Neprávem zavržení. 7 filmů, které si opravdu zaslouží druhou šanci

10. 1. 2018 19 691×45199 světlý/tmavý vzhled

Jsou filmy, které si kasovní neúspěch naprosto zaslouží – ať už svým mizerným scénářem, tragickými hereckými výkony nebo třeba přemrštěnou délkou. Občas ale nějaký snímek propadne z důvodů, které z jeho kvalitami nemají vůbec nic společného. Stačí špatný marketing, nevhodné datum premiéry nebo nepříliš povzbudivé recenze a i nadějný titul může snadno neprávem zapadnout. Našli jsme pro vás některé, jimž se podle nás nedostalo zasloužené pozornosti.

1) Enderova hra 70 %

Literární sci-fi klasika Orsona Scotta Carda   z roku 1985 obdržela obě nejprestižnější žánrová ocenění Hugo a Nebula. Proto se mnozí možná divili, že se zfilmování dočkala až o bezmála tři desetiletí později. Kniha je nicméně téměř nezfilmovatelná – velmi důležité jsou pro ni vnitřní procesy v mysli hlavního hrdiny, které se jen velmi obtížně převádějí na plátno.

10 herců, které díky Hře o trůny vidíme častěji. A jeden, který kvůli seriálu skončil

Adaptace proto úplně vypustila několik důležitých dějových linek, včetně těch věnovaných oběma Enderovým sourozencům. Také v ní chyběly informace o podobě naší planety v budoucnosti, která je v předloze stále ještě rozdělena na západní a východní blok v rámci Studené války. I přesto jde dost možná o nejlepší zfilmování, které mohlo vzhledem k limitům knížky vzniknout a hraje vám k němu skvělá hudba Steva Jablonskyho  .

2) Dredd 70 %

S budoucností lidstva, kdy náš druh žije především v obřích megaměstech, si pohrává i příběh o soudci Dreddovi. Ten dostane k zaučení nezkušenou mladou kolegyni a vydává se vyšetřit vraždu do obří budovy, která slouží jako slum pro ty nejhorší kriminální živly. Než se naděje, Lena Headey   ho v mohutném baráku zavře a poštve na něj své pochopy.

Od konkurence Dredda odlišují zejména kýčovitě barevné, psychedelické sekvence s bandity zdrogovanými substancí slo-mo. Jak její název napovídá, droga nechává uživatele prožívat čas zpomaleně. Samozřejmě jsme ale krom fetování dočkali i trochy krvavého násilí – jenom ale na discích DVD a Blu–ray. Do našich kin totiž snímek nikdy nedorazil.

3) Speed Racer 65 %

Barevný je i závodní snímek z produkce Wachowských, který sleduje naprosto předvídatelnou dějovou linku, trousí tuctové vtípky a vůbec se snaží zapadnout do hlubin zapomenutelného průměru. Nad ten ho ale vytahuje originální akce. Nebojte se, nedočkáte se šeptajícího Eddieho Redmayna   ani užvaněného mlácení prázdné slámy z filmů jako Jupiter vychází 49 % nebo Matrix Revolutions 74 %. Speed Racer je oddechovka a jako oddechovka vůbec nefunguje špatně.

4) Megamysl 75 %

Boj o arcipadoušský trůn animovaných filmů vyhrál konkurenční Gru se svými Mimoni, mrzelo by nás ale, kdyby se musel Megamysl navždy krčit v jeho stínu. Příchází totiž s chytrou a velmi zábavnou parodií na příběh Supermana a Lexe Luthora, který sledujeme z opačné perspektivy, než obvykle. Očima inteligentního, ale trochu zakřiknutého padoucha, kterého už to hrdinovo věčné předvádění pořádně štve. K celému Megamyslovu zápolení s osudem navíc hrají legendární rockové pecky.

5) Iron Man 3 81 %

Nazývat třetí marvelovskou sólovku Tonyho Starka propadákem je samozřejmě hodně nasazené, neboť uspěla mezi diváky i kritikou. Přesto jen málokdo docení její chytře napsané dialogy a propracovaný charakterový vývoj, pokud si snímek nepustí i podruhé. K tomu mnozí fanoušci nejsou ochotni třeba i kvůli kritizovanému zvratu s Mandarinem.

7 nejdrsnějších Iron Manových obleků. Víte, že jeden umí i čarovat?

Právě ten ale tvoří páteř celého snímku, neboť představuje zhmotnění Starkova největšího strachu. Díky němu se pozorost přesouvá od samotného zachraňování světů v legračních kostýmech k samotným lidským bytostem, které tohle barevné oblečení nosí. A to je něco, co umíme ocenit.

6) Na hraně zítřka 86 %

Akční sci-fi s Tomem Cruisem   vsadila na poměrně slibný nápad ze znovuprožíváním téhož dne uprostřed války s mimozemskou hrozbou. Vyklubal se z ní docela slušný úspěch, ani zdaleka ale ne takový, jaký by si jeho tvůrci představovali. Z průměru vybočoval nejen zajímavým ústředním nápadem, ale i akcí s vojáky nacpanými v kovových exoskeletech, které jsme ani po Avatarovi 82 % ještě pořád neviděli dost.

7) Petr Pan 64 %

Za jiných okolností by se z vizuálně působivého Petra Pana, v němž exceloval Jason Isaacs   v dvojroli, možná vyklubala kultovní záležitost. Kouzelný příběh plný fantazie, efektních soubojů za letu a žárlivých víl měl potenciál zaujmout vděčnou skupinu dětských diváků, kterou o pár let dříve objevily první díly série Harry Potter. Co se tedy zvrtlo?

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

Do kin šel v té době Návrat krále 90 %, monumentální zakončení trilogie ze Středozemě. Snímek ověnčený Oscary a skoro univerzální chválou diváků i kritiky jednoduše nového a nenápadného Petra Pana smetl ze scény. Tak už to holt naneštěstí v kinematografii někdy chodí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (45 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: