Dobře ukryté zlato. 10 skvělých akčních scén v o něco méně skvělých filmech

11. 1. 2018 8 272×10128 světlý/tmavý vzhled

I docela špatné filmy dokáží někdy překvapit skvělými scénami. Občas je nám dokonce líto, že se musely k divákovi dostat obklopeny takovým filmovým balastem a mnohem raději bychom si je užili v jiném kontextu. Platí to mnohdy zejména pro akční scény, kterým byla v některých snímcích zjevně věnována větší péče, než scénáři a všem hercům dohromady. Vybrali jsme některé z těch, které samy o sobě málem dokázaly vykoupit svůj přinejlepším průměrný zdrojový film.

1) Wolverine a šinkansen

V rozpačitě přijatém výletu do Japonska náš oblíbený rosomák zrovna nezazářil. Ne, že by se nesnažil, ale přepálená stopáž a nepříliš zajímavý děj mu nakonec podrazil nohy a režisér Mangold   se tak musel teprve loni vykoupit nekompromisním erkovým Loganem 84 %. Přesto jste sledováním Wolverina 64 % rozhodně neztratili čas, protože jste si mohli užít skvělý boj na svištícím šinkansenu.

Filmy podle komiksů nejsou jen pro děti. Vybrali jsme 10 obzvlášť temných

Chrabří lotři z Jakuzy si na našeho hrdinu troufli s nožíky a nepřestali mu jít po krku, ani když se boj přesunul na střechu vlaku. V několikasetkilometrové rychlosti se tak odehrává jeden z nejoriginálnějších filmových soubojů a Logan musí k pobití svých nepřátel využít nejen své vysouvací drápy, ale i netradiční prostředí.

2) Superman zachraňuje letadlo

Na velký, pořádně drahý komiksový film Superman se vrací 61 % z roku 2006 jste už nejspíš zapomněli. Pokud ne, pravděpodobně za to může scéna, ve které Muž z oceli zastavuje pád dopravního letadla. Nejdřív se ho snaží jen tak popotahovat za křídlo, když to ale moc nefunguje, pokusí se stroj zastavit přímým tlačením do čumáku. Nakonec to zvládne na poslední chvíli – jak taky jinak.

Škoda, že ani ten nejmocnější hrdina nedokázal zachránit zbytek snímku před skoro absolutní nezajímavostí.

3) Neo bojuje s Merovejcovou ochrankou

Matrix Reloaded 77 % možná ještě nedosáhl té úrovně do sebe zahleděné ukecanosti, jako závěrečný díl trilogie 74 %, proti prvnímu dílu byl ale rozhodně kvalitativním krokem zpátky. Co se ale akce týkalo, nikdo si nemohl stěžovat. Neova mlátička s desítkami klonů agenta Smithe je dnes už možná až trochu moc okatě digitální, závěrečná honička na dálnici ale pořád patří v rámci žánru k tomu nejlepšímu.

My ale stejně za nejlepší akční scénu celé trilogie považujeme Neovo střetnutí s Merovejcovou ochrankou. Všichni nepřátelé se v něm totiž vyzbrojí rozličnými zbraněmi na blízko a předvedou perfektní choreografii. Vyvolený postupně přesilu porazí, přičemž zastaví čepel meče rukou a telekineticky si přitáhne do rukou dvě dýky.

4) Batman zachraňuje Marthu

Úsvit spravedlnosti 62 % rozdělil fanouškovskou základnu, většina reakcí je však spíše negativní a my s nimi musíme souhlasit. Přesto se sluší pochválit alespoň to, co se povedlo – a povedlo se toho přeci jen docela dost. Batmanův souboj se Supermanem nás bavil, nejlepší akční scénou však zůstává následující netopýrova mise, záchrana kolegovy matky Marthy.

DC: 10 padouchů, které bychom chtěli v superhrdinském světě (opět) potkat

Bruce Wayne sebejistě vrazí přímo do středu nepřátel a k jejich eliminaci použije brutální, vynalézavé metody. Hákem strhává na padouchy těžké bedny, vrhá ostré batarangy a když se někdo odváží přijít blíž, schytá mocný kopanec nebo alespoň pořádný úder pěstí. Batman má za sebou v DCEU už pořádně dlouhou kariéru, takže nám nezbývá než obdivovat jeho sebejistý, dravý styl boje prověřený léty zkušeností.

5) Darth Maul zabíjí Qui–Gona

Ano, vzpomínka na blábolícího Jar Jara Binkse a kvičícího kluka Anakina Skywalkera nás bolí úplně stejně jako vás. Zato bychom ale rozhodně nepohrdli dalšími zběsilými závody kluzáků nebo šermířským soubojem podobným tomu z finále první epizody 79 %. Střetnutí s Darthem Maulem je totiž nejspíš dodnes nejefektnějším šermířským soubojem v dějinách ságy Star Wars.

6) Jack Sparrow v trezoru

Zařazení pátých Pirátů z Karibiku 70 % mezi nepříliš zábavné filmy možná vzbudí kontroverze, za nás je ale prostě kouzlo téhle příjemně nablblé letní série se střelenou akcí a skvělými vtípky definitivně pryč. Jeho posledním závanem byla scéna, ve které se Jack Sparrow probudí v městském trezoru a musí zase jednou utíkat před vojáky s mušketami.

Zábava je to totiž perfektní a může se hrdě zařadit mezi předchozí Jackovy kousky včetně útěku po lanech z jedničky 83 % nebo běhání s kůlem na zádech v Truhle mrtvého muže 74 %. Škoda, že se totéž nedá říci třeba o souboji Černé perly se Salazarovou lodí, který se obejde bez napětí a není ničím než sledem ohromujících, drahých speciáních efektů.

7) Snake Eyes a mlátička v horách

Snímek G. I. Joe: Odveta 57 % jsme kdysi viděli, ale přiznáme se bez mučení: ani zaboha si nedokážeme vzpomenout, o čem vlastně byl. Pamatujeme si jen na mimořádně záživnou lanovou mlátičku na horském svahu, když parta wannabe Deadpoolů dostihla a napadla naše hrdiny. Jo, taky ještě Bruce Willise  . Ke konci tam byl Bruce Willis, i když si vůbec nevzpomínáme, co vlastně prováděl. Ale jo, ta horská šermovačka byla fakt skvělá.

8) Apokalyptický Quicksilver

Bylo by velmi těžké trumfnout skvělou Budoucí minulost 82 %, takže jsme se příliš nedivili, když jsme se předloni dočkali veskrze průměrného pokračování série X-Men. Před osudem proklínaného Posledního vzdoru 72 % ale Apokalypsu 70 % uchránily třeba i její akční scény. Dovolíme si tvrdit, že třeba nový Quicksilverův kousek překonal i kuchyňskou akci z předchozího filmu a zasmáli jsme se i ve chvíli, když náš oblíbený superrychlík zvalchoval samotného hlavního padoucha v závěrečné bitvě.

9) Lesní bitva transformerů

Pomsta poražených 67 % si vysloužila dost nepříznivé reakce fanoušků série Transformers, ne všechno se jí ale nepovedlo. Střetnutí Optima s přesilou Deceptikonů uprostřed lesa dokonce patří mezi nejlepší akční scény ze všech doposud vydaných filmů. Robotický válečník v něm obětuje život pro svého lidského přítele Sama. Ještě předtím ale zakřičí, že si své nepřátele podá všechny a vrhne se do jejich středu s tasenými čepelemi.

10) Narniané proti Telmařanům

Snímek Andrewa Adamsona   Lev, čarodějnice a skříň 64 % se dočkal docela slušného přijetí a držel se věrně knižní předlohy C. S. Lewise  . Druhý díl s názvem Princ Kaspian 56 % už ale kráčel vlastní cestou a mnozí fanoušci mu to nikdy nezapomněli. Pravdou je, že zvlášť první polovina filmu ničím nevybočovala z průměru, zhruba od půlky jsme se ale dočkali několika solidních akčních scén – zvlášť, pokud přihlédneme k tomu, že jde o snímek určený především dětem.

10 fantastických světů, které se nenápadně schovávají přímo za tím naším

Vyčnívá mezi nimi zejména útok na Mirázův hrad, který skončí vojenskou katastrofou. Tragickou smrt všech těch kouzelných tvorů a roztomilých zvířátek nemohli diváci čekat, protože se v původní knížce v této podobě neobjevuje.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (10 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: