10 triků, které na nás zkouší každý druhý film. Upršené pohřby, míření mečem či neviditelný vládce

6. 1. 2018 5 911×729 světlý/tmavý vzhled

Všemožné scénáristické berličky a další nejrůznější klišé k filmům samozřejmě patří a my jsme ti poslední, kteří by je chtěli zlikvidovat. Přesto některé motivy občas všichni v kině vídáme tak často, že nás už začínají unavovat. Dnes si povíme třeba o hrdinech, kteří rádi ukazují mečem na kameru, neprůstřelných vestách schovaných pod trikem nebo padouších způsobně čekajících, až na ně v bitce přijde řada.

1) Máme po šéfovi!

Zuří velkolepá finální bitva mezi silami Dobra a nekonečnými hordami Zla. Hrdinové už skoro podlehli přesile, když jeden z nich v posledním okamžiku skolí ústředního padoucha nebo alespoň ústřední velitelství, načež nepřátelská armáda zbaběle uprchne.

Filmový svět, jak ho ještě neznáte: Textové Star Wars nebo amatérské předělávky trailerů

V Pánu prstenů dokonce nezměrné masy skřetů spolkne zemětřesení, které však ušetří lidské bojovníky. V první epizodě Star Wars 79 % jsou zase bitevní droidi deaktivováni poté, co malý Anakin zničí vojenskou loď na orbitě planety Naboo. Klišé však proniklo i do superhrdinské týmovky Avengers 83 %, kde Lokiho armáda mimozemšťanů popadá na zem, jakmile se zavře portál na obloze.

2) Na pohřbech prší

Když se člověk dívá na pohřby ve filmu, bezděky ho napadá okřídlený komentář Josefa Kemra   z komedie Na samotě u lesa 87 %. Pořád během nich totiž prší, ze všeho nejvíc pak ve snímcích natočených podle komiksu. Jen si to spočítejte sami: Amazing Spider-Man 65 %, Batman začíná 86 %, Hellboy 73 %, Daredevil 52 %, Watchmen: Strážci 79 %… když umře barevná postavička, musí být zkrátka smutný celý svět.

3) Skrytá neprůstřelná vesta

Padouch překvapí našeho hrdinu a než ten stačí nějak reagovat, schytá celý zásobník do hrudníku. Protože se ale předem připravil a pod triko schoval neprůstřelnou vestu nebo ocelový plát, zákeřný útok přežije a šokovaného záporáka skope do kuličky. Tuhle klasickou nachytávku jste mohli vidět třeba ve filmu District 9 82 %, fantasy verze v podobě mithrilového brnění jsme se dočkali ve Společenstvu Prstenu 90 %.

S motivem si různě pohrávala celá série Návrat do budoucnosti a překvapivě realisticky jej využil první Iron Man 81 %. Když Starkův konvoj zničí výbuch, Tony rozhalí košili, pod kterou má neprůstřelnou vestu – a zjišťuje, že několik střepin prošlo skrz. Běžně přitom ve filmech vídáme, že podobná výzbroj ochrání hrdiny i před nejnebezpečnějšími útoky, což se samozřejmě neshoduje se skutečností.

4) Překažený polibek

Znáte to: hlavní hrdina či hrdinka chce konečně políbit svého romantického partnera, když je náhle od cukrování vyruší něčí vtipná hláška nebo dokonce zákeřný útok nepřítele. I toto klišé kreativně využil Návrat do budoucnosti, objevuje se ale i v Indiana Jonesovi a Království křišťálové lebky 72 %, ve filmech o Harrym Potterovi a konečně také ve vizuálně opulentním závodění Speed Racer 65 %.

5) Féroví padouši

Napadnout hrdinu v přesile není fér. Mnozí záporáci sice využívají hromadu lží, klamů, zrady a dalších nečestných metod, přesto toto základní ponaučení dobře znají. Proto se jejich pochopové do hrdnů pouštějí jen hezky po jednom, aby se hlavní postavy dokázaly vždy snadno ubránit. Agent Smith zašel dokonce tak daleko, že udělal ve třetím Matrixu 74 % ze svých klonů pouhé publikum. Gentlemanské padouchy ale najdete třeba i v mnoha filmech s asijským bojovým uměním a taky ve Dvou věžích 88 %, kde se neobtěžují zastřelit či nabodnout na kopí posledních pár jezdců v Helmově žlebu, i když na to mají dost času.

Umění končit. 10 nejrozpačitější závěrů slavných filmových sérií

Ne všichni záporáci jsou samozřejmě takhle tupí, kupodivu ani ti v superhrdinských filmech. Vzpomeňme alespoň na Batmanovy mlátičky v trilogii o Temném rytíři a v Úsvitu spravedlnosti nebo výtahovou bitku z druhého Captaina Americy 78 %.

6) Stojí přímo za mnou!

Než si začnete z někoho dělat legraci, nejprve se dobře ujistěte, že není v nejbližším okolí. Jinak dopadnete jako Po v první Kung-fu Pandě 75 %, když s ušima z misek a nudlemi pod nosem parodoval lekce mistra Shifu. Podobnou zkušenost udělala i Merida z Rebelky 75 %, ve hraném filmu zase Harveyho Denta přistihl Bruce Wayne v Temném rytíři 90 %.

7) Střih a přiblížení

Jak zvýšit napětí? Stačí jenom strčit kameru před dveře a pak ji vždycky mezi střihy přemístit blíž. Když to celé okořeníte krátkými štěky soundtracku, bude výsledek ještě působivější. Technika pronikla do tak slavných filmů, jako je 2001: Vesmírná odysea 79 % nebo E.T. - Mimozemšťan 83 %. K dokonalosti ji však dovedl teprve jinak dost průměrný komediální snímek Stopařův průvodce po galaxii 67 % (knižní předloha je samozřejmě výborná, o tom žádná) ve scéně předcházející zničení Země loděmi Vogonů.

8) Silueta proti obřímu měsíci

Když už jsme zmínili Spielbergova   E. T., nesmíme zapomenout ani na jeho přínos klasickým filmovým klišé – vyrýsování siluety proti obřímu měsíci v úplňku. Motiv si vypůjčil klasický rodinný animák Aladin 82 % a dokonce i superhrdina Batman, který se k měsíci rozletěl ve svém létajícím netopýřím křídle. Na krátký okamžik udělal z pozemské oběžnice největší batsignál v dějinách filmu!

9) Ukazování mečem

Všude, kde se máchá něčím ostrým, co má špičku, musí alespoň jednou jedinkrát někdo svou zbraň namířit na někoho jiného. Dělají to snad všichni obyvatelé Středozemě, někteří nám dokonce hrozí i přímo z plakátů. Skutečnými přeborníky v míření meči na věci jsou pak piráti i nepiráti z Karibiku, Jediové a Sithové z předaleké galaxie, král Sparty Leonidas a konečně Morpheus z Matrixu.

10) Neviditelný POTUS

Prezident Spojených států amerických samozřejmě nemá čas odskočit si tu a tam na natáčení, což přidělává vrásky na čele mnoha filmařům. Ti totiž občas chtějí, aby jejich snímek působil co nejrealističtěji a nechtějí si vymýšlet fiktivní ústavní činitele. Proto třeba v takových Transformers 77 % vidíme jenom červené ponožky a třetí díl ukáže fotku s Obamou a následně krátký záběr na odcházejícího prezidenta.

Filmový svět, jak ho ještě neznáte: Textové Star Wars nebo amatérské předělávky trailerů

Z podobných důvodů také v Johnnym Englishovi nikdy pořádně nezahlédneme královnu Alžbětu a v apokalyptickém snímku 2012 60 % zase tvář tehdejšího papeže Benedikta, jak se modlí s věřícími ve Vatikánu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (7 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: