5 skvělých českých a československých vánočních filmů. A jedna neméně skvělá seriálová epizoda

Datum vydání 25. 12. 2017Shlédnutí 3 217×Sdílení článku66Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Pohádek vídáme v televizi rok co rok značné množství – ne všechny ale mají něco přímo společného s vánočním obdobím. Proto jsme do dnešního článku vybrali jen sedm příběhů, v nichž hraje motiv svátků výraznější roli. A nebyli bychom to my, kdybychom náš seznam brali smrtelně vážně.

1) Pelíšky 91 %

Letošní Hřebejkova   trilogie Zahradnictví, která dějově Pelíškům předchází, mezi českými diváky větší úspěch nezaznamenala. Kde asi udělali soudruzi chybu? Zlomyslné žertíky stranou: originálu to samozřejmě nic na kráse neubírá. Ti starší z nás zavzpomínají na vánoční čas v přelomové době konce šedesátých let, my ostatní můžeme aspoň nahlédnout. A Jiří Kodet   opět proletářům všech zemí naordinuje anatomicky neproveditelnou činnost.

10 skvělých vánočních filmů ze zahraničí. Sváteční klasika i moderní animáky

2) Anděl Páně 76 %

Pokud na Vánoce hořkosladké příchuti neholdujete, zasmát se můžete třeba u dobromyslné pohádky Anděl Páně, která se od svého uvedení v roce 2005 už stihla stát klasikou. Může za to jednak třeskutý humor plný úžasných hlášek, ale především herecké výkony – a vedle božího Jiřího Bartošky   se teď bavíme hlavně o ústřední dvojici Ivana Trojana   v roli anděla Petronela a Jiřího Dvořáka   coby čerta Uriáše. Trable vyhnaného posla božího, který se snaží zorientovat v lidské společnosti, nás nikdy nepřestanou bavit.

3) Tři oříšky pro Popelku 86 %

Legendární Tři oříšky pro Popelku Václava Vorlíčka  , na kterých krom Čechoslováků pracovali také Němci, znají i daleko za hranicemi. Neodmyslitelnou součástí vánočních svátků je pro nás už více než čtyřicet let. Jak asi víte, její příběh sleduje docela věrně děj klasické pohádky, v hlavních rolích Popelky a prince se ukázali Libuše Šafránková   a Pavel Trávníček  .

7 filmů, o kterých možná ani nevíte, že se odehrávají o Vánocích

4) Anděl Páně 2 79 %

Celých jedenáct let jsme čekali na pokračování Petronelových dobrodružství, až druhý díl loni konečně dorazil do kin. Anděl Páně 2 už od začátku vznikal pro velké plátno a šlo to na něm poznat – mohl si dovolit nákladnější filmové triky i natáčecí lokace. Humor i herecké výkony si přitom zachovaly původní kvalitu, takže není divu, že se na film vypravilo přes milion lidí. Letos nás čeká jeho televizní premiéra, takže si jistě získá řadu dalších fanoušků.

5) Bylo nás pět: Pokoj lidem dobré vůle 91 %

Předtím, než režisér Jiří Strach   natočil své andělské pohádky, zahrál si sám třeba v televizním seriálu Bylo nás pět 86 %. Mimo jiné i ve vánočním díle, který nese potitul Pokoj lidem dobré vůle. Bajzovic rodina se v něm na svátky připravuje vymáháním dluhů, které dostane na starost protagonista Péťa. A naši hrdinové ještě uloví medvěda a opečou si nad ohněm jeho tlapy.

Zítra vstanu a opařím se čajem: Česká sci-fi komedie, kterou zná spousta Britů nad čtyřicet

6) Alois Nebel 64 %

Na rozdíl od předcházejících filmů se Alois Nebel nemůže těšit z kdovíjaké divácké přízně, proslavil se ale třeba i díky písni Půlnoční Václava Neckáře. Zaujme také unikátní animací, která v českém filmu nemá obdoby. Snímek možná není úplně pro každého, pokud jste ho ale ještě neviděli, určitě doporučujeme dát mu alespoň jednu šanci.

7) Vánoční poselství prezidenta republiky

Ne, nesnažíme se vám během svátků vnucovat nějaký politický názor. Jenom nám přijde, že letos tradiční prezidentský proslov musí uspokojit každého. Příznivci Miloše Zemana   si jej jistě rádi znovu poslechnou a jeho odpůrci zase možná najdou útěchu v možnosti, že se na něj už koukají naposledy. Vlk se nažere a koza zůstane celá – pokud tedy lidé dobré vůle mají trochu smyslu pro humor.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *