Star Wars: 7 skvělých detailů z Posledního z Jediů. Dívali jste se v kině pozorně?

19. 12. 10 760×270 světlý/tmavý vzhled

Jak skalní fanoušci Star Wars vyrážejí do kina na osmou epizodu 80 % podruhé, potřetí či počtvrté, množí se na internetu informace o fascinujících detailech, které tvůrci Posledního z Jediů do filmu poschovávali. Vybrali jsme z nich ty, které nás zaujaly nejvíce – předem samozřejmě naše čtenáře ještě varujeme, že se článek neobejde bez velmi zásadních příběhových spoilerů!

1) Raddus

Možná jste si všimli, že během útoku Prvního řádu na flotilu Odboje zemřel admirál Ackbar, válečný hrdina z dob války s Impériem a autor slavného výkřiku: „Je to past!“ Smrt postavy tak přišla zhruba rok poté, co nás opustil jeho herecký představitel Erik Bauersfeld, který si roli zopakoval ještě v předloňské sedmé epizodě. Ackbar ale nebyl prvním příslušníkem rasy Mon Calamari, který položil život v boji za svobodu.

Star Wars: 20 nejúžasnějších momentů ze 7 epizod vesmírné ságy

Jeho předchůdcem byl loni v Rogue One 79 % Raddus, jehož důvtipná strategie umožnila povstalcům získat plány Hvězdy smrti. Na jeho počest proto později Odboj pojmenoval svou vlajkovou loď, která hraje v Posledním z Jediů velice důležitou roli – je to ta, s jejíž pomocí nakonec viceadmirálka Holdo zničí Snokovo obří plavidlo Supremacy. Raddus má sebeobětování prostě v krvi.

2) Dveře z X-Wingu

Že stíhačka Luka Skywalkera skončila v hlubinách jedné zátoky na planetě Ach-to, nám film sdělil dost okatě. Ostřížímu zraku Star Wars fandů však neuniklo, že stárnoucí mistr Jedi vylovil část pláště svého vesmírného plavidla a použil ho jako dveře do své kamenné chýše. Ne, že by mu byly nějak zvlášť platné proti hrubé síle starého kamaráda Chewbaccy.

3) Lukova lest

Když se novopečený nejvyšší vůdce Prvního řádu Kylo Ren chystá posledním úderem sprovodit ze světa zbytek Odboje, na bojišti se náhle ukáže jeho starý mistr. Hned na první pohled nám přišlo divné, že vypadá mladší. Co víc, místo zeleného světelného meče nese modrý – vlastně stejný, který Kylo a Rey zničili ve Snokově trůnním sále.

Luke navíc odolá soustředěné palbě tanků Prvního řádu i přímým zásahům světelným mečem a při chůzi za sebou v červenobílé půdě planety Crait nezanechává žádné stopy. To všechno samozřejmě proto, že není na bojišti skutečně přítomen a jedná se jenom o iluzi, stvořenou pomocí Síly.

4) Yodův vtip

S obavy před spoilery jsme k našemu filmožroutovi Posledního z Jediů radši ani nepřipojili tag Mistr Yoda, v dnešním článku už ale můžeme psát bez obalu. Všichni totiž víme, že malý zelený mudřec v osmé epizodě krátce ukázal. Luke mu vyhrožoval, že spálí prastaré knihy Jediů, ale Yoda se mu vysmál a sám přivolal blesk, který zažehl oheň.

Od Skryté hrozby k Pomstě Sithů: 10 důvodů, proč si oblíbit prequelovou trilogii Star Wars

Pak svého učedníka přesvědčil, že texty nejsou až zas tak důležité – podstata Jediů tkví v něčem trochu jiném. Přesto knihy nebyly zničeny, protože je v nestřežený okamžik uloupila Rey a v závěru filmu je můžete krátce zahlédnout na palubě Millenium Falcona.

5) Prostřelená ruka

Luke má pořád tu stejnou mechanickou ruku, kterou dostal v závěru páté epizody 89 %. Jak to víme? Během záchrany přátel v úvodu Návratu Jediů 87 % mu do umělé končetiny střelil jeden ze strážců Jabby Hutta. Poškození je přitom stále viditelné i v Posledním z Jediů, ačkoli ho z části skrývá rukáv Lukova roucha.

6) Konečně Darthem Vaderem

Hned na začátku osmé epizody jsme se dozvěděli, že se Renovo šaškování s rádoby drsnou přilbou jeho učiteli Snokovi moc nezamlouvá. Kylo se vždycky snažil napodobovat svého dědečka Dartha Vadera, jeho kostým ale stejně vypadal spíš jako levná kopie. Teprve v průběhu Posledního z Jediů ale mladý Ben Solo pochopil, co skutečně znamená přijmout Temnou stranu.

Darth Vader: 10 nejhorších zločinů, které sithský lord spáchal

Začal se chovat jako Darth Vader – zajal Rey a přivedl ji ke svému mistrovi. Scéna uvnitř lodi Supremacy pak v podstatě přesně kopírovala Návrat Jediů: od spoutaných rukou přes meč na opěradle trůnu, mučení či výhled na decimovanou armádu povstalců. A stejně jako Vader, i Kylo Ren nakonec v nečekaném okamžiku zradil. Jen s trochu jinými motivy. Pochopil totiž konečně, že se Temná strana nikdy nesmí dělit o moc.

Teď už se možná Ren Vaderovi tolik nepodobá zvenčí, zato ale daleko víc uvnitř.

7) Sledování skrze hyperprostor

Disney si dává pozor na kontinuitu. Mysleli jste si, že sledování skrz hyperprostor, které použil První řád k odchycení flotily Odboje, vzniklo jen jako berlička pro scénáristy? Ani náhodou! Generál Hux zmiňuje v rozhovoru se Snokem už v sedmé epizodě, že s pomocí této technologie nalezl základnu povstalců, což vysvětluje překaženou evakuaci v úvodu Posledního z Jediů.

Co víc, nenápadný easter egg se dostal i do loňského Rogue One. Když Rey prohlíží imperiální archiv, narazí na data nadepsaná právě jako hyperprostorové sledování. Císařovi výzkumníci tedy novou technologii vyvíjeli ještě před bitvou o Yavin, desetiletí před příběhem letošního dílu! Tleskáme.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)