Iron Man: 10 filmových faktů o Tonym Starkovi, které možná ještě neznáte

16. 1. 2018 32 066×6210 světlý/tmavý vzhled

Zajímavostí o Tonym Starkovi je plný internet, většinou ale čerpají především z komiksů a nevztahují se tak nutně přímo k populárnímu filmovému univerzu Marvelu. To jsme se rozhodli napravit – dnešní článek se bude zabývat výhradně Iron Manem v podání Roberta Downeyho Jr.   a zajímavostmi s ním spojenými. A protože se blíží Infinity War  , v budoucnu se můžete těšit na podobné články i o dalších marveláckých postavách!

1) J.A.R.V.I.S. a jeho jméno

Že je J.A.R.V.I.S. zkratkou pro Just A Rather Very Intelligent System možná i tušíte. Pokud jste ale neviděli seriál Agent Carter 75 %, pravděpodobně vám ušlo, že Tony Stark svou umělou inteligenci zároveň pojmenoval po skutečném člověku. Edwin Jarvis byl oddaným komorníkem rodiny Starků a po smrti Tonyho rodičů se staral o budoucího Iron Mana až do svého vlastního skonu. Stal se vlastně takovou marveláckou verzí Alfreda Pennywortha z příběhů o Batmanovi.

7 nejdrsnějších Iron Manových obleků. Víte, že jeden umí i čarovat?

O dabing umělé inteligence se staral herec Paul Bettany  , který svou práci na prvním Iron Manovi 81 % dokončil za pouhé dvě hodiny a protože nepatří mezi fanoušky superhrdinského žánru, žádný film z MCU údajně neviděl až do doby, kdy se objevil v universu jako Vision. Tehdy se také poprvé setkal s Robertem Downeym Jr., s jehož postavou si předtím čtyři filmy povídal.

2) Výměna baterek

Když Pepper Potts vidíme v prvním Iron Manovi hrabat se Tonymu v hrudníku, jedná se samozřejmě o prostetickou verzi nasazenou přes skutečné hercovo tělo. Kam ale zmizel skutečný herec? Odpověď je jednoduchá a můžete si ji odvodit už jen z podivného úhlu, který Starkova hlava zaujímá. Robert Downey Jr. má ve skutečnosti v židli díru, kterou prostrčil jen své ruce, krk a hlavu. Tvůrci ani nepotřebovali žádnou počítačovou magii!

3) Howard Stark a Captain America

Jak začalo přátelství Tonyho otce se Stevem Rogersem jsme mohli sledovat už ve filmu Captain America: První Avenger 67 %. Iron Man se také později zmiňuje, že superhrdinu se štítem nesnášel, protože mu ho otec často dával za vzor. Co víc, když se Tony ve druhém Iron Manovi 73 % hrabe v Howardových věcech, můžete si v pozadí na okamžik všimnout i obálky komiksu s Captainem.

4) Detaily v pozadí

Hned první Iron Man představil společnost Roxxon Corporation skrze neonový nápis v závěrečném souboji. V komiksu jsou padouši z Roxxonu zodpovědní za smrt Tonyho rodičů, ale to pro filmové fanoušky není až zas tak důležité. Za zmínku však stojí, že Roxxon sponzoroval jednoho z konkurenčních závodníků Formule 1 ve druhém Iron Manově filmu a byl zodpovědný za ekologickou katastrofu zmíněnou ve snímku třetím.

Roxxon si navíc vypůjčili i tvůrci krátkého snímku A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer  75 % a také scénáristé seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. 73 %.

5) Bern, Švýcarsko

Přelom tisíciletí prožil Tony ve Švýcarsku, jak nám ukázal jeho třetí sólový film 81 %. Během své návštěvy toho spoustu stihl – jednak urazil Aldriche Killiana, svého pozdějšího nepřítele, jednak prožil noc s Mayou Hansen, které pomohl s jejím projektem Extremis. Možná jste si ale nevšimli, že toho stihl ještě daleko víc – promluvil třeba s Ho Yinsenem, vědcem, který mu později asistoval v zajetí s prvním kovovým oblekem. Yinsen mu také představil doktora Wu z Číny. Ten později vyoperoval Starkovi střepiny z hrudníku.

A co je na tom všem nejzajímavější? Že Yinsen zmiňuje toto setkání už v prvním Iron Manovi, včetně samotného Bernu. Tomu říkáme promakaná kontinuita!

6) Zamlada hacknul Pentagon

Taky vás někdy někdo kdysi na střední škole vyhecoval k tomu, abyste provedli nějakou strašnou hloupost? Tonyho Starka jste určitě nepřekonali, protože ten na popud kamarádů hacknul Pentagon. Ale co byste taky čekali od někoho, kdo ukončil prestižní Massachusetts Institute of Technology (kde mimochodem potkal Jamese Rhodese), když mu bylo sedmnáct let a do čela Stark Industries se dostal v jednadvaceti?

7) Vznikl o něm film

VMCU existuje životopisný snímek o Tonym Starkovi, kde génia, milardáře, filantropa a playboye v jedné osobě ztvárnil herec Simon Williams, kterého ztvárnil Nathan Fillion  . Ano, radši si celou předchozí větu přečtěte ještě jednou. K filmu dokonce existuje i plakát, který paroduje propagační materiály k filmu Steve Jobs 68 % s Michaelem Fassbenderem  .

Celou tuhle legraci s hercem, který hraje herce, který hraje Tonyho Starka si vymysleli pro svůj film tvůrci druhého dílu Strážců Galaxie 80 %, nakonec ale vystřihli festivalovou scénu, v níž se měl plakát objevit. Za zmínku stojí, že Tonyho životopis schytal přísný rating R – hádáme, že nejspíš kvůli realisticky vyobrazeným milostným avantýrám svého hrdiny.

8) Každá sólovka se odehrává v důležitém dni

První Iron Man zmíní narozeniny Pepper Potts, ten druhý zase narozeniny Tonyho Starka a třetí se odehrává během Vánoc. Dokonce i úvodní flashback je slavnostní, protože během něj hrdinové prožívají Silvestra. Co říkáte, také byste si nechali líbit případný halloweenský čtvrtý díl s patřičně stylizovaným kovovým oblekem?

7 filmů, o kterých možná ani nevíte, že se odehrávají o Vánocích

9) Deset prstenů

Padouchem v prvním Iron Manovi měl být původně Mandarin, ale režisér Jon Favreau   se s ním nakonec rozloučil, protože se mu nelíbilo zasazení magie do jinak poměrně realisticky stylizovaného Starkova příběhu. Do příběhu však pronikla alespoň teroristická organizace Deset prstenů inspirovaná právě Mandarinem.

Právě ta unesla Tonyho v prvním filmu, ale objevila se i později – ve dvojce pomohla Ivanu Vankovi dostat se do Monaka, aby mohl zaútočit na Starka během závodů. Zajímavé je, že falešný Mandarin ze trojky nebyl se skutečnými Deseti prsteny nijak spojen a naopak teroristy rozzlobil, takže herce Trevora Slatteryho posléze unesli z vězení. Později také ve snímku Ant-Man 75 % projevili zájem o zmenšovací technologii.

10) Starkova Acura

Zmínit musíme také Starkův vozový park, z něhož jsme vybrali speciální model Acura 2012 Stark Industries Super Car. Tak se jmenuje auto za deset milionů dolarů, kterým Tony odvezl Bruce Bannera v závěru prvních Avengers 83 %. Stark tuhle hračku pohání za pomoci palladia, které měl kdysi v reaktoru před využitím nového prvku. Acura je neprůstřelná včetně pneumatik a má skener ve volantu, takže se rozjede, jenom když ji řídí Tony osobně.

Nejbohatší superhrdinové. Víte, kdo se obléká do zlata a kdo vládne vlastní zemi?

Bonus) Taserface je Stark

V úvodu píšeme, že nás zajímají jenom dosud vydané filmy, ale v bonusu můžeme udělat výjimku – Taserface se koneckonců loni objevil ve Strážcích Galaxie, ačkoli s trochu pozměněnou minulostí. V komiksech je totiž členem rasy Starků, která se k technologiím dostala skrze materiál, který Tony ztratil v kosmu a uctívá proto Iron Mana jako svého boha.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: