezi vůbec nejpůsobivější v rámci série.

Darth Vader: 10 nejhorších zločinů, které sithský lord spáchal

Závěrem dodáme, že spokojení jsou převážně i fanoušci, hodnotící na ČSFD. S 82 % zatím překonává loňský Rogue One i předloňskou sedmou epizodu Síla se probouzí 77 %. Příznivé hodnocení ukazují i agregátory Rotten Tomatoes (93 %) a Metacritic (86 bodů).

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (13 komentářů)