Chyby ve Hře o trůny: Stannisův kabel, gumové meče a anglické nápisy

3. 1. 7 302×35 světlý/tmavý vzhled

Hra o trůny 92 % je obří seriál, který běží už celé roky v kuse a jeho zhlédnutí zabere desítky hodin čistého času. Tím překvapivější je, jak málo chyb ušlo při natáčení tvůrcům a proniklo až do finální verze. Většinou jde o drobnosti typu chybné kontinuity, kdy se nějaké předměty přesouvají po místnosti nebo něčí ruka mezi záběry změní polohu. Takové takřka nepostřehnutelné momenty ale ani nemá smysl rozebírat, takže jsme raději dali dohromady těch několik málo větších chyb, které seriál dosud udělal.

1) Stannisův kabel

Když král Stannis před Zimohradem ztratí zbytek své armády a leží opřený o strom, pod jeho nohou si můžete všimnout černého kabelu. Na první pohled vypadá jako větvička, přiblížení i fotky z natáčení nám ale prozrazují, že se opravdu jedná o moderní kabel. Chyba je na první pohled možná také obtížně postřehnutelná, zase ale docela zábavná – co asi Stannis pár minut před smrtí tajně nabíjel?

2) Napnuté tětivy

Druhý bod na našem seznamu je nicméně daleko závažnější. Několikrát během celého seriálu totiž vidíme různé postavy mířit na ostatní lidi luky připravenými ke střelbě. Všimnout si toho můžete, třeba když Ygritte potká v divočině svého Jona Sněha, nebo když Malíček a Sansa přicházejí ke dvoru Lysy Arryn. Udržet tětivu nataženou déle než několik sekund si nicméně žádá obrovskou sílu, jak vám potvrdí každý alespoň příležitostný lukostřelec.

Filmy vás klamou, historie vrací úder! Meče nezvoní, když je tasíte a klapot kopyt dělají kokosy

Lysa Arryn sice šílená sice určitě byla, ale k utišení jejích paranoidních sklonů by přeci jen mělo stačit, kdyby lučištníci šípy do tětiv jenom jednoduše založili. Natažení a vypuštění střely je pak pro zkušeného bojovníka dílem okamžiků.

3) Mizející psi

Jak píšeme na začátku, drobné chyby v kontinuitě velkomyslně odpouštíme a nebudeme vás zatěžovat hloupostmi typu toho, jak Catelynina ruka po střihu zmizí z Robbova ramene. Ramsayho psi z úvodu šesté série se ale vypařili kompletně, což jim prostě jen tak odpustit nemůžeme. Když vojáci objevili prchající Sansu, štěkali na ni ze všech sil, jakmile se však na scéně objeví Brienne a Podrick a všichni vojáci Boltonů zemřou, psi zmizí beze stopy. To si jich opravdu nikdo z tvůrců při stříhání epizody nevšiml?

4) Kill the masters!

Daenerys strávila značnou část seriálu cestami po východním kontinentu Essos a dobýváním tamních měst. Na svou stranu také získala řadu bývalých otroků, kteří se zpravidla rychle vzbouřili proti dřívějším pánům. Na zdi přitom čmárali nápisy jako třeba Kill the masters. Kolik z nich ale bylo gramotných, aby si výzvu dokázali přečíst? Co víc, kolik otroků jí porozumělo?

Angličtina totiž ve Hře o trůny zastupuje jazyk Sedmi království, jímž se ale za Úzkým mořem běžně nemluví a ovládají jej zpravidla jen vzdělanci nebo otroci-tlumočníci typu Missandei.

5) Melisandra bez náhrdelníku

Loni jsme s překvapením zjistili, že Rudá kněžka vypadá úplně jinak, když si sundá svůj rubínový náhrdelník. Z mladé, pohledné ženy se vmžiku změní na přinejmenším stopadesátiletou stařenu. Čím to, že jsme však její podobu neodhalili už o pár sérií dříve, když ležela nahá ve vaně během rozhovoru se Stannisovou manželkou? Udělali tvůrci zásadní chybu?

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

Mnozí fanoušci typu populárního youtubera The Last Harpy ihned přispěchali s mnoha různými vysvětleními: v knihách je totiž Melisandra schopná měnit i podobu jiných lidí, nejenom sebe samé a tito u sebe žádný kouzelný rubín mít nemusí. Seriál nám ale zatím nic podobného nevysvětlil, takže budeme předpokládat, že se jeho autoři skutečně sekli.

6) Valyrijská guma

Pamatujete se na legendární vlnící se sekeru z filmu Statečné srdce 88 %? Rekvizity pro herce se často dělají z měkkých materiálů jako je latex nebo guma a pak se zkrátka nechovají jako skutečné zbraně, které mají zastupovat. Používá je samozřejmě i Hra o trůny a když Jon naskakuje na koně, aby vyrazil do bitvy bastardů, jeho valyrijský meč se prohýbá ze strany na stranu.

Chyby ve filmu. Kšiltovku si mezi skotské horaly neberte, gumové meče v bitvě taky nepomůžou

7) Sémě je silné… občas

Pamatujete si ještě na Eddardův velký objev z první série? Baratheoni mají vždy tmavé vlasy, zatímco Robertovy “děti” oplývají zlatavou hřívou rodu Lannisterů. Všimli jste si někdy, jakou barvu mají vlasy Stannisovy dcery Shireen? Černá to tedy rozhodně nebude – dívka je mnohem světlejší než její otec, což nás vede k přemýšlení o tom, s kým ji Selyse Baratheon vlastně měla.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor