Vize, které nedošly naplnění: Filmy, které nakonec vypadají úplně jinak

29. 12. 2017 12 451×79 světlý/tmavý vzhled

Nedávno vyšel po celých desíti letech zbrusu nový sestřih třetího Spider-Mana 62 %, toho s Tobeym Maguirem   v hlavní roli a se Samem Raimim   coby režisérem. Není úplně zřejmé, za jakým účelem se na videodiscích objevil, znovu ale připomněl mnoha fanouškům série, jak skvěle mohlo tehdy velkolepé finále dopadnout s o něco lepším scénářem. Pavoučí muž v tom ale rozhodně není sám.

Darebák nás přelstil

Různé přetáčky a změny důležitých dějových linek na poslední chvíli či dokonce až s křížkem po funuse jsou v Hollywoodu relativně běžné. Zřetelně vidět byly třeba na loňském Rogue One 79 %, přestože tento film ze světa Star Wars vůbec nedopadl špatně. Bystří, zapálení fanoušci si totiž už při prvním zhlédnutí všimli, že ve výsledném sestřihu chybí hned několik výrazných scén z trailerů.

Původní koncept totiž počítal třeba se značně odlišnou povahou hrdinky Jyn Erso. Měla být akčnější a konfliktnější, čímž by se nejspíš dosti změnila atmosféra snímku i způsob vyprávění. V naprosto odlišném duchu se pak měl nést závěr. Rebelové se totiž na prvních promo materiálech zcela zjevně snaží utéct se samotným pevným diskem s plány Hvězdy smrti, místo aby data jednoduše odvysílali jako ve výsledném filmu. Nepočítalo se také samozřejmě se smrtí všech důležitých postav.

Star Wars: 20 nejúžasnějších momentů ze 7 epizod vesmírné ságy

Nás filmožrouty ale samozřejmě nejvíc mrzí vystřižení dalšího momentu s Darthem Vaderem, který se mohl hrdě zařadit mezi stávající dva. Ředitel Krennic v něm sithskému lordovi vysvětluje, že síla nové imperiální zbraně je nezměrná a my bychom velice rádi viděli, jak ho populární padouch utře nějakou tou hláškou o podceňování potenciálu Temné strany Síly.

V předaleké galaxii vás nikdo neuslyší křičet

Výrazně jinak ale měl svého času vypadat i Návrat Jediů 87 %, šestá epizoda Star Wars série. Příběh se měl točit skoro exkluzivně okolo Bobby Fetta a císař s Vaderem by se naplnění svých osudů dočkali až v případných pokračováních s číslovkami sedm až devět. Nikdy vám nebylo divné, že si dává Impérium vrací úder 89 % takovou práci s představením námezdního lovce, kterého se děj zbaví hned v úvodu následujícího dílu?

Že mohl Vetřelec 90 % skončit brutální smrtí Ripley, jsme vám už prozradili v úplně prvním článku na našem webu ještě před oficiálním spuštěním. Víte ale, že měla jedna z nejslavnějších potvor našeho vesmíru původně vypadat úplně jinak? Rané verze scénáře ji popisují jako chapadlovitou, šupinatou odpornost zhruba proporcí červa, instrukce pro výtvarníka zase doporučovaly inspirovat se tělem dítěte a patřičně ho zdeformovat. H. R. Giger   si ale nechal volné ruce a dobře udělal.

Fantastická čtyřka ve sněhovém království

Výrazné posuny se samozřejmě nevyhýbají ani animovaným snímkům. Elsa z Ledového království 76 % je v jádru kladnou postavou, přestože nedokáže občas tak úplně kontrolovat své mimořádné schopnosti. Původně však měla stát na opačné straně barikády a její ledový zámek, který vystavěla jako symbol sebepřijetí, začínal jako padoušské doupě. Ale Andersenovu pohádku o sněhové královně jste už určitě někdy slyšeli…

Dětem je fakt nepouštějte. 8 velmi dospělých animovaných filmů

Kdoví, jak by si taková verze vedla u diváků – víme ale najisto, že Fantastickou čtyřku 43 % podle původního scénáře bychom si užili víc, než mizerný pokus z roku 2015. Jejím padouchem se měl stát Galactus, pravděpodobně navíc už ne jako divná mlhovina ze Silver Surfera, nýbrž ve své kanonické komiksové podobě. Scénárista se vyjádřil, že by šlo o film podobný těm z produkce Marvelu, což nám i přes jistou omšelost zavedené formule vůbec nezní špatně.

Mimozemský Ježíš a smažený Whiplash

Když už jsme Marvel jednou zmínili, za pozornost stojí i fakt, že měla zcela odlišně vypadat i druhá Iron Manova výprava 73 % na střbrné plátno, jež je mezi fandy univerza obecně považována za spíše slabší příspěvek. Alternativní verze končila scénou, v níž vzal Whiplash Pepper jako rukojmí a Tony Stark musel vzniklou situaci řešit s pomocí svého kamaráda Jamese Rhodese. Část snímku s nedokončenými vizuálními efekty si můžete pustit níže.

Mohli bychom zmínit ještě spoustu nikdy neviděných scénářů. V jedné z prvních verzí snímku Batman versus Superman 62 % měla vzájemnou nenávist obou hrdinů spustit smrt snoubenky Bruce Wayna. A věřte tomu nebo ne, v prvním filmovém Star Treku 74 % se měl kapitán Kirk střetnout s mimozemšťanem, který na sebe vzal podobu Ježíše Krista a pracovalo se i s verzemi, v nichž se objeví Winston Churchill, Adolf Hitler nebo John Fitzgerald Kennedy.

Já jsem oheň! Já jsem smrt!

My se ale na závěr spokojíme s povzdechem nad nikdy neuskutečněnou vizí Hobita, kterou zpracoval Guillermo Del Toro  . Nic ve zlém, Peter Jackson   je skvělý režisér… ale poté, co jsme mohli vidět roztodivné kreatury v Torových filmech Faunův labyrint 81 % nebo Hellboy: Zlatá armáda 73 %, velice rádi bychom se dočkali i jeho designů pro obyvatele světa Středozemě. Však posuďte sami.

Skřeti z Gundabadu se měli těšit roztodivným, ostnatým kostýmům a stejně stylizovaným zbraním. Zdá se, že chtěl režisér vsadit na propracované masky, spíše než na extenzivní využití počítačových efektů, jež bylo jeho nástupci Jacksonovi mnoha kritiky právem vytýkáno. A přestože se Šmak animátorům Wety skutečně povedl, stejně by bylo úžasné vidět na plátně rohatou potvoru s kly, kterou si vysnil právě Del Toro. Strašlivý drak by se tak snáze odlišil od svých fantasy konkurentů typu Safiry z Eragona 48 % či Draca z Dračího srdce 73 %, a ještě by zapůsobil děsivějším dojmem.

Hobit: Proč nová trilogie Petera Jacksona nedosáhla kvalit Pána prstenů?

Co se ale stalo, stalo se. Minulost už nikdo nezmění, a tak se ani nedozvíme, které z výše vypsaných filmů by ve své odlišné variantě nakonec zaujaly diváky více. Za chvilku snění ale nepoužité koncepty určitě stojí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: