Filmový svět, jak ho ještě neznáte: Textové Star Wars nebo amatérské předělávky trailerů

5. 1. 2 924×21 světlý/tmavý vzhled

Říká se, že se příběh stane skutečně slavným teprve ve chvíli, kdy někdo stvoří jeho parodii. My k tomu ale dodáváme, že ta skutečná proslulost přichází až poté, co si někdo vaše dílo zamiluje natolik, že stvoří jeho naprosto bizarní novou verzi. Sedm takových si dnes ukážeme a dojde na tak slavné značky, jako jsou Pán prstenů, Indiana Jones nebo Star Wars. A začneme ihned právě poslední jmenovanou sérií.

1) ASCII Star Wars

Víte, co je to ASCII art? Jméno vám možná nezní nijak povědomě, ale zaručeně jste už někdy viděli to, co se pod ním skrývá. Jedná se totiž o obrázky, stvořené za pomoci mnoha a mnoha znaků napsaných v počítači. Na internetu najdete třeba Da Vinciho Monu Lisu, Munchův Výkřik nebo Boticelliho Zrození Venuše, vše složené z písmenek, závorek, čísel a speciálních znaků.

Neuvěříte, že ještě nemají Oscara! 10 herců, na které Akademie zapomněla

Pokud vás ale obrázky nebaví, nemusíte zoufat. V ASCII se klidně můžete podívat i na film, tedy přesněji na jeho část. Fanoušci Star Wars totiž do této podoby převedli zhruba první hodinu a čtvrt celého snímku. Součástí jsou nejenom slavné úvodní titulky, ale i logo společnosti 20th Century Fox. Na celé veledílo se můžete mrknout pod tímto odkazem.

2) Hobitit 19 %

Jacksonovu   CGI hopsačku, v níž hraje hlavní roli esgarothský podržtaška Alfrid, si jistě ještě dobře pamatujete. Věděli jste ale, že si počátkem devadesátých let vlastní verzi Hobita natočili i Finové a pojmenovali ji Hobitit? Krom flashbacku za Bilbem v ní ale dojde i na Pána prstenů. Aragorn se jmenuje Konkari, místo Gluma potkáme Klonkku, ale oba je hraje ten samý člověk. A to ještě není to nejlegračnější.

Existuje totiž i sovětská verze z roku 1985 36 %, jejíž plné jméno by se nám ani nevlezlo na řádek. V ní uvidíme pana Pytlíka, který je větší než Gandalf, jakož i loutky pavouků či draka Šmaka.

3) Osmibitové trailery

Na kanále JoBlo můžete už několik let najít filmové trailery, přepracované do podoby retro videoher. Z těch skutečně horkých můžeme zmínit třeba Ligu spravedlnosti, Posledního z Jediů či třetího Thora. Stylové vizuály samozřejmě doplňuje i autentická hudba a klasické textové dialogy, které si ještě jistě mnozí z našich čtenářů důvěrně pamatují.

4) Homemade verze

Jiný YouTube kanál, CineFix, zase až donedávna vydával homemade verze filmových trailerů. Autoři videí pracují s minimálním rozpočtem, nepoužívají vizuální efekty a občas musejí hodně improvizovat, aby dosáhli požadovaného výsledku. Mrkněte se třeba na jejich ukázky ze snímků Iron Man 3, Wonder Woman nebo Transformers: Poslední rytíř, kde hraje hlavní roli černá brokolice.

Nestačilo? Podobnou tvorbu nabízí i konkurenční kanál Budget Videos, kde si můžete užít třeba Občanskou válku, Ligu spravedlnosti a sedmou epizodu Star Wars.

5) Pán rohlíků

Talent máme ale i u nás v Česku, konkrétně dokonce v okolí Brna, kde sídlí naše redakce. Vznikl tady ojedinělý celovečerní film Pán rohlíků: Společenstvo Koblihy, který podle oficiálního webu autorů dosahuje vysoké umělecké kvality. V redakci to můžeme dosvědčit: ve snímku najdete tak revoluční momenty, jako je příjezd Gandalfa na zahradním traktůrku, komentovanou prohlídku Lothlórienu včetně vzácně se vyskytující Paní Galadriel a v neposlední řadě i epický souboj s plyšovým balrogem.

Neodbytné otázky: Střílel Han první? A proč Společenstvo neletělo do Mordoru na orlech?

Unikátní dílo z roku 2004 je dnes již volně ke zhlédnutí na portálu YouTube a jeho dokoukání vám zabere bezmála dvě hodiny. K dispozici je v ultravysoké obrazové kvalitě 360p. Odkazujeme první ze tří částí, zbylé si už jistě snadno dohledáte.

6) Speciální edice Pomsty Sithů 87 %

V jádru hodně podobný film natočila nedávno i osmičlenná parta novozélandských studentů. Nazvali ho Speciální edice Pomsty Sithů a takřka snímek po snímku v něm přetočili třetí epizodu Star Wars. Z předlohy si přitom dost často dělají srandu a z filmu na první pohled poznáte, že ho nikdo ze zúčastněných nebral ani trochu vážně (sám název si koneckonců utahuje z George Lucase  ). Doporučíme vám zhlédnout alespoň zábavně trapné střetnutí Dartha Sidiouse s mistry Jedi.

Filmy, které unikly na internet ještě před vydáním. Star Wars, Wolverine i Postradatelní

Pokud byste třetí epizody pořád ještě neměli dost, pusťte si ji pozpátku, popřípadě přeloženou do angličtiny zpětně z čínštiny. O téhle konkrétní verzi jsme už kdysi psali: z Jediů se v ní stala Presbyteriánská církev a Obi-Wan varuje Anakina, že je nadřazený v geografickém srovnání.

7) Dobyvatelé ztracené archy 90 %

Psal se rok 1982 a dva dvanáctiletí kluci byli nadšení filmem Dobyvatelé ztracené archy, který představil populárního hrdinu Indiana Jonese. Proto se rozhodli snímek scénu po scéně přetočit. Zabralo jim to dlouhých sedm let, i poté jim ale chyběla drahá část, ve které exploduje letadlo. Když pak práci dvojice pochválil sám Steven Spielberg  , rozhodli se oba přátelé splnit si svůj sen a rozjeli kickstarterovou kampaň. A byli úspěšní.

Snímek byl konečně dotažen do konce v roce 2014, tím ale úspěch autorů nekončil. Jejich příběh totiž zvěčnil dokumentární film Raiders!: The Story Of The Greatest Fan Film Ever Made  . A čím jiným, než nejlepším fanfilmem všech dob se hodí tento žebříček zakončit?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor