Revoluce v kinech. 10 filmů, které navždy změnily tvář kinematografie

13. 1. 2018 6 952×160 světlý/tmavý vzhled

Trailery se často chvástají, že vás v kině čeká nezapomenutelný zážitek, mistrovské veledílo a tak všelijak podobně – samozřejmě ale chtějí především vytáhnout nějakou tu korunu navíc z vaší peněženky. Přesto se občas skutečně objevují snímky, které k nepoznání mění tvář kinematografie. Vybrali jsme deset z nich, včetně několika z 21. století, na kterých jste možná byli i sami.

1) Dělníci odcházející z Lumièrovy továrny

Čtyřicet šest sekund trvající záběr dělníků opouštějících Lumièrovu továrnu bývá často považován za první skutečný film v historii. Guinessova kniha rekordů sice jako nejstarší dodnes zachovalý snímek uvádí o sedm let starší Roundhay Garden Scene, ta má ale pouhé dvě sekundy a v dnešní internetové době připomíná spíš animovaný gif obrázek.

2) Sněhurka a sedm trpaslíků 87 %

Animace samozřejmě vznikla dřív, než v roce 1937, ale teprve tehdy uvedl Disney do kin první celovečerní snímek natočený touto technikou. Jednalo se o masivní divácký a kritický úspěch, na který mohou novější Sněhurčini následovníci zpravidla jenom závistivě hledět. Co víc, zrodila se moderní kreslená kinematografie, která nás baví už šest dalších desetiletí.

Kniha džunglí, Kráska a zvíře. Kolik dalších Disneyho animáků dostane novou hranou verzi?

3) Psycho 88 %

Hitchcockův   legendární horror Psycho předznamenal seriál Hra o trůny 92 %, když uprostřed filmu zabil klíčovou postavu. Co víc, bývá považován za vůbec první slasher v historii. Zobrazil také interiér koupelny, což se ještě v šedesátých letech považovalo za malý skandál.

4) Star Wars

Pokud čekáte, že zmíníme revoluční speciální efekty, jste na správné adrese. George Lucas   vydláždil cestu moderním blockbusterům a jeho formule zůstává dodnes nepřekonána. Star Wars v současné době drží druhé místo v žebříčku nejvýdělečnějších sérií za filmovým univerzem Marvelu.

Star Wars: 20 nejúžasnějších momentů ze 7 epizod vesmírné ságy

Méně známým faktem navíc je, že Star Wars pomohly zbavit diváky otravných úvodních titulků, které byly do té doby ve filmech málem povinné a Lucas proto musel dokonce zaplatit pokutu. Naservíroval nám místo nich ikonické tři žluté odstavečky, které fanoušci dodnes milují.

5) Příběh hraček 85 %

Psal se rok 1995, nejrozšířenějším operačním systémem byl Windows 3.1, ti z nás, kteří už byli na světě, hleděli do blikajících CRT monitorů a internet se teprve nedávno dostal do Česka. V těchle zdánlivě pravěkých dobách výpočetní techniky ale už mohl vzniknout první 3D počítačem animovaný celovečerák, totiž Příběh hraček. Vyrenderovali jej tehdy v rozlišení 1 536 × 922 pixelů, což je pro vaši představu zhruba kvalita obrázků, které používáme v náhledu k našim facebookovým příspěvkům.

6) Záhada Blair Witch 71 %

Netradiční mysteriózní horror v podstatě položil základy moderního virálního marketingu a zároveň stvořil fenomén found footage filmů, kdy je obsah snímku vydáván za autentické záběry běžných lidí, které skuteční autoři jenom “nalezli”. S podobnými díly se následně roztrhl pytel a snaha tvůrců reklamy nastartovat masivní sdílení je v kinematografii samozřejmě cítit dodnes.

7) Pán prstenů

Nezmínit Jacksonovu   trilogii a jejího Gluma přivedeného k životu technologií motion capture by byl málem zločin. Krom toho ale série zpopularizovala ještě takzvanou back-to-back metodu natáčení. Všechny tři její filmy totiž vznikaly naráz, což šetřilo čas a samozřejmě i finanční prostředky za dopravu či honoráře herců. Od té doby napodobilo snímky ze Středozemě už hned několik jejich konkurentů.

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Připomenout musíme také software MASSIVE, který umožnil tvůrcům vizuálních efektů simulovat celé obří armády skřetů, elfů a lidí. Od té doby ho využila celá řada dalších blockbusterů.

8) Spider-Man 76 %

Peter Parker se na velké plátno poprvé zhoupl ještě s tváří Tobeyho Maguira   a předznamenal tak, že se nové století ponese ve znamení superhrdinů. Jistě, žánrové fandy už o dva roky předtím uchvátili X-Men 82 %, jenže právě Spider-Man se stal vzorem komiksové sólovky a z jeho dědictví těží dodnes skoro každý film o jedincích s nadlidskými schopnostmi.

9) Avatar 82 %

Pamatujete si ještě na obří hype okolo Avatarova 3D formátu? Zatímco počáteční vzrušení z popularizace třetího rozměru už více či méně opadlo, Cameronovu 82 % stroji na peníze nikdo nemůže upřít přinejmenším technické vizionářství. Hraný snímek, jehož větší část je generovaná počítačem a představuje komplexní prostředí cizí planety, jsme nikdy předtím neviděli.

10) Harry Potter a Reklikvie smrti

Závěrečný příběh ságy J. K. Rowling   se stal prvním příspěvkem do velké série, který rozdělil jedinou knižní předlohu do dvou celovečerních filmů. Nejde o zrovna záviděníhodné prvenství, neboť fanoušci zpravidla na podobná rozhodnutí pohlížejí se značnou nelibostí. Těžko se jim divit, když s prodlouženou stopáží zpravidla upadá kvalita. Potterova vzoru následovaly třeba série Stmívání, Hunger Games a Hobit.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: