Velkolepá střetnutí. 10 bitev z fantasy filmů, kde se hrálo o všechno

Datum vydání 4. 1. 2018Shlédnutí 11 176×Názory k tématu6Sdílení článku208Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Napínavá finální bitva je v ideálním případě dramatickou tečkou za skvělým filmem, ze které jenom kape napětí. Zvlášť pak, pokud točíte snímek z fantasy prostředí a můžete využít služeb všemožných obřích monster, efektní magie a gigantických šiků přikrčených zrůdiček. I přesto se až příliš často stává, že filmaři nedovedou diváka uspokojit a místo velkolepého finále natočí nějakou nudnou, nepřehlednou CGI mazanici. Naštěstí se ale přeci jen občas objeví i snímek, který si zaslouží místo na našem žebříčku nejlepších fantasy bitev.

10) Piráti z Karibiku: Na konci světa 66 %

Třetí Piráti mnoho slibují. Postaví proti sobě flotilu Východoindické společnosti a nesourodou sebranku špinavých mořských hrdlořezů, takže se fanoušek jenom těší, až se všichni pustí do sebe. To se naneštěstí nestane. Většina akce se odbude na palubách Černé perly a Bludného Holanďana a obě námořní armády se ani nedostanou na dostřel děla. I přesto si napínavé střetnutí zaslouží alespoň poslední místo na našem žebříčku.

Piráti z Karibiku: Mrkněte do zákulisí plavby na konec světa

Nejepičtější moment: Když Davy Jones zemře a Will Turner zaujme jeho místo, Bludný Holanďan a Černá perla společně potopí obří vlajkovou loď Východoindické společnosti, HMS Endeavour. Samolibý Cutler Beckett může jenom bez dechu hledět, jak se jeho plavidlo láme na třísky.

9) Warcraft: První střet 74 %

Loňskému úvodu do světa Warcraftu můžeme leccos vyčíst, za akční scény si ale zaslouží převážně chválu. Král Llane vede chrabré bojovníky Azerothu proti orckým vetřelcům z portálu a diváci se konečně dočkají filmové verze obřích střetnutí, která mohli na obrazovkách svých počítačů přehrávat už od roku 1994. Vzhledem k přítomnosti mocných mágů na obou znepřátelených stranách nechybí ani špetka válečných zaklínadel.

Nejepičtější moment: Bojovníci Azerothu přezbrojili na trpasličí bambitky! S humpoláckými a nejspíš i dost nepřesnými zbraněmi sice trochu hloupě útočí s rozběhem, pár orků ale skosí ještě před samotným střetnutím obou armád.

8) Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 82 %

Voldemortovi se podařilo shromáždit smrtijedy a převzít Ministerstvo kouzel, takže už zbývá jen porazit jeho nemesis, mladého čaroděje Harryho Pottera. Ten ale našel útočiště ve své bradavické škole, takže proti ní bude muset Pán zla podniknout masivní útok. Do boje se krom samotných uživatelů magie zapojí pestrá směsice fantastických zvířat či různých monster a obrů.

Nejepičtější moment: Minerva McGonagallová zaklínadlem oživila kamenné sochy po celých Bradavicích, aby pomohly bránit školu. Podle vlastních slov ji vždycky lákalo toto konkrétní kouzlo použít a my se jí vůbec nedivíme.

7) Letopisy Narnie: Princ Kaspian 56 %

Filmy ze světa Narnie musí být přístupné své cílové skupině mladších diváků, takže mnohdy obětují realistické zobrazení konfliktu. Na mečích neulpívá žádná krev a bitvy jsou čisté a obejdou se bez detailních záběrů násilí. Přesto se najde jedno střetnutí, které rozhodně nemůžeme vinit z nedostatku napětí: útok na Mirázův hrad. Fauni, kentauři i myší rytíři se tam střetnou s vojáky Telmaru a jsou zmasakrováni, když zlovolný lord protektor přikáže střílet do davu. Hrdinný minotaur podrží padací mříž a umožní několika šťastlivcům uniknout, ostatní Narniané ale musejí bojovat do posledního dechu.

Nejepičtější moment: Gryfímu výsadku se podařilo otevřít bránu a baterkou signalizovat čekajícím bojovníkům vhodnou příležitost k útoku. Ti rychle přemohli osamělé strážce a proudem se nahrnuli na hradní nádvoří. Za Narnii!

6) Princ z Persie: Písky času 70 %

Na videoherní adaptaci se akční jízda s Jakem Gyllenhaalem   docela povedla, rozhodně daleko víc než třeba loňský Assassin’s Creed 59 %. Zásluhu na tom má i úvodní bitva o svaté město Alamut, kde princ Dastan předvede své bojové schopnosti i kousky hodné profesionálního akrobata. Od jednoho z poražených protivníků také získá kouzelnou dýku, okolo níž se celý děj filmu otáčí.

Nejepičtější moment: Dastanovi se podařilo otevřít východní bránu, musí ji ale udržet do chvíle, kdy dorazí perští bojovníci. Princ proto ve zpomaleném záběru seskočí do strážnice, uváže několik lan a vylije alamutským posilám do cesty hořící olej. Potom jako správný badass tasí své dvě šavle a vrhne se přímo doprostřed bitevní vřavy.

5) Dračí srdce 73 %

Zoufalí selští rebelové pod vedením rytíře Bowena a jeho dračího kamaráda Draca se musejí postavit těžce vyzbrojeným bojovníkům krále Einona. Kombinací lsti a zoufalé udatnosti rozpráší válečnou jízdu a donutí tyrana uchýlit se pod ochranu hradeb jeho pevnosti, kterou si mimochodem zahrál slovenský hrad Strečno. Konečná Einonova porážka na sebe už samozřejmě nenechá dlouho čekat.

Cestujte stylově. 10 nejlepších dopravních prostředků z velkofilmů

Nejepičtější moment: Srdnatý řeholník, bratr Gilbert, má velký odpor k zabíjení. Proto se snaží všechny nepřátele svými šípy jen poranit, přičemž sarkasticky trousí citáty z Bible.

4) Jak vycvičit draka 2 81 %

Jedna z nejlepších bitevních scén posledních let pochází trochu ironicky z animovaného filmu. Žádné jiné médium by ale asi koneckonců zatím ještě nedokázalo věrohodně zachytit střetnutí velkorysých rozměrů, kde spolu bojují davy vojáků, letky draků a dva obři. Když se navíc nakonec otočí kolo štěstěny, hlavní hrdinové jsou na hlavu poraženi a statečný náčelník Kliďas Velikán tragicky umírá, dokáže film vzbudit víc emocí než valná většina jeho hraných kolegů.

Nejepičtější moment: Nástup Škyťákovy matky na scénu. Zjistili jsme, po kom má hlavní hrdina svůj vytříbený cit pro působivé entrée.

3) 300: Bitva u Thermopyl 78 %

Perské hordy, posílené o všemožná bizarní monstra, vrhače ohnivých granátů nebo válečné nosorožce, se valí v několika vlnách proti třístovce statečných Sparťanů. Ti ale neustoupí ani o píď a donutí své nepřátele za vstup do Řecka zaplatit hektolitry krve, prolévané ve zpomalených záběrech. Snyderova   nekompromisní digitální řezničina působila ve své době jako zjevení a stala se velkofilmovým debutem talentovaného Michaela Fassbendera  .

Nejepičtější moment: Mohli bychom vybrat leccos od večeře v pekle až po závěrečnou bitvu u Platají. Zvolili jsme však okamžik, kdy Sparťané tlačí přeživší Peršany z vysokého útesu. Právem se totiž zapsal do filmové historie, o čemž svědčí i celá řada jeho parodií.

2) Hra o trůny: Bitva bastardů 96 %

V době rostoucí popularity drahých seriálů je příznačné, že se jeden z nich vyšplhal až skoro na špici našeho žebříčku. Mrazivá atmosféra hned od prvního okamžiku, perfektní práce s kamerou a úžasný soundtrack nám ani nedávají jinou možnost. Ze strategického hlediska možná v bitvě skoro nic nedává smysl, zato ale máte pocit, že se celou dobu nacházíte přímo na bojišti, prší na vás šípy a všude okolo je jenom špína, křik a krev.

Plešatý Jorah a Daario se zlatým knírem. Jak vypadají hrdinové Hry o trůny v knihách?

Nejepičtější moment: Pochopitelně samotný začátek, když se rozhněvaný Jon Sníh rozjede proti Ramsayho armádě a zničehonic se ocitne v cestě útočící kavalerii. Rychle si uvědomí, kolik uhodilo. Smíří se se svým nevyhnutelným osudem, odepne si opasek, tasí meč a pochvu odhodí. Nebude ji už potřebovat.

1) Pán prstenů: Dvě věže 88 %

Ano, příjezd Rohirů před hradby Minas Tirith by si umístění také zasloužil. Ale protože vybíráme z každé série jen jedinou bitvu, dali jsme přednost přeci jen o něco působivějšímu Helmovu žlebu, který je dodnes bezpochyby nejlepší bitevní scénou dějin filmové fantasy. Temná atmosféra noční bouře, příchod elfských spojenců, odpálení Žlebové zdi… co víc by si mohl fanoušek přát? Když připočteme ještě hřmící soundtrack Howarda Shora  , divácká spokojenost se rychle mění v nefalšovanou extázi.

Nejepičtější moment: „Vyjeď se mnou. Vyjeďme proti nim!“ „Za smrtí a slávou.“ „Za Rohan. Za tvůj lid.“

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Datum vydání 25. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku842
Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Datum vydání 5. 3. Autor článku Aleš Sdílení článku744
Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Datum vydání 4. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku680
Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Datum vydání 6. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku654
Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Datum vydání 20. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu30Sdílení článku577

Animovaná pohádka Bambi se dočká hororové adaptace

Datum vydání Včera Autor článku Vojtěch Sdílení článku1

V roce 2024 by se měla rozšířit úspěšná franšíza Tiché místo (A Quiet Place) o nový spin-off - A Quiet Place: Day One.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Král Šumavy znovu ožil! Fascinující příběh tragické doby na pozadí šumavské přírody

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Královna motorsportu Formule 1 bude představena širší veřejnosti v novém filmu. V hlavní roli s Bradem Pittem

Datum vydání 28. 11. Autor článku Žaneta Sdílení článku345
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1611
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku858
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425