I filmoví hrdinové občas chybují. 7 dost hloupých rozhodnutí našich oblíbených postav

10. 1. 2018 5 854×246 světlý/tmavý vzhled

Filmoví hrdinové bývají inteligentní, pohotoví a duchaplní. Někdo si dal velkou práci s jejich scénářem, takže nám občas mohou naše vlastní rozhodnutí připadat až překvapivě nenápaditá a nepromyšlená. Často je to ale i naopak – filmové postavy udělají něco naprosto stupidního, jenom proto, že si filmaři myslí, že jim to divák naivně zbaští. Ale my se nenecháme!

1) Doktor versus teroristé

Emmett Brown je statečný muž se srdcem na pravém místě, ale i tak… že se odvážil ukrást lybijským teroristům plutonium, to bychom mu ještě věřili. Ale to, že se jim následně pokusil postavit s revolverem v ruce? Nejenže Doc zjevně nepatří mezi nejlepší střelce ve Spojených státech – on se dokonce ani nepokoušel krýt, zatímco ho hrdlořez kropil dávkami z útočné pušky.

2) Astronauti si sundávají přilby

I největší fanoušek nových filmů Ridleyho Scotta   o vetřelcích musí přiznat, že se v nich hrdinové často chovají jako parta naprostých idiotů. Jen naprosto praštěný člověk by se na cizí planetě pokusil seznámit s místními zabijáckými organismy tak, že si jednoduše sundá přilbu. Nic dobrého z toho nikdy nevzejde. Buďto vám do nosu či ucha vniknou nebezpečné výtrusy, nebo vás třeba zabije zubatá vesmírná kobra.

Prometheus: Proč druhý vetřelecký film Ridleyho Scotta nedobyl kina?

Celá situace by nebyla tak tristní, kdyby všichni zúčastnění patřili mezi nevzdělané vesmírné turisty. Přilbu si ale v temném vesmíru Vetřelce bez přemýšlení sundají i špičkoví vědci, dokonce i když ví, že už se na jedné vzdálené planetě kdysi lidská expedice ztratila.

3) Komisař Gordon posílá policii

Co by si Batman počal bez svého dlouholetého spojence Jima Gordona? Ochraňování práva a spravedlnosti v Gothamu si bez téhle sehrané dvojky ani neumíme pořádně představit. Přesto udělal Gordon v Nolanově   netopýří trilogii jednu naprosto zásadní chybu: pošle celou místní policii do stok pod městem, protože doufá, že se tak zbaví nebezpečného Bana.

Na komisaře s léty zkušeností ale prokázal neobyčejnou naivitu. Nečekal, že se jeho muži stanou obětí zákeřné léčky, zůstanou ve stokách uvězněni a Gotham se propadne do anarchie. Přitom stačilo nechat část policistů v záloze, jak by to udělal snad každý rozumný velitel.

4) Edward jede spáchat sebevraždu

Třpytivý upír Edward své lásce Belle odhalil, že před jejich vzájemným setkáním neměl takřka žádnou chuť k životu a dokonce se málem i zasebevraždil. Potom Bellu opustí a když jí následně zavolá, zvedne mu telefon rival v lásce Jacob. Z jeho slov si Edward mylně vyvodí, že je jeho životní láska pod drnem, sedne do auta a vydá se tu sebevraždu přece jen spáchat.

Hloupý nápad je to z celé plejády důvodů. Za prvé, Edward si chce nechat utrhnout hlavu konkurenčními upíry za to, že si zasvětélkuje na veřejnosti a prozradí tak lidstvu existenci upírů. To je jednak zbytečně komplikované – hlavy se můžete zbavit i mnohem snáz – a taky hodně sobecké. Co bude dělat zbytek Edwardovy rodiny, pokud se provalí existence upírů?

I když od toho odhlédneme, můžeme jenom nevěřícně kroutit hlavou nad Edwardovou reakcí na telefonát. Když už se jedná o záležitost života a smrti, nebylo by dobré si šokující informace nejprve ověřit?

5) Thor uvízl ve skleněném vězení

Avengers uvězní Lokiho na palubě helicarrieru v cele určené pro Hulka. Bůh klamu se ale nenechá porazit tak snadno. Nejdřív vyvolá mezi našimi hrdiny rozepři a když si s ním přijde popovídat nevlastní bratr Thor, naláká ho Loki do cely. Jakmile tam ale hrdina vstoupí, Lokiho přízrak se rozplyne a verze z masa a kostí vystoupí z úkrytu, aby zaklapla past.

Filmový svět, jak ho ještě neznáte: Textové Star Wars nebo amatérské předělávky trailerů

Thor přitom viděl bratra mnohokrát používat tuto schopnost proti společným nepřátelům. Mohlo ho napadnout, že se snadno stane její obětí. I kdyby ale nad ničím podobným nepřemýšlel, každý ví, že strkat hlavu do lví tlamy není zrovna nejlepší nápad. Bůh hromu se konečně poučil až loni v Ragnaroku 85 %.

6) Obi-Wan nechal žít Anakina

V den, kdy padla Galaktická republika, nebyl Obi-Wan zjevně ve své kůži. Nejdřív pokrytecky prohlásil o svém učedníkovi, že jenom Sith uvažuje černobíle, potom mu usekl nohy a část ruky a nechal ho ležet na okraji lávového jezera. Mohl přitom jediným bodnutím meče zakončit životní příběh Dartha Vadera a uchránit předalekou galaxii před velkým zlem.

Star Wars: 7 skvělých detailů z Posledního z Jediů. Dívali jste se v kině pozorně?

Co víc, mohl milosrdně zbavit Anakina trápení. Křičel sice, jak Anakina miloval, ale poslední rádu mu uštědřit odmítl. Místo toho odsoudil učedníka k pomalé, kruté smrti v ohni, aniž by bral v úvahu starou jedijskou moudrost o tom, že je utrpení cestou k Temné straně Síly.

Aby toho nebylo málo, po následném narození Anakinových dvojčat sourozence rozdělil, Luka nechal na zapadlé kouli písku obývané gaunery a předznamenal tak jeden kontroverzní filmový polibek.

7) Tony vyhrožuje Mandarinovi

Sebejistota Tonyho Starka nezná hranice, zvlášť pak, když ji musí génius, miliardář a filantrop jenom hrát. Když ale vyhrožujete teroristům a zvete si je do baráku, měli byste si uvědomit, že také mohou skutečně přijít. Stark s tím nepočítal a blížících se helikoptér si nevšiml dokonce ani jeho umělý sluha Jarvis. Rakety Tonyho málem zabily a poslaly jeho vilu na oceánské dno.

Náš hrdina sice už dříve beze zbroje vyhrožoval Lokimu, tentokrát si ale nezahrával jen s vlastním životem, ale i s osudem své lásky Pepper. A to opravdu nebyl dobrý nápad.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)