Proč se namáhat? Těchto 8 filmů recyklovalo cizí záběry

8. 1. 2018 7 410×180 světlý/tmavý vzhled

Že se i v drahých blockbusterech pravidelně recyklují postavy, hudba či scénář, jsme si už v podstatě zvykli. Věděli jste však, že občas dokonce některý snímek znovu využije záběry ze dříve natočeného filmu? I k tomu občas dochází – povětšinou z důvodů omezeného rozpočtu, jak si ukážeme. Začneme ale případem, kdy šlo vyloženě o záměr tvůrců.

1) Rogue One 78 % (originální trilogie Star Wars)

Pokud víte alespoň něco maličko o předaleké galaxii, je vám jasné, že Nová naděje musela na Rogue One přímo navazovat. Vzhledem k tomu, že první jmenovaný film spatřil světlo světa už koncem sedmdesátých let, zajišťovalo se to těžko. Arcipadoucha Tarkina a sličnou princeznu Leiu přivedly k životu pokročilé digitální efekty, co ale provést s méně důležitými postavami?

Star Wars: 7 skvělých detailů z Posledního z Jediů. Dívali jste se v kině pozorně?

Inu, některé si zahráli noví herci a občas jsme je proto viděli jen zezadu. Třeba takoví piloti Povstalců ale znovu ožili díky spoustě nepoužitých záběrů z Nové naděje, které tvůrci zrestaurovali a sestříhali do scén vesmírných bitev. Z útoku na Hvězdu smrti se stal jednoduše útok na planetární štít a většina diváků vůbec nic nepoznala. Za nás je to mistrovský výkon a dáváme palec nahoru!

2) Život 68 % (Spider-Man 3 62 %)

Jeden bystrý filmový fanda na Redditu upozornil, že se lidé na jednom záběru z traileru na loňské horrorové sci-fi Život podezřele podobají těm z třetího Spider-Mana (toho s Tobeym Maguirem  ). A měl pravdu. Zahraniční filmové weby na toto zjištění reagovaly vtipnými titulky ve stylu: “Nový trailer na Život je opravdu děsivý, zčásti proto, že je v něm záběr ze třetího Spider-Mana.

3) Transformers (Ostrov 76 %, Pearl Harbor 69 %, Transformers)

Michael Bay   potřeboval do Transformerů záběr letadlové lodě. Vzal proto svůj starší film Pearl Harbor, kde se samozřejmě nějaké to plavidlo objevilo, a použil ho znovu. Že se stíhačky 21. století těm ze druhé světové války moc nepodobají? Snadná pomoc, stačí záběr strčit do ruky týmu od vizuálních efektů a ti už vykouzlí moderní letadlovou loď i z plovoucího muzea.

Umění končit. 10 nejrozpačitější závěrů slavných filmových sérií

Krom toho režisér recykloval i akční scény na dálnici z dalšího svého bijáku Ostrov, tentokrát měl ale přeci jen lepší důvody. Nechtěl, aby se při natáčení dalších kaskadérských kousků zbytečně ohrožovaly životy či zdraví členů štábu. Nic ale neomluví fakt, že si Bay dovolil v sérii Transformers pravidelně znovu používat stopáž z předchozích dílů a dokonce i záběry, které už se objevily dříve v tom stejném díle!

4) Klony útočí 80 % (Skrytá hrozba 79 %)

Když točíte vesmírnou ságu odehrávající se na mnoha rozmanitých planetách, každou chvíli točíte někde jinde. George Lucas   si proto spočítal, že by se mu nevyplatilo cestovat zpátky na místa spojená se Skrytou hrozbou, jen aby přidal novou scénu Rady Jediů. Proto jednoduše vzal tu z jedničky, předhodil ji animátorům a použil ji znovu. Ale to pro vás asi nebude nic moc nového – že Lucas svého času řešil přes počítač každou prkotinu, už nejspíš dávno víte.

5) Dobyvatelé ztracené archy 90 % (Lost Horizon)

Záběry si půjčoval i Lucasův kamarád a kolega Steven Spielberg  , i když ne tak okatě. Do Dobyvatelů ztracené archy nenápadně propašoval letící letadlo z filmu Lost Horizon  , aby nemusel cestovat nad Himaláje kvůli několika momentům v montáži Indyho cestování po světě. V tom ho naprosto chápeme a jsme rádi, že ušetřené peníze raději vrazil do obřích balvanů, roztékajících se nacistických ksichtů a pěstních mlátiček u roztočené vrtule.

6) Superman 4 33 % (Superman 4)

Čtvrtý Superman bývá pravidelně označován za nejhorší, nejtrapnější a nejošklivější superhrdinský film historie. Nejsme si jistí, nakolik je to fér (z těch novějších by takový Green Lantern 58 % určitě protestoval), nemůžeme ale zapřít, že se opravdu hodně, hodně, hodně nepovedl. I proto, že filmaři natočili asi tak dva nebo tři záběry letícího Supermana a pak je používali pořád dokola. Vážně.

7) Blade Runner 78 % (Osvícení 88 %)

Tentokrát je v tom režisér nevinně – Ridley Scott   stvořil celý film podle svých představ (a knihy Philipa K. Dicka  ) úplně nově, včetně jeho závěru. Pak ale přišlo studio s tím, že Blade Runner musí skončit na optimistické notě. A oheň byl na střeše. Odlet hlavních hrdinů do krásné přírody se režisérovi vůbec nezamlouval a tak nakonec vznikal s použitím stopáže, kterou kdysi natočil slavný Stanley Kubrick   pro svůj horror Osvícení. Pozdější verze filmu se pak vrátily k původnímu Scottovu zakončení, které zná nejspíš i většina dnešních fanoušků.

8) Animované filmy od Disneyho

Animace vám umožní natočit scény, které by byly ve hraném snímku buďto nesmírně drahé, nebo dokonce nemožné. To ale neznamená, že vás nestojí žádné peníze. Aby Disney ve svých počátcích ušetřil, využíval ty samé animace pořád dokola a dokola. Seznam je příliš obsáhlý, než abychom ho tu zveřejňovali, takže vás odkážeme na příslušné videomontáže na portálu YouTube.

Mnoholičný lektvar: 10 herců, kteří mohli ztvárnit vaše oblíbené postavy ze světa Harrryho Pottera

Poznali jste taky v nějakém svém oblíbeném snímku recyklované záběry? Určitě nám napište!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: