Když vám jde v práci o kejhák. 7 hodně rizikových filmových zaměstnání

22. 12. 3 502×349 světlý/tmavý vzhled

Ve filmech to občas vypadá, že uděláte velkou kariéru úplně jednoduše. Génius zpravidla jen dostane nápad, následuje montáž doprovázená dramatickou hudbou a už se topí ve slávě a penězích. Mají to ale fiktivní hrdinové opravdu tak jednoduché? My jsme přesvědčení, že ani náhodou a abychom vám dokázali, že máme pravdu, je tu žebříček hodně, hodně nevděčných profesí ze slavných filmů.

1) Profesor obrany proti černé magii v Bradavicích

Zdálo se vám někdy, že je vaše pracovní pozice prokletá? Nejspíš máte jenom moc bujnou představivost, pokud tedy nevyučujete obranu proti černé magii na bradavické škole čar a kouzel. Když totiž Albus Brumbál odmítl dát toto místo jistému lordu Voldemortovi, začaroval je Pán zla podle všeho tak, aby si pozici nikdo nedokázal udržet déle než jeden rok.

Harry Potter: 7 největších kontroverzí okolo čarodějnické série

Kouzlu paradoxně padli za oběť i někteří Voldemortovi vědomí či nevědomí pomocníci, takže si temný čaroděj mohl raději ušetřit práci a nesesílat ho vůbec. Je ale poněkud ironické, že právě předmět obrany proti černé magii tak tragicky ovlivnila samotná černá magie. Jak byste se cítili jako hasič, kterému shořela stanice nebo meteorolog, do kterého udeřil blesk?

2) Umpa-lumpa v továrně na čokoládu

Neradi vám kazíme vzpomínky z dětství, ale Umpa-lumpové jsou vlastně v podstatě otroci. Placení jsou v kakaových bobech, nevíme o tom, že by měli možnost se nějak formálně vzdělávat a pracují v nebezpečné továrně, kde stačí jednou špatně uklouznout a následky si ponesete až do konce života. Bezpečnostní protokol navíc zjevně nařizuje v případě havárie shromáždit zaměstnance a začít zpívat nějakou hloupou odrhovačku.

Není divu, že má Willy Wonka skoro monopol na čokoládové výrobky, když využívá neplacenou práci nevzdělaných domorodců. Velmi by nás zajímalo, zda alespoň dopřává svým lidem dovolenou a pokud ano, kde ji Umpa-lumpové tráví. Nevíme totiž o mnoha turistických destinacích, které by umožňovaly svým návštěvníkům platit v kakaových bobech.

3) Astronaut

Přiznejte se, jako malí jste určitě alespoň jednou snili o tom, že budete astronautem a dodnes občas přemýšlíte o tom, jaké by to bylo alespoň na chvíli opustit naši malou kuličku hlíny v zapadlém koutě spirálního ramene Galaxie. Snad každá filmová postava ze sci-fi snímku by vám ale nejspíš řekla, že si máte raději vážit své klimatizované kanceláře.

Co kdyby Mezinárodní kosmickou stanici zasáhlo vesmírné smetí a vy byste uvízli na oběžné dráze? Co kdyby přiletěly nové vzorky z Marsu s doposud neprozkoumanou formou života, z níž by se vyklubala inteligentní zabijácká chobotnice? Co kdybyste dolétli na nehostinnou planetu a příliš zvědavě si prohlíželi podivná oslizlá vajíčka? A to ještě vůbec neřešíme, že byste mohli narazit na černou díru, trochu se kolem ní proletět a pak zjistit, že na Zemi mezitím uplynulo pár milionů let, lidstvo vymřelo a planetě vládnou inteligentní opice. Nebo třeba zchytralá drůbež, kdoví.

4) Úředník ve výškové budově

Pokud se vám najednou začal váš kancl líbit trochu víc, zkontrolujte si ještě, že ho máte dostatečně nízko nad zemí. Každý totiž ví, že ve výškových budovách prostě občas hoří, hlavně pokud pocházejí z půlky sedmdesátých let. Dalším nebezpečím, nad kterým je třeba se realisticky zamyslet, jsou bitky superhrdinů. Zejména Muž z oceli 72 % velmi rád při obraně nevinných obětavě prohazuje své nepřátele obydlenými budovami a statečně kácí mrakodrapy laserovým zrakem.

Nejbohatší superhrdinové. Víte, kdo se obléká do zlata a kdo vládne vlastní zemi?

Ohrožené rodince na pomoc samozřejmě přispěchá vždycky, ale není v jeho silách ani možnostech zachránit všechny bezejmenné pracovníky, kteří se nedopatřením dostali do trajektorie jeho hrdinského hodu a stanou se nevyhnutelnými vedlejšími ztrátami. Proto myslete na svou bezpečnost sami a staňte se raději uklízeči nebo zedníky – při narůstající frekvenci bojů ve velkých městech nikdy nebudete mít nouzi o práci.

5) Člen posádky Hvězdy smrti

Nezničitelná bitevní stanice Hvězda smrti je pýchou a zárukou svobody a bezpečnosti Impéria. I proto na ní chce sloužit každý opravdový galaktický vlastenec, ideálně na důležité důstojnické pozici. Nebo snad ne? Dejte si pozor, ať se neudávíte touhou po moci! Služba na Hvězdě smrti není vůbec jednoduchá a to nejen proto, že okolo občas poletují otravné povstalecké stíhačky.

Máte totiž nenulovou šanci, že potkáte sithského lorda Dartha Vadera, který vás příležitostně uškrtí pro nejmenší provinění. Aby toho nebylo málo, mohou vás převelet k samotnému laserovému kanónu, kde budete stát přímo vedle obrovského laserového paprsku schopného anihilovat celou planetu. No a pokud spadnete do drtičky odpadu, jste mrtví.

6) Červená uniforma ve Star Treku

Červeně odění členové posádky vesmírných lodí v seriálu Star Trek umírají nejčastěji ze všech. Není divu – jsou to totiž technici nebo členové ostrahy, kteří se mohou snadno dostat do nebezpečné situace. Na internetu najdete dokonce spoustu vtipných videosestřihů jejich neslavných úmrtí, která mezi fanoušky získala značnou popularitu.

Star Trek s Chrisem Pinem. Co jste netušili o třech nejnovějších filmech z daleké budoucnosti

Skutečnost je ale o něco složitější. Statistika ukazuje, že červená barva uniformy je paradoxně tou nejbezpečnější. Procentuálně více členů posádky totiž zemřelo v modrém oblečení a vůbec nejohroženějším druhem jsou nositelé žlutých uniforem. Z těch natáhlo bačkory údajně plných 40 %. Dodejme jen, že se do statistiky nezapočítávají víceméně nesmrtelné postavy typu Spocka nebo Uhury.

7) Zaměstnanec novin Daily Bugle

Nebojte se, v redakci fiktivního newyorského plátku o život nejspíš nepřijdete. Jenom budete dělat pod jedním z nejprotivnějších šéfů v historii filmové novinařiny. Jonah Jameson je škrt a protiva, který odírá své podřízené až na kůži a žárlí na superhrdinu Spider-Mana, proti němuž vede pomlouvačnou kampaň. Ironicky i díky tomu, že má k dispozici fotky Petera Parkera.

Napjaté poměry v redakci pak občas vedou k nepříjemným důsledkům. Vzpomeňme si na jednoho Peterova rivala, který byl ve špatnou dobu na špatném místě a schytal spršku mimozemského symbionta. Pokud nechcete, aby vás ovládl černý sajrajt z vesmíru, zkuste popřemýšlet, že započnete svou žurnalistickou kariéru raději o pár bloků dál.

Bonus: Ostraha v muzeu

Oh man! I'm so fired!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)