10 slavných filmových citátů. Který z nich zakřičel James Cameron, když vyhrál Oscara za Titanic?

11. 1. 2018 11 460×156 světlý/tmavý vzhled

Legendární film od toho „pouze“ úspěšného poznáte snadno. Pokud některou z hlášek, které v něm zazní, používají i lidé, kteří daný snímek ani nikdy neviděli, máte co do činění s kultem. Vybrali jsme pro vás deset z těch vůbec nejslavnějších citátů, které se zlatým písmem zapsaly do dějin světové kinematografie.

1) Udělat, nebo ne. Žádné zkusit.

Ušatého skřítka Yodu jsme mohli poprvé vidět v páté epizodě Star Wars 89 % z roku 1980. Cvičil tehdy mladého Luka Skywalkera a předával mu moudrost rytířů Jedi, kterou sám shromažďoval po celá staletí svého dlouhého života. Kdyby Yoda přežil až do dnešních dnů a vydal se širým vesmírem do naší soustavy, snadno by si mohl vydělávat na živobytí jako excentrický osobní kouč.

Stojí za zmínku: „Já jsem tvůj otec.“ „Ať tě provází Síla.“ „Nemám z toho dobrý pocit.“

2) Proč padáme? Abychom se naučili znovu se zvednout.

Další hlubokou myšlenku stihl ještě před smrtí svému synovi předat Thomas Wayne. Když pak z malého chlapce vyrostl Batman, statečný ochránce Gothamu, vzal si otcova slova k srdci. Nepoddá se proto ani běsnění šíleného Jokera, ani drtivé síle teroristy Bana a po každé porážce se vrátí silnější než kdy předtím. Nejspíš by si tedy mohl otevřít podnikání hned vedle mistra Yody.

Hans Zimmer: 10 nejlepších soundtracků geniálního skladatele

Stojí za zmínku: „Proč tak vážně?“ „Někteří lidé prostě chtějí vidět svět hořet.“

3) Udělám mu nabídku, jakou nebude moci odmítnout.

Nezáleží na tom, zda jste někdy viděli nebo četli Kmotra – tuhle výhružku si bezpečně spojíte s mafiánským prostředím. Don Corleone ji využije, když potřebuje spřízněnému zpěvákovi zajistit atraktivní filmovou roli. Když ale sestavoval svůj seznam slavných citátů v roce 2005 Americký filmový institut, skončila hláška až na druhém místě. Kmotr zjevně zapomněl poslat organizátorům useknutou koňskou hlavu.

4) Jupíjajej, šmejde!

Poslední slova, která slyší záporáci ze série Smrtonosná past předtím, než je John McClane brutálně odpraví, znějí v anglickém originále přeci jen trochu úderněji – ale také vulgárněji, takže se jim český dabing snaží obrousit hrany. Hláška však svého času nastartovala kariéru akční hvězdy Bruce Willise   a už i jenom proto do tohoto seznamu samozřejmě musí patřit.

5) Hasta la vista, baby.

Jeho kolega Arnold Schwarzenegger   se samozřejmě nemohl nechat zahanbit. Co byste dělali, kdyby vám bylo deset a dostali byste vlastního zabijáckého robota na hraní? John Connor neváhal ani okamžik a začal ho učit rádoby drsňácké hlášky, které pochytil coby malý delikvent. Androidova perfektní umělá paměť potom s citátem samozřejmě vyrukuje v tu nejvhodnější chvíli.

A jak to tedy bylo? Terminátoři, X-Meni i Transformers pokaždé zapřou, co nám minule řekli

Fráze pochází ze španělštiny, ale pro rodilé mluvčí není nijak vtipná. Proto ji v dabingu pro regiony, v nichž se hovoří tímto jazykem, nahradili údernějším: „Sayonara, baby!“

Stojí za zmínku: „Žádný osud není, jen ten, který si uděláme.“ „Já se vrátím.“

6) Jestli hned pustíte mou dceru, všechno skončí. Nebudu vás hledat ani pronásledovat. Jestli ji nepustíte, budu vás hledat. A najdu vás a zabiju vás.

Ne všichni akční hrdinové ale musejí vykřikovat nesmysly, aby byli cool. Liam Neeson   se k mnoha rolím dostal díky krátkému proslovu k únoscům své filmové dcery, v němž je zasypal chladnokrevnými výhrůžkami. Vůbec neblufoval. Když gauneři odmítli zkazit divákům legraci a vydat mladou dívku bez boje, pustil se bývalý agent Bryan Mills po jejich stopě a vůbec se nezdráhal prolévat na své cestě krev.

7) Mohou si vzít vaše životy, ale nikdy ne vaši svobodu!

Statečné srdce 88 % Mela Gibsona   se do kolektivní paměti naší civilizace zapsalo silně. Moderátor populární americké show Last Week Tonight 95 %, John Oliver  , dokonce na scénu proslovu před bitvou odkázal ve svém pořadu o nezávislosti Skotska s komentářem, že nikdo nedokáže ukázat skotskou touhu po svobodě lépe, než australský milionář a antisemita v koňském sedle. My s ním souhlasíme a slova rebela Williama Walace zařazujeme do našeho žebříčku.

8) Jsem král světa!

Jack Dawson se tak tak dokázal dostat na palubu luxusní lodi Titanic, když se ale nahne přes zábradlí na její přídi, může si na okamžik připadat opravdu velkolepě. Moment, který se objevil i na mnoha plakátech pro film, zparodovala později řada dalších snímků typu prvního dílu Scary Movie 64 %. Režisér James Cameron   ale bral hlášku vážně – pronesl ji poté, co Titanic 85 % uspěl při udílení Cen Akademie.

Když ale váš film získá teprve jako druhý v historii hned 11 oscarů, můžete si něco podobného dovolit.

Stojí za zmínku: „Když nemáš nic, nemáš ani co ztratit.“

9) Protřepat, nemíchat.

Než přišel na scénu Daniel Craig  , který se přestal o okolnosti příprav svého martini zajímat, objevovala se klasická objednávka skoro v každém snímku s agentem 007. Svérázný hold jí vzdal třeba i komediální Kingsman 81 % Matthewa Vaughna  , ale i čeští amatérští tvůrci legendární parodie Pár pařmenů. Ti si udělali legraci ze snahy Froda Pytlíka změnit za hranicemi Kraje identitu.

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

Stojí za zmínku: „Bond. James Bond.“

10) Dobrý den. Já jsem Inigo Montoya. Zabil jste mi otce. Připravte se zemřít.

Princezna Nevěsta 78 % skloubila příběh o lásce ohrožené bezohledným zlem s motivy mírně absurdního fantaskního světa a hláškami mnoha sympatických postav. Z nich jsme samozřejmě museli vybrat repliku šermíře Iniga Montoyi, který odmalička cvičil, aby mohl jednoho dne zabít vraha svého otce. Obřadnost, se kterou hrdina své čtyři krátké větičky pronáší, totiž zajistí, že si je nadlouho zapamatujete.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: