10 skvělých vánočních filmů ze zahraničí. Sváteční klasika i moderní animáky

24. 12. 2017 6 717×365 světlý/tmavý vzhled

Ke svátečnímu období samozřejmě patří i vánoční filmy. Na Štědrý den vám proto nadělujeme seznam deseti našich oblíbených, které pocházejí ze zahraničí. Zítra pak navážeme obdobným článkem, v němž pro změnu probereme tu nejlepší domácí produkci. Pokud vás náš výběr inspiruje nebo si u něj aspoň nostalgicky zavzpomínáte, budeme jenom rádi. Přejeme veselé Vánoce!

1) Láska nebeská 86 %

Romantické komedii Richarda Curtise   jsme věnovali plnohodnotný článek docela nedávno, byla by ale strašná škoda ji v žebříčku nezmínit. Nechte se znovu okouzlit britským humorem, užijte si tanec premiéra i zpěv poťouchlého rockera Billyho Macka nebo sofistikované balení vánočních dárků. A pokud máte děti, nezapomeňte jim vzkázat, ať nekupují drogy (samozřejmě proto, že existují i snazší způsoby, jak je získat).

Láska nebeská: Mr. Bean měl hrát anděla a Kris Marshall si nenechal zaplatit

2) Sám doma 86 %

Oblíbenou kratochvílí diváků vánoční komedie Sám doma je počítání smrtelných zranění, které nebozí Mokří banditi utržili při dobývání McCallisterovic rodinného domku. Můžete se také naučit Kevinovu stylovou sváteční modlitbu: „Požehnej Pane tomuto vysokokalorickému jídlu určenému pro mikrovlnné trouby, jakož i lidem, kteří je prodávají.“

Mrknout byste ale měli i na docela novou českou parodii, v níž vystupuje hrdinův starý kamarád Donald Trump.

3) Vánoční koleda 74 %

Slavný příběh nerudného Držgrešle a jeho vánoční léčby z chamtivosti přivedl už v polovině devatenáctého století k životu spisovatel Charles Dickens  . Od té doby byla povídka nespočetněkrát zfilmována. Máme za to, že jí mimořádně sluší i moderní animovaná podoba od režiséra Roberta Zemeckise  , která působivě vykreslila všechny tři vánoční duchy.

Když vám zakážou chodit do kina. 10 filmů, které různé země nepovolily promítat

4) Ukradené Vánoce 85 %

Milovníkem vánoční tematiky je i Tim Burton  , který si ji užil v Karlíkovi a továrně na čokoládu 81 % a dokonce i v Batmanovi. Ukradené Vánoce (které Burton sice nenatočil, ale napsal k nim předlohu) mají však sváteční období přímo v názvu. Pojednává totiž o městě, kde je celý rok Halloween. Kostlivec Jack s dýňovou hlavou se ale jednoho dne podívá i k sousedům, kteří zase permanentně prožívají Vánoce a rozhodne se oba svátky nějak skloubit dohromady.

5) Lady a Tramp 85 %

Klasický animák se sice netočí jen okolo Vánoc, uzavírá se však právě během svátků a patří k těm vzácným filmům, které potěší skoro každého. Příběh lásky opečovávané psí paničky a toulavého Trampa je možná už více než šedesát let starý, pořád ale funguje.

6) Polární expres 65 %

Druhý Zemeckis na seznamu se netěšil tak univerzálnímu přijetí jako Vánoční koleda, zvlášť mladším divákům má však stále co nabídnout. Stačí jenom nasednout do Polárního expresu a vydat se na dobrodružnou cestu na severní pól. Proč zrovna tam? Podle britských a amerických příběhů sídlí uprostřed věčného ledu a sněhu dárkonoš Santa Claus, respektive Otec Vánoc.

7) Harry Potter a Kámen mudrců 78 %

Stejně jako Lady a Tramp se ani první příběh čaroděje Harryho Pottera neodehrává výhradně o Vánocích, dýchá z něj ale pohádková atmosféra a sváteční čas strávený v Bradavicích nepostrádá kouzla, ať už ta metaforická, nebo doslovná. Harry navíc od Brumbála obdrží plášť neviditelnosti, který se stane možná nejdůležitějším předmětem v jeho vlastnictví po celý zbytek série.

Harry Potter: 7 největších kontroverzí okolo čarodějnické série

8) Zázrak v New Yorku 84 %

Co by se stalo, kdyby do New Yorku dorazil opravdový Santa Claus? Tuhle otázku si před sedmdesáti lety položil dnes již klasický snímek Zázrak v New Yorku a odpověď na ni vás možná překvapí. Chudák dárkonoš se totiž octne v soudní síni, kde bude muset svou totožnost pracně dokazovat. V našich končinách film možná není zas až tak známý, ale třeba nastal čas to napravit.

9) Mrazík 75 %

Naopak Mrazík ještě ze sovětské éry k českým Vánocům patří už naprosto neodmyslitelně, ať už se vám to líbí či nikoli. K jeho proslulosti přispěl i legendární dabing – určitě si vzpomenete přinejmenším na babu Jagu v podání Františka Filipovského  . Příběh o tom, jak se bohatýr Ivan vyléčil z nafoukanosti a krásná Nastěnka unikla tyranské maceše, nás bude provázet ještě hodně dlouho.

10) Život Briana 86 %

A na poslední příčku něco odlehčenějšího: na Vánoce (vlastně dokonce hned na ty úplně první Vánoce) přece začíná i Život Briana od Monty Pythonů. Titulní hrdina, kterého si všichni pletou díky podobným okolnostem narození s Ježíšem Kristem, se ve filmu dostane přímo doprostřed konfliktu mezi římskými okupanty a židovským hnutím odporu, naučí se spisovné latině a objeví, že je vždycky lepší dívat se na tu světlejší stránku života.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)  

Sám doma v Praze? Kevin se zase ztratil a zachraňují ho Trump s Jágrem

17. 12. Aleš 8726

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

22. 8. Aleš 425

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. Aleš 12343

Harry Potter: 10 slavných čarodějů, kteří vládnou největší mocí

17. 10. Aleš 17315

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 10607

To nejzajímavější z tohoto týdne: