Neodbytné otázky: Střílel Han první? A proč Společenstvo neletělo do Mordoru na orlech?

4. 1. 2018 19 407×592 světlý/tmavý vzhled

Existují otázky, na které nikdy nedostaneme správnou odpověď. To nám ale vůbec nebrání se o nich donekonečna hádat, zvlášť pokud jde jenom o naše názory na oblíbený snímek. Mezi nejkontroverznějšími otázkami běžných filmových fanoušků jsme vybrali sedm nejpalčivějších, které spolehlivě poslouží jako základ pro plamennou debatu v libovolné skupině geeků, nerdů a dalších podivných bytostí.

1) Vlezl by se Jack s Rose na ty dveře?

Začneme jedním z nejpropíranějších romantických momentů všech dob. Jack Dawson dostane svou milovanou Rose na rozbité plovoucí dveře, načež v ledovém moři umírá na podchlazení a noří se do temných hlubin Atlantiku. Romantika až na půdu, fanoušci budou ale stejně až do posledního dechu protestovat, že by se Jack se svou milovanou na ty dveře vešel taky.

Postaveno pro film. 10 nejúžasnějších projektů, které vznikly kvůli natáčení

Co si myslíme my: Kate Winslet 85 %, představitelka Rose, si myslí, že mohla Jacka zachránit a za pravdu jí dali i Bořiči mýtů 80 %. Ti ukázali, že by dveře unesly tíhu dvou lidí, kdyby pod ně přeživší přivázali své záchranné vesty. Režisér James Cameron   nicméně podotkl, že by si to vyžádalo, aby se s Jack s vestami celý ponořil do ledové vody a strávil v ní kdovíkolik času připevňováním, což by mohlo jeho život naopak ještě zkrátit.

My mu musíme dát za pravdu. Nevíme totiž ani, z jakého dřeva byly dveře vyrobené a jak moc stihly v průběhu své služby na Titanicu vyschnout, a tak všelijak podobně. Jack Dawson je zkrátka a dobře mrtvý a vy se s tím musíte smířit.

2) Mohlo Společenstvo do Mordoru doletět?

K čemu se plazit celou tu dálku k Hoře Osudu, když stačí jenom naskočit na nejbližšího orla a nechat se donést přímo nad kráter sopky? Celý problém s Prstenem by se podařilo vyřešit během několika dní, nedošlo by k celé té válce a spoustě umírání a filmová adaptace mohla trvat třeba jenom devadesát minut… tohohle populárního nápadu se dokonce svého času chytila i známá skupina HISHE, která tvoří alternativní filmové konce.

Co si myslíme my: Těžko říct. Oko Sauronovo by orly rychle zmerčilo a na hranicích temné země stojí i další hlídači. Velké ptáky by možná buďto sestřelili z oblohy skřetí lučištníci, nebo by je dostali létající nazgûlové. Vznešení dravci ale létají rychle a vysoko, takže by se oběma nebezpečím třeba dokázali vyhnout. Na druhou stranu nesmíme zapomínat na zvířecí špehy typu Sarumanových vran, které by mohly leteckou misi objevit a zrádný čaroděj by pak novinku jen palantírem zatelefonoval Temnému pánovi.

3) Kdo střílel první?

Když se Han Solo potkal v Mos Eisley s námezdním lovcem Greedem, jejich konverzace neprobíhala ve zrovna přátelském tónu. Han následně výstřelem z blasteru odpravil vyhrožujícího Greeda… nebo stiskl spoušť teprve poté, co se jej pokusil zavraždit sám lovec a minul? Těžko říct, záleží totiž na konkrétní verzi snímku, kterou máte doma.

Star Wars: 7 skvělých detailů z Posledního z Jediů. Dívali jste se v kině pozorně?

Co si myslíme my: Han střílel první. Nejenom, že to tak stojí v původním scénáři a vypadá to tak i v originální verzi snímku, víc se to také hodí k postavě protřelého, bezskrupulózního pašeráka, kterým Solo v úvodu trilogie je. Herec Harrison Ford   nicméně žádnou z obou verzí nikdy nepotvrdil a uvedl jen, že neví a ani ho to nezajímá. Peter Mayhew   (Chewbacca) na stejnou otázku odpověděl o něco vtipněji, totiž slovy: "Uughghhhgh uughghhhgh huuguughghg."

4) Stál zvrat s Mandarinem za to?

Zejména komiksoví fandové stále ještě Marvelu neodpustili, že udělal z mocného padoucha Mandarina blábolícího herce Trevora Slatteryho, který se do róby s prsteny jenom převléká a za představování teroristy bere špinavé peníze. Uražení příznivci kanonické verze postavy se totiž těšili na Iron Manovo zápolení s vychytralým protivníkem schopným využívat mocnou magii.

Co si myslíme my: Zvrat se nám líbí. Ano, můžete nás kamenovat, ale nečekané odhalení Mandarinovy pravé totožnosti nás překvapilo, což se superhrdinským snímkům zas tak často nepovede. To, že se pod působivým kostýmem skrývá nečekaná osoba, navíc skvěle odráží základní zápletku celého příběhu – totiž zda je Tony Stark Iron Man, nebo jestli se jenom skrývá v hrdinské kovové slupce. Co víc, krátký snímek All Hail the King 76 % nám naznačuje, že se někde v univerzu Marvelu skrývá i pravý Mandarin, takže jsme nejspíš ani o nic nepřišli!

5) Vetřelec nebo Vetřelci?

Oba první filmy s vesmírným monstrem si vysloužily mimořádně vřelé přijetí, takže se mnozí fandové právem ptají – který z nich je lepší? Scottův   temný, plíživý originál nebo Cameronova   spektakulární přestřelka? Jen málo sérií v dějinách kinematografie totiž kdy vyprodukovalo pokračování, které by se oblibou skoro přesně vyrovnalo původnímu filmu – zpravidla jsou následující filmy výrazně horší, v některých případech zase naopak výrazně lepší.

Vetřelec: Zajímavosti okolo sci-fi klasiky, o nichž jste neměli ponětí

Co si myslíme my: Těžká otázka, zlato bychom ale nakonec udělili prvnímu Alienovi 90 %. Vetřelci 90 % jsou obratně natočená, napínavá akce, ale filmy tohoto žánru (byť v jiných kulisách) jsme v kinech docela zvyklí potkávat. To vůbec neplatí o pomalu startujícím, hrůzu postupně budujícím předchozím snímku, který s titulním monstrem šetřil, jak mohl a nechával více pracovat naši fantazii. Bod pro pana Scotta!

6) Měla si Hermiona vzít Harryho?

Hermiona po sedmi knihách a osmi filmech série Harry Potter nakonec skončila se svým dlouholetým kamarádem Ronem, spisovatelka J. K. Rowling   však přiznala, že netuší, jak by jejich manželství ve skutečnosti fungovalo a přiznala se, že je k němu spíše skeptická. Někteří fanoušci ji přizvukovali, že se měla Hermiona raději dát dohromady s Harrym, zatímco jiní považují nečekanou romanci mezi dvěma protichůdnými postavami za důležitou součást čarodějnické série.

Co si myslíme my: Jako primárně filmový web musíme dát autorce zapravdu, zejména však z toho důvodu, že jsme se v sérii nic moc nedozvěděli o Harryho skutečné kanonické lásce Ginny. Čtenáři knih na tom budou lépe, optikou snímků ale jenom těžko hledáme důvod, proč se náš ústřední hrdina nedal dohromady spíš se svou dlouholetou spolužačkou.

7) Spadla ta káča v Počátku?

Problém všech problémů. Ve sci-fi filmu Christophera Nolana   Počátek 89 % se dozvídáme, že pokud se malá kovová káča točí a nikdy nespadne, nachází se hlavní hrdina uvnitř snu. Když tedy v závěru konečně šťastně doráží domů, všechny oči se upírají na drobný předmět, který ukáže, zda Cobb skutečně překonal protivenství, nebo jen podlehl mámení svých dlouholetých tužeb. Film ale skončí ještě předtím, než to můžeme zjistit.

Co si myslíme my: Neřekneme. Takovou radost bychom vám neudělali.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (5 komentářů)