Neprávem zavržení. 7 filmů, které si opravdu zaslouží druhou šanci

10. 1. 2018 18 496×10182 světlý/tmavý vzhled

Jsou filmy, které si kasovní neúspěch naprosto zaslouží – ať už svým mizerným scénářem, tragickými hereckými výkony nebo třeba přemrštěnou délkou. Občas ale nějaký snímek propadne z důvodů, které z jeho kvalitami nemají vůbec nic společného. Stačí špatný marketing, nevhodné datum premiéry nebo nepříliš povzbudivé recenze a i nadějný titul může snadno neprávem zapadnout. Našli jsme pro vás některé, jimž se podle nás nedostalo zasloužené pozornosti.

1) Enderova hra 70 %

Literární sci-fi klasika Orsona Scotta Carda   z roku 1985 obdržela obě nejprestižnější žánrová ocenění Hugo a Nebula. Proto se mnozí možná divili, že se zfilmování dočkala až o bezmála tři desetiletí později. Kniha je nicméně téměř nezfilmovatelná – velmi důležité jsou pro ni vnitřní procesy v mysli hlavního hrdiny, které se jen velmi obtížně převádějí na plátno.

10 herců, které díky Hře o trůny vidíme častěji. A jeden, který kvůli seriálu skončil

Adaptace proto úplně vypustila několik důležitých dějových linek, včetně těch věnovaných oběma Enderovým sourozencům. Také v ní chyběly informace o podobě naší planety v budoucnosti, která je v předloze stále ještě rozdělena na západní a východní blok v rámci Studené války. I přesto jde dost možná o nejlepší zfilmování, které mohlo vzhledem k limitům knížky vzniknout a hraje vám k němu skvělá hudba Steva Jablonskyho  .

2) Dredd 70 %

S budoucností lidstva, kdy náš druh žije především v obřích megaměstech, si pohrává i příběh o soudci Dreddovi. Ten dostane k zaučení nezkušenou mladou kolegyni a vydává se vyšetřit vraždu do obří budovy, která slouží jako slum pro ty nejhorší kriminální živly. Než se naděje, Lena Headey   ho v mohutném baráku zavře a poštve na něj své pochopy.

Od konkurence Dredda odlišují zejména kýčovitě barevné, psychedelické sekvence s bandity zdrogovanými substancí slo-mo. Jak její název napovídá, droga nechává uživatele prožívat čas zpomaleně. Samozřejmě jsme ale krom fetování dočkali i trochy krvavého násilí – jenom ale na discích DVD a Blu–ray. Do našich kin totiž snímek nikdy nedorazil.

3) Speed Racer 65 %

Barevný je i závodní snímek z produkce Wachowských, který sleduje naprosto předvídatelnou dějovou linku, trousí tuctové vtípky a vůbec se snaží zapadnout do hlubin zapomenutelného průměru. Nad ten ho ale vytahuje originální akce. Nebojte se, nedočkáte se šeptajícího Eddieho Redmayna   ani užvaněného mlácení prázdné slámy z filmů jako Jupiter vychází 49 % nebo Matrix Revolutions 74 %. Speed Racer je oddechovka a jako oddechovka vůbec nefunguje špatně.

4) Megamysl 75 %

Boj o arcipadoušský trůn animovaných filmů vyhrál konkurenční Gru se svými Mimoni, mrzelo by nás ale, kdyby se musel Megamysl navždy krčit v jeho stínu. Příchází totiž s chytrou a velmi zábavnou parodií na příběh Supermana a Lexe Luthora, který sledujeme z opačné perspektivy, než obvykle. Očima inteligentního, ale trochu zakřiknutého padoucha, kterého už to hrdinovo věčné předvádění pořádně štve. K celému Megamyslovu zápolení s osudem navíc hrají legendární rockové pecky.

5) Iron Man 3 81 %

Nazývat třetí marvelovskou sólovku Tonyho Starka propadákem je samozřejmě hodně nasazené, neboť uspěla mezi diváky i kritikou. Přesto jen málokdo docení její chytře napsané dialogy a propracovaný charakterový vývoj, pokud si snímek nepustí i podruhé. K tomu mnozí fanoušci nejsou ochotni třeba i kvůli kritizovanému zvratu s Mandarinem.

7 nejdrsnějších Iron Manových obleků. Víte, že jeden umí i čarovat?

Právě ten ale tvoří páteř celého snímku, neboť představuje zhmotnění Starkova největšího strachu. Díky němu se pozorost přesouvá od samotného zachraňování světů v legračních kostýmech k samotným lidským bytostem, které tohle barevné oblečení nosí. A to je něco, co umíme ocenit.

6) Na hraně zítřka 86 %

Akční sci-fi s Tomem Cruisem   vsadila na poměrně slibný nápad ze znovuprožíváním téhož dne uprostřed války s mimozemskou hrozbou. Vyklubal se z ní docela slušný úspěch, ani zdaleka ale ne takový, jaký by si jeho tvůrci představovali. Z průměru vybočoval nejen zajímavým ústředním nápadem, ale i akcí s vojáky nacpanými v kovových exoskeletech, které jsme ani po Avatarovi 82 % ještě pořád neviděli dost.

7) Petr Pan 64 %

Za jiných okolností by se z vizuálně působivého Petra Pana, v němž exceloval Jason Isaacs   v dvojroli, možná vyklubala kultovní záležitost. Kouzelný příběh plný fantazie, efektních soubojů za letu a žárlivých víl měl potenciál zaujmout vděčnou skupinu dětských diváků, kterou o pár let dříve objevily první díly série Harry Potter. Co se tedy zvrtlo?

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

Do kin šel v té době Návrat krále 90 %, monumentální zakončení trilogie ze Středozemě. Snímek ověnčený Oscary a skoro univerzální chválou diváků i kritiky jednoduše nového a nenápadného Petra Pana smetl ze scény. Tak už to holt naneštěstí v kinematografii někdy chodí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (10 komentářů)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141199

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18751

Avengers Endgame trailer je tady. Tony Stark umírá ve vesmíru, Hawkeye se vrací

7. 12. Aleš 1578

Avengers se připravují na cestu do kvantové říše. Druhý trailer na Endgame dorazil

14. 3. Aleš 1539

A vy jste ksakru kdo? Trailer na Avengers: Infinity War je konečně tady

29. 11. Aleš 16436

Harry Potter: Nikdo mě nepoznává, pochvaluje si po letech představitel bratrance Dudleyho

Dnes Aleš 56

V Sebevražedném oddílu Jamese Gunna může zemřít kdokoli. Režisér se na tom dohodl se studiem

Dnes Aleš 15

Thor: Trénink před natáčením čtvrtého dílu je velice náročný, prozradila herečka

Včera Aleš 52

Tenet: Film se inspiroval starověkými nápisy, které se našly i v Pompejích

24. 10. Aleš 12

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5346

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 9606

Avatar 2: Kate Winslet se ukázala na fotce z natáčení, tvůrci kvůli filmu postavili obří nádrž

14. 5. Aleš 292